TI Tytuł Polska-Kraków: Usługi prania i czyszczenia na sucho
ND Nr dokumentu 40466-2016
PD Data publikacji 05/02/2016
OJ Dz.U. S 25
TW Miejscowość KRAKÓW
AU Nazwa instytucji Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek - - Usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 6 - Podmiot prawa publicznego
HA EU Institution -
DS Dokument wysłany 03/02/2016
DT Termin 15/03/2016
NC Zamówienie 4 - Usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 3 - Ogłoszenie o zamówieniu
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 2 - Oferta najbardziej korzystna ekonomicznie
PC Kod CPV 60100000 - Usługi w zakresie transportu drogowego
98310000 - Usługi prania i czyszczenia na sucho
OC Pierwotny kod CPV 60100000 - Usługi w zakresie transportu drogowego
98310000 - Usługi prania i czyszczenia na sucho
RC Kod NUTS PL213
IA Adres internetowy (URL) www.bip.usdk.pl
DI Podstawa prawna Dyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

05/02/2016    S25    - - Usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta 

Polska-Kraków: Usługi prania i czyszczenia na sucho

2016/S 025-040466

Ogłoszenie o zamówieniu

Usługi

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
ul. Wielicka 265
Punkt kontaktowy: Sekcja ds. zamówień publicznych
Osoba do kontaktów: Maria Gągol
30-663 Kraków
POLSKA
Tel.: +48 126583979
E-mail: zp@usdk.pl
Faks: +48 126581081

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.bip.usdk.pl

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Specyfikacje i dokumenty dodatkowe (w tym dokumenty dotyczące dialogu konkurencyjnego oraz dynamicznego systemu zakupów) można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać na adres: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Podmiot prawa publicznego
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Zdrowie
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez instytucję zamawiającą:
Świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny oraz odzieży ochronnej i roboczej.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Usługi
Kategoria usług: nr 27: Inne usługi
Główne miejsce lub lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług: 30-663 Kraków, ul. Wielicka 265.

Kod NUTS PL213

II.1.3)Informacje na temat zamówienia publicznego, umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
Ogłoszenie dotyczy zamówienia publicznego
II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej
II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu
Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zgodnie z wymaganiami zawartymi w niniejszej specyfikacji.
Pod pojęciem bielizny rozumiemy: pościel, bieliznę operacyjną, odzież ochronną personelu, odzież barierową, odzież roboczą, pieluchy, bielizna noworodkowa, bielizna zakaźna, piżamy, szlafroki, koce, poduszki, materace, pokrowce, kołdry, ręczniki, ścierki do sprzątania, wkłady do mopów, firanki, zasłony, obrusy i inne wyroby tekstylne będące w użyciu Zamawiającego. Szacunkowa ilość pranego asortymentu suchego w skali miesiąca wynosi około 20 ton.
Oznaczenie kodowe Wspólnego Słownika Zamówień CPV: 98.31.00.00- 9 usługi prania i czyszczenia na sucho, 60.10.00.00-9 usługi w zakresie transportu drogowego
Szczegółowy zakres zamówienia:
3.3.1. Odbieranie od Zamawiającego brudnej bielizny zgodnie z zapotrzebowaniem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Wykonawca zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu brudnej bielizny i załadowanie jej na przeznaczony do tego celu właściwy środek transportu.
3.3.2. Usługa prania obejmuje:
— pranie bielizny z dezynfekcją chemiczno-termiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi
— suszenie, prasowanie i maglowanie
— płukanie odzieży personelu przy użyciu płynu antystatycznego;
— odplamianie;
— usługi szwalniczo-krawieckie (przyszywanie guzików, troków, łat, cerowanie, zszywanie ,wymiana zamków itp.);
— krochmalenie (obrusy, serwety itp.).
— znakowanie w sposób trwały umożliwiający identyfikacje pochodzenia bielizny
3.3.3. Pod pojęciem transportu rozumie się transport bielizny z magazynów zlokalizowanych na terenie Zamawiającego:
— z magazynu bielizny brudnej do pralni Wykonawcy,
— oraz z pralni Wykonawcy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego
3.3.4. Wykonawca zapewni na swój koszt transport, czynności załadunkowe i wyładunkowe brudnej i czystej bielizny Zamawiającego.
3.3.5. Transport bielizny brudnej i czystej do magazynów znajdujących się w siedzibie Zamawiającego:
a) dotyczy bielizny brudnej:
— Bielizna brudna Zamawiającego zwożona jest do magazynu bielizny brudnej, przez pracowników Zamawiającego.
— Odbiór przez Wykonawcę bielizny brudnej będzie się odbywał w dni robocze zgodnie z załącznikiem do umowy o godzinie 13-tej z magazynu bielizny brudnej znajdującego się w siedzibie Zamawiającego (bielizna ze wszystkich komórek organizacyjnych Szpitala),
— Wykonawca dokonuje odbioru posegregowanej bielizny brudnej w rozliczeniu sztukowym w obecności przedstawiciela Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego, potwierdzając odbiór na kwicie odbiorczym.
— Wydawanie ilościowe brudnej bielizny przez Zamawiającego odbywać się będzie w wyznaczonym do tego pomieszczeniu. Wydawanie brudnej bielizny do prania odbywać się będzie na podstawie kwitu „ Zlecenie do pralni” który określać będzie asortyment, ilość sztuk oraz rodzaj zdawanej bielizny, a także podpisy osób zdających i odbierających. Kwit sporządzony będzie w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron
— Wykonawca zapewni na swój koszt znakowarkę, wagę najazdową, opaski zaciskowe, , worki do transportu brudnej bielizny oraz kwity zlecenia do pralni. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wydzierżawienia wózków do transportu bielizny z oddziałów, posiadających odpowiednie parametry do mycia w myjni automatycznej Zamawiającego z użyciem odpowiednich środków myjąco-dezynfekcyjnych.,
— W sytuacjach wyjątkowych Zamawiający wymaga aby Wykonawca dokonał dodatkowego odbioru bielizny i jej zwrotu w normalnym trybie tj. maksymalnie do 16 godzin od momentu odbioru bielizny. Termin 16 godzin nie dotyczy bielizny operacyjnej, która ma być dostarczona do siedziby Zamawiającego najpóźniej do godziny 7:30 dnia następnego.
b) dotyczy bielizny czystej:
— Bieliznę czystą Wykonawca dostarczy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego w dni robocze, zgodnie z załącznikiem do umowy o godzinie 6:00 Usługi mają być świadczone maksymalnie do 16 godzin od chwili przekazania bielizny przez Zamawiającego, – Wykonawca dostarcza bieliznę czystą, wymaglowaną lub wyprasowaną, złożoną i zapakowaną w worki foliowe według asortymentu (np. worek z poszwami.) po 10 sztuk w opakowaniu, do magazynu bielizny czystej.
— Bielizna czysta sucha będzie liczona oraz ważona przez Wykonawcę w obecności pracownika Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego. Rozliczenie finansowe za bieliznę będzie prowadzone w przeliczeniu na kilogramy bielizny czystej – suchej. Waga czystego prania każdorazowo będzie wykazywana na kwicie odbiorczym.
— Uszkodzona lub wilgotna bielizna podlega natychmiastowemu zwrotowi do Wykonawcy, z wyłączeniem odzieży ochronnej personelu, która podlegać będzie reklamacji zgodnie trybem określonym w punkcie 3.3.21 SIWZ do umowy. W takim przypadku Wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego odbioru uszkodzonej lub wilgotnej bielizny i dostarczenia bielizny zastępczej /takiej samej ilości i rodzaju/ Przy braku możliwości zapewnienia bielizny zastępczej Zamawiający będzie stosował bieliznę jednorazowego użytku, a kosztem zakupu i utylizacji obciąży Wykonawcę.
Dostarczenie bielizny czystej z magazynu bielizny czystej do poszczególnych komórek organizacyjnych Zamawiającego leży po stronie Zamawiającego.
3.3.6. Transport bielizny z siedziby Zamawiającego do pralni Wykonawcy i z pralni Wykonawcy do Zamawiającego:
— Transport bielizny brudnej musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny brudnej”.
— Transport bielizny czystej z pralni Wykonawcy musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny czystej”.
— W przypadku, gdy Wykonawca posiada punkt mycia i dezynfekcji samochodów, gdzie po każdym transporcie brudnej bielizny samochód będzie dezynfekowany transport może odbywać się jednym samochodem przeznaczonym wyłącznie do transportu bielizny.
3.3.7. Wykonawca zobowiązuje się do przestrzegania ustalonych godzin odbierania bielizny brudnej i przywożenia bielizny czystej. .Wykonawca zobowiązuje się w ustalonych godzinach do świadczenia usługi w dni świąteczne według potrzeb Zamawiającego zgłoszonych telefonicznie Wykonawcy z trzydniowym wyprzedzeniem.
3.3.8. Wykonawca usługi zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu i wniesienia czystej bielizny do magazynu lub innego miejsca wskazanego przez Zamawiającego. Bieliznę czystą Wykonawca dostarcza do magazynu bielizny czystej.
3.3.9. Wykonawca zapewnia czystość pranej bielizny, dbałość o jej stan, ponosi pełną odpowiedzialność za jakość środków chemicznych, bezpieczny transport i opakowanie bielizny odbieranej i dostarczanej do wyznaczonego miejsca.
3.3.10. Usługa musi być wykonana zgodnie z wymogami sanitarno –epidemiologicznymi obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek służby zdrowia z zastosowaniem środków piorąco – dezynfekujących skutecznie działających na B, F, V Tbc, wpisanych do Rejestru Wyrobów Medycznych, Produktów Biobójczych lub dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju lub Unii Europejskiej w inny sposób oraz zaopatrzonych w deklaracje zgodności CE. Dla środków do prania bielizny noworodkowej i niemowlęcej wymagana jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub innej równoważnej instytucji. Okoliczność ta musi być potwierdzona zaświadczeniem, wystawionym nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert. Środki piorące i dezynfekujące jako środki o przydatności do prania bielizny szpitalnej muszą działać na wirusy, bakterie, prątki, grzyby. Zamawiający dopuszcza użycie wyłącznie środków piorących i dezynfekujących, które zapewniają wypranie bielizny szpitalnej nie zostawiając widocznych śladów zabrudzenia oraz nie powodują nadmiernego jej zużycia.
3.3.11. Zamawiający wymaga zabezpieczenia pralni zapasowej w przypadku awarii maszyn.
3.3.12. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zwiększenia lub zmniejszenia realizacji zamówienia w każdej pozycji specyfikacji asortymentowej, zależnie do bieżących potrzeb Zamawiającego. Wykonawcy nie przysługuje prawo do roszczeń z tytułu zmniejszenia realizacji zamówienia ogółem gdy wartość zmniejszenia nie przekracza 30 % całości zamówienia.
3.3.14. Wykonawca zobowiązuje się do osobnego prania i dezynfekcji bielizny Zamawiającego – noworodkowej i ,operacyjnej w warunkach zgodnych z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi.
3.3.14. Usługa prania musi być wykonana z zachowaniem zasad zgodnych z technologią prania dla poszczególnego asortymentu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek Służby Zdrowia.
3.3.15. Wykonawca raz na miesiąc na swój koszt ma obowiązek dostarczyć Zamawiającemu kopie badań mikrobiologicznych wykonanych w pralni Wykonawcy przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną lub inną jednostkę certyfikowaną do wykonywania takich badań, dokumentujących skuteczność prania i dezynfekcji. Zamawiający ponadto zastrzega sobie prawo do wykonywania własnych wymazów mikrobiologicznych z pościeli i samochodu do transportu czystej bielizny w obecności pracownika Wykonawcy, w przypadku dodatniego wyniku kosztem badania obciążony zostanie Wykonawca zgodnie z cennikiem wykonującego to badanie.
3.3.16. Wykonawca ponosi odpowiedzialność prawną i materialną za wykonywane usługi pralniczej w zakresie jakości i zgodności z wymogami sanitarnymi wobec organów kontroli (Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Państwowa Inspekcja Pracy, BHP, Zespół ds. Zakażeń Szpitalnych u Zamawiającego).
3.3.17. Każdorazowa zmiana środków piorących i dezynfekcyjnych musi być uzgodniona z osobą odpowiedzialną ze strony Zamawiającego za nadzór nad realizacją umowy i z ośrodkiem epidemiologicznym Zamawiającego.
3.3.18. Wykonawca zobowiązany jest do dysponowania odpowiednim wyposażeniem pralni w niezbędne maszyny, urządzenia dozujące środki piorące, dezynfekujące i narzędzia, a ich wydajność musi być wystarczająca do realizacji przedmiotu zamówienia.
3.3.19. Wykonawca odpowiada za bieliznę Zamawiającego, zapewnia czystość pranego asortymentu, dbałość o jego stan, ponosi odpowiedzialność za jakość środków czystościowych, piorących i dezynfekcyjnych, bezpieczny transport i opakowanie asortymentu odbieranego i dostarczanego do wyznaczonego miejsca.
3.3.20. Zamawiający zastrzega sobie ogólną kontrolę nad prawidłowością usług pralniczych. Wykonawca zapewni Zamawiającemu dostęp do miejsca wykonywania usługi.
3.3.21. Zamawiającemu przysługuje prawo do reklamacji jakości i terminowości wykonania usług pralniczych odzieży ochronnej. Wykonawca ma obowiązek rozpatrzyć i załatwić / nieodpłatnie / każdą zgłoszoną reklamację w terminie nie dłuższym niż 3 dni .W tym samym terminie Wykonawca uzasadni odmowę reklamacji, nie uzasadnienie jej w tym terminie uznane jest jako przyjęcie reklamacji.
3.4.Wymagany okres niezmienności cen podanych w ofercie 12 miesięcy.
3.5.Wykonawca zobowiązany jest do wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom.
II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

98310000, 60100000

II.1.7)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): nie
II.1.8)Części
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.1.9)Informacje o ofertach wariantowych
Dopuszcza się składanie ofert wariantowych: nie
II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zgodnie z wymaganiami zawartymi w niniejszej specyfikacji.
Pod pojęciem bielizny rozumiemy: pościel, bieliznę operacyjną, odzież ochronną personelu, odzież barierową, odzież roboczą, pieluchy, bielizna noworodkowa, bielizna zakaźna, piżamy, szlafroki, koce, poduszki, materace, pokrowce, kołdry, ręczniki, ścierki do sprzątania, wkłady do mopów, firanki, zasłony, obrusy i inne wyroby tekstylne będące w użyciu Zamawiającego. Szacunkowa ilość pranego asortymentu suchego w skali miesiąca wynosi około 20 ton.
Oznaczenie kodowe Wspólnego Słownika Zamówień CPV: 98.31.00.00- 9 usługi prania i czyszczenia na sucho, 60.10.00.00-9 usługi w zakresie transportu drogowego
Szczegółowy zakres zamówienia:
3.3.1. Odbieranie od Zamawiającego brudnej bielizny zgodnie z zapotrzebowaniem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Wykonawca zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu brudnej bielizny i załadowanie jej na przeznaczony do tego celu właściwy środek transportu.
3.3.2. Usługa prania obejmuje:
— pranie bielizny z dezynfekcją chemiczno-termiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi;
— suszenie, prasowanie i maglowanie;
— płukanie odzieży personelu przy użyciu płynu antystatycznego;
— odplamianie;
— usługi szwalniczo-krawieckie (przyszywanie guzików, troków, łat, cerowanie, zszywanie ,wymiana zamków itp.);
— krochmalenie (obrusy, serwety itp.).
— znakowanie w sposób trwały umożliwiający identyfikacje pochodzenia bielizny.
3.3.3. Pod pojęciem transportu rozumie się transport bielizny z magazynów zlokalizowanych na terenie Zamawiającego:
— z magazynu bielizny brudnej do pralni Wykonawcy;
— oraz z pralni Wykonawcy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego.
3.3.4. Wykonawca zapewni na swój koszt transport, czynności załadunkowe i wyładunkowe brudnej i czystej bielizny Zamawiającego.
3.3.5. Transport bielizny brudnej i czystej do magazynów znajdujących się w siedzibie Zamawiającego:
a) dotyczy bielizny brudnej:
— Bielizna brudna Zamawiającego zwożona jest do magazynu bielizny brudnej, przez pracowników Zamawiającego,
— Odbiór przez Wykonawcę bielizny brudnej będzie się odbywał w dni robocze zgodnie z załącznikiem do umowy o godzinie 13-tej z magazynu bielizny brudnej znajdującego się w siedzibie Zamawiającego (bielizna ze wszystkich komórek organizacyjnych Szpitala),
— Wykonawca dokonuje odbioru posegregowanej bielizny brudnej w rozliczeniu sztukowym w obecności przedstawiciela Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego, potwierdzając odbiór na kwicie odbiorczym,
— Wydawanie ilościowe brudnej bielizny przez Zamawiającego odbywać się będzie w wyznaczonym do tego pomieszczeniu. Wydawanie brudnej bielizny do prania odbywać się będzie na podstawie kwitu „ Zlecenie do pralni” który określać będzie asortyment, ilość sztuk oraz rodzaj zdawanej bielizny, a także podpisy osób zdających i odbierających. Kwit sporządzony będzie w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron,
— Wykonawca zapewni na swój koszt znakowarkę, wagę najazdową, opaski zaciskowe, , worki do transportu brudnej bielizny oraz kwity zlecenia do pralni. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wydzierżawienia wózków do transportu bielizny z oddziałów, posiadających odpowiednie parametry do mycia w myjni automatycznej Zamawiającego z użyciem odpowiednich środków myjąco-dezynfekcyjnych,
— W sytuacjach wyjątkowych Zamawiający wymaga aby Wykonawca dokonał dodatkowego odbioru bielizny i jej zwrotu w normalnym trybie tj. maksymalnie do 16 godzin od momentu odbioru bielizny. Termin 16 godzin nie dotyczy bielizny operacyjnej, która ma być dostarczona do siedziby Zamawiającego najpóźniej do godziny 7.30 dnia następnego.
b) dotyczy bielizny czystej:
— Bieliznę czystą Wykonawca dostarczy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego w dni robocze, zgodnie z załącznikiem do umowy o godzinie 6:00 Usługi mają być świadczone maksymalnie do 16 godzin od chwili przekazania bielizny przez Zamawiającego, – Wykonawca dostarcza bieliznę czystą, wymaglowaną lub wyprasowaną, złożoną i zapakowaną w worki foliowe według asortymentu (np. worek z poszwami.) po 10 sztuk w opakowaniu, do magazynu bielizny czystej.
— Bielizna czysta sucha będzie liczona oraz ważona przez Wykonawcę w obecności pracownika Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego. Rozliczenie finansowe za bieliznę będzie prowadzone w przeliczeniu na kilogramy bielizny czystej – suchej. Waga czystego prania każdorazowo będzie wykazywana na kwicie odbiorczym,
— Uszkodzona lub wilgotna bielizna podlega natychmiastowemu zwrotowi do Wykonawcy, z wyłączeniem odzieży ochronnej personelu, która podlegać będzie reklamacji zgodnie trybem określonym w punkcie 3.3.21 SIWZ do umowy. W takim przypadku Wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego odbioru uszkodzonej lub wilgotnej bielizny i dostarczenia bielizny zastępczej /takiej samej ilości i rodzaju/ Przy braku możliwości zapewnienia bielizny zastępczej Zamawiający będzie stosował bieliznę jednorazowego użytku, a kosztem zakupu i utylizacji obciąży Wykonawcę.
Dostarczenie bielizny czystej z magazynu bielizny czystej do poszczególnych komórek organizacyjnych Zamawiającego leży po stronie Zamawiającego.
3.3.6. Transport bielizny z siedziby Zamawiającego do pralni Wykonawcy i z pralni Wykonawcy do Zamawiającego:
— Transport bielizny brudnej musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny brudnej”,
— Transport bielizny czystej z pralni Wykonawcy musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny czystej”,
— W przypadku, gdy Wykonawca posiada punkt mycia i dezynfekcji samochodów, gdzie po każdym transporcie brudnej bielizny samochód będzie dezynfekowany transport może odbywać się jednym samochodem przeznaczonym wyłącznie do transportu bielizny.
3.3.7. Wykonawca zobowiązuje się do przestrzegania ustalonych godzin odbierania bielizny brudnej i przywożenia bielizny czystej. .Wykonawca zobowiązuje się w ustalonych godzinach do świadczenia usługi w dni świąteczne według potrzeb Zamawiającego zgłoszonych telefonicznie Wykonawcy z trzydniowym wyprzedzeniem.
3.3.8. Wykonawca usługi zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu i wniesienia czystej bielizny do magazynu lub innego miejsca wskazanego przez Zamawiającego. Bieliznę czystą Wykonawca dostarcza do magazynu bielizny czystej.
3.3.9. Wykonawca zapewnia czystość pranej bielizny, dbałość o jej stan, ponosi pełną odpowiedzialność za jakość środków chemicznych, bezpieczny transport i opakowanie bielizny odbieranej i dostarczanej do wyznaczonego miejsca.
3.3.10. Usługa musi być wykonana zgodnie z wymogami sanitarno –epidemiologicznymi obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek służby zdrowia z zastosowaniem środków piorąco – dezynfekujących skutecznie działających na B, F, V Tbc, wpisanych do Rejestru Wyrobów Medycznych, Produktów Biobójczych lub dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju lub Unii Europejskiej w inny sposób oraz zaopatrzonych w deklaracje zgodności CE. Dla środków do prania bielizny noworodkowej i niemowlęcej wymagana jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub innej równoważnej instytucji. Okoliczność ta musi być potwierdzona zaświadczeniem, wystawionym nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert. Środki piorące i dezynfekujące jako środki o przydatności do prania bielizny szpitalnej muszą działać na wirusy, bakterie, prątki, grzyby. Zamawiający dopuszcza użycie wyłącznie środków piorących i dezynfekujących, które zapewniają wypranie bielizny szpitalnej nie zostawiając widocznych śladów zabrudzenia oraz nie powodują nadmiernego jej zużycia.
3.3.11. Zamawiający wymaga zabezpieczenia pralni zapasowej w przypadku awarii maszyn.
3.3.12. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zwiększenia lub zmniejszenia realizacji zamówienia w każdej pozycji specyfikacji asortymentowej, zależnie do bieżących potrzeb Zamawiającego. Wykonawcy nie przysługuje prawo do roszczeń z tytułu zmniejszenia realizacji zamówienia ogółem gdy wartość zmniejszenia nie przekracza 30 % całości zamówienia.
3.3.14. Wykonawca zobowiązuje się do osobnego prania i dezynfekcji bielizny Zamawiającego – noworodkowej i ,operacyjnej w warunkach zgodnych z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi.
3.3.14. Usługa prania musi być wykonana z zachowaniem zasad zgodnych z technologią prania dla poszczególnego asortymentu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek Służby Zdrowia.
3.3.15. Wykonawca raz na miesiąc na swój koszt ma obowiązek dostarczyć Zamawiającemu kopie badań mikrobiologicznych wykonanych w pralni Wykonawcy przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną lub inną jednostkę certyfikowaną do wykonywania takich badań, dokumentujących skuteczność prania i dezynfekcji. Zamawiający ponadto zastrzega sobie prawo do wykonywania własnych wymazów mikrobiologicznych z pościeli i samochodu do transportu czystej bielizny w obecności pracownika Wykonawcy, w przypadku dodatniego wyniku kosztem badania obciążony zostanie Wykonawca zgodnie z cennikiem wykonującego to badanie.
3.3.16. Wykonawca ponosi odpowiedzialność prawną i materialną za wykonywane usługi pralniczej w zakresie jakości i zgodności z wymogami sanitarnymi wobec organów kontroli (Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Państwowa Inspekcja Pracy, BHP, Zespół ds. Zakażeń Szpitalnych u Zamawiającego).
3.3.17. Każdorazowa zmiana środków piorących i dezynfekcyjnych musi być uzgodniona z osobą odpowiedzialną ze strony Zamawiającego za nadzór nad realizacją umowy i z ośrodkiem epidemiologicznym Zamawiającego.
3.3.18. Wykonawca zobowiązany jest do dysponowania odpowiednim wyposażeniem pralni w niezbędne maszyny, urządzenia dozujące środki piorące, dezynfekujące i narzędzia, a ich wydajność musi być wystarczająca do realizacji przedmiotu zamówienia.
3.3.19. Wykonawca odpowiada za bieliznę Zamawiającego, zapewnia czystość pranego asortymentu, dbałość o jego stan, ponosi odpowiedzialność za jakość środków czystościowych, piorących i dezynfekcyjnych, bezpieczny transport i opakowanie asortymentu odbieranego i dostarczanego do wyznaczonego miejsca.
3.3.20. Zamawiający zastrzega sobie ogólną kontrolę nad prawidłowością usług pralniczych. Wykonawca zapewni Zamawiającemu dostęp do miejsca wykonywania usługi.
3.3.21. Zamawiającemu przysługuje prawo do reklamacji jakości i terminowości wykonania usług pralniczych odzieży ochronnej. Wykonawca ma obowiązek rozpatrzyć i załatwić / nieodpłatnie / każdą zgłoszoną reklamację w terminie nie dłuższym niż 3 dni .W tym samym terminie Wykonawca uzasadni odmowę reklamacji, nie uzasadnienie jej w tym terminie uznane jest jako przyjęcie reklamacji.
3.4. Wymagany okres niezmienności cen podanych w ofercie 12 miesięcy.
3.5. Wykonawca zobowiązany jest do wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom.
4. Zamawiający nie dopuszcza możliwość składania ofert częściowych.
5. Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówienia uzupełniającego o którym mowa w art. 67 ust. 1 pkt. 6.
Szacunkowa wartość bez VAT: 2 491 200 PLN
II.2.2)Informacje o opcjach
Opcje: nie
II.2.3)Informacje o wznowieniach
Jest to zamówienie podlegające wznowieniu: nie
II.3)Czas trwania zamówienia lub termin realizacji
Okres w miesiącach: 36 (od udzielenia zamówienia)

