TI Tytuł PL-Kraków: Usługi podawania posiłków
ND Nr dokumentu 168469-2012
PD Data publikacji 30/05/2012
OJ Dz.U. S 101
TW Miejscowość KRAKÓW
AU Nazwa instytucji Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o.
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 8 - Inne
DS Dokument wysłany 24/05/2012
DT Termin 04/07/2012
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 3 - Ogłoszenie o zamówieniu
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 55320000 - Usługi podawania posiłków
55321000 - Usługi przygotowywania posiłków
55322000 - Usługi gotowania posiłków
OC Pierwotny kod CPV 55320000 - Usługi podawania posiłków
55321000 - Usługi przygotowywania posiłków
55322000 - Usługi gotowania posiłków
IA Adres internetowy (URL) www.rydygierkrakow.pl
DI Podstawa prawna Dyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

30/05/2012    S101    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta 

PL-Kraków: Usługi podawania posiłków

2012/S 101-168469

Ogłoszenie o zamówieniu

Usługi

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o.
os. Złotej Jesieni 1
Osoba do kontaktów: Grażyna Kruk
31-826 Kraków
POLSKA
Tel.: +48 126468210
E-mail: gkruk@rydygierkrakow.pl
Faks: +48 126468173

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.rydygierkrakow.pl

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Specyfikacje i dokumenty dodatkowe (w tym dokumenty dotyczące dialogu konkurencyjnego oraz dynamicznego systemu zakupów) można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać na adres: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Inna: szpital spółka z o.o.
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Zdrowie
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez instytucję zamawiającą:
Usługa całodziennego kompleksowego żywienia pacjentów oraz centralnego zmywania urządzeń i narzędzi służących do przechowywania, przewozu i podawania żywności.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Usługi
Kod NUTS
II.1.3)Informacje na temat zamówienia publicznego, umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej
II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu
2.Zakres przedmiotu zamówienia:
a. przygotowanie posiłków w ilości wynikającej z liczby hospitalizowanych pacjentów z uwzględnieniem wymogów Zamawiającego i zaleceń dietetycznych Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.
4. Pozostałe wymagania stawiane przez Zamawiającego:
a. Wykonawca musi dysponować systemem informatycznym, służącym do zarządzania procesem produkcji, zamawiania i rozliczania posiłków, pozwalającym na uzyskiwanie jednoznacznych danych o ilościach i rodzajach posiłków oraz ich wartości dietetycznej (gramatury, wartości kaloryczne), a także pozwalającym na zindywidualizowane zamawiania posiłków dla poszczególnych pacjentów oraz wybór diet i menu. Wykonawca upoważni przedstawiciela Zamawiającego do wglądu do danych sporządzonych za pomocą tego systemu.
b. Wykonawca musi dysponować należycie wykwalifikowanym i dostatecznie licznym personelem zapewniającym poprawne wykonanie usługi.
c. Zamawiający zastrzega sobie – posiadając uprawnienie do wstępu do Kuchni Wykonawcy w terminie uzgodnionym z Wykonawcą - prawo kontroli jakości usług, w szczególności w zakresie:
i. przestrzegania przepisów norm i zasad sanitarno – epidemiologicznych przy przygotowaniu i dostarczeniu posiłków, myciu i dezynfekcji naczyń kuchennych oraz utylizacji odpadów pokonsumpcyjnych.
ii. przestrzegania diet, normatywnych wartości energetycznych, wartości odżywczych i smakowych oraz sezonowości posiłków,
iii. przestrzegania harmonogramu wydawania posiłków oraz obowiązków dotyczących jadłospisów.
d. Zamawiający zastrzega sobie prawo do wykonania wyrywkowych kontroli badań czystości mikrobiologicznej urządzeń mających kontakt z żywnością, rąk personelu. Kosztami powyższych badan obciążony będzie Wykonawca.
e. Wykonawca zobowiązany jest do udostępnienia upoważnionemu przedstawicielowi Zamawiającego jednej porcji każdego posiłku do degustacji w zakresie wszystkich diet, dokonania kontroli wagi, temperatury i estetyki zestawionego posiłku.
f. Wykonawca zobowiązany jest udostępnić Zamawiającemu na jego żądanie protokoły z każdorazowej kontroli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i badań wody.
g. Zamawiający co najmniej 1 x do roku może zlecić dokonanie badań kaloryczności posiłków przez Sanepid. Kosztami badania obciążony będzie Wykonawca po wykonaniu wskazanego powyżej badania.
h. Wykonawca na cały okres obowiązywania umowy musi dysponować kuchnią w której będzie produkować posiłki dla Zamawiającego.
i. Wykonawca przez cały okres obowiązywania umowy, jak również w ciągu
6 miesięcy po jej zakończeniu musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności na minimalną kwotę 1.000.000 zł na jedno i wszystkie ryzyka z tytułu szkód na osobie i mieniu, niezależnie od liczby szkód wynikających z jednego zdarzenia. W przypadku jakiejkolwiek wypłaty dokonanej przez ubezpieczyciela, suma gwarancyjna ma zostać automatycznie odnowiona.
j. Szczegółowe warunki świadczenia usługi żywienia przez Wykonawcę na rzecz Zamawiającego określa projekt umowy stanowiący załącznik nr 8 do SIWZ.
k. Nie dopuszcza się składania ofert częściowych.
l. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych.
m. Oferty nie zawierające pełnego przedmiotu zamówienia określonego w SIWZ zostaną odrzucone.
b. dostarczanie posiłków w systemie:
1) tacowym do wydzielonych miejsc w oddziałach Zamawiającego (dalej w siwz „miejsce dostarczenia posiłków”) lub
2) bemarowym do wydzielonych miejsc w oddziałach Zamawiającego (dalej w siwz „miejsce dostarczenia posiłków”)
c. odbiór tac i naczyń lub bemarów i naczyń z oddziałów oraz ich transport do centralnej zmywalni znajdującej się w siedzibie Zamawiającego (poziom –2).
