TI Tytuł PL-Warszawa: Usługi prawnicze
ND Nr dokumentu 104417-2012
PD Data publikacji 31/03/2012
OJ Dz.U. S 64
TW Miejscowość WARSZAWA
AU Nazwa instytucji Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 1 - Ministerstwo lub inny organ państwowy lub federalny
DS Dokument wysłany 28/03/2012
DT Termin 11/05/2012
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 3 - Ogłoszenie o zamówieniu
RP Legislacja 5 - Unia Europejska, z udziałem krajów GPA
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 79000000 - Usługi biznesowe: prawnicze, marketingowe, konsultingowe, rekrutacji, drukowania i zabezpieczania
79100000 - Usługi prawnicze
79111000 - Usługi w zakresie doradztwa prawnego
79131000 - Usługi w zakresie dokumentów
79140000 - Doradztwo prawne i usługi informacyjne
OC Pierwotny kod CPV 79000000 - Usługi biznesowe: prawnicze, marketingowe, konsultingowe, rekrutacji, drukowania i zabezpieczania
79100000 - Usługi prawnicze
79111000 - Usługi w zakresie doradztwa prawnego
79131000 - Usługi w zakresie dokumentów
79140000 - Doradztwo prawne i usługi informacyjne
IA Adres internetowy (URL) www.mac.bip.gov.pl
DI Podstawa prawna Dyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

31/03/2012    S64    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta 

PL-Warszawa: Usługi prawnicze

2012/S 64-104417

Ogłoszenie o zamówieniu

Usługi

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
ul. Stefana Batorego 5
Punkt kontaktowy: www.mac.bip.gov.pl
02-591 Warszawa
POLSKA
Tel.: +48 226014463
E-mail: marcin.milczarek@mac.gov.pl
Faks: +48 228456044

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.mac.bip.gov.pl

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Specyfikacje i dokumenty dodatkowe (w tym dokumenty dotyczące dialogu konkurencyjnego oraz dynamicznego systemu zakupów) można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać na adres: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Ministerstwo lub inny organ krajowy lub federalny, w tym jednostki regionalne i lokalne
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Ogólne usługi publiczne
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez instytucję zamawiającą:
1. Przedmiotem zamówienia jest zawarcie umowy ramowej na świadczenie usług doradczych w ramach projektu pn. Projekt systemowy – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, realizowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Usługi
Kod NUTS
II.1.3)Informacje na temat zamówienia publicznego, umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
Ogłoszenie dotyczy zawarcia umowy ramowej
II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej
Umowa ramowa z kilkoma wykonawcami
liczba maksymalna uczestników planowanej umowy ramowej: 3

