Adres strony internetowej, na której zamieszczona będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia (jeżeli dotyczy):

http://www.zoo.silesia.pl

Ogłoszenie nr 71220 - 2017 z dnia 2017-04-21 r.
Chorzów: Budowa pawilonu hodowlano-ekspozycyjnego dla Pelikanów Baba
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - Roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia:
obowiązkowe

Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego

Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

nie


Nazwa projektu lub programu


O zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych

nie

Należy podać minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób należących do jednej lub więcej kategorii, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy Pzp, nie mniejszy niż 30%, osób zatrudnionych przez zakłady pracy chronionej lub wykonawców albo ich jednostki (w %)
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Postępowanie przeprowadza centralny zamawiający

nie

Postępowanie przeprowadza podmiot, któremu zamawiający powierzył/powierzyli przeprowadzenie postępowania

nie

Informacje na temat podmiotu któremu zamawiający powierzył/powierzyli prowadzenie postępowania:


Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie przez zamawiających

nie

Jeżeli tak, należy wymienić zamawiających, którzy wspólnie przeprowadzają postępowanie oraz podać adresy ich siedzib, krajowe numery identyfikacyjne oraz osoby do kontaktów wraz z danymi do kontaktów:


Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej

nie

W przypadku przeprowadzania postępowania wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej – mające zastosowanie krajowe prawo zamówień publicznych:


Informacje dodatkowe:


I. 1) NAZWA I ADRES:
Śląski Ogród Zoologiczny, krajowy numer identyfikacyjny 24095136000000, ul. ul. Promenada Gen. Jerzego Ziętka  7, 41501   Chorzów, woj. śląskie, państwo Polska, tel. 666 031 496, e-mail sekretariat@slaskiezoo.pl, faks .
Adres strony internetowej (URL): www.zoo.silesia.pl


I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Jednostki organizacyjne administracji samorządowej

I.3) WSPÓLNE UDZIELANIE ZAMÓWIENIA (jeżeli dotyczy):
Podział obowiązków między zamawiającymi w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania, w tym w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (który z zamawiających jest odpowiedzialny za przeprowadzenie postępowania, czy i w jakim zakresie za przeprowadzenie postępowania odpowiadają pozostali zamawiający, czy zamówienie będzie udzielane przez każdego z zamawiających indywidualnie, czy zamówienie zostanie udzielone w imieniu i na rzecz pozostałych zamawiających):

I.4) KOMUNIKACJA:


Nieograniczony, pełny i bezpośredni dostęp do dokumentów z postępowania można uzyskać pod adresem (URL)
tak
www.zoo.silesia.pl


Adres strony internetowej, na której zamieszczona będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia
tak
www.zoo.silesia.pl


Dostęp do dokumentów z postępowania jest ograniczony - więcej informacji można uzyskać pod adresem
nie


Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać:


Elektronicznie
nie
adres


Dopuszczone jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:

nie

Wymagane jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:

tak
Inny sposób:
pisemnie
Adres:
Śląski Ogród Zoologiczny 41-501 Chorzów, Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7


Komunikacja elektroniczna wymaga korzystania z narzędzi i urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne
nie
Nieograniczony, pełny, bezpośredni i bezpłatny dostęp do tych narzędzi można uzyskać pod adresem: (URL)
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA


II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Budowa pawilonu hodowlano-ekspozycyjnego dla Pelikanów Baba

Numer referencyjny:


Przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia przeprowadzono dialog techniczny

nie


II.2) Rodzaj zamówienia:
roboty budowlane

II.3) Informacja o możliwości składania ofert częściowych

Zamówienie podzielone jest na części:
Nie



II.4) Krótki opis przedmiotu zamówienia
(wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań )
a w przypadku partnerstwa innowacyjnego - określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane:
Opis ogólny: Przedmiotem zamówienia jest budowa, w technologii tradycyjnej, budynku hodowlano-ekspozycyjnego dla Pelikanów Baba, zagospodarowanie terenu wokół budynku, wykonanie niezbędnych przyłączy, ogrodzeń i chodników. W ramach zakresu określonego w dokumentacji projektowej szczegółowy opis przedmiotu zmówienia obejmuje: 1) Prace rozbiórkowe polegające na: - częściowej rozbiórce posadzki w budynku kotłowni, - częściowej rozbiórce istniejącego ogrodzenia, - usunięciu korzeni wyciętych drzew. 2) Budowa budynku hodowlano-ekspozycyjnego dla pelikanów. Zakres prac budowlanych obejmuje poniższe prace budowlane i instalacyjne: - prace ziemne związane z fundamentowaniem, - wykonanie ław fundamentowych żelbetowych oraz ścian fundamentowych z bloczków fundamentowych wraz z izolacjami termiczną i przeciwwilgociową , - wykonanie ścian cokołu z bloków wapienno-piaskowych, - wykonanie ścian wewnętrznych z bloków wapienno-piaskowych, - wykonanie tynków wewnętrznych tradycyjnych, mozaikowych z żywic epoksydowych oraz oblicowań ceramicznych - wykonanie posadzki z wcześniejszym wykonaniem przyłączy wod-kan., c.o. i elektrycznego, - wykonanie dachu namiotowego na planie trapezu pokrytego dachówką ceramiczną, - wykonanie w pomieszczeniu ekspozycyjnym basenu dla ptaków o pow. około 10,0m2, - montaż ślusarki okiennej i drzwiowej, - wykonanie podłączenia wod.kan. c.o. oraz zasilania elektrycznego, - montaż instalacji wod.kan. , c.o. - wykonanie instalacji elektrycznej zasilania podstawowego (gniazda 400/230V) , - montaż instalacji oświetleniowej, - wykonanie wentylacji mechanicznej, - wykonanie instalacji odgromowej i uziemiającej, - wykonanie nowej nawierzchni podejść i chodników z kostki brukowej, - montaż ogrodzenia. Cały zakres prac wykonać w oparciu o dokumentację projektową: 1. Projekty: architektura, konstrukcja, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne. 2. Specyfikacje Techniczne Wykonania i Odbioru Robót. 3. Przedmiary robót. UWAGA: Dowóz materiałów budowlanych na plac budowy oraz wywóz materiałów i gruzu z rozbiórki może być realizowany w godzinach od 7.00 do 9.00. Warunki realizacji zamówienia. Zamawiający informuje, że prace wykonywane będą w obiektach czynnych, co może wiązać się z utrudnieniami w miejscu wykonywania robót. Wykonawca uwzględniać musi ewentualne, mogące mieć wpływ na termin realizacji zamówienia, przerwy w wykonywaniu prac oraz konieczność dodatkowego wygrodzenia terenu budowy od czynnych wybiegów. Do obowiązku Wykonawcy będzie wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej z naniesieniem na zasoby geodezyjne Urzędu Miasta Chorzów wszystkich elementów zrealizowanego zadania inwestycyjnego.