d. centralne zmywanie i dezynfekcja tac lub bemarów, naczyń stołowych oraz sztućców, a także innych urządzeń służących do przechowywania, przewozu i podawania żywności, zgodnie z przepisami sanitarno – epidemiologicznymi do których stosowania zobligowane są zakłady opieki zdrowotnej.
Wszystkie elementy wykonywanej usługi muszą być zgodne z procedurami systemu Analizy Ryzyka i Kontroli Punktów Krytycznych (Hazard Analysis and Critical Control Point (HACCP)) lub zasadami Dobrej Praktyki Higienicznej GHP w systemie zintegrowanym normy ISO 22000 Bezpieczeństwo Żywności,9001: Zarządzanie jakością.
Wykonawca zobowiązany jest do świadczenia usługi zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, w szczególności z ustawą z 25.8.2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2006 r. nr 171, poz. 1225,Dz.U z 2010 nr 136 poz.914).
3.Wymagania dotyczące posiłków:
a. Wykonawca przygotowywać będzie posiłki z produktów znajdujących się w jego dyspozycji. Przygotowanie posiłków odbywać się będzie w pomieszczeniach znajdujących się w dyspozycji Wykonawcy i przy pomocy urządzeń znajdujących się w jego dyspozycji („Kuchnia Wykonawcy”). Kuchnia Wykonawcy musi posiadać stosowne zezwolenie Inspekcji Sanitarnej oraz posiadać aktualny certyfikat ISO 22000 (HACCP) wydany na Kuchnię Wykonawcy.
b. Wykonawca dostarczy posiłki w sposób gwarantujący zachowanie temperatury właściwej dla podania posiłku pacjentowi w trakcie całej drogi od Kuchni Wykonawcy do miejsca dostarczania posiłków w Oddziałach.
c. Gramaturę posiłków, ich wartość kaloryczną i zawartość składników odżywczych określa obowiązująca nomenklatura diet w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie Sp.zo.o. (załącznik nr 1 i 2 do specyfikacji), uwzględniając produkty spożywcze i potrawy, których nie podaje się w Szpitalu i w kilku oddziałach oraz ich zamienniki (określone w załączniku nr 3 do specyfikacji) oraz diety specjalne. W zakresie nieuregulowanym przez Zamawiającego, stosuje się załączniki do Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 24.6.1974 r. w sprawie ustalenia racji pokarmowych w całodziennym wyżywieniu określonych grup ludności (Dz. Urz. MZiOS z 1974 r., nr 16 poz. 69) oraz wykaz norm dziennych racji pokarmowych dla zakładów służby zdrowia opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.
d. Posiłki obejmują: I śniadanie, obiad i kolację, a w przypadku diet cukrzycowych (określonych w załączniku nr 1 jako 7 i 7a) - I śniadanie,
II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację oraz tzw. posiłek nocny.
e. Na każdą dietę będzie obowiązywał opracowany przez Wykonawcę dekadowy (10 dniowy) jadłospis. Dieta podstawowa powinna zawierać możliwość wyboru drugiego dania z zachowaniem norm. Wykonawca zobowiązany jest do przedstawienia jadłospisów dekadowych i uzyskania zatwierdzenia przez Zamawiającego na 10 dni przed rozpoczęciem jej realizacji.
f. W Środę Popielcową, Wielki Piątek, Wielkanoc, Wigilię Świąt Bożego Narodzenia należy uwzględnić potrawy tradycyjne, w tym dodatki cukiernicze.
g. Posiłki muszą być podawane w sposób estetyczny w stabilnych naczyniach zmywalnych.
2. Organizacja żywienia:
a. Zamawiający przewiduje średnio dziennie następującą ilość posiłków:
— I śniadanie - ok. 590,
— II śniadanie - ok. 130 (tylko dieta 7 i 7a),
— obiady - ok. 590 podwieczorki - ok. 100 (tylko dieta 7 i 7a),
— kolacje - ok. 590 posiłek nocny – ok.80.
Zamawiający przewiduje realizację zamówień uzupełniających polegających na tym, że:
b. Wykonawca zobowiązuje się do zapewnienia większej ilości posiłków o 30 % (maksymalnie do 50 %) od wielkości określonych w części III pkt 3 lit „a” specyfikacji w sytuacji nadzwyczajnej, nie trwającej dłużej niż 30 dni, której nie można było przewidzieć w chwili udzielenia zamówienia, a związanej z nadzwyczajnymi okolicznościami powodującymi zwiększony napływ rannych lub chorych.
W przypadku zamówień uzupełniających przewiduje się zwiększanie zakresu tego samego zamówienia do średnio dziennie następującą ilość posiłków:
— I śniadanie - ok.767,
— II śniadanie - ok.169 (tylko dieta 7 i 7a),
— obiady - ok.767 podwieczorki - ok.130 (tylko dieta 7 i 7a),
— kolacje - ok.707 posiłek nocny – ok. 104.
Udział poszczególnych diet w stosunku do całości posiłków obrazuje - w oparciu o dane z roku 2010 r. - załącznik nr 4 do specyfikacji.
c. Wykonawca przygotuje i dostarczy posiłki w liczbie wynikającej z aktualnych potrzeb Zamawiającego. Zamawiający zamówi posiłki w ilości nie mniejszej niż o 30 % i nie większej o 30 % od ilości określonych w części III pkt 3 lit „a” specyfikacji.
d. Ponadto Wykonawca zobowiązany będzie do:
i. wydawania codziennie (w porze podwieczorku) herbaty gorzkiej w termosach wg potrzeb oddziałów, jednak nie więcej niż 3 litry herbaty dziennie na oddział.
ii. wydawania codziennie (w porze śniadania) dodatków białkowych dla pacjentów wymagających wyższej podaży białka, zalecanych przez lekarza (wymagania co do dodatków białkowych oraz ich prognozowaną średnią ilość miesięczną – w oparciu o dane z roku 2010 - określa załącznik 5 do specyfikacji,
iii. dostarczenia raz w tygodniu do kuchenek oddziałowych depozytów produktów żywnościowych wg potrzeb oddziałów, w uzgodnieniu z Zamawiającym (wymagania co do depozytów oraz prognozowaną średnią ilość miesięczną określa – w oparciu o dane z 2010 r. - załącznik nr 6 do specyfikacji),
e. Rozliczenie za produkty określone w lit. poprzedniej ppkt „ii” i „iii” następować będzie na podstawie osobnego miesięcznego rozliczenia.
f. Usługa nie obejmuje żywienia noworodków.