Sekcja III: Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

III.1)Warunki dotyczące zamówienia
III.1.1)Wymagane wadia i gwarancje:
11. Wymagania dotyczące wadium.
11.1.Każda składana oferta musi być zabezpieczona wadium. Łączna kwota wadium wynosi: 25 000 PLN słownie: dwadzieścia pięć tysięcy złotych 00/100.
11.2. Wadium musi być wniesione przed upływem terminu składania ofert.
11.3. Wadium może być wnoszone w jednej lub kilku następujących formach:
a) w pieniądzu na konto Szpitala (decyduje termin uznania rachunku Zamawiającego):
BGK o/Kraków,
49 1130 1150 0012 1146 4720 0009
b) w poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym ze poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym,
c) w gwarancjach bankowych,
d) w gwarancjach ubezpieczeniowych,
e) w poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt. 2 ustawy z 9.11.2000 o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
11.4. Jeżeli wadium zostanie wniesione w pieniądzu, przelewem, Wykonawca dołącza do oferty kserokopię wpłaty wadium z potwierdzeniem dokonanego przelewu. Na poleceniu przelewu należy wpisać: „Wadium – przetarg EZP-271-2/10/2016. W pozostałych przypadkach (pkt. 11.3 b, c, d) wymagane jest dołączenie do oferty oryginału dokumentu wystawionego na rzecz Zamawiającego. Dokumenty, o których mowa w punkcie 11.3 muszą zachowywać ważność przez cały okres, w którym Wykonawca jest związany ofertą.
11.5. Wniesienie wadium w pieniądzu będzie skuteczne, jeżeli w podanym terminie znajdzie się na rachunku bankowym Zamawiającego.
11.6. Z treści gwarancji winno wynikać bezwarunkowe, na każde pisemne żądanie zgłoszone przez Zamawiającego w terminie związania ofertą, zobowiązanie Gwaranta do wypłaty Zamawiającemu pełnej kwoty wadium w okolicznościach określonych w art. 46 ust. 4a i ust. 5 ustawy.
11.7. Przy wnoszeniu wadium Wykonawca winien powołać się na numer i nazwę sprawy, której wadium dotyczy.
11.8. Wykonawca, którego oferta nie zostanie zabezpieczona wadium w wymaganej wysokości, dopuszczonej formie, w określonym terminie i na wymagany okres, zostanie wykluczony a jego ofertę Zamawiający uzna za odrzuconą.
11.9. Zamawiający zwróci wadium wszystkim Wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem Wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, z zastrzeżeniem punktów 11.10 i 11.11. Wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, zamawiający zwróci wadium niezwłocznie po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz wniesieniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
11.10. Zamawiający zwróci niezwłocznie wadium, na wniosek Wykonawcy, który wycofał ofertę przed upływem terminu składania ofert.
11.11. Zamawiający zażąda ponownego wniesienia wadium przez Wykonawcę, któremu zwrócono wadium na podstawie punktu 9, jeżeli w wyniku rozstrzygnięcia odwołania jego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Wykonawca wniesie wadium w terminie określonym przez Zamawiającego.
11.12. Zamawiający zatrzyma wadium wraz z odsetkami, jeżeli Wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3 ustawy, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy, lub pełnomocnictw, chyba że wykonawca udowodni, że wynika to z przyczyn nie leżących po jego stronie.
11.13. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli Wykonawca w odpowiedzi na wezwanie o którym mowa w art. 26 ust. 3, z przyczyn leżących po jego stronie, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, pełnomocnictw, listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt. 5 lub informacji o tym, że nie należy do grupy kapitałowej lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt.3, co spowodowało brak możliwości wybrania oferty złożonej przez Wykonawcę jako najkorzystniejszej
11.14. Zamawiający zatrzyma wadium wraz z odsetkami, jeżeli Wykonawca, którego oferta została wybrana: a. odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie,
b. nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy,
c. zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy.
III.1.2)Główne warunki finansowe i uzgodnienia płatnicze i/lub odniesienie do odpowiednich przepisów je regulujących:
III.1.3)Forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której zostanie udzielone zamówienie:
8.4.1. W przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez dwóch lub więcej Wykonawców, w ofercie musi zostać złożone oświadczenie z art. 22 ust. 1 podpisane przez tych wykonawców, którzy spełniają postawione warunki. Jeżeli wykonawca A spełnia warunek art. 22 ust. 1 pkt. 1 i 2, a Wykonawca B spełnia warunek art. 22 ust. 1 pkt. 3 i 4, złożenia podpisów tych wykonawców pod jednym oświadczenie (propozycja – załącznik nr 4 ) będzie uznane jako odpowiadające warunkom SIWZ; oświadczenie z art. 24 ust. 1 w przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez dwóch lub więcej Wykonawców, w ofercie musi zostać złożone przez każdego z wykonawców składających ofertę wspólną lub jedno, podpisane przez wszystkich wykonawców składających taką ofertę.
Dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu dotyczące art. 24 ust. 1 musi złożyć w ofercie każdy z wykonawców Konsorcjum. W przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału z art. 22 ust. 1 ustawy pzp wystarczy, że dokumenty potwierdzające spełnienie warunków złoży co najmniej jeden z jej uczestników oferty wspólnej lub gdy z dokumentów złożonych przez tych wykonawców łącznie będzie wynikać ich spełnienie.
8.4.2. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie niniejszego zamówienia (zwani dalej Konsorcjum) powinni spełniać warunki udziału w postępowaniu oraz złożyć dokumenty potwierdzające spełnianie tych warunków zgodnie z zapisami zawartymi w pkt.8 niniejszej SIWZ. Ponadto tacy Wykonawcy ustanawiają Pełnomocnika do reprezentowania ich w niniejszym postępowaniu albo do reprezentowania ich w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zaleca się ażeby Pełnomocnikiem był jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
8.4.3 Pełnomocnictwo może być udzielone w szczególności:
1) łącznie przez wszystkich Wykonawców (jeden dokument);
2) oddzielnie przez każdego z nich (tyle dokumentów ile Wykonawców).
8.4.4 Wszelka korespondencja prowadzona będzie wyłącznie z pełnomocnikiem Konsorcjum
8.4.5 Wykonawcy wspólnie ubiegający się o niniejsze zamówienia, których oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, przed podpisaniem umowy o realizację zamówienia, są zobowiązani przedstawić Zamawiającemu stosowne porozumienie zawierające w swej treści następujące postanowienia:
1) wyszczególnienie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego;
2) określenie celu gospodarczego, dla którego umowa została zawarta ( celem tym musi być zrealizowanie zamówienia);
3) oznaczenie czasu trwania Konsorcjum obejmującego okres realizacji przedmiotu zamówienia, w tym okres zgłaszania wad;
4) podział zadań pomiędzy poszczególnych Wykonawców należących do konsorcjum;
5) określenie lidera Konsorcjum, (powinien Nim być Pełnomocnik wskazany w ofercie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia;
6) wykluczenie możliwości wypowiedzenia umowy Konsorcjum przez któregokolwiek z jego członków do czasu wykonania zamówienia, odpowiedzialność za realizację zamówienia, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia oraz za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy;
7) zapis mówiący, że Wykonawcy występujący wspólnie ponoszą solidarną odpowiedzialność za realizację zamówienia, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia oraz za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy;
8) ustanowienia Pełnomocnika do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
8.4.6 Wszyscy Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy.
8.4.7 Nie dopuszcza się składania umowy przedwstępnej Konsorcjum lub umowy zawartej pod warunkiem zawieszającym.
8.4.8 W przypadku Konsorcjum do oferty musi być dołączony dokument ustanawiający pełnomocnika Konsorcjum do reprezentowania go w postępowaniu o udzielenia zamówienia publicznego albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem zgodnie z przepisami k.c.
III.1.4)Inne szczególne warunki
Wykonanie zamówienia podlega szczególnym warunkom: nie
III.2)Warunki udziału
III.2.1)Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: 8.1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:
8.1.1. posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek ich posiadania – warunek ten będzie spełniony przez Wykonawcę, który prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarcza w zakresie objętym przedmiotowym zamówieniem a ocena jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.3.2 metodą spełnia/nie spełnia.
8.1.2. posiadania wiedzy i doświadczenia – warunek ten będzie spełniony jeżeli Wykonawca wykaże, że w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie wykonał co najmniej jedno zamówienia na usługi w zakresie prania bielizny szpitalnej wraz z transportem, o wartości rocznej nie mniejszej niż 850 000 PLN brutto Wykonawca wdrożył normę PN-EN 14065 „tekstylia poddawane obróbce w pralni. System kontroli skażenia mikrobiologicznego” lub równoważną oraz wdrożył system zarządzania jakością RABC (Risk analysis biocontamination control – system kontroli i analizy skażeń biologicznych) w zakresie usługi prania, dezynfekcji, renowacji i kompletowania wraz z transportem dla placówek służby zdrowia, a ocena jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.2.2, 8.5.2 metodą spełnia/nie spełnia.
8.1.3. dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia – Warunek zostanie uznany za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje pralnią posiadającą pełną barierę higieniczną oraz spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. Z 2012 poz. 739) oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 27.4.2000 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach, oraz posiada co najmniej dwa (2) samochody spełniające wymagania sanitarne dotyczące transportu bielizny czystej i brudnej zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymaganiami sanepidu, a ocena jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.2.3 i 8.5.3, 8.6.1, 8.6.2 metodą spełnia/nie spełnia.
8.1.4. sytuacji ekonomicznej i finansowej – warunek ten będzie spełniony przez Wykonawcę który posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności na sumę ubezpieczenia 4 mln zł z klauzulą ubezpieczenia od przenoszenia chorób zakaźnych oraz ubezpieczy działalność objętą przedmiotem zamówienia i będzie utrzymywał to ubezpieczenie przez cały okres realizacji Zamówienia na kwotę odpowiadającą rocznej wartości zamówienia a ocena jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.2.4 metodą spełnia/nie spełnia.
8.2. Dodatkowo Zamawiający wymaga aby Wykonawca posiadał wdrożony system zarządzania jakością
Ocenę jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.5.1., metodą spełnia/nie spełnia.
Na podstawie art. 44 ustawy Pzp, Wykonawcy zobowiązani są przedłożyć oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy Pzp, według propozycji stanowiącej załącznik do niniejszej SIWZ.
Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić Zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
Podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, odpowiada solidarnie z Wykonawcą za szkodę Zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba, że za nieudostępnienie zasobów nie ponosi winy.

W przypadku, gdy złożone przez Wykonawców dokumenty zawierające dane w innych walutach niż określono to w treści SIWZ, Zamawiający jako kurs przeliczeniowy waluty przyjmie kurs NBP z dnia publikacji ogłoszenia. Tabele kursów walut dostępne są pod następującym adresem internetowym: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/Kursy/kursy.htm

