Adres strony internetowej, na której zamieszczona będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia (jeżeli dotyczy):

http://www.iwnirz.pl

Ogłoszenie nr 77437 - 2017 z dnia 2017-04-28 r.
Poznań: „Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla projektu pod nazwą „Zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii budynków Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Pętkowie i Plewiskach””
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - Usługi

Zamieszczanie ogłoszenia:
obowiązkowe

Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego

Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

tak


Nazwa projektu lub programu

Zamówienie podlega dofinansowaniu w ramach Projektu „Zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii budynków Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Pętkowie i Plewiskach” nr POIS.01.03.01-00-0062/16 w ramach poddziałania 1.3.1 oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

O zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych

nie

Należy podać minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób należących do jednej lub więcej kategorii, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy Pzp, nie mniejszy niż 30%, osób zatrudnionych przez zakłady pracy chronionej lub wykonawców albo ich jednostki (w %)
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Postępowanie przeprowadza centralny zamawiający

nie

Postępowanie przeprowadza podmiot, któremu zamawiający powierzył/powierzyli przeprowadzenie postępowania

nie

Informacje na temat podmiotu któremu zamawiający powierzył/powierzyli prowadzenie postępowania:


Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie przez zamawiających

nie

Jeżeli tak, należy wymienić zamawiających, którzy wspólnie przeprowadzają postępowanie oraz podać adresy ich siedzib, krajowe numery identyfikacyjne oraz osoby do kontaktów wraz z danymi do kontaktów:


Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej

nie

W przypadku przeprowadzania postępowania wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej – mające zastosowanie krajowe prawo zamówień publicznych:


Informacje dodatkowe:


I. 1) NAZWA I ADRES:
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, krajowy numer identyfikacyjny 301027411, ul. Wojska Polskiego  71B, 60-630  Poznań, woj. wielkopolskie, państwo Polska, tel. +48618455800, e-mail sekretariat@iwnirz.pl, faks +48618417830.
Adres strony internetowej (URL): www.iwnirz.pl


I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Inny: jednostka badawcza

I.3) WSPÓLNE UDZIELANIE ZAMÓWIENIA (jeżeli dotyczy):
Podział obowiązków między zamawiającymi w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania, w tym w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (który z zamawiających jest odpowiedzialny za przeprowadzenie postępowania, czy i w jakim zakresie za przeprowadzenie postępowania odpowiadają pozostali zamawiający, czy zamówienie będzie udzielane przez każdego z zamawiających indywidualnie, czy zamówienie zostanie udzielone w imieniu i na rzecz pozostałych zamawiających):

I.4) KOMUNIKACJA:


Nieograniczony, pełny i bezpośredni dostęp do dokumentów z postępowania można uzyskać pod adresem (URL)
tak
www.iwnirz.pl


Adres strony internetowej, na której zamieszczona będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia
tak
www.iwnirz.pl


Dostęp do dokumentów z postępowania jest ograniczony - więcej informacji można uzyskać pod adresem
nie


Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać:


Elektronicznie
nie
adres


Dopuszczone jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:

nie

Wymagane jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:

tak
Inny sposób:
pisemna
Adres:


Komunikacja elektroniczna wymaga korzystania z narzędzi i urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne
nie
Nieograniczony, pełny, bezpośredni i bezpłatny dostęp do tych narzędzi można uzyskać pod adresem: (URL)
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA


II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
„Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla projektu pod nazwą „Zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii budynków Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Pętkowie i Plewiskach””

Numer referencyjny:
TA/Zp-6/17

Przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia przeprowadzono dialog techniczny

nie


II.2) Rodzaj zamówienia:
usługi

II.3) Informacja o możliwości składania ofert częściowych

Zamówienie podzielone jest na części:
Nie



II.4) Krótki opis przedmiotu zamówienia
(wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań )
a w przypadku partnerstwa innowacyjnego - określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane:
„Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla projektu pod nazwą „Zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii budynków Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Pętkowie i Plewiskach””


II.5) Główny kod CPV:
71220000-6

Dodatkowe kody CPV:
71230000-7

II.6) Całkowita wartość zamówienia
(jeżeli zamawiający podaje informacje o wartości zamówienia):
Wartość bez VAT:
Waluta:

(w przypadku umów ramowych lub dynamicznego systemu zakupów – szacunkowa całkowita maksymalna wartość w całym okresie obowiązywania umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów)


II.7) Czy przewiduje się udzielenie zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 lub w art. 134 ust. 6 pkt 3 ustawy Pzp:
nie

II.8) Okres, w którym realizowane będzie zamówienie lub okres, na który została zawarta umowa ramowa lub okres, na który został ustanowiony dynamiczny system zakupów:
data rozpoczęcia: 01/06/2017 data zakończenia: 31/07/2017