II.5) Główny kod CPV:
45000000-7

Dodatkowe kody CPV:
45110000-1, 45262300-1, 45262300-4, 45262310-7, 45223200-8, 45320000-6, 45262210-6, 45261000-4, 45410000-4, 45432100-5, 45421000-4, 45330000-9, 45310000-3, 45331100-7, 45340000-2, 45233222-1

II.6) Całkowita wartość zamówienia
(jeżeli zamawiający podaje informacje o wartości zamówienia):
Wartość bez VAT:
Waluta:

(w przypadku umów ramowych lub dynamicznego systemu zakupów – szacunkowa całkowita maksymalna wartość w całym okresie obowiązywania umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów)


II.7) Czy przewiduje się udzielenie zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 lub w art. 134 ust. 6 pkt 3 ustawy Pzp:
nie

II.8) Okres, w którym realizowane będzie zamówienie lub okres, na który została zawarta umowa ramowa lub okres, na który został ustanowiony dynamiczny system zakupów:
Okres w miesiącach: 3


II.9) Informacje dodatkowe:
Plac budowy zostanie przekazany po uzyskaniu przez Zamawiającego decyzji o pozwoleniu na budowę.
SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM

III.1) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU


III.1.1) Kompetencje lub uprawnienia do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów

Określenie warunków:
Informacje dodatkowe

III.1.2) Sytuacja finansowa lub ekonomiczna

Określenie warunków:
Informacje dodatkowe

III.1.3) Zdolność techniczna lub zawodowa

Określenie warunków: Wykonawca spełni warunek dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej, jeżeli wykaże, że: a) wykonał nie wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, co najmniej 3 (trzy) roboty budowlane polegające na wykonaniu budowy lub modernizacji obiektu kubaturowego z instalacjami wewnętrznymi i przyłączami o wartości nie mniej niż 200.000 zł netto (dwieście tysięcy) każda robota. b) dysponuje następującym osobami skierowanymi przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego: 1 osobą posiadającą uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno budowlanej;
Zamawiający wymaga od wykonawców wskazania w ofercie lub we wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu imion i nazwisk osób wykonujących czynności przy realizacji zamówienia wraz z informacją o kwalifikacjach zawodowych lub doświadczeniu tych osób: tak
Informacje dodatkowe:

III.2) PODSTAWY WYKLUCZENIA


III.2.1) Podstawy wykluczenia określone w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp


III.2.2) Zamawiający przewiduje wykluczenie wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy Pzp
nie

III.3) WYKAZ OŚWIADCZEŃ SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W CELU WSTĘPNEGO POTWIERDZENIA, ŻE NIE PODLEGA ON WYKLUCZENIU ORAZ SPEŁNIA WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ SPEŁNIA KRYTERIA SELEKCJI


Oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu oraz spełnianiu warunków udziału w postępowaniu

tak

Oświadczenie o spełnianiu kryteriów selekcji

nie

III.4) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW , SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 3 USTAWY PZP:


III.5) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 1 USTAWY PZP


III.5.1) W ZAKRESIE SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU:

W celu potwierdzenia spełniania warunku dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej określonego w SIWZ zamawiający żąda od wykonawcy: a) wykazu robót budowlanych wykonanych nie wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju, wartości, daty, miejsca wykonania i podmiotów, na rzecz których roboty te zostały wykonane, z załączeniem dowodów określających czy te roboty budowlane zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone, przy czym dowodami, o których mowa, są referencje bądź inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego roboty budowlane były wykonywane, a jeżeli z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów - inne dokumenty; b) wykazu osób, skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, odpowiedzialnych za kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych (np. posiadanych uprawnień do kierowania robotami budowlanymi) uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami.

III.5.2) W ZAKRESIE KRYTERIÓW SELEKCJI:


III.6) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 2 USTAWY PZP


III.7) INNE DOKUMENTY NIE WYMIENIONE W pkt III.3) - III.6)
SEKCJA IV: PROCEDURA

IV.1) OPIS


IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia:
przetarg nieograniczony

IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium:
tak,
Informacja na temat wadium
wadium w wysokości 8.000 zł (osiem tysięcy)


IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia:
nie


IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
nie
Informacje dodatkowe:


IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej:
nie
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej
nie
Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:
nie


IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu

(przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne)
Liczba wykonawców  
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców  
Kryteria selekcji wykonawców:


IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów:
Umowa ramowa będzie zawarta:

Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:
nie
Informacje dodatkowe:

Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:
nie
Informacje dodatkowe:

W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:
nie
Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:
nie


IV.1.8) Aukcja elektroniczna


Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej
(przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) nie

Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej:


Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia:

nie
Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:
Aukcja wieloetapowa
etap nrczas trwania etapu

Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu: nie
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:


IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT


IV.2.1) Kryteria oceny ofert:


IV.2.2) Kryteria

KryteriaZnaczenie
cena60
rękojmia20
termin wykonania20


IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp
(przetarg nieograniczony)
nie

IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne


IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem

Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:

Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji nie
Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert: nie
Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):

Informacje dodatkowe



IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego

Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:

Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:

Wstępny harmonogram postępowania:

Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań: nie
Należy podać informacje na temat etapów dialogu:


Informacje dodatkowe:


IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego

Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:

Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:
nie
Informacje dodatkowe:


IV.4) Licytacja elektroniczna

Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:
Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:
Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:
Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:
Licytacja wieloetapowa
etap nrczas trwania etapu

Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu: nie
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:
Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:

Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:
Umowa nr DZP-340-8/2017 zawarta w dniu …………………… 2017 r. w Chorzowie pomiędzy: Śląskim Ogrodem Zoologicznym z siedzibą: 41-501 Chorzów, Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7 REGON: 240951360 będącym jednostką budżetową województwa śląskiego zwanym w treści umowy „Zamawiającym”, którego reprezentuje: Dyrektor Jolanta Kopiec a …………………zwanym w treści umowy „Wykonawcą”, ………………………NIP: reprezentowanym przez ………………. W wyniku przeprowadzenia przez Zamawiającego – zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004r przetargu nieograniczonego została zawarta umowa o następującej treści. § 1 1. Zamawiający powierza, a Wykonawca przyjmuje do wykonania roboty budowlane polegające na wykonaniu zadania pn. „Budowa pawilonu hodowlano-ekspozycyjnego dla Pelikanów Baba”, zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia zawartym w dokumentacji , w siwz oraz przedmiarach robót. 2. Oferta Wykonawcy wraz ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia (siwz) oraz kosztorys i harmonogram rzeczowo-finansowy są integralnymi częściami niniejszej umowy i stanowią odpowiednio załącznik nr 1 – 4 do umowy. § 2 Przedmiot zamówienia wraz ze wszystkimi robotami towarzyszącymi wynikającymi z niniejszej umowy Wykonawca wykona najpóźniej w terminie: ……………….od daty przekazania placu budowy. Plac budowy zostanie przekazany Wykonawcy po uzyskaniu przez Zamawiającego decyzji o pozwoleniu na budowę. § 3 1. Zamawiający jest zobowiązany do: a) protokolarnego przekazania Wykonawcy placu budowy w terminie do 3-ch dni roboczych od daty uzyskania przez Zamawiającego decyzji o pozwoleniu na budowę. b) wskazania Wykonawcy miejsca na posadowienie zaplecza budowy z dostępem do energii elektrycznej i zimnej wody. c) wskazania miejsca składowania materiałów Wykonawcy, określenia sposobu ich zabezpieczenia oraz wskazania miejsca na ustawienie kontenerów na odpady; d) przystąpienia do odbioru prac; 2. Zamawiający jest obowiązany do przeszkolenia pracowników Wykonawcy zgodnie z regulaminem obowiązującym w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym; 3. Zamawiający nie zapewnia ochrony placu budowy. § 4 1. Obowiązki Wykonawcy w zakresie realizacji postanowień niniejszej umowy polegają na: a) uzgodnieniu – na własny koszt i odpowiedzialność – wszelkich szczegółów dotyczących wykonywanej pracy niewyjaśnionych w dokumentacji technicznej z przedstawicielem Zamawiającego tak, aby wykonywanie robót było zgodne z wewnętrznymi przepisami i zarządzeniami obowiązującymi na terenie obiektu Zamawiającego, b) wykonaniu i oddaniu przedmiotu umowy zgodnie ze sztuką budowlaną, najnowszą i najlepszą wiedzą techniczną, normami oraz obowiązującymi przepisami odnośnie: - bezpieczeństwa osób i mienia, - ochrony środowiska, - przepisów BHP, - Prawa Budowlanego , - materiałów budowlanych spełniających wymagania jakościowe określone Polskimi Normami i aprobatami technicznymi, c) dostarczeniu materiałów i urządzeń niezbędnych do wykonania przedmiotu umowy na budowę i rozwiezieniu ich na poszczególne stanowiska robocze oraz zabezpieczeniu ich przed zniszczeniem, uszkodzeniem i kradzieżą, d) zabezpieczeniu przed zniszczeniem lub uszkodzeniem, na swój koszt, wcześniej wykonanych elementów mogących ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu w trakcie prowadzenia robót własnych, e) usunięciu ewentualnych zabezpieczeń wykonanych elementów w terminie ustalonym przez Zamawiającego, f) zawiadomieniu Zamawiającego o zamiarze wykonania robót ulegających zakryciu z wyprzedzeniem ustalonym z inspektorem nadzoru, 2. Ponadto Wykonawca zobowiązany jest do: a) ustanowienia Kierownika robót odpowiedzialnego za przebieg robót; b) dostarczenia do Zamawiającego w terminie do 3-ch dni roboczych od daty przejęcia placu budowy harmonogramu rzeczowo-finansowego wykonywania robót; c) zabezpieczenia placu budowy w taki sposób aby prowadzenie robót nie zagrażało zwiedzającym; d) wyposażenia swoich pracowników w schludne ubrania robocze oraz odpowiednie środki ochrony osobistej, e) wyposażenia swoich pracowników we właściwy sprzęt i narzędzia niezbędne do wykonania przedmiotu umowy, f) dostarczenia próbek i wymaganych informacji oraz dokumentów zgodności (certyfikatów) dopuszczających użyte materiały do stosowania w Polsce w myśl ustawy o wyrobach budowlanych i Prawa budowlanego, w terminie poprzedzającym ich zastosowanie do wykonania robót; g) dowozu materiałów budowlanych na plac budowy oraz wywozu materiałów i gruzu z rozbiórki w godzinach od 7.00 do 9.00; h) dokonania właściwych prób, badań i odbiorów technicznych zgodnych z wymaganiami przedstawiciela Zamawiającego i Prawa budowlanego oraz przepisów branżowych wraz z ponoszeniem pełnych kosztów tych czynności i przekazania Zamawiającemu protokołów z tych badań, i) utrzymania porządku na terenie prowadzenia robót budowlanych i przylegającym do niego, j) doprowadzenia terenu przyległego do budowy do stanu pierwotnego (w tym również naprawa alejek i dróg oraz trawników) k) zaspokojenia ewentualnych roszczeń osób trzecich, w przypadku wyrządzenia im szkód; l) usunięcia z obiektu zdemontowanych elementów nie nadających się do ponownego zamontowania/wykorzystania i postępowanie z nimi zgodnie z ustawą o odpadach tj. przekazanie do firmy posiadającej wymagane zezwolenia. Przed wywozem odpadów Wykonawca zobowiązany będzie do określenia kodu i szacunkowej ilości każdego rodzaju odpadu, zweryfikowanej Kartą Przekazania Odpadu, której kopię Wykonawca dostarczy Zamawiającemu w terminie 3 dni roboczych od daty jej otrzymania; m) właścicielem odpadów podlegających złomowaniu jest Zamawiający, pozostałych Wykonawca. W przypadku elementów przeznaczonych do złomowania Wykonawca przewiezie je własnym transportem i przy wykorzystaniu własnych zasobów ludzkich w miejsce wskazane przez Zamawiającego na terenie ŚOZ. n) inne, nie wymienione powyżej odpady (w tym komunalne) Wykonawca ma obowiązek gromadzić we własnych kontenerach/pojemnikach oraz usuwać z terenu ZOO zgodnie z obowiązującymi przepisami; o) nadzorowania prac wykonywanych przez podwykonawcę/ów i koordynacji tych prac. p) zapewnienia swoim pracownikom we własnym zakresie zaplecza socjalnego, r) zorganizowania zaplecza budowy, zapewnienia toalet przenośnych – bez możliwości podłączenia do kanalizacji; s) zapewnienia we własnym zakresie środków łączności dla budowy; t) prawidłowego oznaczenia miejsc wykonywania robót budowlanych; u) wykonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej z naniesieniem na zasoby geodezyjne Urzędu Miasta Chorzów wszystkich elementów zrealizowanego zadania inwestycyjnego § 5 Wykonawca oświadcza, że zastosowane materiały (w określonych przepisami przypadkach) posiadają wymagane atesty, certyfikaty, które okaże na każde żądanie Zamawiającego . § 6 1. Wykonawca może zlecić, zgodnie z treścią złożonej oferty, wykonanie części wymienionych w ofercie robót lub usług podwykonawcom. 2. Wykonawca jest odpowiedzialny za działania lub zaniechania Podwykonawcy, jego przedstawicieli lub pracowników, jak za własne działania lub zaniechania. 