Ocena spełnienia warunków udziału w postępowaniu zostanie dokonana na zasadzie: spełnia/niespełnia. Z treści złożonych dokumentów i oświadczeń musi wynikać jednoznacznie, iż postawione warunki Wykonawca spełnia
W przypadku nie wykazania przez Wykonawców spełnienia warunków udziału w niniejszym postępowaniu, zostaną oni wykluczeni z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt. 4 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem art. 26 ust. 3 i 4 ustawy Pzp.
Na podstawie art. 26 ust. 2a ustawy Pzp, Wykonawca na żądanie Zamawiającego i w zakresie przez niego wskazanym jest zobowiązany wykazać odpowiednio, nie później niż na dzień składania ofert, spełnienie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Pzp i brak podstaw do wykluczenia z powodu niespełnienia warunków, o których mowa w art., 24 ust. 1 ustawy Pzp.
Jeżeli zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1, Wykonawca jest obowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub Wykonawca je spełnia w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia.
8.2. Wykaz oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć Wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.
8.2.1. Oświadczenie Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Pzp – wg załącznika nr 4 do SIWZ,
8.2.2. Wykaz wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych usług w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane lub są wykonywane należycie.
8.2.3. Wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług w celu wykonania zamówienia wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi zasobami
8.2.4. Opłaconej polisy, a w przypadku jej braku, innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności na sumę ubezpieczenia 4 mln zł z klauzulą ubezpieczenia od przenoszenia chorób zakaźnych
8.2.5. Jeżeli Wykonawca wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy polega na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, Zamawiający, w celu oceny, czy Wykonawca będzie dysponował zasobami innych podmiotów w stopniu niezbędnym dla należytego wykonania zamówienia oraz oceny, czy stosunek łączący Wykonawcę z tymi podmiotami gwarantuje rzeczywisty dostęp do ich zasobów wymaga złożenia w ofercie dokumentów dotyczących:
a) zakresu dostępnych Wykonawcy do zasobów innego podmiotu,
b) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez Wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,
c) charakteru stosunku, jaki będzie łączył Wykonawcę z innym podmiotem,
d) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia.
e) Pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia
8.2.6. Jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków, to zobowiązany jest przedłożyć:
8.2.6.1. Pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia
8.2.6.2. w odniesieniu do tych podmiotów dokumenty wymienione w pkt. 8.3 niniejszej SIWZ
8.3. Oświadczenia i dokumenty, jakie mają dostarczyć Wykonawcy w celu wykazania braku podstaw do ich wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.
8.3.1. Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia – załącznik nr 4 do SIWZ.
8.3.2 Aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
8.3.3 Aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu – wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
8.3.4 Aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu – wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
8.3.5 Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4–8 ustawy, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
8.3.6 Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
8.3.7 Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.
Jeżeli, w przypadku Wykonawcy mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osoby, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 5–8, 10 i 11 ustawy, mają miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Wykonawca składa w odniesieniu do nich zaświadczenie właściwego organu sądowego albo administracyjnego miejsca zamieszkania, dotyczące niekaralności tych osób w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 5–8, 10 i 11 ustawy, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówieni albo składania ofert, z tym że w przypadku gdy w miejscu zamieszkania tych osób nie wydaje się takich zaświadczeń – zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego miejsca zamieszkania tych osób lub przed notariuszem.
8.3.8 Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast dokumentów, o których mowa w:
1) punkcie 8.3.2. do 8.3.4, 8.3.6 – składa dokument lub dokumenty wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie,
2) punkcie 8.3.5 i 8.3.7 – składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4–8,10 i 11 ustawy;
8.3.9 Dokumenty, o których mowa 8.3.8 ppkt. 1 tiret pierwsze i trzecie oraz ppkt. 2 powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. Dokument, o którym mowa w ppkt 1 tiret 2powinien być wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
8.3.10 Jeżeli w kraju miejsca zamieszkania osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt 8.3.9., zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie, w którym określa się także osoby uprawnione do reprezentacji Wykonawcy, złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, lub przed notariuszem. Przepis ust. 8.3.10 stosuje się odpowiednio.
8.3.11 W przypadku wątpliwości co do treści dokumentu złożonego przez Wykonawcę mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Zamawiający może zwrócić się do właściwych organów odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania z wnioskiem o udzielenie niezbędnych informacji dotyczących przedłożonego dokumentu.
8.3.12 Dowodami, o których mowa w pkt-cie 8.2.2. są:
8.3.12.1. poświadczenie, z tym że w odniesieniu do nadal wykonywanych dostaw lub usług okresowych lub ciągłych poświadczenie powinno być wydane nie wcześniej niż na 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert
8.3.12.2. oświadczenie Wykonawcy-jeżeli z uzasadnionych przyczyn o obiektywnym charakterze Wykonawca nie jest w stanie uzyskać poświadczenia, o którym mowa w pk-cie 8.3.12.1.
8.3.13. W przypadku gdy Zamawiający jest podmiotem, na rzecz którego roboty budowlane, dostawy lub usługi wskazane w wykazie o którym mowa w pkt. 8.2.2. zostały wcześniej wykonane, Wykonawca nie ma obowiązku przedkładania dowodów o których mowa w pk-cie 8.3.12.
8.3.13 Dokumenty są składane w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez Wykonawcę. W przypadku składania elektronicznych dokumentów powinny być one opatrzone przez Wykonawcę bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
8.3.14 W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku innych podmiotów, na zasobach których Wykonawca polega na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, kopie dokumentów dotyczących odpowiednio Wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za zgodność z oryginałem odpowiednio przez Wykonawcę lub te podmioty.
8.3.15 Zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie potwierdzonej kopii dokumentu wyłącznie wtedy, gdy złożona kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości.
8.3.16 Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski. Tłumaczenie nie jest wymagane, jeżeli Zamawiający wyraził zgodę, o której mowa w art. 9 ust. 3 ustawy.
8.3.17 Wykonawcy zobowiązani są do przedstawienia dokumentów i oświadczeń zawierających stwierdzenie zgodne z faktami i stanem prawnym istniejącym w chwili ich składania.
8.3.18 W przypadku złożenia nieprawdziwych informacji mających wpływ lub mogących mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania, Zamawiający wykluczy Wykonawcę z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt. 3 ustawy Pzp.
8.4. Wykonawcy współnie ubiegający się o udzielenie zamówienia.
8.4.1. W przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez dwóch lub więcej Wykonawców, w ofercie musi zostać złożone oświadczenie z art. 22 ust. 1 podpisane przez tych Wykonawców, którzy spełniają postawione warunki. Jeżeli Wykonawca A spełnia warunek art. 22 ust. 1 pkt. 1 i 2, a Wykonawca B spełnia warunek art. 22 ust. 1 pkt. 3 i 4, złożenia podpisów tych Wykonawców pod jednym oświadczenie (propozycja – załącznik nr 4) będzie uznane jako odpowiadające warunkom SIWZ; oświadczenie z art. 24 ust. 1 w przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez dwóch lub więcej Wykonawców, w ofercie musi zostać złożone przez każdego z Wykonawców składających ofertę wspólną lub jedno, podpisane przez wszystkich wykonawców składających taką ofertę.
Dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu dotyczące art. 24 ust. 1 musi złożyć w ofercie każdy z Wykonawców Konsorcjum. W przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału z art. 22 ust. 1 ustawy Pzp wystarczy, że dokumenty potwierdzające spełnienie warunków złoży co najmniej jeden z jej uczestników oferty wspólnej lub gdy z dokumentów złożonych przez tych Wykonawców łącznie będzie wynikać ich spełnienie.
8.4.2. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie niniejszego zamówienia (zwani dalej Konsorcjum) powinni spełniać warunki udziału w postępowaniu oraz złożyć dokumenty potwierdzające spełnianie tych warunków zgodnie z zapisami zawartymi w pkt.8 niniejszej SIWZ. Ponadto tacy Wykonawcy ustanawiają Pełnomocnika do reprezentowania ich w niniejszym postępowaniu albo do reprezentowania ich w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zaleca się ażeby Pełnomocnikiem był jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
8.4.3 Pełnomocnictwo może być udzielone w szczególności:
1) łącznie przez wszystkich Wykonawców (jeden dokument);
2) oddzielnie przez każdego z nich (tyle dokumentów ile Wykonawców).
8.4.4 Wszelka korespondencja prowadzona będzie wyłącznie z pełnomocnikiem Konsorcjum
8.4.5 Wykonawcy wspólnie ubiegający się o niniejsze zamówienia, których oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, przed podpisaniem umowy o realizację zamówienia, są zobowiązani przedstawić Zamawiającemu stosowne porozumienie zawierające w swej treści następujące postanowienia:
1) wyszczególnienie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego;
2) określenie celu gospodarczego, dla którego umowa została zawarta ( celem tym musi być zrealizowanie zamówienia);
3) oznaczenie czasu trwania Konsorcjum obejmującego okres realizacji przedmiotu zamówienia, w tym okres zgłaszania wad;
4) podział zadań pomiędzy poszczególnych Wykonawców należących do konsorcjum;
5) określenie lidera Konsorcjum, (powinien Nin być Pełnomocnik wskazany w ofercie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia;
6) wykluczenie możliwości wypowiedzenia umowy Konsorcjum przez któregokolwiek z jego członków do czasu wykonania zamówienia, odpowiedzialność za realizację zamówienia, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia oraz za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy;
7) zapis mówiący, że Wykonawcy występujący wspólnie ponoszą solidarną odpowiedzialność za realizację zamówienia, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia oraz za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy;
8) ustanowienia Pełnomocnika do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
8.4.6 Wszyscy Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy.
8.4.7 Nie dopuszcza się składania umowy przedwstępnej Konsorcjum lub umowy zawartej pod warunkiem zawieszającym.
8.4.8 W przypadku Konsorcjum do oferty musi być dołączony dokument ustanawiający pełnomocnika Konsorcjum do reprezentowania go w postępowaniu o udzielenia zamówienia publicznego albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem zgodnie z przepisami k.c.
8.5. W celu potwierdzenia, że oferowane usługi spełniają wymagania określone przez Zamawiającego, Wykonawca ma obowiązek przedłożyć:
1) Zaświadczenie niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań Wykonawcy z normami jakościowymi, potwierdzające wdrożenie przez Wykonawcę normy PN-EN ISO co najmniej 9001:2008 lub równoważnej, w zakresie co najmniej prania, dezynfekcji oraz transportu wyrobów tekstylnych – certyfikat ISO co najmniej 9001:2008 lub równoważny;
2) Zaświadczenie niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań Wykonawcy z normami jakościowymi, potwierdzające wdrożenie przez Wykonawcę normy PN-EN 14065 „tekstylia poddawane obróbce w pralni. System kontroli skażenia mikrobiologicznego” lub równoważnej i wdrożeniu systemu zarządzania jakością RABC (Risk analysis biocontamination control – system kontroli i analizy skażeń biologicznych) w zakresie usługi prania, dezynfekcji, renowacji i kompletowania wraz z transportem dla placówek służby zdrowia, – certyfikat ISO PN-EN 14065 lub równoważny;
3) Opinia Państwowego Inspektora Sanitarnego właściwego dla siedziby Wykonawcy, wystawiona na podstawie przeprowadzonej kontroli potwierdzająca, że pralnia w której będą wykonywane usługi dla Zamawiającego posiada pełną barierę higieniczną oraz stwierdzająca możliwość wykonywania w niej usług pralniczych dla jednostek służby zdrowia, a tym samym spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26.6.2012 w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. z 2012 r. poz. 739) oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 27.4.2000 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach (Dz.U. nr 40 poz. 469);
4) Wykaz środków piorących i dezynfekcyjnych przy pomocy których Wykonawca wykonywał będzie czynność prania wraz z kartami charakterystyki.
8.6. Pozostałe dokumenty.
8.6.1. Opis pomieszczeń pralni Wykonawcy z wykazem rodzaju urządzeń pralniczych i ich wydajności oraz oświadczeniem Wykonawcy, że wydajność urządzeń pralniczych jest wystarczająca dla realizacji zamówienia.
8.6.2. Wykaz samochodów jakie posiada wykonawca wraz z aktualną pozytywną opinią właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego, potwierdzającą, że samochody te spełniają wymagania dotyczące transportu bielizny szpitalnej czystej i brudnej
8.6.3. Podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania Wykonawcy lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5 ustawy lub informacja o tym, że Wykonawca nie należy do grupy kapitałowej – załącznik nr 5 do SIWZ.
III.2.2)Zdolność ekonomiczna i finansowa
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: 8.2.4. Opłaconej polisy, a w przypadku jej braku, innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności na sumę ubezpieczenia 4 000 000 PLN z klauzulą ubezpieczenia od przenoszenia chorób zakaźnych.
Minimalny poziom ewentualnie wymaganych standardów: Warunek ten będzie spełniony przez Wykonawcę który posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności na sumę ubezpieczenia 4 000 000 PLN z klauzulą ubezpieczenia od przenoszenia chorób zakaźnych oraz ubezpieczy działalność objętą przedmiotem zamówienia i będzie utrzymywał to ubezpieczenie przez cały okres realizacji Zamówienia na kwotę odpowiadającą rocznej wartości zamówienia a ocena jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.2.4 metodą spełnia/nie spełnia.
III.2.3)Kwalifikacje techniczne
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:
Wykaz wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych usług w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane lub są wykonywane należycie.
8.2.3. Wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług w celu wykonania zamówienia wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi zasobami
3) Zaświadczenie niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań Wykonawcy z normami jakościowymi, potwierdzające wdrożenie przez Wykonawcę normy PN-EN 14065 „tekstylia poddawane obróbce w pralni. System kontroli skażenia mikrobiologicznego” lub równoważnej i wdrożeniu systemu zarządzania jakością RABC (Risk analysis biocontamination control – system kontroli i analizy skażeń biologicznych) w zakresie usługi prania, dezynfekcji, renowacji i kompletowania wraz z transportem dla placówek służby zdrowia, – certyfikat ISO PN-EN 14065 lub równoważny.
Minimalny poziom ewentualnie wymaganych standardów:
Warunek ten będzie spełniony jeżeli Wykonawca wykaże, że w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie wykonał co najmniej jedno zamówienia na usługi w zakresie prania bielizny szpitalnej wraz z transportem, o wartości rocznej nie mniejszej niż 850 000 PLN brutto Wykonawca wdrożył normę PN-EN 14065 „tekstylia poddawane obróbce w pralni. System kontroli skażenia mikrobiologicznego” lub równoważną oraz wdrożył system zarządzania jakością RABC (Risk analysis biocontamination control – system kontroli i analizy skażeń biologicznych) w zakresie usługi prania, dezynfekcji, renowacji i kompletowania wraz z transportem dla placówek służby zdrowia,
Warunek zostanie uznany za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje pralnią posiadającą pełną barierę higieniczną oraz spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z 26.6.2012 w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. Z 2012 poz. 739) oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 27.4.2000 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach, oraz posiada co najmniej dwa (2) samochody spełniające wymagania sanitarne dotyczące transportu bielizny czystej i brudnej zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymaganiami sanepidu,
III.2.4)Informacje o zamówieniach zastrzeżonych
III.3)Specyficzne warunki dotyczące zamówień na usługi
III.3.1)Informacje dotyczące określonego zawodu
Świadczenie usługi zastrzeżone jest dla określonego zawodu: nie
III.3.2)Osoby odpowiedzialne za wykonanie usługi
Osoby prawne powinny wskazać nazwiska oraz kwalifikacje zawodowe osób odpowiedzialnych za wykonanie usługi: nie

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Otwarta
IV.1.2)Ograniczenie liczby wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert lub do udziału
IV.1.3)Zmniejszenie liczby wykonawców podczas negocjacji lub dialogu
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia

Oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem kryteriów kryteria określone poniżej

1. Cena. Waga 97

2. Ocena jakości oferowanych usług. Waga 3

IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą:
EZP-271-2/10/2016
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia
IV.3.3)Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego
IV.3.4)Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
15.3.2016 - 10:45
IV.3.5)Data wysłania zaproszeń do składania ofert lub do udziału zakwalifikowanym kandydatom
IV.3.6)Języki, w których można sporządzać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
polski.
IV.3.7)Minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą
w dniach: 60 (od ustalonej daty składania ofert)
IV.3.8)Warunki otwarcia ofert
Data: 15.3.2016 - 11:00

Miejscowość:

Kraków.

Osoby upoważnione do obecności podczas otwarcia ofert: nie

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o powtarzającym się charakterze zamówienia
Jest to zamówienie o charakterze powtarzającym się: nie
VI.2)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: nie
VI.3)Informacje dodatkowe
5. Zamawiający przewiduje udzielenie zamówień uzupełniających o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt. 6 i 7
Zgodnie z art. 144 Ustawy – Prawo zamówień publicznych Szpital przewiduje możliwość zmiany zawartej Umowy w stosunku do treści oferty Wykonawcy, na podstawie określonych poniżej warunków:
— zmiana oznaczenia danych Szpitala i/lub Wykonawcy,
— w wypadku wszystkich zmian obiektywnie ocenianych jako korzystne dla Szpitala,
— w wypadku zmian stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na treść zawartej umowy, jeżeli taka zmiana leży w interesie publicznym,
— w pozostałym zakresie – w sytuacji nieprzewidzianej i niezawinionej przez strony, której wystąpienie strony nie mogły przewidzieć pomimo zachowania należytej staranności.
Zmiany umowy, o których mowa wyżej, nie mogą powodować zwiększenia wartości umowy.
VI.4)Procedury odwoławcze
VI.4.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Urząd Zamówień Publicznych
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA

VI.4.2)Składanie odwołań
Dokładne informacje na temat terminów składania odwołań: 22.1. Wykonawcy przysługują przewidziane w ustawie środki ochrony prawnej.
22.2.Środki ochrony prawnej przysługują Wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy.
22.3. Środki ochrony prawnej wobec ogłoszenia o zamówieniu oraz Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia przysługują również organizacjom wpisanym na listę, o której mowa w art. 154 pkt 5. Ustawy Prawo zamówień publicznych
22.4. Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.
22.5. Odwołanie powinno wskazywać czynność lub zaniechanie czynności zamawiającego, której zarzuca się niezgodność z przepisami ustawy, zawierać zwięzłe przedstawienie zarzutów, określać żądanie oraz wskazywać okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające wniesienie odwołania.
22.6. Odwołanie wnosi się do Prezesa Izby w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
22.7. Odwołujący przesyła kopię odwołania zamawiającemu przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. Domniemywa się, iż zamawiający mógł zapoznać się z treścią odwołania przed upływem terminu do jego wniesienia, jeżeli przesłanie jego kopii nastąpiło przed upływem terminu do jego wniesienia za pomocą jednego ze sposobów określonych w art. 27 ust. 2. Ustawy Pzp.
22.8. Odwołanie wnosi się w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności Zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – jeżeli zostały przesłane w sposób określony w art. 27 ust. 2, albo w terminie 15 dni – jeżeli zostały przesłane w inny sposób – w przypadku gdy wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.
22.9. Odwołanie wobec treści ogłoszenia o zamówieniu, a jeżeli postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, także wobec postanowień Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, wnosi się w terminie 10 dni od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia na stronie internetowej – jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.
22.10. Odwołanie wobec czynności innych niż określone w ust. 22.8 i 22.9 wnosi się w przypadku zamówień, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 – w terminie 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia;
22.11. Szczegółowe zasady wnoszenia środków ochrony prawnej oraz postępowania toczonego wskutek ich wniesienia określa Dział VI ustawy.
VI.4.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Urząd Zamówień Publicznych
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA

VI.5)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
3.2.2016
TI Tytuł Polska-Kraków: Usługi prania i czyszczenia na sucho
ND Nr dokumentu 61976-2016
PD Data publikacji 24/02/2016
OJ Dz.U. S 38
TW Miejscowość KRAKÓW
AU Nazwa instytucji Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek - - Usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 6 - Podmiot prawa publicznego
HA EU Institution -
DS Dokument wysłany 22/02/2016
DT Termin 17/03/2016
NC Zamówienie 4 - Usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 2 - Oferta najbardziej korzystna ekonomicznie
PC Kod CPV 60100000 - Usługi w zakresie transportu drogowego
98310000 - Usługi prania i czyszczenia na sucho
OC Pierwotny kod CPV 60100000 - Usługi w zakresie transportu drogowego
98310000 - Usługi prania i czyszczenia na sucho
RC Kod NUTS PL213

24/02/2016    S38    - - Usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

Polska-Kraków: Usługi prania i czyszczenia na sucho

2016/S 038-061976

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, ul. Wielicka 265, Sekcja ds. zamówień publicznych, Osoba do kontaktów: Maria Gągol, Kraków 30-663, POLSKA. Tel.: +48 126583979. Faks: +48 126581081. E-mail: zp@usdk.pl

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 5.2.2016, 2016/S 025-040466)

Przedmiot zamówienia:
CPV:98310000, 60100000

Usługi prania i czyszczenia na sucho

Usługi w zakresie transportu drogowego

Zamiast: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny dla Uniwersyteckiego

Szpitala Dziecięcego w Krakowie zgodnie z wymaganiami zawartymi w niniejszej specyfikacji.

Pod pojęciem bielizny rozumiemy: pościel, bieliznę operacyjną, odzież ochronną personelu, odzież barierową,

odzież roboczą, pieluchy, bielizna noworodkowa, bielizna zakaźna, piżamy, szlafroki, koce, poduszki, materace,

pokrowce, kołdry, ręczniki, ścierki do sprzątania, wkłady do mopów, firanki, zasłony, obrusy i inne wyroby

tekstylne będące w użyciu Zamawiającego. Szacunkowa ilość pranego asortymentu suchego w skali miesiąca

wynosi około 20 ton.

Oznaczenie kodowe Wspólnego Słownika Zamówień CPV: 98.31.00.00- 9 usługi prania i czyszczenia na sucho,

60.10.00.00-9 usługi w zakresie transportu drogowego

Szczegółowy zakres zamówienia:

3.3.1. Odbieranie od Zamawiającego brudnej bielizny zgodnie z zapotrzebowaniem Uniwersyteckiego Szpitala

Dziecięcego w Krakowie. Wykonawca zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu brudnej

bielizny i załadowanie jej na przeznaczony do tego celu właściwy środek transportu.

3.3.2. Usługa prania obejmuje:

— pranie bielizny z dezynfekcją chemiczno-termiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami

sanitarno-epidemiologicznymi

— suszenie, prasowanie i maglowanie

— płukanie odzieży personelu przy użyciu płynu antystatycznego;

— odplamianie;

— usługi szwalniczo-krawieckie (przyszywanie guzików, troków, łat, cerowanie, zszywanie ,wymiana zamków

itp.);

— krochmalenie (obrusy, serwety itp.).

— znakowanie w sposób trwały umożliwiający identyfikacje pochodzenia bielizny

3.3.3. Pod pojęciem transportu rozumie się transport bielizny z magazynów zlokalizowanych na terenie

Zamawiającego:

— z magazynu bielizny brudnej do pralni Wykonawcy,

— oraz z pralni Wykonawcy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego

3.3.4. Wykonawca zapewni na swój koszt transport, czynności załadunkowe i wyładunkowe brudnej i czystej

bielizny Zamawiającego.

3.3.5. Transport bielizny brudnej i czystej do magazynów znajdujących się w siedzibie Zamawiającego:

a) dotyczy bielizny brudnej:

— Bielizna brudna Zamawiającego zwożona jest do magazynu bielizny brudnej, przez pracowników

Zamawiającego.

— Odbiór przez Wykonawcę bielizny brudnej będzie się odbywał w dni robocze zgodnie z załącznikiem do

umowy o godzinie 13-tej z magazynu bielizny brudnej znajdującego się w siedzibie Zamawiającego (bielizna ze

wszystkich komórek organizacyjnych Szpitala),

— Wykonawca dokonuje odbioru posegregowanej bielizny brudnej w rozliczeniu sztukowym w obecności

przedstawiciela Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego, potwierdzając odbiór na

kwicie odbiorczym.

— Wydawanie ilościowe brudnej bielizny przez Zamawiającego odbywać się będzie w wyznaczonym do tego

pomieszczeniu. Wydawanie brudnej bielizny do prania odbywać się będzie na podstawie kwitu „ Zlecenie

do pralni” który określać będzie asortyment, ilość sztuk oraz rodzaj zdawanej bielizny, a także podpisy osób

zdających i odbierających. Kwit sporządzony będzie w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron

— Wykonawca zapewni na swój koszt znakowarkę, wagę najazdową, opaski zaciskowe, , worki do transportu

brudnej bielizny oraz kwity zlecenia do pralni. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wydzierżawienia

wózków do transportu bielizny z oddziałów, posiadających odpowiednie parametry do mycia w myjni

automatycznej Zamawiającego z użyciem odpowiednich środków myjąco-dezynfekcyjnych.,

— W sytuacjach wyjątkowych Zamawiający wymaga aby Wykonawca dokonał dodatkowego odbioru bielizny i jej

zwrotu w normalnym trybie tj. maksymalnie do 16 godzin od momentu odbioru bielizny. Termin 16 godzin nie dotyczy bielizny operacyjnej, która ma być dostarczona do siedziby Zamawiającego najpóźniej do godziny 7.30 dnia następnego.

b) dotyczy bielizny czystej:

— Bieliznę czystą Wykonawca dostarczy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego w dni robocze, zgodnie

z załącznikiem do umowy o godzinie 6.00 Usługi mają być świadczone maksymalnie do 16 godzin od chwili

przekazania bielizny przez Zamawiającego, – Wykonawca dostarcza bieliznę czystą, wymaglowaną lub

wyprasowaną, złożoną i zapakowaną w worki foliowe według asortymentu (np. worek z poszwami.) po 10 sztuk

w opakowaniu, do magazynu bielizny czystej.