g. Zamawianie posiłków (z uwzględnieniem rodzajów diet oraz wyjątków oddziałów), w tym dodatków białkowych, odbywać się będzie codziennie na podstawie pisemnych zapotrzebowań żywnościowych sporządzanych przez upoważnionego przedstawiciela Zamawiającego, składanych do godziny 10:30 dnia poprzedniego w stosunku do dnia w którym posiłki mają zostać dostarczone, zaś w piątki do godziny 12:30 (zamówienie na sobotę, niedzielę i poniedziałek) przy wykorzystaniu systemu komputerowego.
Dopuszcza się dokonanie korekt zapotrzebowania żywnościowego w dniu, w którym posiłki mają zostać dostarczone (w zakresie śniadania, obiadu i kolacji). Wielkość korekty nie będzie większa niż 20 % w stosunku do wielkości podanych w pisemnym zapotrzebowaniu żywnościowym.
h. Zamawiający składa zapotrzebowanie na depozyty w każdą środę do godz. 11:00. Depozyty muszą być wydawane przy I śniadaniu, następnego dnia po zgłoszeniu, tj. w każdy czwartek.
i. Wykonawca będzie dostarczał posiłki do poszczególnych oddziałów specjalistycznym transportem na swój koszt i ryzyko, codziennie w następujących godzinach:
1. Śniadanie 7:00 do 9:00
2. Drugie śniadanie 10:00 – 11:00
3. Obiad 12:30 – 14:30
4. Podwieczorek 15:00 – 16:00
5. Kolacja i dodatek nocny dla diety 7 i 7a 17:30 – 19:00
j. Wykonawca zobowiązany będzie do przedstawiania upoważnionemu przedstawicielowi Zamawiającego jadłospisów z „gramówkami” na dany dzień. W tym celu Wykonawca zobowiązany będzie do zapewnienia 24 egzemplarzy jadłospisu.
4.Dystrybucja posiłków, odbiór naczyń, odpady:
a. Wykonawca zobowiązany będzie dostarczyć posiłki, w systemie tacowym lub bemarowym wraz z niezbędnymi sztućcami i naczyniami, do oddziałów Zamawiającego na własny koszt i ryzyko.
Wymagania dotyczące tac do dostarczania posiłków:
Tace termoizolacyjne wykonane z jednolitego materiału np. polipropylenu o wzmocnionych ściankach odpowiednio izolowanych. Dodatkowo w podstawie tacy musi znajdować się specjalny materiał podgrzewający (np. typu brykiet). Przed użyciem tacy materiał podgrzewający będzie można podgrzać w kuchence mikrofalowej bądź piekarniku celem utrzymania właściwej temperatury posiłku przez co najmniej jedną godzinę. Tablet tacy musi zawierać talerz dzielony, miski o pojemności około 400 ml każda. Naczynia muszą posiadać odpowiednio uszczelnione i zatrzymujące temperaturę pokrywki. Po założeniu górnej części tacy i zapięciu zamkami np. klamrami posiłek musi być zabezpieczony przed rozlaniem i utratą właściwej temperatury. Taca musi być wyposażona w odpowiednie np. gumowe nóżki zapobiegające przesuwaniu się tacy. Tablety tacowe mogą być dostosowane do układania piętrowego, wygodnego transportu i przechowywania. Wymaga się, aby pusta taca wraz z talerzem, miskami i materiałem podgrzewającym nie przekraczała ciężaru 5 kg.
Za dystrybucję posiłków w systemie tacowym odpowiada Zamawiający na podstawie zawartej umowy usługi w rozumieniu ustawy Prawo Zamówień Publicznych nr 219/U/ZP/2009.
Wymagania dotyczące bemarów:
Wózki bemarowe wykonane z gatunku stali nierdzewnej kwasoodpornej pozwalającej na zachowanie najwyższych standardów higieny oraz na mycie gorącą wodą z użyciem środków chemicznych. Wózki bemarowe mają być wyposażone w różnej wielkości pojemniki gastronomiczne typu GN, które pozwalają na zróżnicowanie wielkości posiłków i dostosowanie ich do potrzeb poszczególnych oddziałów. Wózki bemarowe muszą posiadać trzy niezależne zbiorniki z indywidualnym ogrzewaniem:
— z elementami grzejnymi umieszczonymi pod zbiornikiem na wodę (przekazują ciepło w sposób pośredni) instalacja spustowa z zaworami umożliwia spust wody z każdej z komór oddzielnie,
— pod każdym zbiornikiem znajduje się panel z grzałką przeznaczona do pracy w powietrzu.
Układ grzewczy umożliwia załączenie ogrzewania każdego zbiornika osobno i utrzymywanie w nim temperatury 90°C.
Bemary powinny być wyposażone w rozsuwany dwuczęściowy blat z barierką, na którym można przewozić np. talerze lub inny sprzęt kuchenny. Każda część blatu musi być rozsuwana niezależnie. W dolnej części wózka mają znajdować się komory-szafki zamykane drzwiczkami, które w zależności od potrzeb mogą być nie ogrzewane lub ogrzewane dzięki panelom z grzałkami umieszczonymi pod każdą komorą-szafką. Układ grzewczy ma umożliwiać ogrzewanie każdej komory-szafki osobno i utrzymywanie w niej temperatury 80°C. W zależności od potrzeb dolne komory powinny być wyposażone w wysuwane ramki przeznaczone do wkładania pojemników funkcjonalnych, prowadnice dostosowane do wsuwania tac bądź pojemników funkcjonalnych. Elementy jezdne wózków mają posiadać w standardzie dwa zespoły jezdne, wyposażone w blokadę ruchu.
Do wykonania przedmiotowej usługi Zamawiający przewiduje posiadanie przez Wykonawcę wózków bemarowych w liczbie co najmniej 23 sztuki. Zamawiający zastrzega możliwość zwiększenia tej liczby o około 3-5 wózków w zależności od zmian organizacyjnych Zamawiającego.
W wyposażeniu powinny znajdować się ponadto szafki lub szafy do transportu naczyń. Do wykonania przedmiotowej usługi Zamawiający przewiduje posiadanie przez Wykonawcę szafek lub szaf do transportu naczyń w liczbie co najmniej 23 sztuki. Zamawiający zastrzega możliwość zwiększenia tej liczby o około 3-5 szafek lub szaf do transportu naczyń w zależności od zmian organizacyjnych Zamawiającego.
Za dystrybucję posiłków w systemie bemarowym odpowiada Wykonawca umowy. Dystrybucja obejmuje porcjowanie posiłków z wózka bemarowego na talerze. Za bezpośrednie podanie talerza do pacjenta i odbiór talerza po konsumpcji odpowiada Zamawiający na podstawie zawartej umowy usługi w rozumieniu ustawy Prawo Zamówień Publicznych nr 219/U/ZP/2009. Zbiórka talerzy, naczyń i sztućców po konsumpcji oraz dostarczenie do centralnej zmywalni naczyń leży po stronie wykonawcy. Wykonawca odpowiada również za utrzymania czystości kuchenek Oddziałowych w czasie przygotowania posiłków do dystrybucji oraz w czasie przygotowania naczyń przed dostarczeniem do centralnej zmywalni naczyń.