3. Umowa pomiędzy Wykonawcą, a Podwykonawcą nie powinna pozostawać w sprzeczności z postanowieniami Umowy zawartej pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą w szczególności: a) przedmiot umowy z podwykonawcą powinien być zgodny z zakresem wskazanym w formularzu ofertowym; b) termin zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy nie może być dłuższy niż 21 dni od daty otrzymania faktury przez Wykonawcę c) termin wykonania robót przez Podwykonawcę winien być zgodny z terminem wykonania przedmiotu Umowy zawartej pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą, chronologią robót wynikających z procesu technologicznego i zasad sztuki budowlanej, stanowiących przedmiot Umowy zawartej pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą; d) okres rękojmi winien być nie krótszy niż okres rękojmi udzielonej Zamawiającemu przez Wykonawcę; okres rękojmi liczy się od daty odbioru końcowego przedmiotu Umowy rozumianego jako data podpisania protokołu odbioru końcowego; e) w przypadku uchylania się przez Wykonawcę od obowiązku zapłaty wymagalnego wynagrodzenia przysługującego Podwykonawcy, który zawarł: 1) zaakceptowaną przez Zamawiającego umowę o Podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane lub 2) przedłożoną Zamawiającemu umowę o Podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, Zamawiający zapłaci bezpośrednio Podwykonawcy kwotę należnego wynagrodzenia bez odsetek należnych Podwykonawcy, zgodnie z treścią umowy o podwykonawstwo. 4. Umowa o podwykonawstwo nie może zawierać postanowień uzależniających uzyskanie przez Podwykonawcę płatności od Wykonawcy od zapłaty Wykonawcy przez Zamawiającego wynagrodzenia obejmującego zakres robót wykonanych przez Podwykonawcę. 5. Zawarcie umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, może nastąpić wyłącznie po pisemnej akceptacji jej projektu przez Zamawiającego, a przystąpienie do realizacji robót budowlanych przez Podwykonawcę może nastąpić wyłącznie po akceptacji umowy o podwykonawstwo przez Zamawiającego. 6. Wykonawca zobowiązany jest do przedłożenia Zamawiającemu projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, wraz z zestawieniem ilości robót i ich wyceną oraz z częścią dokumentacji dotyczącej wykonania robót, które mają być realizowane na podstawie umowy o podwykonawstwo lub ze wskazaniem tej części dokumentacji, nie później niż 14 dni przed planowanym terminem jej zawarcia. 7. Projekt umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, będzie uważany za zaakceptowany przez Zamawiającego, jeżeli Zamawiający w terminie 14 dni od dnia przedłożenia mu projektu nie zgłosi na piśmie zastrzeżeń. Za dzień przedłożenia projektu przez Wykonawcę uznaje się datę wpływu projektu umowy do sekretariatu Zamawiającego. 8. Zamawiający zgłosi pisemne zastrzeżenia do projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w szczególności w następujących przypadkach: b) niespełniania przez projekt wymagań dotyczących umowy o podwykonawstwo, określonych w SIWZ, w szczególności w zakresie oznaczenia Stron tej umowy, wartości wynagrodzenia z tytułu wykonania robót, c) niezałączenia do projektu zestawień, dokumentów lub informacji, o których mowa w pkt. 6 d) niespełniania przez Podwykonawcę warunków określonych w SIWZ dla Podwykonawców, e) określenia terminu zapłaty wynagrodzenia dłuższego niż 21 dni od doręczenia Wykonawcy, Podwykonawcy lub dalszemu Podwykonawcy faktury lub rachunku za wykonane roboty budowlane, f) gdy wynagrodzenie za wykonanie robót budowlanych powierzanych do wykonania Podwykonawcy lub dalszemu Podwykonawcy przekroczy wartość wycenioną za te roboty w Umowie, g) zamieszczenia w projekcie postanowień uzależniających uzyskanie przez Podwykonawcę płatności od Wykonawcy od zapłaty Wykonawcy przez Zamawiającego wynagrodzenia obejmującego zakres robót wykonanych przez Podwykonawcę, h) gdy termin realizacji robót budowlanych określonych projektem jest dłuższy niż przewidywany Umową dla tych robót, i) gdy projekt zawiera postanowienia dotyczące sposobu rozliczeń za wykonane roboty uniemożliwiające rozliczenie tych robót pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą na podstawie Umowy. 9. W przypadku zgłoszenia przez Zamawiającego zastrzeżeń do projektu umowy o podwykonawstwo, Wykonawca może przedłożyć zmieniony projekt umowy o podwykonawstwo, uwzględniający w całości zastrzeżenia Zamawiającego. 10. Po pisemnej akceptacji projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane lub po upływie terminu na zgłoszenie przez Zamawiającego pisemnych zastrzeżeń do tego projektu, Wykonawca, Podwykonawca lub dalszy Podwykonawca przedłoży Zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię umowy o podwykonawstwo w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy, jednakże nie później niż na 7 dni przed dniem skierowania Podwykonawcy do realizacji robót budowlanych. 11. W przypadku występowania Wykonawcy jako Konsorcjum z treści umowy musi wynikać, że umowa ta jest zawarta z wszystkimi członkami Konsorcjum, a nie tylko z jednym lub niektórymi z nich. 12. Zamawiający zgłosi pisemny sprzeciw do przedłożonej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w terminie 7 dni od jej przedłożenia w przypadkach nieuwzględnienia w całości zastrzeżeń, o których mowa w ust. 9 13. Umowa o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, będzie uważana za zaakceptowaną przez Zamawiającego, jeżeli Zamawiający w terminie 7 dni od dnia przedłożenia kopii tej umowy nie zgłosi do niej na piśmie sprzeciwu. 14. Wykonawca, Podwykonawca, lub dalszy Podwykonawca zamówienia na roboty budowlane, przedkłada Zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia, z wyłączeniem umów o podwykonawstwo o wartości mniejszej niż 0,5 % wartości Umowy oraz umów o podwykonawstwo, których przedmiot został wskazany w SIWZ jako niepodlegający temu obowiązkowi, przy czym wyłączenie nie dotyczy umów o podwykonawstwo o wartości większej niż 50.000 zł . 15. Wykonawca ma obowiązek doprowadzenia do zmiany umowy o podwykonawstwo w przypadku określonym w ust. 12 oraz na wezwanie Zamawiającego w przypadku przedłożenia umowy o podwykonawstwo, o której mowa w ust. 14, zawierającej termin zapłaty wynagrodzenia dłuższy niż 21 dni od dnia doręczenia faktury lub rachunku. Wykonawca nie może powierzyć Podwykonawcy realizacji przedmiotu umowy o podwykonawstwo w przypadku braku jej pisemnej akceptacji przez Zamawiającego. 16. Wykonawca przedłoży, wraz z kopią umowy z podwykonawstwo dokument właściwy z uwagi na status prawny Podwykonawcy, potwierdzający uprawnienia osób zawierających umowę w imieniu Podwykonawcy. 17. Powierzenie realizacji zadań innemu Podwykonawcy niż ten, z którym została zawarta zaakceptowana przez Zamawiającego umowa o podwykonawstwo, lub zmiana zakresu zadań określonych tą umową wymaga ponownej akceptacji Zamawiającego w trybie określonym w umowie. 18. Wykonawca może dokonać zmiany podwykonawcy wskazanego w ofercie. Jeżeli zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu, wykonawca jest obowiązany wykazać zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. § 7 1. Wykonawca udziela Zamawiającemu rękojmi na przedmiot objęty niniejszą umową na okres …………. miesięcy od daty podpisania bezusterkowego protokołu końcowego odbioru robót. 2. Podpisanie bezusterkowego protokołu odbioru końcowego przedmiotu umowy jest równoznaczne z uznaniem zamówienia przez Zamawiającego za należycie wykonane. 