— Bielizna czysta sucha będzie liczona oraz ważona przez Wykonawcę w obecności pracownika Zamawiającego

bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego. Rozliczenie finansowe za bieliznę będzie prowadzone w

przeliczeniu na kilogramy bielizny czystej – suchej. Waga czystego prania każdorazowo będzie wykazywana na

kwicie odbiorczym.

— Uszkodzona lub wilgotna bielizna podlega natychmiastowemu zwrotowi do Wykonawcy, z wyłączeniem

odzieży ochronnej personelu, która podlegać będzie reklamacji zgodnie trybem określonym w punkcie 3.3.21

SIWZ do umowy. W takim przypadku Wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego odbioru uszkodzonej

lub wilgotnej bielizny i dostarczenia bielizny zastępczej /takiej samej ilości i rodzaju/ Przy braku możliwości

zapewnienia bielizny zastępczej Zamawiający będzie stosował bieliznę jednorazowego użytku, a kosztem

zakupu i utylizacji obciąży Wykonawcę.

Dostarczenie bielizny czystej z magazynu bielizny czystej do poszczególnych komórek organizacyjnych

Zamawiającego leży po stronie Zamawiającego.

3.3.6. Transport bielizny z siedziby Zamawiającego do pralni Wykonawcy i z pralni Wykonawcy do

Zamawiającego:

— Transport bielizny brudnej musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i

oznakowanym napisem „transport bielizny brudnej”.

— Transport bielizny czystej z pralni Wykonawcy musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do

tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny czystej”.

— W przypadku, gdy Wykonawca posiada punkt mycia i dezynfekcji samochodów, gdzie po każdym transporcie

brudnej bielizny samochód będzie dezynfekowany transport może odbywać się jednym samochodem

przeznaczonym wyłącznie do transportu bielizny.

3.3.7. Wykonawca zobowiązuje się do przestrzegania ustalonych godzin odbierania bielizny brudnej i

przywożenia bielizny czystej. .Wykonawca zobowiązuje się w ustalonych godzinach do świadczenia usługi

w dni świąteczne według potrzeb Zamawiającego zgłoszonych telefonicznie Wykonawcy z trzydniowym

wyprzedzeniem.

3.3.8. Wykonawca usługi zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu i wniesienia czystej

bielizny do magazynu lub innego miejsca wskazanego przez Zamawiającego. Bieliznę czystą Wykonawca

dostarcza do magazynu bielizny czystej.

3.3.9. Wykonawca zapewnia czystość pranej bielizny, dbałość o jej stan, ponosi pełną odpowiedzialność

za jakość środków chemicznych, bezpieczny transport i opakowanie bielizny odbieranej i dostarczanej do

wyznaczonego miejsca.

3.3.10. Usługa musi być wykonana zgodnie z wymogami sanitarno –epidemiologicznymi obowiązującymi

w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek służby zdrowia z zastosowaniem środków piorąco –

dezynfekujących skutecznie działających na B, F, V Tbc, wpisanych do Rejestru Wyrobów Medycznych,

Produktów Biobójczych lub dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju lub Unii Europejskiej w inny

sposób oraz zaopatrzonych w deklaracje zgodności CE. Dla środków do prania bielizny noworodkowej i

niemowlęcej wymagana jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub innej równoważnej instytucji.

Okoliczność ta musi być potwierdzona zaświadczeniem, wystawionym nie wcześniej niż 3 miesiące przed

upływem terminu składania ofert. Środki piorące i dezynfekujące jako środki o przydatności do prania bielizny

szpitalnej muszą działać na wirusy, bakterie, prątki, grzyby. Zamawiający dopuszcza użycie wyłącznie środków

piorących i dezynfekujących, które zapewniają wypranie bielizny szpitalnej nie zostawiając widocznych śladów

zabrudzenia oraz nie powodują nadmiernego jej zużycia.

3.3.11. Zamawiający wymaga zabezpieczenia pralni zapasowej w przypadku awarii maszyn.

3.3.12. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zwiększenia lub zmniejszenia realizacji zamówienia w

każdej pozycji specyfikacji asortymentowej, zależnie do bieżących potrzeb Zamawiającego. Wykonawcy nie

przysługuje prawo do roszczeń z tytułu zmniejszenia realizacji zamówienia ogółem gdy wartość zmniejszenia

nie przekracza 30 % całości zamówienia.

3.3.14. Wykonawca zobowiązuje się do osobnego prania i dezynfekcji bielizny Zamawiającego – noworodkowej

i operacyjnej w warunkach zgodnych z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi.

3.3.14. Usługa prania musi być wykonana z zachowaniem zasad zgodnych z technologią prania dla

poszczególnego asortymentu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi

obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek Służby Zdrowia.

3.3.15. Wykonawca raz na miesiąc na swój koszt ma obowiązek dostarczyć Zamawiającemu kopie badań

mikrobiologicznych wykonanych w pralni Wykonawcy przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną lub inną

jednostkę certyfikowaną do wykonywania takich badań, dokumentujących skuteczność prania i dezynfekcji.

Zamawiający ponadto zastrzega sobie prawo do wykonywania własnych wymazów mikrobiologicznych

z pościeli i samochodu do transportu czystej bielizny w obecności pracownika Wykonawcy, w przypadku

dodatniego wyniku kosztem badania obciążony zostanie Wykonawca zgodnie z cennikiem wykonującego to

badanie.

3.3.16. Wykonawca ponosi odpowiedzialność prawną i materialną za wykonywane usługi pralniczej w zakresie

jakości i zgodności z wymogami sanitarnymi wobec organów kontroli (Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,

Państwowa Inspekcja Pracy, BHP, Zespół ds. Zakażeń Szpitalnych u Zamawiającego).

3.3.17. Każdorazowa zmiana środków piorących i dezynfekcyjnych musi być uzgodniona z osobą

odpowiedzialną ze strony Zamawiającego za nadzór nad realizacją umowy i z ośrodkiem epidemiologicznym

Zamawiającego.

3.3.18. Wykonawca zobowiązany jest do dysponowania odpowiednim wyposażeniem pralni w niezbędne

maszyny, urządzenia dozujące środki piorące, dezynfekujące i narzędzia, a ich wydajność musi być

wystarczająca do realizacji przedmiotu zamówienia.

3.3.19. Wykonawca odpowiada za bieliznę Zamawiającego, zapewnia czystość pranego asortymentu, dbałość

o jego stan, ponosi odpowiedzialność za jakość środków czystościowych, piorących i dezynfekcyjnych,

bezpieczny transport i opakowanie asortymentu odbieranego i dostarczanego do wyznaczonego miejsca.

3.3.20. Zamawiający zastrzega sobie ogólną kontrolę nad prawidłowością usług pralniczych. Wykonawca

zapewni Zamawiającemu dostęp do miejsca wykonywania usługi.

3.3.21. Zamawiającemu przysługuje prawo do reklamacji jakości i terminowości wykonania usług pralniczych

odzieży ochronnej. Wykonawca ma obowiązek rozpatrzyć i załatwić /nie odpłatnie/ każdą zgłoszoną reklamację

w terminie nie dłuższym niż 3 dni .W tym samym terminie Wykonawca uzasadni odmowę reklamacji, nie

uzasadnienie jej w tym terminie uznane jest jako przyjęcie reklamacji.

3.4.Wymagany okres niezmienności cen podanych w ofercie 12 miesięcy.

3.5.Wykonawca zobowiązany jest do wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy

podwykonawcom.

II.2.1) Całkowita wielkość lub zakres:

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny dla Uniwersyteckiego

Szpitala Dziecięcego w Krakowie zgodnie z wymaganiami zawartymi w niniejszej specyfikacji.

Pod pojęciem bielizny rozumiemy: pościel, bieliznę operacyjną, odzież ochronną personelu, odzież barierową,

odzież roboczą, pieluchy, bielizna noworodkowa, bielizna zakaźna, piżamy, szlafroki, koce, poduszki, materace,

pokrowce, kołdry, ręczniki, ścierki do sprzątania, wkłady do mopów, firanki, zasłony, obrusy i inne wyroby

tekstylne będące w użyciu Zamawiającego. Szacunkowa ilość pranego asortymentu suchego w skali miesiąca

wynosi około 20 ton.

Oznaczenie kodowe Wspólnego Słownika Zamówień CPV: 98.31.00.00- 9 usługi prania i czyszczenia na sucho,

60.10.00.00-9 usługi w zakresie transportu drogowego

Szczegółowy zakres zamówienia:

3.3.1. Odbieranie od Zamawiającego brudnej bielizny zgodnie z zapotrzebowaniem Uniwersyteckiego Szpitala

Dziecięcego w Krakowie. Wykonawca zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu brudnej

bielizny i załadowanie jej na przeznaczony do tego celu właściwy środek transportu.

3.3.2. Usługa prania obejmuje:

— pranie bielizny z dezynfekcją chemiczno-termiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami

sanitarno-epidemiologicznymi

— suszenie, prasowanie i maglowanie

— płukanie odzieży personelu przy użyciu płynu antystatycznego;

— odplamianie;

— usługi szwalniczo-krawieckie (przyszywanie guzików, troków, łat, cerowanie, zszywanie ,wymiana zamków

itp.);

— krochmalenie (obrusy, serwety itp.).

— znakowanie w sposób trwały umożliwiający identyfikacje pochodzenia bielizny

3.3.3. Pod pojęciem transportu rozumie się transport bielizny z magazynów zlokalizowanych na terenie

Zamawiającego:

— z magazynu bielizny brudnej do pralni Wykonawcy,

— oraz z pralni Wykonawcy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego

3.3.4. Wykonawca zapewni na swój koszt transport, czynności załadunkowe i wyładunkowe brudnej i czystej

bielizny Zamawiającego.

3.3.5. Transport bielizny brudnej i czystej do magazynów znajdujących się w siedzibie Zamawiającego:

a) dotyczy bielizny brudnej:

— Bielizna brudna Zamawiającego zwożona jest do magazynu bielizny brudnej, przez pracowników

Zamawiającego.

— Odbiór przez Wykonawcę bielizny brudnej będzie się odbywał w dni robocze zgodnie z załącznikiem do

umowy o godzinie 13-tej z magazynu bielizny brudnej znajdującego się w siedzibie Zamawiającego (bielizna ze

wszystkich komórek organizacyjnych Szpitala),

— Wykonawca dokonuje odbioru posegregowanej bielizny brudnej w rozliczeniu sztukowym w obecności

przedstawiciela Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego, potwierdzając odbiór na

kwicie odbiorczym.

— Wydawanie ilościowe brudnej bielizny przez Zamawiającego odbywać się będzie w wyznaczonym do tego

pomieszczeniu. Wydawanie brudnej bielizny do prania odbywać się będzie na podstawie kwitu „ Zlecenie

do pralni” który określać będzie asortyment, ilość sztuk oraz rodzaj zdawanej bielizny, a także podpisy osób

zdających i odbierających. Kwit sporządzony będzie w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron

— Wykonawca zapewni na swój koszt znakowarkę, wagę najazdową, opaski zaciskowe, , worki do transportu

brudnej bielizny oraz kwity zlecenia do pralni. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wydzierżawienia

wózków do transportu bielizny z oddziałów, posiadających odpowiednie parametry do mycia w myjni

automatycznej Zamawiającego z użyciem odpowiednich środków myjąco-dezynfekcyjnych.,

— W sytuacjach wyjątkowych Zamawiający wymaga aby Wykonawca dokonał dodatkowego odbioru bielizny i jej

zwrotu w normalnym trybie tj. maksymalnie do 16 godzin od momentu odbioru bielizny. Termin 16 godzin nie dotyczy bielizny operacyjnej, która ma być dostarczona do siedziby Zamawiającego najpóźniej do godziny 7.30 dnia następnego.

b) dotyczy bielizny czystej:

— Bieliznę czystą Wykonawca dostarczy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego w dni robocze, zgodnie

z załącznikiem do umowy o godzinie 6.00 Usługi mają być świadczone maksymalnie do 16 godzin od chwili

przekazania bielizny przez Zamawiającego, – Wykonawca dostarcza bieliznę czystą, wymaglowaną lub

wyprasowaną, złożoną i zapakowaną w worki foliowe według asortymentu (np. worek z poszwami.) po 10 sztuk

w opakowaniu, do magazynu bielizny czystej.

— Bielizna czysta sucha będzie liczona oraz ważona przez Wykonawcę w obecności pracownika Zamawiającego

bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego. Rozliczenie finansowe za bieliznę będzie prowadzone w

przeliczeniu na kilogramy bielizny czystej – suchej. Waga czystego prania każdorazowo będzie wykazywana na

kwicie odbiorczym.

— Uszkodzona lub wilgotna bielizna podlega natychmiastowemu zwrotowi do Wykonawcy, z wyłączeniem

odzieży ochronnej personelu, która podlegać będzie reklamacji zgodnie trybem określonym w punkcie 3.3.21

SIWZ do umowy. W takim przypadku Wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego odbioru uszkodzonej

lub wilgotnej bielizny i dostarczenia bielizny zastępczej /takiej samej ilości i rodzaju/ Przy braku możliwości

zapewnienia bielizny zastępczej Zamawiający będzie stosował bieliznę jednorazowego użytku, a kosztem

zakupu i utylizacji obciąży Wykonawcę.

Dostarczenie bielizny czystej z magazynu bielizny czystej do poszczególnych komórek organizacyjnych

Zamawiającego leży po stronie Zamawiającego.

3.3.6. Transport bielizny z siedziby Zamawiającego do pralni Wykonawcy i z pralni Wykonawcy do

Zamawiającego:

— Transport bielizny brudnej musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i

oznakowanym napisem „transport bielizny brudnej”.

— Transport bielizny czystej z pralni Wykonawcy musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do

tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny czystej”.

— W przypadku, gdy Wykonawca posiada punkt mycia i dezynfekcji samochodów, gdzie po każdym transporcie

brudnej bielizny samochód będzie dezynfekowany transport może odbywać się jednym samochodem

przeznaczonym wyłącznie do transportu bielizny.

3.3.7. Wykonawca zobowiązuje się do przestrzegania ustalonych godzin odbierania bielizny brudnej i

przywożenia bielizny czystej. .Wykonawca zobowiązuje się w ustalonych godzinach do świadczenia usługi

w dni świąteczne według potrzeb Zamawiającego zgłoszonych telefonicznie Wykonawcy z trzydniowym

wyprzedzeniem.

3.3.8. Wykonawca usługi zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu i wniesienia czystej

bielizny do magazynu lub innego miejsca wskazanego przez Zamawiającego. Bieliznę czystą Wykonawca

dostarcza do magazynu bielizny czystej.

3.3.9. Wykonawca zapewnia czystość pranej bielizny, dbałość o jej stan, ponosi pełną odpowiedzialność

za jakość środków chemicznych, bezpieczny transport i opakowanie bielizny odbieranej i dostarczanej do

wyznaczonego miejsca.

3.3.10. Usługa musi być wykonana zgodnie z wymogami sanitarno –epidemiologicznymi obowiązującymi

w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek służby zdrowia z zastosowaniem środków piorąco –

dezynfekujących skutecznie działających na B, F, V Tbc, wpisanych do Rejestru Wyrobów Medycznych,

Produktów Biobójczych lub dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju lub Unii Europejskiej w inny

sposób oraz zaopatrzonych w deklaracje zgodności CE. Dla środków do prania bielizny noworodkowej i

niemowlęcej wymagana jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub innej równoważnej instytucji.

Okoliczność ta musi być potwierdzona zaświadczeniem, wystawionym nie wcześniej niż 3 miesiące przed

upływem terminu składania ofert. Środki piorące i dezynfekujące jako środki o przydatności do prania bielizny

szpitalnej muszą działać na wirusy, bakterie, prątki, grzyby. Zamawiający dopuszcza użycie wyłącznie środków

piorących i dezynfekujących, które zapewniają wypranie bielizny szpitalnej nie zostawiając widocznych śladów

zabrudzenia oraz nie powodują nadmiernego jej zużycia.

3.3.11. Zamawiający wymaga zabezpieczenia pralni zapasowej w przypadku awarii maszyn.

3.3.12. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zwiększenia lub zmniejszenia realizacji zamówienia w

każdej pozycji specyfikacji asortymentowej, zależnie do bieżących potrzeb Zamawiającego. Wykonawcy nie

przysługuje prawo do roszczeń z tytułu zmniejszenia realizacji zamówienia ogółem gdy wartość zmniejszenia

nie przekracza 30 % całości zamówienia.

3.3.14. Wykonawca zobowiązuje się do osobnego prania i dezynfekcji bielizny Zamawiającego – noworodkowej

i operacyjnej w warunkach zgodnych z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi.

3.3.14. Usługa prania musi być wykonana z zachowaniem zasad zgodnych z technologią prania dla

poszczególnego asortymentu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi

obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek Służby Zdrowia.

3.3.15. Wykonawca raz na miesiąc na swój koszt ma obowiązek dostarczyć Zamawiającemu kopie badań

mikrobiologicznych wykonanych w pralni Wykonawcy przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną lub inną

jednostkę certyfikowaną do wykonywania takich badań, dokumentujących skuteczność prania i dezynfekcji.

Zamawiający ponadto zastrzega sobie prawo do wykonywania własnych wymazów mikrobiologicznych

z pościeli i samochodu do transportu czystej bielizny w obecności pracownika Wykonawcy, w przypadku

dodatniego wyniku kosztem badania obciążony zostanie Wykonawca zgodnie z cennikiem wykonującego to

badanie.

3.3.16. Wykonawca ponosi odpowiedzialność prawną i materialną za wykonywane usługi pralniczej w zakresie

jakości i zgodności z wymogami sanitarnymi wobec organów kontroli (Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,

Państwowa Inspekcja Pracy, BHP, Zespół ds. Zakażeń Szpitalnych u Zamawiającego).

3.3.17. Każdorazowa zmiana środków piorących i dezynfekcyjnych musi być uzgodniona z osobą

odpowiedzialną ze strony Zamawiającego za nadzór nad realizacją umowy i z ośrodkiem epidemiologicznym

Zamawiającego.

3.3.18. Wykonawca zobowiązany jest do dysponowania odpowiednim wyposażeniem pralni w niezbędne

maszyny, urządzenia dozujące środki piorące, dezynfekujące i narzędzia, a ich wydajność musi być

wystarczająca do realizacji przedmiotu zamówienia.

3.3.19. Wykonawca odpowiada za bieliznę Zamawiającego, zapewnia czystość pranego asortymentu, dbałość

o jego stan, ponosi odpowiedzialność za jakość środków czystościowych, piorących i dezynfekcyjnych,

bezpieczny transport i opakowanie asortymentu odbieranego i dostarczanego do wyznaczonego miejsca.

3.3.20. Zamawiający zastrzega sobie ogólną kontrolę nad prawidłowością usług pralniczych. Wykonawca

zapewni Zamawiającemu dostęp do miejsca wykonywania usługi.

3.3.21. Zamawiającemu przysługuje prawo do reklamacji jakości i terminowości wykonania usług pralniczych

odzieży ochronnej. Wykonawca ma obowiązek rozpatrzyć i załatwić /nie odpłatnie/ każdą zgłoszoną reklamację

w terminie nie dłuższym niż 3 dni .W tym samym terminie Wykonawca uzasadni odmowę reklamacji, nie

uzasadnienie jej w tym terminie uznane jest jako przyjęcie reklamacji.

3.4.Wymagany okres niezmienności cen podanych w ofercie 12 miesięcy.

3.5.Wykonawca zobowiązany jest do wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy

podwykonawcom.

4. ZAMAWIAJĄCY NIE DOPUSZCZA MOŻLIWOŚĆ SKŁADANIA OFERT CZĘŚCIOWYCH.

5. ZAMAWIAJĄCY PRZEWIDUJE MOŻLIWOŚĆ UDZIELENIA ZAMÓWIENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO O

KTÓRYM MOWA W ART. 67 UST. 1 PKT. 6

Szacunkowa wartość bez VAT: 2491200.00 Waluta: PLN.