II.9) Informacje dodatkowe:
Data rozpoczęcia będzie zależna od przebiegu procedury
SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM

III.1) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU


III.1.1) Kompetencje lub uprawnienia do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów

Określenie warunków: Zamawiający nie stawia warunku w w.w. zakresie.
Informacje dodatkowe

III.1.2) Sytuacja finansowa lub ekonomiczna

Określenie warunków: Zamawiający uzna ww. warunek za spełniony jeżeli Wykonawca wykaże, że: a) posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia w wysokości nie mniejszej niż 100.000,00 PLN (lub równowartość tej kwoty w przypadku walut innych, niż złoty polski, obliczoną przy uwzględnieniu średniego kursu waluty obcej podanego przez Narodowy Bank Polski dla dnia wystawienia polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia) b) posiada środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości co najmniej 100.000,00 PLN (lub równowartość tej kwoty w przypadku walut innych, niż złoty polski, obliczoną przy uwzględnieniu średniego kursu waluty obcej podanego przez Narodowy Bank Polski dla dnia wystawienia informacji banki lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej)
Informacje dodatkowe

III.1.3) Zdolność techniczna lub zawodowa

Określenie warunków: (1) Zamawiający uzna ww. warunek za spełniony jeżeli Wykonawca wykaże, że w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie), wykonał należycie: a) min. jedną dokumentacje projektowo-kosztorysową wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę i konserwatorskiego której przedmiotem była budowa (również modernizacja) budynków użyteczności publicznej podlegających nadzorowi konserwatorskiemu o wartości nie mniejszej niż 100 000 PLN brutto, (2) Zamawiający uzna ww. warunek za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponował następującymi osobami: min. 1 osobą – posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności konstrukcyjno- budowlanej lub architektonicznej; Uwaga 1: staż projektowy ustala się licząc lata kalendarzowe łącznie z rokiem uzyskania uprawnień do roku 2016 włącznie. Uwaga 2: ww. projektanci muszą posiadać uprawnienia projektowe bez ograniczeń, zgodne z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 1409 ze zm.). Uwaga 3: Oceniając doświadczenie wskazanych przez Wykonawcę osób, które wykonywać będą funkcje projektantów, Zamawiający uzna wyłącznie doświadczenie nabyte na stanowisku projektanta i/lub współprojektanta. Nie zostanie uznane doświadczenie nabyte w ramach pełnienia obowiązków osoby sprawdzającej projekt. Uwaga 4: za uprawnienia budowlane odpowiadające wyżej określonym uznane zostaną uprawnienia, które wydane zostały na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów oraz odpowiadające im uprawnienia wydane obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – EFTA (strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym), z zastrzeżeniem art. 12 a oraz innych przepisów ustawy Prawo Budowlane oraz ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2008 r. nr 63, poz. 394).
Zamawiający wymaga od wykonawców wskazania w ofercie lub we wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu imion i nazwisk osób wykonujących czynności przy realizacji zamówienia wraz z informacją o kwalifikacjach zawodowych lub doświadczeniu tych osób: tak
Informacje dodatkowe:

III.2) PODSTAWY WYKLUCZENIA


III.2.1) Podstawy wykluczenia określone w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp


III.2.2) Zamawiający przewiduje wykluczenie wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy Pzp
tak
Zamawiający przewiduje następujące fakultatywne podstawy wykluczenia:
(podstawa wykluczenia określona w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy Pzp)
(podstawa wykluczenia określona w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy Pzp)

III.3) WYKAZ OŚWIADCZEŃ SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W CELU WSTĘPNEGO POTWIERDZENIA, ŻE NIE PODLEGA ON WYKLUCZENIU ORAZ SPEŁNIA WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ SPEŁNIA KRYTERIA SELEKCJI


Oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu oraz spełnianiu warunków udziału w postępowaniu

tak

Oświadczenie o spełnianiu kryteriów selekcji

nie

III.4) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW , SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 3 USTAWY PZP:

a) zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert, lub innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca zawarł porozumienie z właściwym organem podatkowym w sprawie spłat tych należności wraz z ewentualnymi odsetkami lub grzywnami, w szczególności uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu; b) zaświadczeni właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego albo innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert, lub innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca zawarł porozumienie z właściwym organem w sprawie spłat tych należności wraz z ewentualnymi odsetkami lub grzywnami, w szczególności uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu; c) odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 1 Ustawy; d) dokumenty dotyczące podmiotu trzeciego, w celu wykazania braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia oraz spełnienia, w zakresie, w jakim Wykonawca powołuje się na jego zasoby, warunków udziału w postępowaniu – jeżeli Wykonawca polega na zasobach podmiotu trzeciego.