3. Jeżeli powstanie wada, usterka lub uszkodzenie w robotach lub jakiejkolwiek ich części, albo w materiałach i urządzeniach wbudowanych, w okresie w którym Wykonawca jest za nie odpowiedzialny na podstawie rękojmi, Wykonawca zobowiązuje się niezwłocznie dokonać naprawy/ wymiany na swój koszt w taki sposób, aby roboty odpowiadały pod każdym względem normom technicznym i wymogom zamawiającego. 4. Wykonawca poniesie wszelkie koszty związane z naprawą, w tym koszty uporządkowania terenu. § 8 1. Wykonawca ustanawia kierownika budowy odpowiedzialnego za przebieg realizacji przedmiotu umowy w osobie:………………………… 2. Ze strony Zamawiającego osobą odpowiedzialną za realizację umowy jest:…………….. § 9 1. Wykonawca zgłasza końcowy odbiór zrealizowanego przedmiotu umowy na piśmie. 2. Zamawiający może odmówić odbioru końcowego robót do czasu usunięcia wad i usterek. 3. O gotowości protokolarnego przekazania zrealizowanego przedmiotu umowy Wykonawca jest zobowiązany zawiadomić Zamawiającego na 7 dni przed terminem wynikającym z § 2 niniejszej umowy. Termin zakończenia robót, o którym mowa powyżej, jest równoznaczny z dniem odbioru końcowego robót (podpisanie protokołu odbioru końcowego). Zamawiający dokona odbioru końcowego po całkowitym zakończeniu robót składających się na przedmiot niniejszej umowy na podstawie zgłoszenia Wykonawcy. Odbiór zostanie dokonany komisyjnie przy udziale upoważnionych przedstawicieli Zamawiającego w obecności Wykonawcy. Fakt dokonania odbioru zostanie potwierdzony protokołem odbioru końcowego, podpisanym przez upoważnionych przedstawicieli stron. 4. Wykonawca najpóźniej w dniu odbioru końcowego przekaże Zamawiającemu : a) certyfikaty lub świadectwa dopuszczenia do obrotu dla wbudowanych materiałów, b) wymagane dokumenty, protokoły i zaświadczenia z przeprowadzonych przez Wykonawcę prób i badań a w szczególności protokoły odbioru robót branżowych objętych zamówieniem, 5. Zamawiający może odmówić odbioru robót w przypadku nie przedłożenia przez Wykonawcę wymaganych dokumentów. 6. Wykonawca przed przystąpieniem do realizacji przedmiotu umowy jest zobowiązany przedłożyć Zamawiającemu kopię umowy na wywóz odpadów z uprawnionym podmiotem. 7. Wykonawca zobowiązuje się do przestrzegania warunków pracy i BHP zgodnie z regulaminem obowiązującym w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. 8. Wykonawca zobowiązuje się do umożliwienia przeszkolenia przez służby BHP Zamawiającego wszystkich osób biorących udział w procesie budowlanym w zakresie określonym w pkt. 7 przed przystąpieniem tych osób do wykonywania prac na placu budowy. § 10 1. Wynagrodzenie Wykonawcy za zrealizowanie zadania objętego niniejszą umową, wynika z oferty Wykonawcy i wynosi brutto: …………………. zł (słownie:), tj. netto ………… + VAT ……………………..zł. 2. Strony zgodnie ustalają, iż kwota wymieniona w ust.1 określona została ryczałtowo i stanowi wynagrodzenie Wykonawcy należne za wykonanie przedmiotu umowy w całości, a jej zapłata wyczerpuje wszelkie możliwe roszczenia Wykonawcy w stosunku do Zamawiającego. Wykonawca nie ma prawa domagać się podwyższenia wynagrodzenia nawet jeżeli nie przewidział w ofercie wszystkich kosztów związanych z wykonaniem przedmiotu zamówienia. 3. Zamawiający ma prawo obniżyć wynagrodzenie wykonawcy, w przypadku wyłączenia części robót, których wykonanie stało się zbędne lub niezasadne. Wartość tych robót będzie odpowiadać wartości ujętej w kosztorysie załączonym do umowy. 4. Płatność faktury nastąpi na rachunek Wykonawcy wskazany w fakturze w terminie do 30 dni od daty złożenia zamawiającemu oryginału prawidłowo wystawionej faktury. Rozliczanie robót może następować na podstawie faktur przejściowych wystawianych nie częściej niż 1 raz w miesiącu, w oparciu o bezusterkowe protokoły odbioru poszczególnych prac, potwierdzone i zatwierdzone przez Zmawiającego. Zamawiający dopuszcza wystawianie faktur przejściowych do wysokości 60% wartości kontraktu. 5. W przypadku opóźnienia płatności Wykonawcy przysługuje prawo do naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie. 6. Faktury i dokumentacja dotycząca płatności będą sporządzane przez Wykonawcę w języku polskim. 7. Za dzień zapłaty uważany będzie dzień obciążenia rachunku Zamawiającego. 8. Zamawiający nie wyraża zgody na przelew wierzytelności z niniejszej umowy na osobę trzecią. 9. Zamawiający nie przewiduje udzielania zaliczek. 10. Faktury należy wystawiać z danymi jak niżej: Województwo Śląskie Śląski Ogród Zoologiczny, 41-501 Chorzów, Promenada Gen. J. Ziętka 7 NIP: 954-277-00-64 § 11 1. Wykonawca wnosi zabezpieczenie należytego wykonania umowy w formie ……………… w wysokości równej 10% ceny ofertowej brutto, przedstawionej w ofercie , co stanowi kwotę: ………………. zł. 2. Wniesione przez Wykonawcę zabezpieczenie należytego wykonania umowy przeznaczone jest: a) w 30% na roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne, b) w 70% na zabezpieczenie zgodnego z umową wykonania przedmiotu umowy. 3. Zwrot lub zwolnienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy wniesionego w pieniądzu nastąpi w wysokości 70 % (wraz z odsetkami i po potrąceniu kosztów prowadzenia rachunku zgodnie z tabelą opłat Banku prowadzącego rachunek Zamawiającego) lub pomniejszone o kwoty wynikające z ewentualnych roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez Zamawiającego za należycie wykonane, a w przypadku wystąpienia usterek po ich usunięciu na konto wskazane przez Wykonawcę. Pozostała część zabezpieczenia zostanie zwrócona nie później niż w 15. dniu po upływie okresu rękojmi za wady. 4. Termin ważności zabezpieczenia należytego wykonania umowy wniesionego w formie poręczenia bankowego lub poręczenia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub poręczeniach udzielanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ustala się na 30 dni po terminie wykonania zamówienia. 5. Po zrealizowaniu przedmiotu umowy, przed dokonaniem protokolarnego potwierdzenia wykonania zamówienia, Wykonawca przedłoży poręczenie bankowe lub poręczenia spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej, gwarancję bankową, gwarancję ubezpieczeniową lub poręczenie udzielone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi, dla której termin ważności ustala się na 14 dni po upływie okresu rękojmi. 