III.2.1) Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego:

8.1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:

8.1.1. posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają

obowiązek ich posiadania – warunek ten będzie spełniony przez Wykonawcę, który prowadzi zarejestrowaną

działalność gospodarcza w zakresie objętym przedmiotowym zamówieniem a ocena jego spełnienia zostanie

dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.3.2 metodą spełnia/nie spełnia.

8.1.2. posiadania wiedzy i doświadczenia – warunek ten będzie spełniony jeżeli Wykonawca wykaże, że w

okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności

jest krótszy – w tym okresie wykonał co najmniej jedno zamówienia na usługi w zakresie prania bielizny

szpitalnej wraz z transportem, o wartości rocznej nie mniejszej niż 850.000 zł brutto Wykonawca wdrożył

normę PN-EN 14065 „tekstylia poddawane obróbce w pralni. System kontroli skażenia mikrobiologicznego”

lub równoważną oraz wdrożył system zarządzania jakością RABC (Risk analysis biocontamination control -

system kontroli i analizy skażeń biologicznych) w zakresie usługi prania, dezynfekcji, renowacji i kompletowania

wraz z transportem dla placówek służby zdrowia, a ocena jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie

dokumentów wymienionych w punktach 8.2.2, 8.5.2 metodą spełnia/nie spełnia.

8.1.3. dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia

— Warunek zostanie uznany za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje pralnią posiadającą pełną

barierę higieniczną oraz spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z dnia 26

czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia

podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. Z 2012 poz. 739) oraz rozporządzeniu Ministra

Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach, oraz

posiada co najmniej dwa (2) samochody spełniające wymagania sanitarne dotyczące transportu bielizny czystej

i brudnej zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymaganiami sanepidu, a ocena jego spełnienia zostanie

dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.2.3 i 8.5.3, 8.6.1, 8.6.2 metodą spełnia/nie

spełnia.

8.1.4. sytuacji ekonomicznej i finansowej – warunek ten będzie spełniony przez Wykonawcę który posiada

ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności na sumę ubezpieczenia 4 mln zł z

klauzulą ubezpieczenia od przenoszenia chorób zakaźnych oraz ubezpieczy działalność objętą przedmiotem

zamówienia i będzie utrzymywał to ubezpieczenie przez cały okres realizacji Zamówienia na kwotę

odpowiadającą rocznej wartości zamówienia a ocena jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie

dokumentów wymienionych w punktach 8.2.4 metodą spełnia/nie spełnia.

8.2. Dodatkowo Zamawiający wymaga aby Wykonawca posiadał wdrożony system zarządzania jakością

Ocenę jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.5.1., metodą

spełnia/nie spełnia.

Na podstawie art. 44 ustawy Pzp, Wykonawcy zobowiązani są przedłożyć oświadczenie o spełnieniu warunków

udziału w postępowaniu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy Pzp, według propozycji stanowiącej załącznik do

niniejszej SIWZ.

Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym,

osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od

charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić

Zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności

przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych

zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.

Podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, odpowiada solidarnie z Wykonawcą za szkodę

Zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba, że za nieudostępnienie zasobów nie

ponosi winy.

W przypadku, gdy złożone przez Wykonawców dokumenty zawierające dane w innych walutach niż określono

to w treści SIWZ, Zamawiający jako kurs przeliczeniowy waluty przyjmie kurs NBP z dnia publikacji ogłoszenia.

Tabele kursów walut dostępne są pod następującym adresem internetowym: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/

Kursy/kursy.htm

Ocena spełnienia warunków udziału w postępowaniu zostanie dokonana na zasadzie: spełnia/niespełnia. Z

treści złożonych dokumentów i oświadczeń musi wynikać jednoznacznie, iż postawione warunki Wykonawca

spełnia

W przypadku nie wykazania przez Wykonawców spełnienia warunków udziału w niniejszym postępowaniu,

zostaną oni wykluczeni z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt. 4 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem art. 26

ust. 3 i 4 ustawy Pzp.

Na podstawie art. 26 ust. 2a ustawy Pzp, Wykonawca na żądanie Zamawiającego i w zakresie przez niego

wskazanym jest zobowiązany wykazać odpowiednio, nie później niż na dzień składania ofert, spełnienie

warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Pzp i brak podstaw do wykluczenia z powodu niespełnienia

warunków, o których mowa w art., 24 ust. 1 ustawy Pzp.

Jeżeli zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał

się, na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu,

o których mowa w art. 22 ust. 1, Wykonawca jest obowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny

podwykonawca lub Wykonawca je spełnia w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o

udzielenie zamówienia.

8.2. WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU

POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU.

8.2.1. Oświadczenie Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust.

1 ustawy Pzp – wg załącznika nr 4 do siwz,

8.2.2. Wykaz wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych usług

w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności

jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz

których dostawy zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane lub są wykonywane

należycie.

8.2.3. Wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług w celu

wykonania zamówienia wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi zasobami

8.2.4. Opłaconej polisy, a w przypadku jej braku, innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca jest

ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności na sumę ubezpieczenia 4 mln zł z klauzulą ubezpieczenia od przenoszenia chorób zakaźnych

8.2.5. Jeżeli Wykonawca wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy polega na

zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, Zamawiający, w celu oceny, czy

Wykonawca będzie dysponował zasobami innych podmiotów w stopniu niezbędnym dla należytego wykonania

zamówienia oraz oceny, czy stosunek łączący Wykonawcę z tymi podmiotami gwarantuje rzeczywisty dostęp do

ich zasobów wymaga złożenia w ofercie dokumentów dotyczących:

a) zakresu dostępnych Wykonawcy do zasobów innego podmiotu,

b) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez Wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,

c) charakteru stosunku, jaki będzie łączył Wykonawcę z innym podmiotem,

d) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia.

e) Pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres

korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia

8.2.6. Jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do

wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego

łączących go z nimi stosunków, to zobowiązany jest przedłożyć:

8.2.6.1. Pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres

korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia

8.2.6.2. w odniesieniu do tych podmiotów dokumenty wymienione w pkt. 8.3 niniejszej SIWZ

8.3. OŚWIADCZENIA I DOKUMENTY, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU WYKAZANIA

BRAKU PODSTAW DO ICH WYKLUCZENIA Z POSTĘPOWANIA O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA W

OKOLICZNOŚCIACH, O KTÓRYCH MOWA W ART. 24 UST. 1 USTAWY.

8.3.1. Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia – załącznik nr 4 do siwz.

8.3.2 Aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej,

jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do

wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem

terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo

składania ofert;

8.3.3 Aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że Wykonawca

nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie

lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu –

wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do

udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

8.3.4 Aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na

ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie,

odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego

organu – wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o

dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

8.3.5 Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4–8 ustawy,

wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do

udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

8.3.6 Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy,

wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do

udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

8.3.7 Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 10 i 11

ustawy, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie

do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.

Jeżeli, w przypadku Wykonawcy mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osoby, o których

mowa w art. 24 ust. 1 pkt 5–8, 10 i 11 ustawy, mają miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej, Wykonawca składa w odniesieniu do nich zaświadczenie właściwego organu sądowego albo

administracyjnego miejsca zamieszkania, dotyczące niekaralności tych osób w zakresie określonym w art.

24 ust. 1 pkt 5–8, 10 i 11 ustawy, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania

wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówieni albo składania ofert, z tym że

w przypadku gdy w miejscu zamieszkania tych osób nie wydaje się takich zaświadczeń – zastępuje się je

dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo

organem samorządu zawodowego lub gospodarczego miejsca zamieszkania tych osób lub przed notariuszem.

8.3.8 Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

zamiast dokumentów, o których mowa w:

1) punkcie 8.3.2. do 8.3.4, 8.3.6 – składa dokument lub dokumenty wystawione w kraju, w którym ma siedzibę

lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,

nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał

przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w

całości wykonania decyzji właściwego organu,

nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie,

2) punkcie 8.3.5 i 8.3.7 – składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca

zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt

4–8,10 i 11 ustawy;

8.3.9 Dokumenty, o których mowa 8.3.8 ppkt. 1 tiret pierwsze i trzecie oraz ppkt. 2 powinny być wystawione

nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. Dokument, o którym mowa w ppkt 1 tiret

2powinien być wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.

8.3.10 Jeżeli w kraju miejsca zamieszkania osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce

zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt 8.3.9., zastępuje się je dokumentem

zawierającym oświadczenie, w którym określa się także osoby uprawnione do reprezentacji Wykonawcy,

złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub

gospodarczego odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub

miejsce zamieszkania, lub przed notariuszem. Przepis ust. 8.3.10 stosuje się odpowiednio.

8.3.11 W przypadku wątpliwości co do treści dokumentu złożonego przez Wykonawcę mającego siedzibę lub

miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Zamawiający może zwrócić się do właściwych

organów odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę

lub miejsce zamieszkania z wnioskiem o udzielenie niezbędnych informacji dotyczących przedłożonego

dokumentu.

8.3.12 Dowodami, o których mowa w pkt-cie 8.2.2. są:

8.3.12.1. poświadczenie, z tym że w odniesieniu do nadal wykonywanych dostaw lub usług okresowych lub

ciągłych poświadczenie powinno być wydane nie wcześniej niż na 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert

8.3.12.2. oświadczenie Wykonawcy-jeżeli z uzasadnionych przyczyn o obiektywnym charakterze Wykonawca nie jest w stanie uzyskać poświadczenia, o którym mowa w pk-cie 8.3.12.1.

8.3.13. W przypadku gdy Zamawiający jest podmiotem, na rzecz którego roboty budowlane, dostawy lub usługi

wskazane w wykazie o którym mowa w pkt. 8.2.2. zostały wcześniej wykonane, Wykonawca nie ma obowiązku przedkładania dowodów o których mowa w pk-cie 8.3.12.

8.3.13 Dokumenty są składane w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez

Wykonawcę. W przypadku składania elektronicznych dokumentów powinny być one opatrzone przez

Wykonawcę bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego

certyfikatu.

8.3.14 W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku innych

podmiotów, na zasobach których Wykonawca polega na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, kopie dokumentów dotyczących odpowiednio Wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za zgodność z

oryginałem odpowiednio przez Wykonawcę lub te podmioty.

8.3.15 Zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie potwierdzonej kopii dokumentu

wyłącznie wtedy, gdy złożona kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości.

8.3.16 Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski.

Tłumaczenie nie jest wymagane, jeżeli Zamawiający wyraził zgodę, o której mowa w art. 9 ust. 3 ustawy.

8.3.17 Wykonawcy zobowiązani są do przedstawienia dokumentów i oświadczeń zawierających stwierdzenie zgodne z faktami i stanem prawnym istniejącym w chwili ich składania.

8.3.18 W przypadku złożenia nieprawdziwych informacji mających wpływ lub mogących mieć wpływ na wynik

prowadzonego postępowania, Zamawiający wykluczy Wykonawcę z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2

pkt. 3 ustawy Pzp.

8.4. WYKONAWCY WSPÓŁNIE UBIEGAJĄCY SIĘ O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA

8.4.1. W przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez dwóch lub więcej Wykonawców, w

ofercie musi zostać złożone oświadczenie z art. 22 ust. 1 podpisane przez tych Wykonawców, którzy spełniają

postawione warunki. Jeżeli Wykonawca A spełnia warunek art. 22 ust. 1 pkt. 1 i 2, a Wykonawca B spełnia

warunek art. 22 ust. 1 pkt. 3 i 4, złożenia podpisów tych Wykonawców pod jednym oświadczenie (propozycja –

załącznik nr 4) będzie uznane jako odpowiadające warunkom SIWZ; oświadczenie z art. 24 ust. 1 w przypadku

wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez dwóch lub więcej Wykonawców, w ofercie musi zostać

złożone przez każdego z Wykonawców składających ofertę wspólną lub jedno, podpisane przez wszystkich

wykonawców składających taką ofertę.

Dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu dotyczące art. 24 ust. 1 musi złożyć

w ofercie każdy z Wykonawców Konsorcjum. W przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie warunków

udziału z art. 22 ust. 1 ustawy pzp wystarczy, że dokumenty potwierdzające spełnienie warunków złoży co

najmniej jeden z jej uczestników oferty wspólnej lub gdy z dokumentów złożonych przez tych Wykonawców

łącznie będzie wynikać ich spełnienie.

8.4.2. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie niniejszego zamówienia (zwani dalej Konsorcjum)

powinni spełniać warunki udziału w postępowaniu oraz złożyć dokumenty potwierdzające spełnianie tych

warunków zgodnie z zapisami zawartymi w pkt.8 niniejszej SIWZ. Ponadto tacy Wykonawcy ustanawiają

Pełnomocnika do reprezentowania ich w niniejszym postępowaniu albo do reprezentowania ich w postępowaniu

i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zaleca się ażeby Pełnomocnikiem był jeden z

Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.

8.4.3 Pełnomocnictwo może być udzielone w szczególności:

1) łącznie przez wszystkich Wykonawców (jeden dokument)

2) oddzielnie przez każdego z nich (tyle dokumentów ile Wykonawców)

8.4.4 Wszelka korespondencja prowadzona będzie wyłącznie z pełnomocnikiem Konsorcjum

8.4.5 Wykonawcy wspólnie ubiegający się o niniejsze zamówienia, których oferta zostanie uznana za

najkorzystniejszą, przed podpisaniem umowy o realizację zamówienia, są zobowiązani przedstawić

Zamawiającemu stosowne porozumienie zawierające w swej treści następujące postanowienia:

1) wyszczególnienie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

2) określenie celu gospodarczego, dla którego umowa została zawarta ( celem tym musi być zrealizowanie

zamówienia),

3) oznaczenie czasu trwania Konsorcjum obejmującego okres realizacji przedmiotu zamówienia, w tym okres

zgłaszania wad,

4) podział zadań pomiędzy poszczególnych Wykonawców należących do konsorcjum,

5) określenie lidera Konsorcjum, (powinien Nin być Pełnomocnik wskazany w ofercie Wykonawców wspólnie

ubiegających się o udzielenie zamówienia

6) wykluczenie możliwości wypowiedzenia umowy Konsorcjum przez któregokolwiek z jego członków do

czasu wykonania zamówienia, odpowiedzialność za realizację zamówienia, za niewykonanie lub nienależyte

wykonanie zamówienia oraz za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy,

7) zapis mówiący, że Wykonawcy występujący wspólnie ponoszą solidarną odpowiedzialność za realizację

zamówienia, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia oraz za wniesienie zabezpieczenia

należytego wykonania umowy,

8) ustanowienia Pełnomocnika do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego

8.4.6 Wszyscy Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną

odpowiedzialność za wykonanie umowy.

8.4.7 Nie dopuszcza się składania umowy przedwstępnej Konsorcjum lub umowy zawartej pod warunkiem

zawieszającym.

8.4.8 W przypadku Konsorcjum do oferty musi być dołączony dokument ustanawiający pełnomocnika

Konsorcjum do reprezentowania go w postępowaniu o udzielenia zamówienia publicznego albo

reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego w formie oryginału lub

kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem zgodnie z przepisami k.c.

8.5. W CELU POTWIERDZENIA, ŻE OFEROWANE USŁUGI SPEŁNIAJĄ WYMAGANIA OKREŚLONE PRZEZ

ZAMAWIAJĄCEGO, WYKONAWCA MA OBOWIĄZEK PRZEDŁOŻYĆ:

1) Zaświadczenie niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań Wykonawcy z

normami jakościowymi, potwierdzające wdrożenie przez Wykonawcę normy PN-EN ISO co najmniej 9001:2008

lub równoważnej, w zakresie co najmniej prania, dezynfekcji oraz transportu wyrobów tekstylnych – certyfikat

ISO co najmniej 9001:2008 lub równoważny;

2) Zaświadczenie niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań Wykonawcy

z normami jakościowymi, potwierdzające wdrożenie przez Wykonawcę normy PN-EN 14065 „tekstylia

poddawane obróbce w pralni. System kontroli skażenia mikrobiologicznego” lub równoważnej i wdrożeniu

systemu zarządzania jakością RABC (Risk analysis biocontamination control – system kontroli i analizy skażeń

biologicznych) w zakresie usługi prania, dezynfekcji, renowacji i kompletowania wraz z transportem dla

placówek służby zdrowia, – certyfikat ISO PN-EN 14065 lub równoważny

3) Opinia Państwowego Inspektora Sanitarnego właściwego dla siedziby Wykonawcy, wystawiona na podstawie

przeprowadzonej kontroli potwierdzająca, że pralnia w której będą wykonywane usługi dla Zamawiającego

posiada pełną barierę higieniczną oraz stwierdzająca możliwość wykonywania w niej usług pralniczych

dla jednostek służby zdrowia, a tym samym spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu

Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać

pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. z 2012 r. poz. 739) oraz

rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w

pralniach i farbiarniach (Dz. U. nr 40 poz. 469).

4) Wykaz środków piorących i dezynfekcyjnych przy pomocy których Wykonawca wykonywał będzie czynność

prania wraz z kartami charakterystyki

8.6. POZOSTAŁE DOKUMENTY

8.6.1. Opis pomieszczeń pralni Wykonawcy z wykazem rodzaju urządzeń pralniczych i ich wydajności oraz

oświadczeniem Wykonawcy, że wydajność urządzeń pralniczych jest wystarczająca dla realizacji zamówienia.

8.6.2. Wykaz samochodów jakie posiada wykonawca wraz z aktualną pozytywną opinią właściwego

Państwowego Inspektora Sanitarnego, potwierdzającą, że samochody te spełniają wymagania dotyczące

transportu bielizny szpitalnej czystej i brudnej

8.6.3. Podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania Wykonawcy lista podmiotów należących do tej

samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5 ustawy lub informacja o tym, że Wykonawca nie

należy do grupy kapitałowej – załącznik nr 5 do SIWZ.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

15.3.2016 (10:45)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert:

15.3.2016 (11:00)

Powinno być: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny dla Uniwersyteckiego

Szpitala Dziecięcego w Krakowie zgodnie z wymaganiami zawartymi w niniejszej specyfikacji.

Pod pojęciem bielizny rozumiemy: pościel, bieliznę operacyjną, odzież ochronną personelu, odzież barierową,

odzież roboczą, pieluchy, bielizna noworodkowa, bielizna zakaźna, piżamy, szlafroki, koce, poduszki, materace,

pokrowce, kołdry, ręczniki, ścierki do sprzątania, wkłady do mopów, firanki, zasłony, obrusy i inne wyroby

tekstylne będące w użyciu Zamawiającego. Szacunkowa ilość pranego asortymentu suchego w skali miesiąca

wynosi około 20 ton.

Oznaczenie kodowe Wspólnego Słownika Zamówień CPV: 98.31.00.00- 9 usługi prania i czyszczenia na sucho,

60.10.00.00-9 usługi w zakresie transportu drogowego

Szczegółowy zakres zamówienia:

3.3.1. Odbieranie od Zamawiającego brudnej bielizny zgodnie z zapotrzebowaniem Uniwersyteckiego Szpitala

Dziecięcego w Krakowie. Wykonawca zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu brudnej

bielizny i załadowanie jej na przeznaczony do tego celu właściwy środek transportu.

3.3.2. Usługa prania obejmuje:

— pranie bielizny z dezynfekcją chemiczno-termiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami

sanitarno-epidemiologicznymi

— suszenie, prasowanie i maglowanie

— płukanie odzieży personelu przy użyciu płynu antystatycznego;

— odplamianie;

— usługi szwalniczo-krawieckie (przyszywanie guzików, troków, łat, cerowanie, zszywanie ,wymiana zamków

itp.);

— krochmalenie (obrusy, serwety itp.).

— znakowanie w sposób trwały umożliwiający identyfikacje pochodzenia bielizny

3.3.3. Pod pojęciem transportu rozumie się transport bielizny z magazynów zlokalizowanych na terenie

Zamawiającego:

— z magazynu bielizny brudnej do pralni Wykonawcy,

— oraz z pralni Wykonawcy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego

3.3.4. Wykonawca zapewni na swój koszt transport, czynności załadunkowe i wyładunkowe brudnej i czystej

bielizny Zamawiającego.

3.3.5. Transport bielizny brudnej i czystej do magazynów znajdujących się w siedzibie Zamawiającego:

a) dotyczy bielizny brudnej:

— Bielizna brudna Zamawiającego zwożona jest do magazynu bielizny brudnej, przez pracowników

Zamawiającego.