III.5) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 1 USTAWY PZP


III.5.1) W ZAKRESIE SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU:

a) wykazu usług wykonanych, w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których usługi zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów określających czy te usługi zostały wykonane należycie, przy czym dowodami, o których mowa, są referencje bądź inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego usługi były wykonywane, a jeżeli z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze Wykonawca nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów – oświadczenie Wykonawcy, sporządzonego zgodnie z Załącznikiem nr 8 do SIWZ; b) wykazu osób, skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami, sporządzonego zgodnie z Załącznikiem nr 9 do SIWZ; c) dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną określoną przez Zamawiającego; d) informacji banki lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową Wykonawcy, w okresie nie wcześniejszym niż 1 miesiąc przed upływem składania ofert; e) dokumentów dotyczących podmiotu trzeciego, w celu wykazania braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia oraz spełnienia, w zakresie, w jakim Wykonawca powołuje się na jego zasoby, warunków udziału w postępowaniu – jeżeli Wykonawca polega na zasobach podmiotu trzeciego.

III.5.2) W ZAKRESIE KRYTERIÓW SELEKCJI:


III.6) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 2 USTAWY PZP

1.Wykonawca w terminie 3 dni od dnia zamieszczenia na stronie internetowej informacji, o której mowa w art. 86 ust. 5 Ustawy, jest zobowiązany do przekazania zamawiającemu oświadczenia o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 23 Ustawy. Wraz ze złożeniem oświadczenia, Wykonawca może przedstawić dowody, że powiązania z innym wykonawcą nie prowadzą do zakłócenia konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik do SIWZ. 2. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast dokumentów, o których mowa w pkt 10.3 a-c) SIWZ składa dokument lub dokumenty wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że: - nie zalega z opłacaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne albo że zawarł porozumienie z właściwym organem w sprawie spłat tych należności wraz z ewentualnymi odsetkami lub grzywnami, w szczególności uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu, wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert. - nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. Jeżeli w kraju miejsca zamieszkania osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt 10.4 SIWZ zastępuje się je dokumentem zawierającym odpowiednio oświadczenie wykonawcy, ze wskazaniem osoby albo osób uprawnionych do jego reprezentacji, lub oświadczenie osoby, której dokument miał dotyczyć, złożone przed notariuszem lub przed organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania wykonawcy lub miejsce zamieszkania tej osoby. Terminy określone w pkt 10.4 stosuje się. 3. W przypadku wskazania przez wykonawcę dostępności oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w pkt 10 SIWZ w formie elektronicznej pod określonymi adresami internetowymi ogólnodostępnych i bezpłatnych baz danych, zamawiający pobiera samodzielnie z tych baz danych wskazane przez wykonawcę oświadczenia lub dokumenty. Jeżeli oświadczenia i dokumenty, o których mowa w zdaniu pierwszym są sporządzone w języku obcym Wykonawca zobowiązany jest do przedstawienia ich tłumaczenia na język polski.

III.7) INNE DOKUMENTY NIE WYMIENIONE W pkt III.3) - III.6)
1) Formularz Ofertowy sporządzony i wypełniony według wzoru stanowiącego Załącznik do SIWZ, 2) Oświadczenia, o których mowa w pkt 10.1 SIWZ według wzoru stanowiącego Załącznik do SIWZ, 3) Pełnomocnictwo do reprezentowania wykonawcy (Wykonawców występujących wspólnie), o ile ofertę składa pełnomocnik, 4) Zobowiązanie podmiotu trzeciego, o którym mowa w pkt 9.5.1 i 9.5.4 SIWZ – jeżeli Wykonawca polega na zasobach lub sytuacji podmiotu trzeciego (Wzór wg zał. do SIWZ).
SEKCJA IV: PROCEDURA

IV.1) OPIS


IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia:
przetarg nieograniczony

IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium:
tak,
Informacja na temat wadium
Zamawiający żąda od Wykonawców wniesienia Wadium w kwocie 3.000,00 pln


IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia:
nie


IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
nie
Informacje dodatkowe:


IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej:
nie
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej
nie
Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:
nie


IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu

(przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne)
Liczba wykonawców  
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców  
Kryteria selekcji wykonawców:


IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów:
Umowa ramowa będzie zawarta:

Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:
nie
Informacje dodatkowe:

Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:
nie
Informacje dodatkowe:

W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:
nie
Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:
nie


IV.1.8) Aukcja elektroniczna


Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej
(przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) nie

Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej:


Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia:

nie
Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:
Aukcja wieloetapowa
etap nrczas trwania etapu

Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu: nie
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:


IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT


IV.2.1) Kryteria oceny ofert:


IV.2.2) Kryteria

KryteriaZnaczenie
Cena60
Termin gwarancji i rękojmi20
Termin wykonania20


IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp
(przetarg nieograniczony)
tak

IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne


IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem

Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:

Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji nie
Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert: nie
Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):

Informacje dodatkowe



IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego

Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:

Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:

Wstępny harmonogram postępowania:

Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań: nie
Należy podać informacje na temat etapów dialogu:


Informacje dodatkowe:


IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego

Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:

Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:
nie
Informacje dodatkowe:


IV.4) Licytacja elektroniczna

Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:
Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:
Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:
Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:
Licytacja wieloetapowa
etap nrczas trwania etapu

Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu: nie
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:
Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:

Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:

Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:

Informacje dodatkowe:

IV.5) ZMIANA UMOWY


Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy:
tak
Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
zgodnie z wzorem umowy

IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE



IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym
(jeżeli dotyczy):


Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym



IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

Data: 10/05/2017, godzina: 10:00,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):
nie
Wskazać powody:

Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
> polski

IV.6.3) Termin związania ofertą:
okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert)

IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia:
nie

IV.6.5) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane
nie

IV.6.6) Informacje dodatkowe:

W sprawach nieuregulowanych SIWZ (i odpowiednio ogłoszeniem), bądź w sytuacji rozbieżności zapisów SIWZ (odpowiednio ogłoszenia) w stosunku do Ustawy, odpowiednie zastosowanie i nadrzędne znaczenie mają przepisy Ustawy.
Ogłoszenie nr 101951 - 2017 z dnia 2017-06-28 r.
Poznań: „Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla projektu pod nazwą „Zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii budynków Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Pętkowie i Plewiskach”
OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA -

Zamieszczanie ogłoszenia:
obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego

Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

tak

Nazwa projektu lub programu

Zamówienie podlega dofinansowaniu w ramach Projektu „Zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii budynków Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Pętkowie i Plewiskach” nr POIS.01.03.01-00- 0062/16 w ramach poddziałania 1.3.1 oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Zamówienie było przedmiotem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych:
tak
Numer ogłoszenia: 77437 - 2017


Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych:
nie

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Postępowanie zostało przeprowadzone przez centralnego zamawiającego

nie

Postępowanie zostało przeprowadzone przez podmiot, któremu zamawiający powierzył/powierzyli przeprowadzenie postępowania

nie

Postępowanie zostało przeprowadzone wspólnie przez zamawiających

nie

Postępowanie zostało przeprowadzone wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej

nie

W przypadku przeprowadzania postępowania wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej – mające zastosowanie krajowe prawo zamówień publicznych::


Informacje dodatkowe:

I. 1) NAZWA I ADRES:
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, krajowy numer identyfikacyjny 301027411, ul. Wojska Polskiego  71B, 60-630  Poznań, państwo Polska, woj. wielkopolskie, tel. +48618455800, faks +48618417830, e-mail sekretariat@iwnirz.pl
Adres strony internetowej (URL): www.iwnirz.pl

I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Inny: Instytut Badawczy, Podmiot Prawa Publicznego

I.3) WSPÓLNE UDZIELANIE ZAMÓWIENIA (jeżeli dotyczy):
Podział obowiązków między zamawiającymi w przypadku wspólnego udzielania zamówienia, w tym w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (jeżeli zamówienie zostało udzielone przez każdego z zamawiających indywidualnie informacja w sekcji I jest podawana przez każdego z zamawiających, jeżeli zamówienie zostało udzielone w imieniu i na rzecz pozostałych zamawiających w sekcji I należy wskazać który z zamawiających zawarł umowę):
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:

„Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla projektu pod nazwą „Zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii budynków Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Pętkowie i Plewiskach”

Numer referencyjny (jeżeli dotyczy):

TA/Zp-6/17

II.2) Rodzaj zamówienia:

Usługi

II.3) Krótki opis przedmiotu zamówienia (wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań ) a w przypadku partnerstwa innowacyjnego - określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane:

Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla projektu pod nazwą „Zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii budynków Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Pętkowie i Plewiskach

II.4) Informacja o częściach zamówienia:


Zamówienie podzielone jest na części:

Nie

II.5) Główny Kod CPV: 71220000-6
Dodatkowe kody CPV: 71230000-7
SEKCJA III: PROCEDURA

III.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA

Przetarg nieograniczony

III.2) Ogłoszenie dotyczy zakończenia dynamicznego systemu zakupów


III.3) Informacje dodatkowe:

SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA
Postępowanie/część zostało unieważnione tak
Należy podać podstawę i przyczynę unieważnienia postępowania:
Postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy PZP, tj. jako postępowanie obarczone niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Uzasadnienie (przyczyna) uzasadnienia): Jednym z warunków udziału w niniejszym postępowaniu był warunek przewidujący, iż o niniejsze zamówienie może ubiegać się Wykonawca, który wykaże, iż w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie), wykonał należycie minimum jedną dokumentacje projektowo – kosztorysową wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę i konserwatorskiego, której przedmiotem była budowa (również modernizacja) budynków użyteczności publicznej podlegających nadzorowi konserwatorskiemu o wartości nie mniejszej niż 100 000 PLN brutto. Warunek tej treści został podany zarówno w specyfikacji istotnych warunków zamówienia jak i ogłoszeniu o zamówieniu.Z treści przytoczonego wyżej warunku wynika, iż dostęp do niniejszego zamówienia mieli tylko ci Wykonawcy, którzy mogli wykazać się wykonaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budynków użyteczności publicznej. Mając na względzie, iż przedmiotem niniejszego zamówienia są prace projektowo - kosztorysowe robót termomodernizacji powyższe zawężenie doświadczenia w wykonywaniu prac projektowych wyłącznie do budynków użyteczności publicznej sprawia, iż warunek tak określony narusza przepisy art. 7 ust. 1 i art. 22 ust. 1a ustawy PZP. W ślad za prezentowanymi w tej kwestii podglądami doktryny i orzecznictwa należy stwierdzić, iż istotą stawiania wykonawcom ubiegającym się o zamówienie publiczne warunków dostępu do tego zamówienia (tzw. warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego) jest uzyskanie swoistego rodzaju rękojmi, że wykonawca któremu zamówienie miałoby być udzielone podoła jego realizacji, tj. wykona je w sposób należyty. Zasadność wyznaczenia w SIWZ określonego poziomu zdolności zawodowych jako warunku udziału w postępowaniu nie może pomijać fundamentalnej dla postępowań w sprawach zamówień publicznych zasady wyrażonej w art. 7 ust. 1 ustawy PZP, nakazującej prowadzenie postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców. Z zasady równego traktowania wykonawców wynika nie tylko obowiązek jednakowego traktowania wykonawców na każdym etapie postępowania, ale także zakaz stosowania w postępowaniu środków dyskryminujących wykonawców ze względu na ich właściwości. Oczywiście każdy warunek udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego z samej definicji stanowi pewne ograniczenie, nie mniej prawidłowo określony powinien mieć zawsze na celu zweryfikowanie zdolności wykonawcy do realizacji przedmiotu zamówienia i nie może wykluczyć z postępowania podmiotów, które są zdolne do jego należytej realizacji. Z kolei z art. 22 ust. 1a ustawy PZP wynika obowiązek określenia warunku udziału w postępowaniu w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia. Test proporcjonalności polega na wykazaniu, że podjęte działania są adekwatne i konieczne do osiągnięcia wybranego celu (p. wyroku ETS z 16 września 1999 r., C-414/97, Komisja Wspólnot Europejskich v. Królestwo Hiszpanii).Tym samym proporcjonalność określonego w SIWZ warunku przejawiać się powinna w adekwatności do przedsięwzięcia, jakim jest opisywany przez Zamawiającego przedmiot zamówienia. Zaś za przekroczenie granic tego przedmiotu należy uznać za wygórowane wymaganie, nieznajdujące uzasadnienia potrzebami zamawiającego. W kontekście powyższego warto również przywołać orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) o sygnaturze KIO/UZP 235/09 (wyrok KIO z dnia 12.03.2009 r., Zamówienia Publiczne w Orzecznictwie Zeszyt nr 4 poz. 30) stwierdzające, że stawiane przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu winny być proporcjonalne, adekwatne do przedmiotu zamówienia, nie mogą w drodze nadmiernych wymagań z góry eliminować z udziału w postępowaniu niektórych wykonawców (zob. również uchwała KIO z dnia 8.10.2014 r., sygn. KIO/KU 93/14). Dodatkowo, jak wynika z wyr. KIO z dnia 14.03.2017 r. (sygn. KIO 371/17), prawo Zamawiającego do określenia warunku udziału w postępowaniu na poziomie umożliwiającym zweryfikowanie zdolności wykonawcy do realizacji zamówienia nie może być utożsamiane z prawem do określenia warunku wymagającego od potencjalnego wykonawcy wykazaniem się posiadaniem doświadczenia w wykonawstwie zamówień niemalże identycznego jak przedmiot zamówienia doświadczenia. W myśl powyższego orzeczenia KIO to, że przedmiot prac projektowych dotyczyć ma budynków użyteczności publicznej, nie oznacza, że Zamawiający może automatycznie ograniczyć dostęp do zamówienia wykonawcom, którzy wykonali prace projektowe w odniesieniu do innych budynków. Przenosząc powyższe uwagi do ww. warunku opisanego w SIWZ i ogłoszeniu o zamówieniu należy stwierdzić, iż wyznaczony tam wymóg legitymowania się wykonaniem dokumentacji projektowo – kosztorysowej tylko dla budynków użyteczności publicznej nie jest adekwatny do niniejszego przedmiotu zamówienia i tym samym bezzasadnie zawęża krąg