b. Jeżeli wymaga tego proponowana przez Wykonawcę organizacja dystrybucji posiłków – Zamawiający wydzierżawi Wykonawcy pomieszczenie znajdujące się na niskim parterze o powierzchni 227,04 m2 - na warunkach określonych w umowie, której projekt stanowi załącznik nr 10 do niniejszej specyfikacji. Pomieszczenie to będzie mogło być użytkowane jedynie w celu związanym bezpośrednio ze świadczeniem niniejszej usługi.
Wykonawca umożliwi w przedmiotowym pomieszczeniu urządzenie jednego stanowiska pracy dla przedstawiciela Zamawiającego. Okoliczność wydzierżawienia przedmiotowego pomieszczenia lub jej brak, nie będą brane pod uwagę przy wyborze najkorzystniejszej oferty.
c. Wykonawca zobowiązany będzie na własny koszt wyposażyć pomieszczenia rozdzielni kuchni znajdujące się w siedzibie Zamawiającego odpowiednio:
— dla systemu tacowego - w taśmociąg oraz pozostały sprzęt niezbędny do wydawania posiłków w systemie tacowym,
— dla systemu bemarowego - w stanowiska do załadunku pojemników GN.
d. Wykonawca zobowiązany będzie do wyposażenia rozdzielni kuchni znajdującej się w siedzibie Zamawiającego w piec konwekcyjno-parowy celem regulacji temperatury posiłków oraz w kocioł elektryczny, warnik elektryczny i dodatkowe, a niezbędne do wykonania przedmiotowej usługi wyposażenie gastronomiczne.
e. Wykonawca zobowiązany będzie do zapewnienia odpowiedniej:
— dla systemu tacowego - liczby tac termoizolacyjnych, naczyń i sztućców przez cały okres świadczenia usługi,
— dla systemu bemarowego – liczby wózków bemarowych, naczyń i sztućców, narzędzi do dystrybucji przez cały okres świadczenia usługi.
f. Wykonawca zapewni dostarczanie napojów do poszczególnych posiłków w termosach, zgodnie z zapotrzebowaniem Oddziałów Zamawiającego.
g. Wykonawca zapewni stoliki na nóżkach dla pacjentów ciężko chorych „ stolik przyjaciel”, zgodnie z zapotrzebowaniem Oddziałów Zamawiającego.
h. Wykonawca zobowiązany będzie również do zapewnienia kompletów jednorazowych naczyń i sztućców w ilości ok. 400-600 miesięcznie (w razie uzasadnionych pisemnych potrzeb Oddziałów Zamawiającego –Szpitala).
i. Wykonawca zobowiązany będzie do umieszczenia na własny koszt w kuchenkach oddziałowych kuchenek mikrofalowych, umożliwiających dodatkowe podgrzanie posiłków.
j. Wykonawca przez okres trwania umowy jest odpowiedzialny za czystość, serwis kuchenek mikrofalowych, a w razie ich poważnej awarii, uszkodzenia, udostępnienia na czas naprawy, wymiany kuchenki mikrofalowej na zastępczą.
k. Wykonawca musi dysponować środkami transportu zewnętrznymi* i wewnętrznymi* przystosowanymi do przewozu żywności, posiadającym pozytywną opinię Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
* pod pojęciem transport zewnętrzny Zamawiający rozumie: samochód dostawczy, a pod pojęciem transport wewnętrzny wózki lub szafy do przewozu tac lub wózki bemarowe.
l. Wykonawca zapewni potrzebne pojemniki do przewozu i przechowywania w oddziale pieczywa, odpadów oraz przechowywania w oddziale brudnych naczyń i odpadów, jeżeli ich przechowywanie w oddziale będzie wymagane organizacją wydawania posiłków.
m. Po zakończeniu pory wydawania poszczególnych posiłków wykonawca odbierze odpady pokonsumpcyjne, brudne naczynia, sztućce i inne narzędzia służące do dostarczania i przechowywania żywności z oddziałów Zamawiającego lub w zamkniętych tacach, zapewni ich transport w wyznaczonych do tego celu windach do centralnej zmywalni.
n. Wykonawca w ramach trwania przedmiotowej usługi odpowiada za stan techniczny, serwis dwóch wind towarowych przeznaczonych do transportu żywności, znajdujących się w dzierżawionych od Zamawiającego pomieszczeniach.
o. Brudne naczynia i sztućce transportowane będą w specjalnie oznakowanych szafach, natomiast odpady pokonsumpcyjne w oznakowanych pojemnikach lub w zamkniętych tacach.
p. Wykonawca zapewni mycie i dezynfekcję narzędzi określonych w części III ust. 1 lit. „d” specyfikacji (przy użyciu własnych środków czystości) oraz utylizację odpadów pokonsumpcyjnych. Zamawiający informuje, iż dysponuje pomieszczeniem piwnicznym (poziom –2) o powierzchni 322,31 m2 („centralną zmywalnią”), które może wydzierżawić Wykonawcy w celu urządzenia tam centralnej zmywalni, na warunkach określonych w umowie. Pomieszczenie powinno być wyposażone w niezbędny sprzęt do automatycznego zmywania - zmywarki tunelowe konieczne do:
— w przypadku systemu tacowego:
a) zmywania i dezynfekcji tac termoizolacyjnych (zmywarka kapturowa z funkcją mycia, dezynfekcji oraz suszenia),
b) zmywania i dezynfekcji naczyń i sztućców (tunelowa maszyna koszowa posiadająca funkcję mycia, dezynfekcji oraz suszenia),
— w przypadku systemu bemarowego:
a) zmywania i dezynfekcji naczyń i sztućców (tunelowa maszyna koszowa posiadająca funkcję mycia, dezynfekcji oraz suszenia),
q. Wykonawca zobowiązany jest wyposażyć pomieszczenie mycia i dezynfekcji termosów i pojemników GN oraz pozostałego sprzętu dystrybucyjnego w komory lub zlewy do mycia i dezynfekcji,
r. Wykonawca zobowiązany jest do wyznaczenia stanowiska:
— w przypadku systemu tacowego:
a) do mycia wózków lub szaf do transportu tac. Przy zmywarkach muszą być zainstalowane urządzenia do zmiękczania wody,
— w przypadku systemu bemarowego:
a) do mycia wózków bemarowych do transportu posiłków.
Ponadto, rzeczone pomieszczenie Wykonawca będzie musiał dostosować do wymagań sanitarno-epidemiologicznych.
Okoliczność wydzierżawienia przedmiotowego pomieszczenia lub jej brak nie będą brane pod uwagę podczas wyboru najkorzystniejszej oferty.
s. Wykonawca zobowiązany jest do przestrzegania obowiązujących przepisów w zakresie wywozu i unieszkodliwiania opadów pokonsumpcyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności ustawą z 27.4.2001 o odpadach (Dz. U. z 2010 r. nr 185, poz. 1243 ze zm.).
II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