6. W przypadku nie wniesienia zabezpieczenia zgodnie z ust.5 Zamawiający ma prawo potrącić kwotę stanowiącą równowartość zabezpieczenia , o którym mowa w ust. 2 z wierzytelności Wykonawcy, na co Wykonawca wyraża zgodę. § 12 1. Strony ustanawiają odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy w formie kar umownych, w następujących wypadkach i wysokościach: 1) Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne: a) za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy, w wysokości 0,2% wartości netto umowy, za każdy dzień zwłoki liczony od terminu określonego w § 2, b) za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze, w okresie rękojmi za wady w wysokości 0,2% wartości netto umowy za każdy dzień zwłoki liczony od dnia wyznaczonego na usunięcie wad, c) z tytułu odstąpienia od umowy w całości bądź w części przez którąkolwiek ze stron z przyczyn występujących po stronie Wykonawcy, w wysokości 10 % wartości netto umowy; d) za brak zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom, w wysokości 1.500,00zł za każdy przypadek; e) za nieterminową zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom, w wysokości 200,00zł za każdy przypadek; f) za nieprzedłożenie do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane lub projektu jej zmiany, w wysokości 1.500,00 złotych za każdy nieprzedłożony do zaakceptowania projekt umowy lub jej zmiany, g) za nieprzedłożenie poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany w wysokości 200,00 złotych za każdą nieprzedłożoną kopię umowy lub jej zmiany, h) za brak dokonania wymaganej przez Zamawiającego zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty we wskazanym przez Zamawiającego terminie, w wysokości 1.500,00 złotych, i) za nieprzedłożenie na wezwanie Zamawiającego w wyznaczonym w tym wezwaniu terminie dokumentów, o których mowa § 16 ust. 4 – w wysokości 500 zł za każdy dzień opóźnienia, 2. Jeżeli kary umowne nie pokryją poniesionej szkody, Strony niniejszej umowy zastrzegają sobie prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym do wysokości poniesionej szkody. 3. Kary umowne będą potrącone z wynagrodzenia Wykonawcy, na co Wykonawca wyraża zgodę. 4. Wykonawca zobowiązany jest do naprawienia szkód powstałych z jego winy. 5. Zamawiający może usunąć w zastępstwie Wykonawcy, na jego koszt i ryzyko wady nieusunięte w ustalonym terminie. Zamawiający ma obowiązek uprzedniego poinformowania Wykonawcy o zamiarze zastępczego usunięcia wad. Zastępcze usunięcie wad nie zwalnia z obowiązku zapłaty kar umownych, które naliczane są do momentu zastępczego usunięcia wad § 13 1. Oprócz wypadków wymienionych w Kodeksie Cywilnym, Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy w całości bądź w części w następujących sytuacjach: a) w razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub dalsze wykonywanie umowy może zagrozić istotnemu interesowi bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwu publicznemu, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. W takim przypadku nie mają zastosowania postanowienia o karach umownych; b) w przypadku podjęcia likwidacji firmy przez Wykonawcę lub co najmniej jednego z Wykonawców w przypadku Wykonawców wspólnie realizujących zamówienie (konsorcjum, spółka cywilna), c) zostanie wydany nakaz zajęcia majątku Wykonawcy w zakresie, który uniemożliwia wykonanie przez Wykonawcę przedmiotu Umowy, d) Wykonawca nie rozpoczął robót pomimo wezwania Zamawiającego złożonego na piśmie, e) Wykonawca przerwał realizację robót bez uzasadnienia oraz nie kontynuuje ich pomimo wezwania Zamawiającego złożonego na piśmie i przerwa ta trwa dłużej niż dwa tygodnie, f) Wykonawca nie rozpoczął, porzucił, opóźnia się z realizacją robót, kiedy faktyczny postęp pracy jest zbyt wolny, dający podstawę do uzasadnionego przewidywania, że zakończenie robót nie nastąpi w ustalonym terminie i pomimo wezwania Wykonawcy przez Zamawiającego do terminowej realizacji nie nastąpiła poprawa, chyba że opóźnienie nie nastąpiło z winy Wykonawcy, g) jeżeli Wykonawca wykonywał roboty objęte przedmiotem Umowy w sposób nienależyty, niezgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy, niezgodnie z dokumentacją przetargową, zasadami sztuki budowlanej, obowiązującymi przepisami prawa i pomimo dodatkowego wezwania przez Zamawiającego do prawidłowej realizacji, nie nastąpiła zmiana sposobu ich wykonywania, h) w przypadku rozwiązania umowy konsorcjum przez co najmniej jednego z członków konsorcjum, i) w przypadku trzykrotnego dokonywania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, w przypadku, o którym mowa w § 6 ust. 3 lit. e, lub dokonania bezpośrednich zapłat na sumę większą niż 5% wartości Umowy. 2. Odstąpienie od umowy powinno nastąpić w formie pisemnej, pod rygorem nieważności i powinno zawierać uzasadnienie. 3. Odstąpienie od Umowy w przypadkach określonych w ust. 1 lit. b – i) powinno nastąpić w ciągu 14 dni od zaistnienia określonego zdarzenia lub uzyskania przez Zamawiającego informacji o wystąpieniu przesłanki uzasadniającej odstąpienie od Umowy. 4. Zamawiający odstąpi od umowy z winy Wykonawcy, w przypadku gdy, oświadczenie stwierdzające, że Wykonawca spełnia wymagania określone w art. 22 ust. 1 Prawa zamówień publicznych, okaże się fałszywe lub zawiera nieprawdziwe informacje i naliczy kary umowne w oparciu o § 12 ust. 1 pkt. 1 lit c. 5. Zamawiający odstąpi od umowy z winy Wykonawcy, w przypadku nie przedstawienia przez Wykonawcę uprawnień osób odpowiedzialnych za realizację zamówienia lub uprawnienia te nie będą zgodne z ofertą i naliczy kary umowne w oparciu o § 12 ust. 1 pkt. 1 lit c. § 14 W wypadku odstąpienia od umowy Wykonawcę oraz Zamawiającego obciążają następujące obowiązki: 1. W terminie 7 dni od daty odstąpienia od Umowy, Wykonawca przy udziale Zamawiającego sporządzi szczegółowy protokół inwentaryzacji robót w toku, według stanu na dzień odstąpienia. 2. Wykonawca zabezpieczy przerwane roboty w zakresie obustronnie uzgodnionym na koszt tej strony, z winy której nastąpiło odstąpienie od Umowy, a w przypadku, gdy odstąpienie nastąpiło bez winy którejkolwiek ze stron - koszty zabezpieczenia przerwanych prac ponosić będzie ta strona, która od Umowy odstąpiła, z tym, że w przypadkach, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt. b), c), d), e), f), g), h), i), koszty te ponosi Wykonawca. 3. Wykonawca sporządzi wykaz tych materiałów, konstrukcji lub urządzeń, które nie mogą być wykorzystane przez Wykonawcę do realizacji innych robót nie objętych niniejszą Umową, jeżeli odstąpienie od Umowy nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego. 4. Wykonawca zgłosi Zamawiającemu możliwość dokonania odbioru robót przerwanych oraz robót zabezpieczających, a Zamawiający dokona ich odbioru w ciągu 14 dni roboczych. 5. Wykonawca niezwłocznie, a najpóźniej w terminie 7 dni, usunie z terenu budowy urządzenia zaplecza technicznego przez niego dostarczone lub wzniesione. 6. Zamawiający w razie odstąpienia od Umowy z przyczyn, za które Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności, zobowiązany jest do: a) dokonania odbioru robót przerwanych oraz do zapłaty wynagrodzenia za roboty, które zostały wykonane do dnia odstąpienia, b) przejęcia od Wykonawcy pod swój dozór terenu budowy w dniu odbioru robót przerwanych. § 15 1. Wszelkie zmiany umowy wymagają zgody obu Stron i zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. 2. Zmiany umowy, o których mowa w ust. 1 muszą być dokonywane z zachowaniem przepisu art. 140 ust 3 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowiącego że: umowa podlega unieważnieniu w części wykraczającej poza określenie przedmiotu zamówienia zawarte w SIWZ, z uwzględnieniem art. 144 Pzp. 3. Dopuszcza się możliwość zmiany ustaleń niniejszej umowy w stosunku do treści oferty Wykonawcy w następującym zakresie: 3.1 wysokości wynagrodzenia w przypadku: a. ograniczenia zakresu prac objętych niniejszą umową w przypadku stwierdzenia braku konieczności wykonywania części zamówienia, ujętych w dokumentacji; 3.2 terminu realizacji przedmiotu zamówienia, gdy zmiana jest spowodowana: a. epidemią stwierdzoną przez uprawnione do tego organy lokalne lub państwowe, klęską żywiołową, strajkiem lub stanem wyjątkowym, b. skrajnie niekorzystnymi warunkami pogodowymi uniemożliwiającymi wykonywanie prac zewnętrznych (gradobicie, intensywne opady deszczu lub śniegu, powodzie, upały itp.) potwierdzonymi protokołem podpisanym przez strony, c. następstwem okoliczności leżących po stronie Zamawiającego, takich jak: utrudnienia, zawieszenia robót lub przeszkodami dającymi się przypisać Zamawiającemu, d. koniecznością wykonania robót dodatkowych, wpływających na termin wykonania robót objętych niniejszą umową podstawową, e. następstwem wprowadzania zmian w obowiązujących przepisach prawnych mających wpływ na realizację przedmiotu zamówienia, f. katastrofą budowlaną. 