potencjalnych wykonawców zdolnych do realizacji niniejszego zamówienia. Choć zgodnie z § 3 pkt 6) rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U z 2015 r. poz. 1422 – tj. z dnia 18.09.2015 r.) do kategorii pojęciowej „budynek użyteczności publicznej” zalicza się dość spora grupa budynków, to z pewnością do tej grupy nie zaliczają się choćby budynki mieszkalne wielorodzinne czy niektóre budynki zamieszkania zbiorowego. Wśród budynków mieszkalnych wielorodzinnych czy zamieszkania zbiorowego nie chodzących w zakres rozumienia „budynek użyteczności publicznej” znajdują się również takie, które zakresem czy złożonością przewidzianych do zaprojektowania w nich prac termomodernizacyjnych wcale nie ustępują pracom stanowiącym przedmiot niniejszego zamówienia. W niniejszym postępowaniu zakres prac termomodernizacyjnych wyliczony został w pkt 3.2.1 – 3.2.7 SIWZ (analogicznie w § 1 ust. 1 wzoru umowy jako załączniku nr 1 SIWZ). Co więcej, wśród budynków mieszkalnych wielorodzinnych czy zamieszkania zbiorowego nie zaliczanych do kategorii budynków użyteczności publicznej są również takie, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę (a tym samym również uwzględniają wiedzę i doświadczenie w projektowaniu z udziałem tego etapu procesu budowlanego), projektowania we współpracy z organami publicznego nadzoru konserwatorskiego, a nawet montaż i wykorzystanie w budynku urządzeń czy innego rodzaju instalacji w zakresie odnawialnych źródeł energii. Samo określenie „budynek użyteczności publicznej” jest pojęciem zdefiniowanym przez pryzmat podmiotów, którym te budynki mają służyć (wojsko, policja, szkoły itd.), a nie złożoności czy zakresu przewidzianych do wykonania w nim prac projektowych czy budowlanych. Wprawdzie w opisie ww. warunku udziału w niniejszym postępowaniu nie jest literalnie wyrażone, iż wskazane tam określenie „budynek użyteczności publicznej” należy rozumieć w znaczeniu nadanym mu w ww. rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., niemniej nie może budzić wątpliwości, że wśród typowych wykonawców zainteresowanych udziałem w niniejszym postępowaniu (projektantów, firm wykonujących usługi projektowe dla realizacji robót budowlanych) pojęcie to musiało być rozumiane właśnie w znaczeniu podanym przez ww. definicję legalną „budynku użyteczności publicznej”. Zresztą w obrocie prawnym czy budowlanym nie ma inaczej zdefiniowanego pojęcia „budynek użyteczności publicznej”. Być może można byłoby tu mówić o pewnym „luzie interpretacyjnym” w zakresie rozumienia warunku, gdyby w jego opisie warunku użyto określenia „obiekt użyteczności publicznej”. Tak się jednak nie stało. Na rynku usług projektowo - budowlanych określenie „budynek użyteczności publicznej” kojarzy się jednoznacznie w znaczeniu określonym definicją ww. rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Reasumując powyższe, należało przyznać, iż określony w pkt 9.2.3. (1) lit a) SIWZ warunek udziału w niniejszym postępowaniu (gdzie na jako jeden z mierników określających minimalny poziom zdolności zawodowych wskazano doświadczenie w projektowaniu budynków użyteczności publicznej) uniemożliwił złożenie ofert podmiotom, które mają doświadczenie w wykonaniu prac projektowo – kosztorysowych w zakresie adekwatnym do przedmiotu niniejszego zamówienia uzyskanym przy świadczeniu usług projektowo – kosztorysowych dla budynków budownictwa wielorodzinnego (czy zamieszkania zbiorowego nie będących budynkami użyteczności publicznej) o zakresie czy charakterze adekwatnym do prac objętych postępowaniem, co należy uznać za naruszenie zasady konkurencyjności i równego traktowania wykonawców, a także dyrektywom proporcjonalności warunku udziału w postępowaniu wyrażonym w art. 22 ust. 1a ustawy PZP. Podkreślić tu bowiem należy, iż o naruszeniu powyższych zasad przy określaniu warunku udziału w postępowaniu rozstrzyga się nie w oparciu podmioty spełniające kryteria udziału, ale o podmioty, które kryteriów takich nie mogły spełniać tylko dlatego, że ich zdolności (doświadczenie) zawodowe zostały nabyte wskutek zrealizowania prac projektowych porównywalnych (adekwatnych) zakresem czy charakterem do tych które stanowią przedmiot niniejszego postępowania, tyle że w odniesieniu do budynków innych niż budynki użyteczności publicznej. Na powyższa ocenę wpływ ma niewątpliwie również to, że oferty w niniejszym postępowaniu złożyło zaledwie dwóch wykonawców. Zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy PZP zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, jeżeli postępowanie to obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. W myśl powszechnie akceptowanych poglądów doktryny i orzecznictwa podstawę do zastosowania art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy PZP stanowi nie tylko art. 146 ust. 1 ustawy PZP (kwalifikowane wady postępowania) ale również art. 146 ust. 6 tejże ustawy. W myśl art. 146 ust. 6 ustawy PZP Prezes Urzędu Zamówień Publicznych może wystąpić do sądu o unieważnienie umowy w przypadku dokonania przez zamawiającego czynności lub zaniechania dokonania czynności z naruszeniem przepisu ustawy, które miało lub mogło mieć wpływ na wynik postępowania. Niemniej sami zamawiający są również uprawnieni do badania okoliczności skutkujących unieważnieniem postępowania, które mieszczą się w dyspozycji art. 146 ust. 6 ustawy PZP (tak m.in. wyrok KIO z dnia 02.06.2011 r., sygn. akt: KIO 1033/11, z dnia 31.03.2011 r., sygn. akt: KIO 582/11, z dnia 02.06.2011 r., sygn. akt: KIO 1037/11, z dnia 29.09.2011 r., sygn. akt: KIO 2028/11, z dnia 19.09.2012 r., sygn. akt: KIO 1900/12, z dnia 5.03. 