55320000, 55321000, 55322000

II.1.7)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
II.1.8)Części
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.1.9)Informacje o ofertach wariantowych
Dopuszcza się składanie ofert wariantowych: nie
II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
II.2.2)Informacje o opcjach
Opcje: nie
II.2.3)Informacje o wznowieniach
Jest to zamówienie podlegające wznowieniu: nie
II.3)Czas trwania zamówienia lub termin realizacji
Okres w miesiącach: 14 (od udzielenia zamówienia)

Sekcja III: Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

III.1)Warunki dotyczące zamówienia
III.1.1)Wymagane wadia i gwarancje:
1. Oferta musi być zabezpieczona wadium w wysokości: 100 000,00 PLN (sto tysięcy złotych 0/100gr).
2. Wadium musi być wniesione przed upływem terminu składania ofert.
3. Wadium może być wnoszone w jednej lub kilku następujących formach:
a) w pieniądzu poprzez przelew na konto Szpitala (decyduje termin uznania rachunku Zamawiającego):
KREDYT BANK S.A. II O/KRAKÓW.
NR: 68 1500 1487 1214 8001 9439 0000.
b) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym,
c) gwarancjach bankowych,
d) gwarancjach ubezpieczeniowych,
e) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 9.11.2000 roku o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
1. Jeżeli wadium zostanie wniesione w pieniądzu, przelewem, Wykonawca dołącza do oferty kserokopię wpłaty wadium z potwierdzeniem dokonanego przelewu. Na poleceniu przelewu należy wpisać: „Wadium – przetarg na usługę kompleksowego całodobowego żywienia pacjentów oraz centralnego zmywania urządzeń i narzędzi służących do przechowywania, przewozu i podawania żywności – nr spr. 27/ZP/2012
W pozostałych przypadkach (pkt 3 b, c, d) wymagane jest dołączenie do oferty oryginału dokumentu wystawionego na rzecz Zamawiającego.
Dokumenty, o których mowa w punkcie 3 muszą zachowywać ważność przez cały okres, w którym Wykonawca jest związany ofertą.
5. Wniesienie wadium w pieniądzu będzie skuteczne, jeżeli w podanym terminie znajdzie się na rachunku bankowym Zamawiającego.
6. Z treści gwarancji (poręczenia) musi jednoznacznie wynikać jaki jest sposób reprezentacji Gwaranta. Gwarancja musi być podpisana przez upoważnionego (upełnomocnionego) przedstawiciela Gwaranta. Podpis winien być sporządzony w sposób umożliwiający jego identyfikację np. złożony wraz z imienną pieczątką lub czytelny (z podaniem imienia i nazwiska). Z treści gwarancji winno wynikać bezwarunkowe, na każde pisemne żądanie zgłoszone przez Zamawiającego w terminie związania ofertą, zobowiązanie Gwaranta do wypłaty Zamawiającemu pełnej kwoty wadium w okolicznościach określonych w art. 46 ust. 5 ustawy.
7. Przy wnoszeniu wadium Wykonawca winien powołać się na nr i nazwę sprawy, której wadium dotyczy.
8. Oferta, która nie będzie zabezpieczona wadium w wymaganej wysokości, dopuszczonej formie i na wymagany czasokres, będzie odrzucona.
9. Zamawiający zwraca niezwłocznie wadium, jeżeli:
a) upłynął termin związania ofertą,
b) zawarto umowę w sprawie zamówienia publicznego
c) Zamawiający unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia, a protesty zostały ostatecznie rozstrzygnięte lub upłynął termin do ich wnoszenia.
10. Zamawiający zwraca niezwłocznie wadium na wniosek Wykonawcy:
a) który wycofał ofertę przed upływem terminu składania ofert,
b) który został wykluczony z postępowania,
c) którego oferta została odrzucona.
12. Zamawiający zatrzymuje wadium, jeżeli Wykonawca którego oferta została wybrana:
a) odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie,
b) nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy,
c) zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy.
W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu należy dokładnie podać w ofercie sposób w jaki Zamawiający ma zwrócić wniesione wadium tj. adres banku, numer konta itd.
III.1.2)Główne warunki finansowe i uzgodnienia płatnicze i/lub odniesienie do odpowiednich przepisów je regulujących:
3. Warunki i forma płatności: Usługa będzie rozliczana w cyklu miesięcznym.
Wymagany przez Zamawiającego termin płatności: nie wcześniej niż 30 dni po otrzymaniu faktury,
4. Warunki płatności:
a) terminy płatności- 30 dni po dostawie i otrzymaniu faktury,
b)forma płatności - przelew (m.in. podać numer konta oraz adres banku wykonawcy)
c)w przypadku, gdy termin płatności przypada na dzień wolny od pracy, płatność nastąpi w pierwszym dniu roboczym następującym po tym dniu.
5. Cena oferty powinna zawierać w sobie upusty oferowane przez danego Wykonawcę oraz wszystkie dodatkowe koszty (np. wymagane podatki, ewentualne opłaty dodatkowe, itp).
6. Cenę oferty należy określać z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, stosownie do przepisu § 9 ust. 6 z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.5.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...), Dz. U. Nr 95, poz. 798. Cenę oferty zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 gr pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.
7. Kwotę podatku VAT należy obliczyć zgodnie z zasadami Ustawy o podatku od towaru i usług z 11.3.2004 r. (Dz. U. 04.54.535. z późniejszymi zmianami).
8. Cena oferty ma być podana w zł.
9. Podmioty zagraniczne biorące udział w postępowaniu winny wpisać na formularzu ofertowym cenę netto wyrażoną w PLN. Wyłącznie do oceny i porównania ofert Zamawiający doliczy kwotę należnego podatku VAT oraz cła. Wyliczona w ten sposób kwota stanowić będzie cenę brutto oferty podmiotu zagranicznego braną do oceny i porównania ofert. Umowa zostanie podpisana na kwotę netto, podatek VAT Zamawiający odprowadzi we własnym zakresie.
10. W okresie obowiązywania umowy ceny nie ulegną zmianie.
11. Zmiana podatku VAT następuje z mocy prawa.
III.1.3)Forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której zostanie udzielone zamówienie:
18. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. W takim przypadku ich oferta musi spełniać następujące wymagania:
a) w odniesieniu do wymagań postawionych przez Zamawiającego, każdy z Wykonawców ubiegających się wspólnie o zamówienie oddzielnie musi udokumentować, że nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 1-9 ustawy Prawo zamówień publicznych,
b) Wykonawcy występujący wspólnie muszą ustanowić pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie niniejszego zamówienia lub do reprezentowania ich w postępowaniu oraz zawarcia umowy o udzielenie przedmiotowego zamówienia publicznego,
c) wszelka korespondencja oraz rozliczenia dokonywane będą wyłącznie z pełnomocnikiem,
d) wypełniając formularz ofertowy, jak również inne dokumenty powołujące się na „Wykonawcę”; w miejscu „np. nazwa i adres Wykonawcy” należy wpisać dane dotyczące konsorcjum, a nie pełnomocnika konsorcjum.
III.1.4)Inne szczególne warunki
Wykonanie zamówienia podlega szczególnym warunkom: tak
Opis szczególnych warunków: Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy, o udzielenie Zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy:
a) posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień w zakresie usługi kompleksowego całodobowego żywienia pacjentów oraz centralnego zmywania urządzeń i narzędzi służących do przechowywania, przewozu i podawania żywności.
b) posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania Zamówienia polegający na świadczeniu usługi kompleksowego całodobowego żywienia pacjentów oraz centralnego zmywania urządzeń i narzędzi służących do przechowywania, przewozu i podawania żywności.
c) znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie Zamówienia o którym mowa w pkt.a) i b)
d) nie podlegają wykluczeniu z postępowania, zgodnie z art. 24 ustawy.
III.2)Warunki udziału
III.2.1)Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: a) Oświadczenie Wykonawcy w zakresie art. 24 ust. 1 ustawy. Wykonawca zobowiązany jest przytoczyć w całości treść punktów z art. 24 ust. 1, co do których składa oświadczenie;
b) aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert;
c) aktualne informacje z Krajowego Rejestru Karnego albo równoważne zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia osoby w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ustawy (odpowiednio dla właściwości Wykonawcy), wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert;
d) aktualne informacje z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 9, ustawy wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert;
e) zaświadczenie właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego potwierdzające, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie wykonania decyzji właściwego organu – wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert;
f) zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie wykonania decyzji właściwego organu – wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
g) aktualna decyzja właściwego miejscowo organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zezwalająca na prowadzenie działalności objętej niniejszym zamówieniem.
h) aktualne decyzje Państwowej Inspekcji Sanitarnej dopuszczające samochody transportujące posiłki do Zamawiającego (w przypadku, gdy Wykonawca będzie posługiwał się samochodami przy wykonywaniu zamówienia).
III.2.2)Zdolność ekonomiczna i finansowa
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: a) oświadczenie potwierdzające, że znajduje się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia polegającego na świadczeniu usługi kompleksowego całodobowego żywienia pacjentów oraz centralnego zmywania urządzeń i narzędzi służących do przechowywania, przewozu i podawania żywności.
b) informację banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, w którym Wykonawca posiada rachunek, potwierdzającą posiadanie środków finansowych w wysokości nie mniejszej niż 2 000 000,00 PLN lub zdolność kredytową Wykonawcy w wysokości nie mniejszej niż 2 000 000,00 PLN, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert;
c) polisę ubezpieczeniową lub inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności na minimalną kwotę 1 000 000,00 PLN na jedno i wszystkie ryzyka z tytułu szkód na osobie i mieniu, niezależnie od liczby szkód wynikających z jednego zdarzenia.
III.2.3)Kwalifikacje techniczne
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:
Warunki szczegółowe określone w punkcie VI.2.a specyfikacji – wraz z ofertą każdy z Wykonawców musi złożyć:
a) oświadczenie, że posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponuje potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia polegającym na świadczeniu usługi kompleksowego całodobowego żywienia pacjentów oraz centralnego zmywania urządzeń i narzędzi służących do przechowywania, przewozu i podawania żywności
Uwaga: oświadczenie musi być opatrzone listą urządzeń niezbędnych do wykonania usługi (np. samochodów wraz z numerami rejestracyjnymi, szaf i wózków do transportu tac, tac termoizolacyjnych, zmywarki do tac);
b) wykaz wykonanych lub wykonywanych usług w okresie ostatnich trzech lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, w zakresie zbiorowego (tj. ponad 500 osób dziennie) żywienia pacjentów w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, sanatoriach, prewentoriach lub innych zakładach przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu, z podaniem wartości usług, przedmiotu, dat wykonania (wykonywania) i odbiorców oraz dokumenty potwierdzające, że te usługi zostały wykonane (były wykonywane) należycie;
Wykonawca w celu spełnienia powyższego zobowiązany jest jednoznacznie wykazać dwie zrealizowane usługi w zakresie żywienia zbiorowego (tj. ponad 500 osób dziennie) zgodnie z powyższymi wymaganiami.
c) dokument potwierdzający dysponowanie kuchnią dla potrzeb wykonania zamówienia przez okres o co najmniej 3 miesiące dłuższy niż okres objęty zamówieniem.
III.2.4)Informacje o zamówieniach zastrzeżonych
III.3)Specyficzne warunki dotyczące zamówień na usługi
III.3.1)Informacje dotyczące określonego zawodu
Świadczenie usługi zastrzeżone jest dla określonego zawodu: nie
III.3.2)Osoby odpowiedzialne za wykonanie usługi
Osoby prawne powinny wskazać nazwiska oraz kwalifikacje zawodowe osób odpowiedzialnych za wykonanie usługi: nie