— Odbiór przez Wykonawcę bielizny brudnej będzie się odbywał w dni robocze zgodnie z załącznikiem do

umowy o godzinie 13-tej z magazynu bielizny brudnej znajdującego się w siedzibie Zamawiającego (bielizna ze

wszystkich komórek organizacyjnych Szpitala),

— Wykonawca dokonuje odbioru posegregowanej bielizny brudnej w rozliczeniu sztukowym w obecności

przedstawiciela Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego, potwierdzając odbiór na

kwicie odbiorczym.

— Wydawanie ilościowe brudnej bielizny przez Zamawiającego odbywać się będzie w wyznaczonym do tego

pomieszczeniu. Wydawanie brudnej bielizny do prania odbywać się będzie na podstawie kwitu „ Zlecenie

do pralni” który określać będzie asortyment, ilość sztuk oraz rodzaj zdawanej bielizny, a także podpisy osób

zdających i odbierających. Kwit sporządzony będzie w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron

— Wykonawca zapewni na swój koszt znakowarkę, wagę najazdową, opaski zaciskowe, , worki do transportu

brudnej bielizny oraz kwity zlecenia do pralni. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wydzierżawienia

wózków do transportu bielizny z oddziałów, posiadających odpowiednie parametry do mycia w myjni

automatycznej Zamawiającego z użyciem odpowiednich środków myjąco-dezynfekcyjnych.,

— W sytuacjach wyjątkowych Zamawiający wymaga aby Wykonawca dokonał dodatkowego odbioru bielizny i jej

zwrotu w normalnym trybie tj. maksymalnie do 16 godzin od momentu odbioru bielizny. Termin 16 godzin nie dotyczy bielizny operacyjnej, która ma być dostarczona do siedziby Zamawiającego najpóźniej do godziny 7.30 dnia następnego.

b) dotyczy bielizny czystej:

— Bieliznę czystą Wykonawca dostarczy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego w dni robocze, zgodnie

z załącznikiem do umowy o godzinie 6.00 Usługi mają być świadczone maksymalnie do 16 godzin od chwili

przekazania bielizny przez Zamawiającego, – Wykonawca dostarcza bieliznę czystą, wymaglowaną lub

wyprasowaną, złożoną i zapakowaną w worki foliowe według asortymentu (np. worek z poszwami.) po 10 sztuk

w opakowaniu, do magazynu bielizny czystej.

— Bielizna czysta sucha będzie liczona oraz ważona przez Wykonawcę w obecności pracownika Zamawiającego

bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego. Rozliczenie finansowe za bieliznę będzie prowadzone w

przeliczeniu na kilogramy bielizny czystej – suchej. Waga czystego prania każdorazowo będzie wykazywana na

kwicie odbiorczym.

— Uszkodzona lub wilgotna bielizna podlega natychmiastowemu zwrotowi do Wykonawcy, z wyłączeniem

odzieży ochronnej personelu, która podlegać będzie reklamacji zgodnie trybem określonym w punkcie 3.3.21

SIWZ do umowy. W takim przypadku Wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego odbioru uszkodzonej

lub wilgotnej bielizny i dostarczenia bielizny zastępczej /takiej samej ilości i rodzaju/ Przy braku możliwości

zapewnienia bielizny zastępczej Zamawiający będzie stosował bieliznę jednorazowego użytku, a kosztem

zakupu i utylizacji obciąży Wykonawcę.

Dostarczenie bielizny czystej z magazynu bielizny czystej do poszczególnych komórek organizacyjnych

Zamawiającego leży po stronie Zamawiającego.

3.3.6. Transport bielizny z siedziby Zamawiającego do pralni Wykonawcy i z pralni Wykonawcy do

Zamawiającego:

— Transport bielizny brudnej musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i

oznakowanym napisem „transport bielizny brudnej”.

— Transport bielizny czystej z pralni Wykonawcy musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do

tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny czystej”.

— W przypadku, gdy Wykonawca posiada punkt mycia i dezynfekcji samochodów, gdzie po każdym transporcie

brudnej bielizny samochód będzie dezynfekowany transport może odbywać się jednym samochodem

przeznaczonym wyłącznie do transportu bielizny.

3.3.7. Wykonawca zobowiązuje się do przestrzegania ustalonych godzin odbierania bielizny brudnej i

przywożenia bielizny czystej. .Wykonawca zobowiązuje się w ustalonych godzinach do świadczenia usługi

w dni świąteczne według potrzeb Zamawiającego zgłoszonych telefonicznie Wykonawcy z trzydniowym

wyprzedzeniem.

3.3.8. Wykonawca usługi zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu i wniesienia czystej

bielizny do magazynu lub innego miejsca wskazanego przez Zamawiającego. Bieliznę czystą Wykonawca

dostarcza do magazynu bielizny czystej.

3.3.9. Wykonawca zapewnia czystość pranej bielizny, dbałość o jej stan, ponosi pełną odpowiedzialność

za jakość środków chemicznych, bezpieczny transport i opakowanie bielizny odbieranej i dostarczanej do

wyznaczonego miejsca.

3.3.10. Usługa musi być wykonana zgodnie z wymogami sanitarno –epidemiologicznymi obowiązującymi

w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek służby zdrowia z zastosowaniem środków piorąco –

dezynfekujących skutecznie działających na B, F, V Tbc, wpisanych do Rejestru Wyrobów Medycznych,

Produktów Biobójczych lub dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju lub Unii Europejskiej w inny

sposób oraz zaopatrzonych w deklaracje zgodności CE. Dla środków do prania bielizny noworodkowej i

niemowlęcej wymagana jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub innej równoważnej instytucji.

Środki piorące i dezynfekujące jako środki o przydatności do prania bielizny

szpitalnej muszą działać na wirusy, bakterie, prątki, grzyby. Zamawiający dopuszcza użycie wyłącznie środków

piorących i dezynfekujących, które zapewniają wypranie bielizny szpitalnej nie zostawiając widocznych śladów

zabrudzenia oraz nie powodują nadmiernego jej zużycia.

3.3.11. Zamawiający wymaga zabezpieczenia pralni zapasowej w przypadku awarii maszyn.

3.3.12. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zwiększenia lub zmniejszenia realizacji zamówienia w

każdej pozycji specyfikacji asortymentowej, zależnie do bieżących potrzeb Zamawiającego. Wykonawcy nie

przysługuje prawo do roszczeń z tytułu zmniejszenia realizacji zamówienia ogółem gdy wartość zmniejszenia

nie przekracza 30 % całości zamówienia.

3.3.14. Wykonawca zobowiązuje się do osobnego prania i dezynfekcji bielizny Zamawiającego – noworodkowej

i operacyjnej w warunkach zgodnych z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi.

3.3.14. Usługa prania musi być wykonana z zachowaniem zasad zgodnych z technologią prania dla

poszczególnego asortymentu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi

obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek Służby Zdrowia.

3.3.15. Wykonawca raz na miesiąc na swój koszt ma obowiązek dostarczyć Zamawiającemu kopie badań

mikrobiologicznych wykonanych w pralni Wykonawcy przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną lub inną

jednostkę certyfikowaną do wykonywania takich badań, dokumentujących skuteczność prania i dezynfekcji.

Zamawiający ponadto zastrzega sobie prawo do wykonywania własnych wymazów mikrobiologicznych

z pościeli i samochodu do transportu czystej bielizny w obecności pracownika Wykonawcy, w przypadku

dodatniego wyniku kosztem badania obciążony zostanie Wykonawca zgodnie z cennikiem wykonującego to

badanie.

3.3.16. Wykonawca ponosi odpowiedzialność prawną i materialną za wykonywane usługi pralniczej w zakresie

jakości i zgodności z wymogami sanitarnymi wobec organów kontroli (Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,

Państwowa Inspekcja Pracy, BHP, Zespół ds. Zakażeń Szpitalnych u Zamawiającego).

3.3.17. Każdorazowa zmiana środków piorących i dezynfekcyjnych musi być uzgodniona z osobą

odpowiedzialną ze strony Zamawiającego za nadzór nad realizacją umowy i z ośrodkiem epidemiologicznym

Zamawiającego.

3.3.18. Wykonawca zobowiązany jest do dysponowania odpowiednim wyposażeniem pralni w niezbędne

maszyny, urządzenia dozujące środki piorące, dezynfekujące i narzędzia, a ich wydajność musi być

wystarczająca do realizacji przedmiotu zamówienia.

3.3.19. Wykonawca odpowiada za bieliznę Zamawiającego, zapewnia czystość pranego asortymentu, dbałość

o jego stan, ponosi odpowiedzialność za jakość środków czystościowych, piorących i dezynfekcyjnych,

bezpieczny transport i opakowanie asortymentu odbieranego i dostarczanego do wyznaczonego miejsca.

3.3.20. Zamawiający zastrzega sobie ogólną kontrolę nad prawidłowością usług pralniczych. Wykonawca

zapewni Zamawiającemu dostęp do miejsca wykonywania usługi.

3.3.21. Zamawiającemu przysługuje prawo do reklamacji jakości i terminowości wykonania usług pralniczych

odzieży ochronnej. Wykonawca ma obowiązek rozpatrzyć i załatwić /nie odpłatnie/ każdą zgłoszoną reklamację

w terminie nie dłuższym niż 3 dni .W tym samym terminie Wykonawca uzasadni odmowę reklamacji, nie

uzasadnienie jej w tym terminie uznane jest jako przyjęcie reklamacji.

3.4.Wymagany okres niezmienności cen podanych w ofercie 12 miesięcy.

3.5.Wykonawca zobowiązany jest do wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy

podwykonawcom.

II.2.1) Całkowita wielkość lub zakres:

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny dla Uniwersyteckiego

Szpitala Dziecięcego w Krakowie zgodnie z wymaganiami zawartymi w niniejszej specyfikacji.

Pod pojęciem bielizny rozumiemy: pościel, bieliznę operacyjną, odzież ochronną personelu, odzież barierową,

odzież roboczą, pieluchy, bielizna noworodkowa, bielizna zakaźna, piżamy, szlafroki, koce, poduszki, materace,

pokrowce, kołdry, ręczniki, ścierki do sprzątania, wkłady do mopów, firanki, zasłony, obrusy i inne wyroby

tekstylne będące w użyciu Zamawiającego. Szacunkowa ilość pranego asortymentu suchego w skali miesiąca

wynosi około 20 ton.

Oznaczenie kodowe Wspólnego Słownika Zamówień CPV: 98.31.00.00- 9 usługi prania i czyszczenia na sucho,

60.10.00.00-9 usługi w zakresie transportu drogowego

Szczegółowy zakres zamówienia:

3.3.1. Odbieranie od Zamawiającego brudnej bielizny zgodnie z zapotrzebowaniem Uniwersyteckiego Szpitala

Dziecięcego w Krakowie. Wykonawca zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu brudnej

bielizny i załadowanie jej na przeznaczony do tego celu właściwy środek transportu.

3.3.2. Usługa prania obejmuje:

— pranie bielizny z dezynfekcją chemiczno-termiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami

sanitarno-epidemiologicznymi

— suszenie, prasowanie i maglowanie

— płukanie odzieży personelu przy użyciu płynu antystatycznego;

— odplamianie;

— usługi szwalniczo-krawieckie (przyszywanie guzików, troków, łat, cerowanie, zszywanie ,wymiana zamków

itp.);

— krochmalenie (obrusy, serwety itp.).

— znakowanie w sposób trwały umożliwiający identyfikacje pochodzenia bielizny

3.3.3. Pod pojęciem transportu rozumie się transport bielizny z magazynów zlokalizowanych na terenie

Zamawiającego:

— z magazynu bielizny brudnej do pralni Wykonawcy,

— oraz z pralni Wykonawcy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego

3.3.4. Wykonawca zapewni na swój koszt transport, czynności załadunkowe i wyładunkowe brudnej i czystej

bielizny Zamawiającego.

3.3.5. Transport bielizny brudnej i czystej do magazynów znajdujących się w siedzibie Zamawiającego:

a) dotyczy bielizny brudnej:

— Bielizna brudna Zamawiającego zwożona jest do magazynu bielizny brudnej, przez pracowników

Zamawiającego.

— Odbiór przez Wykonawcę bielizny brudnej będzie się odbywał w dni robocze zgodnie z załącznikiem do

umowy o godzinie 13-tej z magazynu bielizny brudnej znajdującego się w siedzibie Zamawiającego (bielizna ze

wszystkich komórek organizacyjnych Szpitala),

— Wykonawca dokonuje odbioru posegregowanej bielizny brudnej w rozliczeniu sztukowym w obecności

przedstawiciela Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego, potwierdzając odbiór na

kwicie odbiorczym.

— Wydawanie ilościowe brudnej bielizny przez Zamawiającego odbywać się będzie w wyznaczonym do tego

pomieszczeniu. Wydawanie brudnej bielizny do prania odbywać się będzie na podstawie kwitu „ Zlecenie

do pralni” który określać będzie asortyment, ilość sztuk oraz rodzaj zdawanej bielizny, a także podpisy osób

zdających i odbierających. Kwit sporządzony będzie w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron

— Wykonawca zapewni na swój koszt znakowarkę, wagę najazdową, opaski zaciskowe, , worki do transportu

brudnej bielizny oraz kwity zlecenia do pralni. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wydzierżawienia

wózków do transportu bielizny z oddziałów, posiadających odpowiednie parametry do mycia w myjni

automatycznej Zamawiającego z użyciem odpowiednich środków myjąco-dezynfekcyjnych.,

— W sytuacjach wyjątkowych Zamawiający wymaga aby Wykonawca dokonał dodatkowego odbioru bielizny i jej

zwrotu w normalnym trybie tj. maksymalnie do 16 godzin od momentu odbioru bielizny. Termin 16 godzin nie dotyczy bielizny operacyjnej, która ma być dostarczona do siedziby Zamawiającego najpóźniej do godziny 7.30 dnia następnego.

b) dotyczy bielizny czystej:

— Bieliznę czystą Wykonawca dostarczy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego w dni robocze, zgodnie

z załącznikiem do umowy o godzinie 6.00 Usługi mają być świadczone maksymalnie do 16 godzin od chwili

przekazania bielizny przez Zamawiającego, – Wykonawca dostarcza bieliznę czystą, wymaglowaną lub

wyprasowaną, złożoną i zapakowaną w worki foliowe według asortymentu (np. worek z poszwami.) po 10 sztuk

w opakowaniu, do magazynu bielizny czystej.

— Bielizna czysta sucha będzie liczona oraz ważona przez Wykonawcę w obecności pracownika Zamawiającego

bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego. Rozliczenie finansowe za bieliznę będzie prowadzone w

przeliczeniu na kilogramy bielizny czystej – suchej. Waga czystego prania każdorazowo będzie wykazywana na

kwicie odbiorczym.

— Uszkodzona lub wilgotna bielizna podlega natychmiastowemu zwrotowi do Wykonawcy, z wyłączeniem

odzieży ochronnej personelu, która podlegać będzie reklamacji zgodnie trybem określonym w punkcie 3.3.21

SIWZ do umowy. W takim przypadku Wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego odbioru uszkodzonej

lub wilgotnej bielizny i dostarczenia bielizny zastępczej /takiej samej ilości i rodzaju/ Przy braku możliwości

zapewnienia bielizny zastępczej Zamawiający będzie stosował bieliznę jednorazowego użytku, a kosztem

zakupu i utylizacji obciąży Wykonawcę.

Dostarczenie bielizny czystej z magazynu bielizny czystej do poszczególnych komórek organizacyjnych

Zamawiającego leży po stronie Zamawiającego.

3.3.6. Transport bielizny z siedziby Zamawiającego do pralni Wykonawcy i z pralni Wykonawcy do

Zamawiającego:

— Transport bielizny brudnej musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i

oznakowanym napisem „transport bielizny brudnej”.

— Transport bielizny czystej z pralni Wykonawcy musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do

tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny czystej”.

— W przypadku, gdy Wykonawca posiada punkt mycia i dezynfekcji samochodów, gdzie po każdym transporcie

brudnej bielizny samochód będzie dezynfekowany transport może odbywać się jednym samochodem

przeznaczonym wyłącznie do transportu bielizny.

3.3.7. Wykonawca zobowiązuje się do przestrzegania ustalonych godzin odbierania bielizny brudnej i

przywożenia bielizny czystej. .Wykonawca zobowiązuje się w ustalonych godzinach do świadczenia usługi

w dni świąteczne według potrzeb Zamawiającego zgłoszonych telefonicznie Wykonawcy z trzydniowym

wyprzedzeniem.

3.3.8. Wykonawca usługi zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu i wniesienia czystej

bielizny do magazynu lub innego miejsca wskazanego przez Zamawiającego. Bieliznę czystą Wykonawca

dostarcza do magazynu bielizny czystej.

3.3.9. Wykonawca zapewnia czystość pranej bielizny, dbałość o jej stan, ponosi pełną odpowiedzialność

za jakość środków chemicznych, bezpieczny transport i opakowanie bielizny odbieranej i dostarczanej do

wyznaczonego miejsca.

3.3.10. Usługa musi być wykonana zgodnie z wymogami sanitarno –epidemiologicznymi obowiązującymi

w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek służby zdrowia z zastosowaniem środków piorąco –

dezynfekujących skutecznie działających na B, F, V Tbc, wpisanych do Rejestru Wyrobów Medycznych,

Produktów Biobójczych lub dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju lub Unii Europejskiej w inny

sposób oraz zaopatrzonych w deklaracje zgodności CE. Dla środków do prania bielizny noworodkowej i

niemowlęcej wymagana jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub innej równoważnej instytucji. Środki piorące i dezynfekujące jako środki o przydatności do prania bielizny

szpitalnej muszą działać na wirusy, bakterie, prątki, grzyby. Zamawiający dopuszcza użycie wyłącznie środków

piorących i dezynfekujących, które zapewniają wypranie bielizny szpitalnej nie zostawiając widocznych śladów

zabrudzenia oraz nie powodują nadmiernego jej zużycia.

3.3.11. Zamawiający wymaga zabezpieczenia pralni zapasowej w przypadku awarii maszyn.

3.3.12. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zwiększenia lub zmniejszenia realizacji zamówienia w

każdej pozycji specyfikacji asortymentowej, zależnie do bieżących potrzeb Zamawiającego. Wykonawcy nie

przysługuje prawo do roszczeń z tytułu zmniejszenia realizacji zamówienia ogółem gdy wartość zmniejszenia

nie przekracza 30 % całości zamówienia.

3.3.14. Wykonawca zobowiązuje się do osobnego prania i dezynfekcji bielizny Zamawiającego – noworodkowej

i operacyjnej w warunkach zgodnych z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi.

3.3.14. Usługa prania musi być wykonana z zachowaniem zasad zgodnych z technologią prania dla

poszczególnego asortymentu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi

obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek Służby Zdrowia.

3.3.15. Wykonawca raz na miesiąc na swój koszt ma obowiązek dostarczyć Zamawiającemu kopie badań

mikrobiologicznych wykonanych w pralni Wykonawcy przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną lub inną

jednostkę certyfikowaną do wykonywania takich badań, dokumentujących skuteczność prania i dezynfekcji.

Zamawiający ponadto zastrzega sobie prawo do wykonywania własnych wymazów mikrobiologicznych

z pościeli i samochodu do transportu czystej bielizny w obecności pracownika Wykonawcy, w przypadku

dodatniego wyniku kosztem badania obciążony zostanie Wykonawca zgodnie z cennikiem wykonującego to

badanie.

3.3.16. Wykonawca ponosi odpowiedzialność prawną i materialną za wykonywane usługi pralniczej w zakresie

jakości i zgodności z wymogami sanitarnymi wobec organów kontroli (Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,

Państwowa Inspekcja Pracy, BHP, Zespół ds. Zakażeń Szpitalnych u Zamawiającego).

3.3.17. Każdorazowa zmiana środków piorących i dezynfekcyjnych musi być uzgodniona z osobą

odpowiedzialną ze strony Zamawiającego za nadzór nad realizacją umowy i z ośrodkiem epidemiologicznym

Zamawiającego.

3.3.18. Wykonawca zobowiązany jest do dysponowania odpowiednim wyposażeniem pralni w niezbędne

maszyny, urządzenia dozujące środki piorące, dezynfekujące i narzędzia, a ich wydajność musi być

wystarczająca do realizacji przedmiotu zamówienia.

3.3.19. Wykonawca odpowiada za bieliznę Zamawiającego, zapewnia czystość pranego asortymentu, dbałość

o jego stan, ponosi odpowiedzialność za jakość środków czystościowych, piorących i dezynfekcyjnych,

bezpieczny transport i opakowanie asortymentu odbieranego i dostarczanego do wyznaczonego miejsca.