2012 r., sygn. akt: KIO 356/12, z dnia 12.12.2013 r., sygn. akt KIO 2730/13 – aktualnie również wyr. KIO z dnia 29.08.2016 r., sygn. akt KIO 1522/16, z dnia 30.12.2016 r., sygn. akt KIO 2389/16). Obowiązek unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 146 pkt 6 ustawy PZP zachodzi w przypadku gdy zachodzi koniunkcja trzech przesłanek. Po pierwsze, musi zaistnieć wada postępowania (naruszenie przepisów ustawy PZP). Po drugie, owa wada (naruszenie przepisów ustawy PZP) musi być tego rodzaju, że co najmniej może mieć wpływ na wynik postępowania. Po trzecie wada (naruszenie przepisów ustawy PZP) musi być nieusuwalne. Wszystkie trzy przesłanki wystąpiły w niniejszym postępowaniu. Określenie warunków udziału w postępowaniu w sposób, który z góry (w sposób dyskryminujący) ogranicza krąg wykonawców potencjalnie zdolnych do wykonania niniejszego zamówienia stanowi naruszenie art. 7 ust. 1 i art. 22 ust. 1a ustawy PZP, a tym samym wadę postępowania (naruszenie art. 7 ust. 1 i art. 22 ust. 1a ustawy PZP), która co najmniej mogła mieć wpływ na wynik niniejszego postępowania (zob. wyrok KIO z dnia 19 stycznia 2011 r., KIO/UZP 34 /11., wyrok KIO z dnia 13.12.2016 r., sygn. akt KIO 2193/16). Nie można bowiem wykluczyć, iż gdyby wskazane w treści ww. warunku odwołanie się do doświadczenia w realizacji budynków użyteczności publicznej jako jednego z wymogów dostępu do zamówienia ofertę mogliby złożyć (i w konsekwencji uzyskać zamówienie) również wykonawcy wykazujący zdolności (doświadczenie) zawodowe uzyskane w wyniku realizacji prac projektowych porównywalnych zakresem czy charakterem do tych które stanowią przedmiot niniejszego postępowania, tyle że w odniesieniu do budynków mieszkalnych wielorodzinnych czy tych zamieszkania zbiorowego, które nie są budynkami użyteczności publicznej. Jest to o tyle istotne, iż w ostatnich w całym kraju miało miejsce bardzo wiele przedsięwzięć w zakresie termomodernizacji chociażby budynków mieszkalnych wielorodzinnych z zakresem prac adekwatnym do niniejszego zamówienia. Poprzez dopuszczenie do niniejszego zamówienia wykonawców świadczących usługi projektowo – kosztorysowe dla tych budynków wynik niniejszego postępowania mógł być inny. Przy czym nieważny jest tu stopień pewności czy rzeczywiście tak by było. Dla unieważnienia umowy o zamówienie publiczne na podstawie art. 146 ust. 6 ustawy PZP wystarczająca jest już sama potencjalna możliwość zaistnienia innego wyniku postępowania na skutek naruszenia wyżej wskazanych przepisów ustawy PZP. Wadliwie określony w treści pkt 9.2.3. (1) lit a) SIWZ ww. warunek udziału w niniejszym postępowaniu został niestety dostrzeżony dopiero na etapie po upływie terminu składania ofert. Tym samym niemożliwe stało się jego poprawienie w celu usunięcia wadliwości. Takie poprawienie możliwe byłoby bowiem jedynie skutek dokonania modyfikacji SIWZ, o której mowa w art. 38 ustawy PZP. Dla niniejszego postępowania, które jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego wskazana modyfikacja (poprawienie) SIWZ jest możliwa (wywołuje skutki prawne), tylko wtedy jeżeli jest dokonana przed upływem terminu składania ofert. Tym samym, na obecnym etapie postępowania (po terminie składania ofert) jest to już nie możliwe i Zamawiającemu nie pozostawało nic innego jak unieważnienie niniejszego postępowania. Już tylko na marginesie powyższego warto dodać, iż zasadę równego traktowania wykonawców i zachowania uczciwej konkurencji narusza również wskazany w kwestionowanym warunku wymóg określający wartość wykonanej dokumentacji projektowo – kosztorysowych na poziomie minimum 100 000 zł przy czym wyrażonej jako kwota brutto. Kwota brutto, to kwota zawierająca w sobie m.in. podatek VAT. Stawka podatku VAT jest różna w poszczególnych krajach. Przykładowo, w Polsce stawka ta dla usług stanowiących przedmiot niniejszego postępowania wynosi 23%, na Węgrzech 27%, a w Niemieckiej Republice Federalnej 18%. Zatem tak określony warunek w zakresie wartości wykonanego zamówienia skutkuje zróżnicowanym traktowaniem wykonawców, z przyczyn od nich niezależnych, związanych tylko i wyłącznie z Państwem ich siedziby/miejsca zamieszkania. W tym kontekście przypomnieć wypada, iż w myśl choćby motywu pierwszego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych ich udzielanie przez instytucje państw członkowskich lub w imieniu tych instytucji musi być zgodne z zasadami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), a w szczególności z zasadą swobodnego przepływu towarów, swobody przedsiębiorczości oraz swobody świadczenia usług, a także z zasadami, które się z nich wywodzą, takimi jak: zasada równego traktowania, zasada niedyskryminacji, zasada wzajemnego uznawania, zasada proporcjonalności oraz zasada przejrzystości.

IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:


IV.2 Całkowita wartość zamówienia

Wartość bez VAT


Waluta


IV.3) INFORMACJE O OFERTACH

Liczba otrzymanych ofert
2
w tym

Liczba otrzymanych ofert od małych i średnich przedsiębiorstw:


Liczba otrzymanych ofert od wykonawców z innych państw członkowskich Unii Europejskiej:
0

Liczba otrzymanych ofert od wykonawców z państw niebędących członkami Unii Europejskiej:
0

liczba ofert otrzymanych drogą elektroniczną:
0


IV.4) LICZBA ODRZUCONYCH OFERT:


IV.5) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
Zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie:
nie
,  ,  ,  ,  ,  kraj/woj.
Wykonawca jest małym/średnim przedsiębiorcą: nie
Wykonawca pochodzi z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej: nie
Skrót literowy nazwy państwa:
Wykonawca pochodzi z innego państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej: nie
Skrót literowy nazwy państwa:

IV.6) INFORMACJA O CENIE WYBRANEJ OFERTY/ WARTOŚCI ZAWARTEJ UMOWY ORAZ O OFERTACH Z NAJNIŻSZĄ I NAJWYŻSZĄ CENĄ/KOSZTEM


Cena wybranej oferty/wartość umowy


Oferta z najniższą ceną/kosztem
124845
>
Oferta z najwyższą ceną/kosztem
188128,50

Waluta:
PLN


IV.7) Informacje na temat podwykonawstwa


Wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcy/podwykonawcom


Wartość lub procentowa część zamówienia, jaka zostanie powierzona podwykonawcy lub podwykonawcom:


IV.8) Informacje dodatkowe:



IV.9) UZASADNIENIE UDZIELENIA ZAMÓWIENIA W TRYBIE NEGOCJACJI BEZ OGŁOSZENIA, ZAMÓWIENIA Z WOLNEJ RĘKI ALBO ZAPYTANIA O CENĘ

IV.9.1) Podstawa prawna

Postępowanie prowadzone jest w trybie   na podstawie art.  ustawy Pzp.


IV.9.2) Uzasadnienia wyboru trybu

Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.
Adres: Wojska Polskiego 71B, 60-630 Poznań
woj. wielkopolskie
Dane kontaktowe: email: sekretariat@iwnirz.pl
tel: +48618455800
fax: +48618417830
Termin składania wniosków lub ofert:
2017-05-09
Dane postępowania
ID postępowania BZP/TED: 7743720170
ID postępowania Zamawiającego: TA/Zp-6/17
Data publikacji zamówienia: 2017-04-27
Rodzaj zamówienia: usługi
Tryb& postępowania [PN]: Przetarg nieograniczony
Czas na realizację: -
Wadium: -
Oferty uzupełniające: NIE
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 1
Kryterium ceny: 60%
WWW ogłoszenia: www.iwnirz.pl
Informacja dostępna pod: www.iwnirz.pl
Okres związania ofertą: 31 dni
Kody CPV
71220000-6 Usługi projektowania architektonicznego
71230000-9 Organizowanie architektonicznych konkursów projektowych
Wyniki
Nazwa części Wykonawca Data udzielenia Wartość