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Otwarta
IV.1.2)Ograniczenie liczby wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert lub do udziału
IV.1.3)Zmniejszenie liczby wykonawców podczas negocjacji lub dialogu
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą:
27/ZP/2012
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia
nie
IV.3.3)Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego
IV.3.4)Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
4.7.2012 - 10:30
IV.3.5)Data wysłania zaproszeń do składania ofert lub do udziału zakwalifikowanym kandydatom
IV.3.6)Języki, w których można sporządzać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
polski.
IV.3.7)Minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą
w dniach: 60 (od ustalonej daty składania ofert)
IV.3.8)Warunki otwarcia ofert
Data: 4.7.2012 - 11:00

Miejscowość:

Kraków, os. Złotej Jesieni 1 Dział Zamówień Publicznych i Zaopatrzenia pokój 15B II piętro.

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o powtarzającym się charakterze zamówienia
Jest to zamówienie o charakterze powtarzającym się: nie
VI.2)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
VI.3)Informacje dodatkowe
VI.4)Procedury odwoławcze
VI.4.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Urząd Zamówień Publicznych
ul. Postępu 17a
01-676 Warszawa
POLSKA
E-mail: uzp@uzp.gov.pl
Tel.: +48 224577777
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224577700

VI.4.2)Składanie odwołań
Dokładne informacje na temat terminów składania odwołań: 1. Środki ochrony prawnej określone w dziale VI ustawy przysługują Wykonawcom, a także innym podmiotom, jeżeli mają lub mieli interes prawny w uzyskaniu zamówienia oraz ponieśli lub mogą ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy.
2. Środki ochrony prawnej wobec ogłoszenia o zamówieniu oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia przysługują również organizacjom wpisanym na listę, o której mowa w art. 154 pkt. 5.
3. Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.
4. Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy, odwołanie przysługuje wyłącznie wobec czynności:
— wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę,
— opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu,
— wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia,
— odrzucenia oferty odwołującego.
5. Odwołanie powinno wskazywać czynność lub zaniechanie czynności zamawiającego, której zarzuca się niezgodność z przepisami ustawy, zawierać zwięzłe przedstawienie zarzutów, określać żądanie oraz wskazywać okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające wniesienie odwołania.
6. Odwołanie wnosi się do Prezesa Izby w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
7. Odwołujący przesyła kopię odwołania zamawiającemu przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. Domniemywa się, iż zamawiający mógł zapoznać się z treścią odwołania przed upływem terminu do jego wniesienia, jeżeli przesłanie jego kopii nastąpiło przed upływem terminu do jego wniesienia za pomocą jednego ze sposobów określonych w art. 27 ust. 2 ustawy.
8. Wykonawca lub uczestnik konkursu może w terminie przewidzianym do wniesienia odwołania poinformować zamawiającego o niezgodnej z przepisami ustawy czynności podjętej przez niego lub zaniechaniu czynności, do której jest on zobowiązany na podstawie ustawy, na które nie przysługuje odwołanie na podstawie art. 180 ust. 2 ustawy.
9. W przypadku uznania zasadności przekazanej informacji zamawiający powtarza czynność albo dokonuje czynności zaniechanej, informując o tym wykonawców w sposób przewidziany w ustawie dla tej czynności.
10. Na czynności, o których mowa w ust. 2, nie przysługuje odwołanie, z zastrzeżeniem art. 180 ust. 2. ustawy.
11. Odwołanie wnosi się:
— w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – jeżeli zostały przesłane w sposób określony w art. 27 ust. 2 ustawy, albo w terminie 15 dni – jeżeli zostały przesłane w inny sposób – w przypadku gdy wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy,
— w terminie 5 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – jeżeli zostały przesłane w sposób określony w art. 27 ust. 2 ustawy, albo w terminie,
— 10 dni – jeżeli zostały przesłane w inny sposób – w przypadku gdy wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy.
12. Odwołanie wobec treści ogłoszenia o zamówieniu, a jeżeli postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, także wobec postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wnosi się w terminie:
— 10 dni od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej – jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy,
— 5 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej – jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy.
13. Odwołanie wobec czynności innych niż określone w pkt. x i y wnosi się:
— w przypadku zamówień, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy – w terminie 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia,
— w przypadku zamówień, których wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy – w terminie 5 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia.
14. W przypadku wniesienia odwołania wobec treści ogłoszenia o zamówieniu lub postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia zamawiający może przedłużyć termin składania ofert lub termin składania wniosków.
15. W przypadku wniesienia odwołania po upływie terminu składania ofert bieg terminu związania ofertą ulega zawieszeniu do czasu ogłoszenia przez Izbę orzeczenia.
VI.4.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Biuro Urzędu Zamówień Publicznych
ul. Postępu 17a
01-676 Warszawa
POLSKA
E-mail: odwołania@uzp.gov.pl
Tel.: +48 224588801
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl

VI.5)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
24.5.2012
TI Tytuł PL-Kraków: Usługi podawania posiłków
ND Nr dokumentu 205900-2012
PD Data publikacji 03/07/2012
OJ Dz.U. S 125
TW Miejscowość KRAKÓW
AU Nazwa instytucji Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o.
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 8 - Inne
DS Dokument wysłany 28/06/2012
DT Termin 09/07/2012
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 55320000 - Usługi podawania posiłków
55321000 - Usługi przygotowywania posiłków
55322000 - Usługi gotowania posiłków
OC Pierwotny kod CPV 55320000 - Usługi podawania posiłków
55321000 - Usługi przygotowywania posiłków
55322000 - Usługi gotowania posiłków

03/07/2012    S125    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

PL-Kraków: Usługi podawania posiłków

2012/S 125-205900

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o., os. Złotej Jesieni 1, attn: Grażyna Kruk, POLSKA-31-826Kraków. Tel. +48 126468210. E-mail: gkruk@rydygierkrakow.pl. Fax +48 126468173.

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 30.5.2012, 2012/S 101-168469)

Przedmiot zamówienia:
CPV:55320000, 55321000, 55322000

Usługi podawania posiłków.

Usługi przygotowywania posiłków.

Usługi gotowania posiłków.

Zamiast: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

Wszystkie elementy wykonywanej usługi muszą być zgodne z procedurami systemu Analizy Ryzyka i Kontroli.

Punktów Krytycznych (Hazard Analysis and Critical Control Point (HACCP)) lub zasadami Dobrej Praktyki Higienicznej GHP w systemie zintegrowanym normy ISO 22000 Bezpieczeństwo Żywności, 9001: Zarządzanie jakością.

Wykonawca zapewni mycie i dezynfekcję narzędzi określonych w części III ust. 1 lit. „d” specyfikacji (przy użyciu własnych środków czystości) oraz utylizację odpadów pokonsumpcyjnych. Zamawiający informuje, iż dysponuje pomieszczeniem piwnicznym (poziom –2) o powierzchni 322,31 m2 („centralną zmywalnią”), które może wydzierżawić Wykonawcy w celu urządzenia tam centralnej zmywalni, na warunkach określonych w umowie. Pomieszczenie powinno być wyposażone w niezbędny sprzęt do automatycznego zmywania - zmywarki tunelowe.

g. Wykonawca zapewni stoliki na nóżkach dla pacjentów ciężko chorych „ stolik przyjaciel”, zgodnie z zapotrzebowaniem Oddziałów Zamawiającego.

III.2.2) Zdolność ekonomiczna i finansowa

c) polisę ubezpieczeniową lub inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności na minimalną kwotę 1 000 000,00 PLN na jedno i wszystkie ryzyka z tytułu szkód na osobie i mieniu, niezależnie od liczby szkód wynikających z jednego zdarzenia.

III.2.3) Kwalifikacje techniczne:

Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:

Warunki szczegółowe określone w punkcie VI.2.a specyfikacji – wraz z ofertą każdy z Wykonawców musi złożyć:

a) oświadczenie, że posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponuje potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia polegającym na świadczeniu usługi kompleksowego całodobowego żywienia pacjentów oraz centralnego zmywania urządzeń i narzędzi służących do przechowywania, przewozu i podawania żywności.