3.3 zmiany podwykonawcy, jeżeli podwykonawca nie wykonuje prac z należytą starannością, uległ likwidacji, doszło do rozwiązania umowy łączącej go z Wykonawcą. 3.4 zmiany zakresu części prac powierzonych podwykonawcy w przypadku gdy: - konieczność powierzenia przez Wykonawcę prac podwykonawcy spowodowana jest rozwiązaniem umów o pracę z pracownikami wykonującymi pracę w danej branży w takiej liczbie, która uniemożliwia realizację prac przez Wykonawcę, - wprowadzenie nowego podwykonawcy zapewni lepszą realizację danej części zamówienia. Jeżeli zmiana podwykonawcy albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a Ustawy Pzp, w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 Ustawy Pzp Wykonawca jest obowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. 4. Zmiany przewidziane w umowie mogą być inicjowane przez Zamawiającego oraz przez Wykonawcę. 5. Warunkiem dokonania zmian, o których mowa w ust. 3 jest złożenie wniosku przez stronę inicjującą zmianę zawierającego: opis propozycji zmian wraz z uzasadnieniem. 6. Podstawę obliczenia kosztów zmiany mającej wpływ na wynagrodzenie Wykonawcy stanowić będzie zatwierdzona przez Zamawiającego: - kalkulacja kosztów opracowana na podstawie cen jednostkowych według cen jednostkowych zaproponowanych przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym. 7. W przypadku wystąpienia którejkolwiek z okoliczności wymienionych w ust. 3 pkt 2 termin zakończenia robót może ulec odpowiedniemu przedłużeniu, nie dłużej jednak niż o okres trwania tych okoliczności. 8. Wykonawca nie będzie uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o przedłużenie terminu wykonania umowy, jeżeli konieczność dokonania zmiany została spowodowana przez jakikolwiek błąd lub opóźnienie ze strony Wykonawcy, włącznie z błędem lub opóźnionym dostarczeniem jakiegokolwiek dokumentu wynikającego z obowiązków Wykonawcy. § 16 1. Zamawiający określa obowiązek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wszystkich osób wykonujących prace pod kierownictwem kierownika budowy, kierowników robót lub Wykonawcy, przy następujących czynnościach w zakresie realizacji zamówienia: - roboty ogólnobudowlane, - roboty instalacyjne, - roboty elektryczne 2. Obowiązek określony w ust. 1 dotyczy także podwykonawców. Wykonawca jest zobowiązany zawrzeć w każdej umowie o podwykonawstwo stosowne zapisy zobowiązujące podwykonawców do zatrudnienia na umowę o pracę wszystkich osób wykonujących czynności wskazane w ust. 1. 3. W trakcie realizacji umowy Zamawiający uprawniony jest do wykonywania czynności kontrolnych wobec Wykonawcy odnośnie spełniania przez Wykonawcę lub podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane w ust. 1 czynności. Zamawiający uprawniony jest w szczególności do: a) żądania oświadczeń i dokumentów w zakresie potwierdzenia spełniania ww. wymogów i dokonywania ich oceny, b) żądania wyjaśnień w przypadku wątpliwości w zakresie potwierdzenia spełniania ww. wymogów, c) przeprowadzania kontroli na miejscu wykonywania świadczenia. 4. W trakcie realizacji umowy, na każde wezwanie Zamawiającego, w wyznaczonym w tym wezwaniu terminie, Wykonawca przedłoży Zamawiającemu niektóre lub wszystkie wskazane poniżej dowody, w celu potwierdzenia spełnienia wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez Wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących wskazane w ust. 1 czynności: a) oświadczenie Wykonawcy lub podwykonawcy o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności, których dotyczy wezwanie Zamawiającego. Oświadczenie to powinno zawierać w szczególności: dokładne określenie podmiotu składającego oświadczenie, datę złożenia oświadczenia, wskazanie, że objęte wezwaniem czynności wykonują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę wraz ze wskazaniem liczby tych osób, rodzaju umowy o pracę i wymiaru etatu oraz podpis osoby uprawnionej do złożenia oświadczenia w imieniu Wykonawcy lub podwykonawcy, b) poświadczoną za zgodność z oryginałem odpowiednio przez Wykonawcę lub podwykonawcę kopię umowy/umów o pracę osób wykonujących w trakcie realizacji umowy czynności, których dotyczy ww. oświadczenie wykonawcy lub podwykonawcy (wraz z dokumentem regulującym zakres obowiązków, jeżeli został sporządzony). Kopia umowy/umów powinna zostać zanonimizowana w sposób zapewniający ochronę danych osobowych pracowników, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. w szczególności bez adresów, nr PESEL pracowników). Informacje takie jak: data zawarcia umowy, rodzaj umowy o pracę i wymiar etatu powinny być możliwe do zidentyfikowania, c) zaświadczenie właściwego oddziału ZUS, potwierdzające opłacanie przez Wykonawcę lub podwykonawcę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu zatrudnienia na podstawie umów o pracę za ostatni okres rozliczeniowy, d) poświadczoną za zgodność z oryginałem odpowiednio przez Wykonawcę lub podwykonawcę kopię dowodu potwierdzającego zgłoszenie pracownika przez pracodawcę do ubezpieczeń, zanonimizowaną w sposób zapewniający ochronę danych osobowych pracowników, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. 5. W przypadku niezłożenia przez Wykonawcę wskazanych w ust. 4 dowodów mających na celu potwierdzenie spełnienia wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez Wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących wskazane w ust. 1 czynności w trakcie realizacji umowy, Zamawiający przewiduje sankcję w postaci obowiązku zapłaty przez Wykonawcę kary umownej w wysokości określonej w § 15 ust. 2 lit. j. Opóźnienie w złożeniu powyższych dowodów wynoszące co najmniej 15 dni traktowane będzie jako niespełnienie przez Wykonawcę lub podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane w ust. 1 czynności i może skutkować odstąpieniem przez Zamawiającego od umowy z powodu okoliczności leżących po stronie Wykonawcy. 6. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do przestrzegania prawa pracy przez Wykonawcę lub podwykonawcę, Zamawiający może zwrócić się o przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy. § 17 Do rozstrzygania ewentualnych sporów wynikłych ze stosowania niniejszej umowy właściwym będzie Sąd Arbitrażowy przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. § 18 W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych i Kodeksu cywilnego oraz przepisy ustawy Prawo budowlane. § 19 Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po 1 egz. dla stron. § 20 Integralną częścią umowy są załączniki: 1. Oferta Wykonawcy 2. SIWZ 3. Kosztorys 4. Harmonogram rzeczowo - finansowy WYKONAWCA ZAMAWIAJĄCY

Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:
wymagane wniesienie przed podpisaniem umowy w wysokości 10% całkowitej ceny ofertowej

Informacje dodatkowe:

IV.5) ZMIANA UMOWY


Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy:
tak
Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
1. Wszelkie zmiany umowy wymagają zgody obu Stron i zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. 2. Zmiany umowy, o których mowa w ust. 1 muszą być dokonywane z zachowaniem przepisu art. 140 ust 3 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowiącego że: umowa podlega unieważnieniu w części wykraczającej poza określenie przedmiotu zamówienia zawarte w SIWZ, z uwzględnieniem art. 144 Pzp. 3. Dopuszcza się możliwość zmiany ustaleń niniejszej umowy w stosunku do treści oferty Wykonawcy w następującym zakresie: 3.1 wysokości wynagrodzenia w przypadku: a. ograniczenia zakresu prac objętych niniejszą umową w przypadku stwierdzenia braku konieczności wykonywania części zamówienia, ujętych w dokumentacji; 3.2 terminu realizacji przedmiotu zamówienia, gdy zmiana jest spowodowana: a. epidemią stwierdzoną przez uprawnione do tego organy lokalne lub państwowe, klęską żywiołową, strajkiem lub stanem wyjątkowym, b. skrajnie niekorzystnymi warunkami pogodowymi uniemożliwiającymi wykonywanie prac zewnętrznych (gradobicie, intensywne opady deszczu lub śniegu, powodzie, upały itp.) potwierdzonymi protokołem podpisanym przez strony, c. następstwem okoliczności leżących po stronie Zamawiającego, takich jak: utrudnienia, zawieszenia robót lub przeszkodami dającymi się przypisać Zamawiającemu, d. koniecznością wykonania robót dodatkowych, wpływających na termin wykonania robót objętych niniejszą umową podstawową, e. następstwem wprowadzania zmian w obowiązujących przepisach prawnych mających wpływ na realizację przedmiotu zamówienia, f. katastrofą budowlaną. 3.3 zmiany podwykonawcy, jeżeli podwykonawca nie wykonuje prac z należytą starannością, uległ likwidacji, doszło do rozwiązania umowy łączącej go z Wykonawcą. 3.4 zmiany zakresu części prac powierzonych podwykonawcy w przypadku gdy: - konieczność powierzenia przez Wykonawcę prac podwykonawcy spowodowana jest rozwiązaniem umów o pracę z pracownikami wykonującymi pracę w danej branży w takiej liczbie, która uniemożliwia realizację prac przez Wykonawcę, - wprowadzenie nowego podwykonawcy zapewni lepszą realizację danej części zamówienia. Jeżeli zmiana podwykonawcy albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a Ustawy Pzp, w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 Ustawy Pzp Wykonawca jest obowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. 4. Zmiany przewidziane w umowie mogą być inicjowane przez Zamawiającego oraz przez Wykonawcę. 5. Warunkiem dokonania zmian, o których mowa w ust. 3 jest złożenie wniosku przez stronę inicjującą zmianę zawierającego: opis propozycji zmian wraz z uzasadnieniem. 6. Podstawę obliczenia kosztów zmiany mającej wpływ na wynagrodzenie Wykonawcy stanowić będzie zatwierdzona przez Zamawiającego: - kalkulacja kosztów opracowana na podstawie cen jednostkowych według cen jednostkowych zaproponowanych przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym. 7. W przypadku wystąpienia którejkolwiek z okoliczności wymienionych w ust. 3 pkt 2 termin zakończenia robót może ulec odpowiedniemu przedłużeniu, nie dłużej jednak niż o okres trwania tych okoliczności. 8. Wykonawca nie będzie uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o przedłużenie terminu wykonania umowy, jeżeli konieczność dokonania zmiany została spowodowana przez jakikolwiek błąd lub opóźnienie ze strony Wykonawcy, włącznie z błędem lub opóźnionym dostarczeniem jakiegokolwiek dokumentu wynikającego z obowiązków Wykonawcy.

IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE



IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym
(jeżeli dotyczy):


Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym



IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

Data: 10/05/2017, godzina: 10:00,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):
nie
Wskazać powody:

Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
> polski

IV.6.3) Termin związania ofertą:
okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert)

IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia:
nie

IV.6.5) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane
nie

IV.6.6) Informacje dodatkowe:

Adres: ul. Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7, 41-501 Chorzów
woj. śląskie
Dane kontaktowe: email: sekretariat@slaskiezoo.pl
tel: 666 031 496
fax: 0-32 3498251
Termin składania wniosków lub ofert:
2017-05-09
Dane postępowania
ID postępowania BZP/TED: 7122020170
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2017-04-20
Rodzaj zamówienia: roboty budowlane
Tryb& postępowania [PN]: Przetarg nieograniczony
Czas na realizację: -
Wadium: -
Oferty uzupełniające: NIE
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 1
Kryterium ceny: 60%
WWW ogłoszenia: www.zoo.silesia.pl
Informacja dostępna pod: www.zoo.silesia.pl
Okres związania ofertą: 31 dni
Kody CPV
45000000-7 Roboty budowlane
45110000-1 Roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych; roboty ziemne