3.3.20. Zamawiający zastrzega sobie ogólną kontrolę nad prawidłowością usług pralniczych. Wykonawca

zapewni Zamawiającemu dostęp do miejsca wykonywania usługi.

3.3.21. Zamawiającemu przysługuje prawo do reklamacji jakości i terminowości wykonania usług pralniczych

odzieży ochronnej. Wykonawca ma obowiązek rozpatrzyć i załatwić /nie odpłatnie/ każdą zgłoszoną reklamację

w terminie nie dłuższym niż 3 dni .W tym samym terminie Wykonawca uzasadni odmowę reklamacji, nie

uzasadnienie jej w tym terminie uznane jest jako przyjęcie reklamacji.

3.4.Wymagany okres niezmienności cen podanych w ofercie 12 miesięcy.

3.5.Wykonawca zobowiązany jest do wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy

podwykonawcom.

4. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych.

5. Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówienia uzupełniającego, o którym mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6

Szacunkowa wartość bez VAT: 2 491 200 Waluta: PLN.

III.2.1) Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego:

8.1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:

8.1.1. posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają

obowiązek ich posiadania – warunek ten będzie spełniony przez Wykonawcę, który prowadzi zarejestrowaną

działalność gospodarcza w zakresie objętym przedmiotowym zamówieniem a ocena jego spełnienia zostanie

dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.3.2 metodą spełnia/nie spełnia.

8.1.2. posiadania wiedzy i doświadczenia – warunek ten będzie spełniony jeżeli Wykonawca wykaże, że w

okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności

jest krótszy – w tym okresie wykonał co najmniej jedno zamówienia na usługi w zakresie prania bielizny

szpitalnej wraz z transportem, o wartości rocznej nie mniejszej niż 850 000 PLN brutto Wykonawca wdrożył

normę PN-EN 14065 „tekstylia poddawane obróbce w pralni. System kontroli skażenia mikrobiologicznego” RABC lub równoważną w zakresie usługi prania, dezynfekcji, renowacji i kompletowania

wraz z transportem dla placówek służby zdrowia, a ocena jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie

dokumentów wymienionych w punktach 8.2.2, 8.5.3 metodą spełnia/nie spełnia.

8.1.3. dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia

— Warunek zostanie uznany za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje pralnią posiadającą pełną

barierę higieniczną oraz spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z 26.6.2012 w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia

podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. Z 2012 poz. 739) oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 27.4.2000 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach, oraz

posiada co najmniej dwa (2) samochody spełniające wymagania sanitarne dotyczące transportu bielizny czystej

i brudnej zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymaganiami sanepidu, a ocena jego spełnienia zostanie

dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.2.3 i 8.5.3, 8.6.1, 8.6.2 metodą spełnia/nie

spełnia.

8.1.4. sytuacji ekonomicznej i finansowej – warunek ten będzie spełniony przez Wykonawcę który posiada

ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności na sumę ubezpieczenia 4 mln zł z

klauzulą ubezpieczenia od przenoszenia chorób zakaźnych oraz ubezpieczy działalność objętą przedmiotem

zamówienia i będzie utrzymywał to ubezpieczenie przez cały okres realizacji Zamówienia na kwotę

odpowiadającą rocznej wartości zamówienia a ocena jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie

dokumentów wymienionych w punktach 8.2.4 metodą spełnia/nie spełnia.

8.2. Dodatkowo Zamawiający wymaga aby Wykonawca posiadał wdrożony system zarządzania jakością

Ocenę jego spełnienia zostanie dokonana na podstawie dokumentów wymienionych w punktach 8.5.1., metodą

spełnia/nie spełnia.

Na podstawie art. 44 ustawy Pzp, Wykonawcy zobowiązani są przedłożyć oświadczenie o spełnieniu warunków

udziału w postępowaniu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy Pzp, według propozycji stanowiącej załącznik do

niniejszej SIWZ.

Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym,

osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od

charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić

Zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności

przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych

zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.

Podmiot, który zobowiązał się do udostępnienia zasobów, odpowiada solidarnie z Wykonawcą za szkodę

Zamawiającego powstałą wskutek nieudostępnienia tych zasobów, chyba, że za nieudostępnienie zasobów nie

ponosi winy.

W przypadku, gdy złożone przez Wykonawców dokumenty zawierające dane w innych walutach niż określono

to w treści SIWZ, Zamawiający jako kurs przeliczeniowy waluty przyjmie kurs NBP z dnia publikacji ogłoszenia.

Tabele kursów walut dostępne są pod następującym adresem internetowym: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/

Kursy/kursy.htm

Ocena spełnienia warunków udziału w postępowaniu zostanie dokonana na zasadzie: spełnia/niespełnia. Z

treści złożonych dokumentów i oświadczeń musi wynikać jednoznacznie, iż postawione warunki Wykonawca

spełnia

W przypadku nie wykazania przez Wykonawców spełnienia warunków udziału w niniejszym postępowaniu,

zostaną oni wykluczeni z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt. 4 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem art. 26

ust. 3 i 4 ustawy Pzp.

Na podstawie art. 26 ust. 2a ustawy Pzp, Wykonawca na żądanie Zamawiającego i w zakresie przez niego

wskazanym jest zobowiązany wykazać odpowiednio, nie później niż na dzień składania ofert, spełnienie

warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Pzp i brak podstaw do wykluczenia z powodu niespełnienia

warunków, o których mowa w art., 24 ust. 1 ustawy Pzp.

Jeżeli zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał

się, na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu,

o których mowa w art. 22 ust. 1, Wykonawca jest obowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny

podwykonawca lub Wykonawca je spełnia w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o

udzielenie zamówienia.

8.2. Wykaz oświadczeń lub dokumentów, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu.

8.2.1. Oświadczenie Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust.

1 ustawy Pzp – wg załącznika nr 4 do siwz,

8.2.2. Wykaz wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych usług

w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności

jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz

których dostawy zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane lub są wykonywane

należycie.

8.2.3. Wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług w celu

wykonania zamówienia wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi zasobami

8.2.4. Opłaconej polisy, a w przypadku jej braku, innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca jest

ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej prowadzonej działalności na sumę ubezpieczenia 4 mln zł z klauzulą ubezpieczenia od przenoszenia chorób zakaźnych

8.2.5. Jeżeli Wykonawca wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy polega na

zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, Zamawiający, w celu oceny, czy

Wykonawca będzie dysponował zasobami innych podmiotów w stopniu niezbędnym dla należytego wykonania

zamówienia oraz oceny, czy stosunek łączący Wykonawcę z tymi podmiotami gwarantuje rzeczywisty dostęp do

ich zasobów wymaga złożenia w ofercie dokumentów dotyczących:

a) zakresu dostępnych Wykonawcy do zasobów innego podmiotu,

b) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez Wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,

c) charakteru stosunku, jaki będzie łączył Wykonawcę z innym podmiotem,

d) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia.

e) Pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres

korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia

8.2.6. Jeżeli Wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do

wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego

łączących go z nimi stosunków, to zobowiązany jest przedłożyć:

8.2.6.1. Pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres

korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia

8.2.6.2. w odniesieniu do tych podmiotów dokumenty wymienione w pkt. 8.3 niniejszej SIWZ

8.3. Oświadczenia i dokumenty, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu wykazania braku podstaw do ich wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.

8.3.1. Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia – załącznik nr 4 do siwz.

8.3.2 Aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej,

jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do

wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem

terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo

składania ofert;

8.3.3 Aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że Wykonawca

nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie

lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu –

wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do

udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

8.3.4 Aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego

Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na

ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie,

odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego

organu – wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o

dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

8.3.5 Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4–8 ustawy,

wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do

udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

8.3.6 Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy,

wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do

udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

8.3.7 Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 10 i 11

ustawy, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie

do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.

Jeżeli, w przypadku Wykonawcy mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osoby, o których

mowa w art. 24 ust. 1 pkt 5–8, 10 i 11 ustawy, mają miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej, Wykonawca składa w odniesieniu do nich zaświadczenie właściwego organu sądowego albo

administracyjnego miejsca zamieszkania, dotyczące niekaralności tych osób w zakresie określonym w art.

24 ust. 1 pkt 5–8, 10 i 11 ustawy, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania

wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówieni albo składania ofert, z tym że

w przypadku gdy w miejscu zamieszkania tych osób nie wydaje się takich zaświadczeń – zastępuje się je

dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo

organem samorządu zawodowego lub gospodarczego miejsca zamieszkania tych osób lub przed notariuszem.

8.3.8 Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

zamiast dokumentów, o których mowa w:

1) punkcie 8.3.2. do 8.3.4, 8.3.6 – składa dokument lub dokumenty wystawione w kraju, w którym ma siedzibę

lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,

nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał

przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w

całości wykonania decyzji właściwego organu,

nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie,

2) punkcie 8.3.5 i 8.3.7 – składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca

zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt

4–8,10 i 11 ustawy;

8.3.9 Dokumenty, o których mowa 8.3.8 ppkt. 1 tiret pierwsze i trzecie oraz ppkt. 2 powinny być wystawione

nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. Dokument, o którym mowa w ppkt 1 tiret

2powinien być wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.

8.3.10 Jeżeli w kraju miejsca zamieszkania osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce

zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt 8.3.9., zastępuje się je dokumentem

zawierającym oświadczenie, w którym określa się także osoby uprawnione do reprezentacji Wykonawcy,

złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub

gospodarczego odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub

miejsce zamieszkania, lub przed notariuszem. Przepis ust. 8.3.10 stosuje się odpowiednio.

8.3.11 W przypadku wątpliwości co do treści dokumentu złożonego przez Wykonawcę mającego siedzibę lub

miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Zamawiający może zwrócić się do właściwych

organów odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę

lub miejsce zamieszkania z wnioskiem o udzielenie niezbędnych informacji dotyczących przedłożonego

dokumentu.

8.3.12 Dowodami, o których mowa w pkt-cie 8.2.2. są:

8.3.12.1. poświadczenie, z tym że w odniesieniu do nadal wykonywanych dostaw lub usług okresowych lub

ciągłych poświadczenie powinno być wydane nie wcześniej niż na 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert

8.3.12.2. oświadczenie Wykonawcy-jeżeli z uzasadnionych przyczyn o obiektywnym charakterze Wykonawca nie jest w stanie uzyskać poświadczenia, o którym mowa w pk-cie 8.3.12.1.

8.3.13. W przypadku gdy Zamawiający jest podmiotem, na rzecz którego roboty budowlane, dostawy lub usługi

wskazane w wykazie o którym mowa w pkt. 8.2.2. zostały wcześniej wykonane, Wykonawca nie ma obowiązku przedkładania dowodów o których mowa w pk-cie 8.3.12.

8.3.13 Dokumenty są składane w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez

Wykonawcę. W przypadku składania elektronicznych dokumentów powinny być one opatrzone przez

Wykonawcę bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego

certyfikatu.

8.3.14 W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku innych

podmiotów, na zasobach których Wykonawca polega na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, kopie dokumentów dotyczących odpowiednio Wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za zgodność z

oryginałem odpowiednio przez Wykonawcę lub te podmioty.

8.3.15 Zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie potwierdzonej kopii dokumentu

wyłącznie wtedy, gdy złożona kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości.

8.3.16 Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski.

Tłumaczenie nie jest wymagane, jeżeli Zamawiający wyraził zgodę, o której mowa w art. 9 ust. 3 ustawy.

8.3.17 Wykonawcy zobowiązani są do przedstawienia dokumentów i oświadczeń zawierających stwierdzenie zgodne z faktami i stanem prawnym istniejącym w chwili ich składania.

8.3.18 W przypadku złożenia nieprawdziwych informacji mających wpływ lub mogących mieć wpływ na wynik

prowadzonego postępowania, Zamawiający wykluczy Wykonawcę z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2

pkt. 3 ustawy Pzp.

8.4. Wykonawcy współnie ubiegający się o udzielenie zamówienia

8.4.1. W przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez dwóch lub więcej Wykonawców, w

ofercie musi zostać złożone oświadczenie z art. 22 ust. 1 podpisane przez tych Wykonawców, którzy spełniają

postawione warunki. Jeżeli Wykonawca A spełnia warunek art. 22 ust. 1 pkt. 1 i 2, a Wykonawca B spełnia

warunek art. 22 ust. 1 pkt. 3 i 4, złożenia podpisów tych Wykonawców pod jednym oświadczenie (propozycja –

załącznik nr 4) będzie uznane jako odpowiadające warunkom SIWZ; oświadczenie z art. 24 ust. 1 w przypadku

wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia przez dwóch lub więcej Wykonawców, w ofercie musi zostać

złożone przez każdego z Wykonawców składających ofertę wspólną lub jedno, podpisane przez wszystkich

wykonawców składających taką ofertę.

Dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu dotyczące art. 24 ust. 1 musi złożyć

w ofercie każdy z Wykonawców Konsorcjum. W przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie warunków

udziału z art. 22 ust. 1 ustawy pzp wystarczy, że dokumenty potwierdzające spełnienie warunków złoży co

najmniej jeden z jej uczestników oferty wspólnej lub gdy z dokumentów złożonych przez tych Wykonawców

łącznie będzie wynikać ich spełnienie.

8.4.2. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie niniejszego zamówienia (zwani dalej Konsorcjum)

powinni spełniać warunki udziału w postępowaniu oraz złożyć dokumenty potwierdzające spełnianie tych

warunków zgodnie z zapisami zawartymi w pkt.8 niniejszej SIWZ. Ponadto tacy Wykonawcy ustanawiają

Pełnomocnika do reprezentowania ich w niniejszym postępowaniu albo do reprezentowania ich w postępowaniu

i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zaleca się ażeby Pełnomocnikiem był jeden z

Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.

8.4.3 Pełnomocnictwo może być udzielone w szczególności:

1) łącznie przez wszystkich Wykonawców (jeden dokument)

2) oddzielnie przez każdego z nich (tyle dokumentów ile Wykonawców)

8.4.4 Wszelka korespondencja prowadzona będzie wyłącznie z pełnomocnikiem Konsorcjum

8.4.5 Wykonawcy wspólnie ubiegający się o niniejsze zamówienia, których oferta zostanie uznana za

najkorzystniejszą, przed podpisaniem umowy o realizację zamówienia, są zobowiązani przedstawić

Zamawiającemu stosowne porozumienie zawierające w swej treści następujące postanowienia:

1) wyszczególnienie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

2) określenie celu gospodarczego, dla którego umowa została zawarta ( celem tym musi być zrealizowanie

zamówienia),

3) oznaczenie czasu trwania Konsorcjum obejmującego okres realizacji przedmiotu zamówienia, w tym okres

zgłaszania wad,

4) podział zadań pomiędzy poszczególnych Wykonawców należących do konsorcjum,

5) określenie lidera Konsorcjum, (powinien Nin być Pełnomocnik wskazany w ofercie Wykonawców wspólnie

ubiegających się o udzielenie zamówienia

6) wykluczenie możliwości wypowiedzenia umowy Konsorcjum przez któregokolwiek z jego członków do

czasu wykonania zamówienia, odpowiedzialność za realizację zamówienia, za niewykonanie lub nienależyte

wykonanie zamówienia oraz za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy,

7) zapis mówiący, że Wykonawcy występujący wspólnie ponoszą solidarną odpowiedzialność za realizację

zamówienia, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia oraz za wniesienie zabezpieczenia

należytego wykonania umowy,

8) ustanowienia Pełnomocnika do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego

8.4.6 Wszyscy Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną

odpowiedzialność za wykonanie umowy.

8.4.7 Nie dopuszcza się składania umowy przedwstępnej Konsorcjum lub umowy zawartej pod warunkiem

zawieszającym.

8.4.8 W przypadku Konsorcjum do oferty musi być dołączony dokument ustanawiający pełnomocnika

Konsorcjum do reprezentowania go w postępowaniu o udzielenia zamówienia publicznego albo

reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego w formie oryginału lub

kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem zgodnie z przepisami k.c.

8.5. W celu potwierdzenia, że oferowane usługi spełniają wymagania określone przez Zamawiającego, wykonawca ma obowiązek przedłożyć:

1) Zaświadczenie niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań Wykonawcy z

normami jakościowymi, potwierdzające wdrożenie przez Wykonawcę normy PN-EN ISO co najmniej 9001:2008 lub równoważnej, w zakresie co najmniej prania, dezynfekcji oraz transportu wyrobów tekstylnych – certyfikat ISO co najmniej 9001:2008 lub równoważny;

2) Zaświadczenie niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań Wykonawcy z normami jakościowymi, potwierdzające wdrożenie przez Wykonawcę normy PN-EN 14065 „tekstylia poddawane obróbce w pralni. System kontroli skażenia mikrobiologicznego” RABC lub równoważny w zakresie usługi prania, dezynfekcji, renowacji i kompletowania wraz z transportem dla placówek służby zdrowia,

3) Opinia Państwowego Inspektora Sanitarnego właściwego dla siedziby Wykonawcy, wystawiona na podstawie

przeprowadzonej kontroli potwierdzająca, że pralnia w której będą wykonywane usługi dla Zamawiającego

posiada pełną barierę higieniczną oraz stwierdzająca możliwość wykonywania w niej usług pralniczych

dla jednostek służby zdrowia, a tym samym spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu

Ministra Zdrowia z dnia 26.6.2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać

pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. z 2012 r. poz. 739) oraz

rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27.4.2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w

pralniach i farbiarniach (Dz.U. nr 40 poz. 469).

4) Wykaz środków piorących i dezynfekcyjnych przy pomocy których Wykonawca wykonywał będzie czynność prania wraz z kartami charakterystyki

5) Oświadczenie, że środki piorąco-dezynfekujące, którymi realizowana będzie usługa posiadają:

— Pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub innej równoważnej instytucji (dla środków do prania bielizny noworodkowej i niemowlęcej )

— Deklaracja zgodności CE ( dla pozostałych środków, którymi będzie realizowana usługa)

— Zgłoszenie/wpis do Rejestru Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (dla pozostałych środków, którymi będzie realizowana usługa)

8.6. Pozostałe dokumenty

8.6.1. Opis pomieszczeń pralni Wykonawcy z wykazem rodzaju urządzeń pralniczych i ich wydajności oraz

oświadczeniem Wykonawcy, że wydajność urządzeń pralniczych jest wystarczająca dla realizacji zamówienia.

8.6.2. Wykaz samochodów jakie posiada wykonawca wraz z aktualną pozytywną opinią właściwego

Państwowego Inspektora Sanitarnego, potwierdzającą, że samochody te spełniają wymagania dotyczące

transportu bielizny szpitalnej czystej i brudnej

8.6.3. Podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania Wykonawcy lista podmiotów należących do tej

samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5 ustawy lub informacja o tym, że Wykonawca nie

należy do grupy kapitałowej – załącznik nr 5 do SIWZ.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

17.3.2016 (10:45)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert:

17.3.2016 (11:00)

Inne dodatkowe informacje

Zamawiający zmienia zapis §7 ust. 6 „ Istotnych Postanowień Umowy” (załącznik nr 1 do SIWZ ) – aktualne brzmienie:

„6. Strony dopuszczają możliwość zmiany wysokości wynagrodzenia należnego Wykonawcy, o którym mowa w ust. 1, w formie pisemnego aneksu, w przypadku wystąpienia jednej z następujących okoliczności:

1) zmiany stawki podatku od towarów i usług,

2) zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,

3) zmiany zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne

— na zasadach i w sposób określony w ust. 7, jeżeli zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania Umowy przez Wykonawcę.

7. Zmiana o której mowa w ust. 6 będzie odbywała się na następujących zasadach:

1) W celu zawarcia aneksu, o którym mowa w ust. 6, każda ze Stron może wystąpić do drugiej Strony z wnioskiem o dokonanie zmiany wysokości wynagrodzenia należnego Wykonawcy, wraz z uzasadnieniem zawierającym w szczególności szczegółowe wyliczenie całkowitej kwoty, o jaką wynagrodzenie Wykonawcy powinno ulec zmianie, oraz wskazaniem daty, od której nastąpiła bądź nastąpi zmiana wysokości kosztów wykonania Umowy uzasadniająca zmianę wysokości wynagrodzenia należnego Wykonawcy

2) Zmiana wysokości wynagrodzenia należnego Wykonawcy w przypadku zaistnienia przesłanki, o której mowa w ust. 6 pkt 1, będzie odnosić się wyłącznie do części przedmiotu Umowy zrealizowanej, zgodnie z terminami ustalonymi Umową, po dniu wejścia w życie przepisów zmieniających stawkę podatku od towarów i usług oraz wyłącznie do części przedmiotu Umowy, do której zastosowanie znajdzie zmiana stawki podatku od towarów i usług.