Uwaga: oświadczenie musi być opatrzone listą urządzeń niezbędnych do wykonania usługi (np. samochodów wraz z numerami rejestracyjnymi, szaf i wózków do transportu tac, tac termoizolacyjnych, zmywarki do tac);

b) wykaz wykonanych lub wykonywanych usług w okresie ostatnich trzech lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, w zakresie zbiorowego (tj. ponad 500 osób dziennie) żywienia pacjentów w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjnoopiekuńczych, sanatoriach, prewentoriach lub innych zakładach przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu, z podaniem wartości usług, przedmiotu, dat wykonania (wykonywania) i odbiorców oraz dokumenty potwierdzające, że te usługi zostały wykonane (były wykonywane) należycie;

Wykonawca w celu spełnienia powyższego zobowiązany jest jednoznacznie wykazać dwie zrealizowane usługi w zakresie żywienia zbiorowego (tj. ponad 500 osób dziennie) zgodnie z powyższymi wymaganiami.

c) dokument potwierdzający dysponowanie kuchnią dla potrzeb wykonania zamówienia przez okres o co najmniej 3 miesiące.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 4.7.2012 (10:30).

Powinno być: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

Celem potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu, Wykonawca zobowiązany jest do złożenia wraz z ofertą następujących dokumentów:

— certyfikat ISO 22000 (HACCP) – System Zarządzania Bezpieczeństwem,

— certyfikat ISO 9001 – System Zarządzania Jakością.

Wykonawca zapewni mycie i dezynfekcję narzędzi określonych w części III ust. 1 lit. „d” specyfikacji (przy użyciu własnych środków czystości) oraz utylizację odpadów pokonsumpcyjnych. Zamawiający informuje, iż dysponuje pomieszczeniem piwnicznym (poziom –2) o powierzchni 366,90 m2 („centralną zmywalnią”), które może wydzierżawić Wykonawcy w celu urządzenia tam centralnej zmywalni, na warunkach określonych w umowie. Pomieszczenie powinno być wyposażone w niezbędny sprzęt do automatycznego zmywania - zmywarki tunelowe.

Wykonawca zobowiązany będzie do zapewniania min. 60 stolików „przyjaciel”. Jeżeli zajdzie konieczność zapewnienia dodatkowych stolików „przyjaciel”, na podstawie zapotrzebowań z Oddziałów Szpitalnych Zamawiającego, Wykonawca będzie zobowiązany do ich dostarczenia na własny koszt.

III.2.1) Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi dotyczące wpisu do rejestru zawodowego lub handlowego

c) polisę ubezpieczeniową lub inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności na minimalną kwotę 1 000 000,00 PLN na jedno i wszystkie ryzyka z tytułu szkód na osobie i mieniu, niezależnie od liczby szkód wynikających z jednego zdarzenia.

Zamawiający wyjaśnia, że wymóg kwotowy, o którym mowa na str. 10 SIWZ w literze „i” odnosi się do kwoty polisy OC. Wykonawca winien dysponować zatem polisą OC wystawiona na kwotę nie niższą niż 1 000 000 PLN. Za zgodną z SIWZ Zamawiający uzna przykładowo polisę OC na kwotę 2 000 000 PLN z sublimitem 1 000 000 PLN na jedno zdarzenie szkodowe (lub bez żadnego sublimitu), zaś za niezgodną z SWIZ zostanie uznana polisa OC na kwotę 2 000 000 PLN z sublimitem 500 000 PLN na jedno zdarzenie szkodowe.

III.2.3) Kwalifikacje techniczne:

Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:

Warunki szczegółowe określone w punkcie VI.2.a specyfikacji – wraz z ofertą każdy z Wykonawców musi złożyć:

a) oświadczenie, że posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponuje potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia polegającym na świadczeniu usługi kompleksowego całodobowego żywienia pacjentów oraz centralnego zmywania urządzeń i narzędzi służących do przechowywania, przewozu i podawania żywności.

Uwaga: oświadczenie musi być opatrzone listą urządzeń niezbędnych do wykonania usługi (np. samochodów wraz z numerami rejestracyjnymi, szaf i wózków do transportu tac, tac termoizolacyjnych, zmywarki do tac);

b) wykaz wykonanych lub wykonywanych usług w okresie ostatnich 3 lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, w zakresie zbiorowego (tj. ponad 500 osób dziennie) żywienia pacjentów w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjnoopiekuńczych, sanatoriach, prewentoriach lub innych zakładach przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu, z podaniem wartości usług, przedmiotu, dat wykonania (wykonywania) i odbiorców oraz dokumenty potwierdzające, że te usługi zostały wykonane (były wykonywane) należycie;

Wykonawca w celu spełnienia powyższego zobowiązany jest jednoznacznie wykazać dwie zrealizowane usługi w zakresie żywienia zbiorowego (tj. ponad 500 osób dziennie) zgodnie z powyższymi wymaganiami.

c) dokument potwierdzający dysponowanie kuchnią dla potrzeb wykonania zamówienia przez okres o co najmniej 3 miesiące

Zamawiający wymaga aby wykonawca wykazał się na dzień składania ofert min. 1 wdrożeniem oprogramowania o którym mowa w SIWZ. Na potwierdzenie wykonawca winien załączyć do oferty, potwierdzenie lub oświadczenie podpisane przez stronę trzecią (zamawiającego u którego wdrożono oprogramowanie).

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 9.7.2012 (11:00).

Inne dodatkowe informacje

Zmiany zostały wprowadzone do odpowiedniej dokumentacji przetargowej.


Adres: os. Złotej Jesieni 1, 31-826 Kraków
woj. MAŁOPOLSKIE
Dane kontaktowe: email: kmusial@rydygierkrakow.pl
tel: +48 126468207
fax: +48 126468173
Termin składania wniosków lub ofert:
2012-07-04
Dane postępowania

ID postępowania BZP/TED: 16846920121
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2012-05-30
Rodzaj zamówienia: usługi
Tryb& postępowania [PN]: Przetarg nieograniczony
Czas na realizację: 14 miesięcy
Wadium: 100000 ZŁ
Szacowana wartość* 3 333 333 PLN  -  5 000 000 PLN
Oferty uzupełniające: TAK
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 0
Kryterium ceny: 100%
WWW ogłoszenia: www.rydygierkrakow.pl
Informacja dostępna pod: Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
os. Złotej Jesieni 1, 31-059 Kraków, woj. małopolskie
Okres związania ofertą: 60 dni
Kody CPV
55320000-9 Usługi podawania posiłków
55321000-6 Usługi przygotowywania posiłków