W przypadku zmiany, o której mowa w ust. 6 pkt 1, wartość wynagrodzenia netto nie zmieni się, a wartość wynagrodzenia brutto zostanie wyliczona na podstawie nowych przepisów.

3) Zmiana wysokości wynagrodzenia w przypadku zaistnienia przesłanki, o której mowa w ust. 6 pkt 2 lub 3, będzie obejmować wyłącznie część wynagrodzenia należnego Wykonawcy, w odniesieniu do której nastąpiła zmiana wysokości kosztów wykonania Umowy przez Wykonawcę w związku z wejściem w życie przepisów odpowiednio zmieniających wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę lub dokonujących zmian w zakresie zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub w zakresie wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.

W przypadku zmiany, o której mowa w ust. 6 pkt 2, wynagrodzenie Wykonawcy ulegnie zmianie o kwotę odpowiadającą wzrostowi kosztu Wykonawcy w związku ze zwiększeniem wysokości wynagrodzeń do wysokości aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwota odpowiadająca wzrostowi kosztu Wykonawcy będzie odnosić się wyłącznie do części wynagrodzenia Pracowników, odpowiadającej zakresowi, w jakim wykonują oni prace bezpośrednio związane z realizacją przedmiotu Umowy.

4) W przypadku zmiany, o której mowa w ust. 6 pkt 3, wynagrodzenie Wykonawcy ulegnie zmianie o kwotę odpowiadającą zmianie kosztu Wykonawcy ponoszonego w związku z wypłatą wynagrodzenia. Kwota odpowiadająca zmianie kosztu Wykonawcy będzie odnosić się wyłącznie do części wynagrodzenia Pracowników, odpowiadającej zakresowi, w jakim wykonują oni prace bezpośrednio związane z realizacją przedmiotu Umowy.

5) Wykonawca występujący z wnioskiem o zmianę wysokości wynagrodzenia na podstawie ust. 6 jest zobowiązany dołączyć do wniosku dokumenty, z których będzie wynikać, w jakim zakresie zmiany te mają wpływ na koszty wykonania Umowy, w szczególności:

a) pisemne zestawienie wynagrodzeń (zarówno przed jak i po zmianie) Pracowników, wraz z określeniem zakresu (części etatu), w jakim wykonują oni prace bezpośrednio związane z realizacją przedmiotu Umowy oraz części wynagrodzenia odpowiadającej temu zakresowi – w przypadku zmiany, o której mowa w ust. 6 pkt 2, lub

b) pisemne zestawienie wynagrodzeń (zarówno przed jak i po zmianie) Pracowników, wraz z kwotami składek uiszczanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych/Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w części finansowanej przez Wykonawcę, z określeniem zakresu (części etatu), w jakim wykonują oni prace bezpośrednio związane z realizacją przedmiotu Umowy oraz części wynagrodzenia odpowiadającej temu zakresowi – w przypadku zmiany, o której mowa w ust. 6 pkt 3.

6) Warunkiem wprowadzenia zmiany wynagrodzenia w postaci aneksu jest wykazanie przez Wykonawcę w formie pisemnej, iż zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania przez Wykonawcę przedmiotu umowy.”.


TITytułPolska-Kraków: Usługi prania i czyszczenia na sucho
NDNr dokumentu287012-2016
PDData publikacji18/08/2016
OJDz.U. S158
TWMiejscowośćKRAKÓW
AUNazwa instytucjiUniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
OLJęzyk oryginałuPL
HDNagłówek- - Usługi - Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - Procedura otwarta
CYKrajPL
AARodzaj instytucji6 - Podmiot prawa publicznego
HAEU Institution-
DSDokument wysłany17/08/2016
NCZamówienie4 - Usługi
PRProcedura1 - Procedura otwarta
TDDokument7 - Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia
RPLegislacja4 - Unia Europejska
TYRodzaj oferty9 - Nie dotyczy
ACKryteria udzielenia zamówienia2 - Oferta najbardziej korzystna ekonomicznie
PCKod CPV60100000 - Usługi w zakresie transportu drogowego
98310000 - Usługi prania i czyszczenia na sucho
OCPierwotny kod CPV60100000 - Usługi w zakresie transportu drogowego
98310000 - Usługi prania i czyszczenia na sucho
RCKod NUTSPL213
IAAdres internetowy (URL)www.bip.usdk.pl
DIPodstawa prawnaDyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

18/08/2016    S158    - - Usługi - Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - Procedura otwarta 

Polska-Kraków: Usługi prania i czyszczenia na sucho

2016/S 158-287012

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia

Usługi

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
ul. Wielicka 265
Punkt kontaktowy: Sekcja ds. zamówień Publicznych
Osoba do kontaktów: Małgorzata Machlowska
30-663 Kraków
Polska
Tel.: +48 126583979
E-mail: zp@usdk.pl
Faks: +48 126581081


Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.bip.usdk.pl

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Podmiot prawa publicznego
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Zdrowie
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu
Świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny oraz odzieży ochronnej i roboczej.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Usługi
Kategoria usług: nr 27: Inne usługi
Główne miejsce lub lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług: 30-663 Kraków, ul. Wielicka 265.

Kod NUTS PL213

II.1.3)Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
II.1.4)Krótki opis zamówienia lub zakupu
Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zgodnie z wymaganiami zawartymi w niniejszej specyfikacji.
Pod pojęciem bielizny rozumiemy: pościel, bieliznę operacyjną, odzież ochronną personelu, odzież barierową, odzież roboczą, pieluchy, bielizna noworodkowa, bielizna zakaźna, piżamy, szlafroki, koce, poduszki, materace, pokrowce, kołdry, ręczniki, ścierki do sprzątania, wkłady do mopów, firanki, zasłony, obrusy i inne wyroby tekstylne będące w użyciu Zamawiającego. Szacunkowa ilość pranego asortymentu suchego w skali miesiąca wynosi około 20 ton.
Oznaczenie kodowe Wspólnego Słownika Zamówień CPV: 98.31.00.00- 9 usługi prania i czyszczenia na sucho, 60.10.00.00-9 usługi w zakresie transportu drogowego
Szczegółowy zakres zamówienia:
3.3.1. Odbieranie od Zamawiającego brudnej bielizny zgodnie z zapotrzebowaniem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Wykonawca zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu brudnej bielizny i załadowanie jej na przeznaczony do tego celu właściwy środek transportu.
3.3.2. Usługa prania obejmuje:
— pranie bielizny z dezynfekcją chemiczno-termiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi
— suszenie, prasowanie i maglowanie
— płukanie odzieży personelu przy użyciu płynu antystatycznego;
— odplamianie;
— usługi szwalniczo-krawieckie (przyszywanie guzików, troków, łat, cerowanie, zszywanie ,wymiana zamków itp.);
— krochmalenie (obrusy, serwety itp.).
— znakowanie w sposób trwały umożliwiający identyfikacje pochodzenia bielizny
3.3.3. Pod pojęciem transportu rozumie się transport bielizny z magazynów zlokalizowanych na terenie Zamawiającego:
— z magazynu bielizny brudnej do pralni Wykonawcy,
— oraz z pralni Wykonawcy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego
3.3.4. Wykonawca zapewni na swój koszt transport, czynności załadunkowe i wyładunkowe brudnej i czystej bielizny Zamawiającego.
3.3.5. Transport bielizny brudnej i czystej do magazynów znajdujących się w siedzibie Zamawiającego:
a) dotyczy bielizny brudnej:
— Bielizna brudna Zamawiającego zwożona jest do magazynu bielizny brudnej, przez pracowników Zamawiającego.
— Odbiór przez Wykonawcę bielizny brudnej będzie się odbywał w dni robocze zgodnie z załącznikiem do umowy o godzinie 13-tej z magazynu bielizny brudnej znajdującego się w siedzibie Zamawiającego (bielizna ze wszystkich komórek organizacyjnych Szpitala),
— Wykonawca dokonuje odbioru posegregowanej bielizny brudnej w rozliczeniu sztukowym w obecności przedstawiciela Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego, potwierdzając odbiór na kwicie odbiorczym.
— Wydawanie ilościowe brudnej bielizny przez Zamawiającego odbywać się będzie w wyznaczonym do tego pomieszczeniu. Wydawanie brudnej bielizny do prania odbywać się będzie na podstawie kwitu „ Zlecenie do pralni” który określać będzie asortyment, ilość sztuk oraz rodzaj zdawanej bielizny, a także podpisy osób zdających i odbierających. Kwit sporządzony będzie w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron
— Wykonawca zapewni na swój koszt znakowarkę, wagę najazdową, opaski zaciskowe, worki do transportu brudnej bielizny oraz kwity zlecenia do pralni. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wydzierżawienia wózków do transportu bielizny z oddziałów, posiadających odpowiednie parametry do mycia w myjni automatycznej Zamawiającego z użyciem odpowiednich środków myjąco-dezynfekcyjnych.,
— W sytuacjach wyjątkowych Zamawiający wymaga aby Wykonawca dokonał dodatkowego odbioru bielizny i jej zwrotu w normalnym trybie tj. maksymalnie do 16 godzin od momentu odbioru bielizny. Termin 16 godzin nie dotyczy bielizny operacyjnej, która ma być dostarczona do siedziby Zamawiającego najpóźniej do godziny 7.30 dnia następnego.
b) dotyczy bielizny czystej:
— Bieliznę czystą Wykonawca dostarczy do magazynu bielizny czystej Zamawiającego w dni robocze, zgodnie z załącznikiem do umowy o godzinie 6.00 Usługi mają być świadczone maksymalnie do 16 godzin od chwili przekazania bielizny przez Zamawiającego, – Wykonawca dostarcza bieliznę czystą, wymaglowaną lub wyprasowaną, złożoną i zapakowaną w worki foliowe według asortymentu (np. worek z poszwami.) po 10 sztuk w opakowaniu, do magazynu bielizny czystej.
— Bielizna czysta sucha będzie liczona oraz ważona przez Wykonawcę w obecności pracownika Zamawiającego bądź osoby upoważnionej przez Zamawiającego. Rozliczenie finansowe za bieliznę będzie prowadzone w przeliczeniu na kilogramy bielizny czystej – suchej. Waga czystego prania każdorazowo będzie wykazywana na kwicie odbiorczym.
— Uszkodzona lub wilgotna bielizna podlega natychmiastowemu zwrotowi do Wykonawcy, z wyłączeniem odzieży ochronnej personelu, która podlegać będzie reklamacji zgodnie trybem określonym w punkcie 3.3.21 SIWZ do umowy. W takim przypadku Wykonawca zobowiązany jest do niezwłocznego odbioru uszkodzonej lub wilgotnej bielizny i dostarczenia bielizny zastępczej /takiej samej ilości i rodzaju/ Przy braku możliwości zapewnienia bielizny zastępczej Zamawiający będzie stosował bieliznę jednorazowego użytku, a kosztem zakupu i utylizacji obciąży Wykonawcę.
Dostarczenie bielizny czystej z magazynu bielizny czystej do poszczególnych komórek organizacyjnych Zamawiającego leży po stronie Zamawiającego.
3.3.6. Transport bielizny z siedziby Zamawiającego do pralni Wykonawcy i z pralni Wykonawcy do Zamawiającego:
— Transport bielizny brudnej musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny brudnej”.
— Transport bielizny czystej z pralni Wykonawcy musi odbywać się samochodem przeznaczonym wyłącznie do tego celu i oznakowanym napisem „transport bielizny czystej”.
— W przypadku, gdy Wykonawca posiada punkt mycia i dezynfekcji samochodów, gdzie po każdym transporcie brudnej bielizny samochód będzie dezynfekowany transport może odbywać się jednym samochodem przeznaczonym wyłącznie do transportu bielizny.
3.3.7. Wykonawca zobowiązuje się do przestrzegania ustalonych godzin odbierania bielizny brudnej i przywożenia bielizny czystej. .Wykonawca zobowiązuje się w ustalonych godzinach do świadczenia usługi w dni świąteczne według potrzeb Zamawiającego zgłoszonych telefonicznie Wykonawcy z trzydniowym wyprzedzeniem.
3.3.8. Wykonawca usługi zobowiązany jest do wyniesienia brudnej bielizny z magazynu i wniesienia czystej bielizny do magazynu lub innego miejsca wskazanego przez Zamawiającego. Bieliznę czystą Wykonawca dostarcza do magazynu bielizny czystej.
3.3.9. Wykonawca zapewnia czystość pranej bielizny, dbałość o jej stan, ponosi pełną odpowiedzialność za jakość środków chemicznych, bezpieczny transport i opakowanie bielizny odbieranej i dostarczanej do wyznaczonego miejsca.
3.3.10. Usługa musi być wykonana zgodnie z wymogami sanitarno –epidemiologicznymi obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek służby zdrowia z zastosowaniem środków piorąco – dezynfekujących skutecznie działających na B, F, V Tbc, wpisanych do Rejestru Wyrobów Medycznych, Produktów Biobójczych lub dopuszczonych do obrotu na terenie naszego kraju lub Unii Europejskiej w inny sposób oraz zaopatrzonych w deklaracje zgodności CE. Dla środków do prania bielizny noworodkowej i niemowlęcej wymagana jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub innej równoważnej instytucji. Okoliczność ta musi być potwierdzona zaświadczeniem, wystawionym nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert. Środki piorące i dezynfekujące jako środki o przydatności do prania bielizny szpitalnej muszą działać na wirusy, bakterie, prątki, grzyby. Zamawiający dopuszcza użycie wyłącznie środków piorących i dezynfekujących, które zapewniają wypranie bielizny szpitalnej nie zostawiając widocznych śladów zabrudzenia oraz nie powodują nadmiernego jej zużycia.
3.3.11. Zamawiający wymaga zabezpieczenia pralni zapasowej w przypadku awarii maszyn.
3.3.12. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zwiększenia lub zmniejszenia realizacji zamówienia w każdej pozycji specyfikacji asortymentowej, zależnie do bieżących potrzeb Zamawiającego. Wykonawcy nie przysługuje prawo do roszczeń z tytułu zmniejszenia realizacji zamówienia ogółem gdy wartość zmniejszenia nie przekracza 30 % całości zamówienia.
3.3.14. Wykonawca zobowiązuje się do osobnego prania i dezynfekcji bielizny Zamawiającego – noworodkowej i ,operacyjnej w warunkach zgodnych z wymogami sanitarno-epidemiologicznymi.
3.3.14. Usługa prania musi być wykonana z zachowaniem zasad zgodnych z technologią prania dla poszczególnego asortymentu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami sanitarno-epidemiologicznymi obowiązującymi w pralniach wykonujących usługi na rzecz jednostek Służby Zdrowia.
3.3.15. Wykonawca raz na miesiąc na swój koszt ma obowiązek dostarczyć Zamawiającemu kopie badań mikrobiologicznych wykonanych w pralni Wykonawcy przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną lub inną jednostkę certyfikowaną do wykonywania takich badań, dokumentujących skuteczność prania i dezynfekcji. Zamawiający ponadto zastrzega sobie prawo do wykonywania własnych wymazów mikrobiologicznych z pościeli i samochodu do transportu czystej bielizny w obecności pracownika Wykonawcy, w przypadku dodatniego wyniku kosztem badania obciążony zostanie Wykonawca zgodnie z cennikiem wykonującego to badanie.
3.3.16. Wykonawca ponosi odpowiedzialność prawną i materialną za wykonywane usługi pralniczej w zakresie jakości i zgodności z wymogami sanitarnymi wobec organów kontroli (Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Państwowa Inspekcja Pracy, BHP, Zespół ds. Zakażeń Szpitalnych u Zamawiającego).
3.3.17. Każdorazowa zmiana środków piorących i dezynfekcyjnych musi być uzgodniona z osobą odpowiedzialną ze strony Zamawiającego za nadzór nad realizacją umowy i z ośrodkiem epidemiologicznym Zamawiającego.
3.3.18. Wykonawca zobowiązany jest do dysponowania odpowiednim wyposażeniem pralni w niezbędne maszyny, urządzenia dozujące środki piorące, dezynfekujące i narzędzia, a ich wydajność musi być wystarczająca do realizacji przedmiotu zamówienia.
3.3.19. Wykonawca odpowiada za bieliznę Zamawiającego, zapewnia czystość pranego asortymentu, dbałość o jego stan, ponosi odpowiedzialność za jakość środków czystościowych, piorących i dezynfekcyjnych, bezpieczny transport i opakowanie asortymentu odbieranego i dostarczanego do wyznaczonego miejsca.
3.3.20. Zamawiający zastrzega sobie ogólną kontrolę nad prawidłowością usług pralniczych. Wykonawca zapewni Zamawiającemu dostęp do miejsca wykonywania usługi.
3.3.21. Zamawiającemu przysługuje prawo do reklamacji jakości i terminowości wykonania usług pralniczych odzieży ochronnej. Wykonawca ma obowiązek rozpatrzyć i załatwić /nie odpłatnie/ każdą zgłoszoną reklamację w terminie nie dłuższym niż 3 dni .W tym samym terminie Wykonawca uzasadni odmowę reklamacji, nie uzasadnienie jej w tym terminie uznane jest jako przyjęcie reklamacji.
3.4.Wymagany okres niezmienności cen podanych w ofercie 12 miesięcy.
3.5.Wykonawca zobowiązany jest do wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom.
II.1.5)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

98310000, 60100000

II.1.6)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): nie
II.2)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
II.2.1)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
Wartość: 1 440 000 PLN
Bez VAT

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Otwarta
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem kryteriów
1. Cena. Waga 97
2. Jakość. Waga 3
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystano aukcję elektroniczną: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą
EZP-271-2/10/2016
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia


Ogłoszenie o zamówieniu

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2016/S 025-040466 z dnia 5.2.2016

Sekcja V: Udzielenie zamówienia

V.1)Data decyzji o udzieleniu zamówienia:
16.8.2016
V.2)Informacje o ofertach
Liczba otrzymanych ofert: 3
V.3)Nazwa i adres wykonawcy, na rzecz którego została wydana decyzja o udzieleniu zamówienia

Konsorcjum: TZMO S.A, CitoNet-Warszawa sp. z o.o., CITONET-Łódź sp. z o.o.
{Dane ukryte}
87-100 Toruń
Polska

V.4)Informacje na temat wartości zamówienia
Początkowa szacunkowa całkowita wartość zamówienia:
Wartość: 2 491 200 PLN
Bez VAT
Całkowita końcowa wartość zamówienia:
Wartość: 1 440 000 PLN
Bez VAT
Jeżeli jest to wartość roczna lub miesięczna,:
liczbę miesięcy: 36
V.5)Informacje na temat podwykonawstwa
Przewidywane jest zlecenie podwykonawstwa w ramach zamówienia: nie

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: nie
VI.2)Informacje dodatkowe:
VI.3)Procedury odwoławcze
VI.3.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Krajowa Izba Odwoławcza
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
Polska

VI.3.2)Składanie odwołań
VI.3.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Krajowa Izba Odwoławcza
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
Polska

VI.4)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
17.8.2016

Adres: ul. Wielicka 265, 30-663 Kraków
woj. małopolskie
Dane kontaktowe: email: zp@usdk.pl,
tel: 12 658 39 79 ,
fax: 12 658 39 79
Termin składania wniosków lub ofert:
2016-03-15
Dane postępowania

ID postępowania BZP/TED: 4046620161
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2016-02-05
Rodzaj zamówienia: usługi
Tryb& postępowania [PN]: Przetarg nieograniczony
Czas na realizację: 36 miesięcy
Wadium: 25000 ZŁ
Szacowana wartość* 833 333 PLN  -  1 250 000 PLN
Oferty uzupełniające: TAK
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 0
Kryterium ceny: 100%
WWW ogłoszenia: www.bip.usdk.pl
Informacja dostępna pod: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
ul. Wielicka 265, 30-663 Kraków, woj. małopolskie
Okres związania ofertą: 60 dni
Kody CPV
60100000-9 Usługi w zakresie transportu drogowego
98310000-9 Usługi prania i czyszczenia na sucho
Wyniki
Nazwa części Wykonawca Data udzielenia Wartość
Świadczenie usług pralniczych wraz z transportem bielizny oraz odzieży ochronnej i roboczej. - polska-kraków: usługi prania i czyszczenia na sucho Konsorcjum: TZMO S.A, CitoNet-Warszawa sp. z o.o., CITONET-Łódź sp. z o.o.
Toruń
2016-08-16 1 440 000,00