Czas trwania umowy ramowej

Okres w miesiącach: 41

Szacunkowa całkowita wartość zakupów w całym okresie obowiązywania umowy ramowej

Szacunkowa wartość bez VAT:
Zakres: między 130 000,00 i 3 000 000,00 EUR
II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu
SZczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla przetargu nieograniczonego prowadzonego w celu zawarcia umowy ramowej na usługi doradcze w ramach projektu pn. Projekt systemowy – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, realizowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013, w zakresie:
1) przygotowywania opinii, analiz, ekspertyz i rekomendacji:
— prawnych,
— ekonomicznych,
— technicznych,
— finansowych dla podmiotów realizujących lub zamierzających realizować projekty z zakresu działania 8.3 lub 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (dalej jako „projekty”), a także rekomendacji, itp., w zakresie zagadnień związanych ze społeczeństwem informacyjnym, a także budową, eksploatacją i zarządzaniem infrastrukturą szerokopasmową przez podmioty, o których mowa powyżej. Ww. opinie, analizy, ekspertyzy i rekomendacje dotyczyć mogą także działań koordynacyjnych na poziomie strategicznym w celu ograniczenia barier w dostępie do Internetu.
Ww. opracowania będą przekazywane Zamawiającemu drogą elektroniczną w formatach PDF i DOC, w terminach określanych w umowach wykonawczych, a także na koniec każdego miesiąca, zbiorczo w wersji drukowanej.
Przez opinię Zamawiający rozumie opis, analizę, interpretację wraz z oceną przedstawionej przez Zamawiającego kwestii.
Przez analizę Zamawiający rozumie szczegółowe rozważenie przedstawionego przez Zamawiającego problemu, odpowiednie zestawienie i opracowanie danych poprzez porównanie i wyciągnięcie wniosków odnośnie przedstawionej kwestii.
Przez ekspertyzę Zamawiający rozumie opis, analizę, interpretację oraz wszechstronną ocenę przedstawionej przez Zamawiającego kwestii wraz z elementami lub okolicznościami ubocznymi.
Przez rekomendację Zamawiający rozumie opracowanie zawierające wskazanie najkorzystniejszych rozwiązań w zakresie realizowanych projektów.
2) przygotowywania opinii i interpretacji aktów prawnych oraz propozycji zmian legislacyjnych, dotyczących budowy, eksploatacji i zarządzania infrastrukturą szerokopasmową w Polsce oraz rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Ww. opracowania będą dotyczyć aspektów prawnych, technicznych i ekonomicznych projektów związanych ze społeczeństwem informacyjnym oraz prowadzenia inwestycji w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej oraz jej eksploatacji i zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego, prawa administracyjnego, prawa telekomunikacyjnego, a także zagadnień związanych z pomocą publiczną oraz finansowaniem inwestycji z wykorzystaniem środków europejskich. Ponadto dotyczyć mogą one działań koordynacyjnych na poziomie strategicznym w celu ograniczenia barier w dostępie do Internetu.
Opracowania te będą przekazywane Zamawiającemu drogą elektroniczną w formatach PDF i DOC, w terminach określanych w umowach wykonawczych, a także na koniec każdego miesiąca, zbiorczo w wersji drukowanej.
3) przygotowywania wzorów dokumentów, związanych ze społeczeństwem informacyjnym w tym prowadzeniem procesu inwestycyjnego w zakresie budowy infrastruktury szerokopasmowej, jej eksploatacji i zarządzania, w szczególności umów związanych z partnerstwem publiczno-prywatnym pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego a przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, modeli współpracy pomiędzy podmiotami publicznymi i prywatnymi, umów o generalne wykonawstwo inwestycji, umów na dostawę urządzeń, umów na eksploatację infrastruktury, umów związanych z finansowaniem inwestycji, umów o roboty budowlane lub zastępstwo inwestycyjne, umów przedwstępnych, umów związanych z dostępem do nieruchomości oraz dostępem telekomunikacyjnym, umów dzierżawy, dokumentacji związanych z udzielaniem zamówień publicznych, dokumentacji związanej z udzielaniem pomocy publicznej, oceną oddziaływania na środowisko, zatwierdzaniem wkładu finansowego.
Ww. wzory dokumentów będą zatwierdzane i podpisywane przez ekspertów wskazanych przez Wykonawcę w umowie ramowej.
Wykonawca będzie zobowiązany do przekazywania Zamawiającemu ww. wzorów dokumentów drogą elektroniczną w formatach PDF i DOC, w terminach określanych w umowach wykonawczych, a także na koniec każdego miesiąca, zbiorczo w wersji drukowanej.
4) udzielania indywidualnego wsparcia podmiotom realizującym lub zamierzającym realizować projekty z zakresu działania 8.3 lub 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, w zakresie zagadnień związanych z budową infrastruktury szerokopasmowej i społeczeństwa informacyjnego poprzez indywidualne konsultacje, udzielanie odpowiedzi na pytania, indywidualne wsparcie w przygotowaniu dokumentacji (m.in. wniosek o dofinansowanie, PFU, dokumentacja techniczna i finansowa) lub rozliczeniu dotacji, przygotowanie i prowadzenie prenotyfikacji lub notyfikacji projektu, opracowanie projektu zmian do dokumentów programowych lub konkursowych albo Zamawiającemu poprzez indywidualne konsultacje.
W zakresie udzielania odpowiedzi na pytania Zamawiający wskazuje, iż pytanie te będą kierowane do Wykonawcy drogą elektroniczną (e-mailowo) przez Zamawiającego, który otrzyma je bezpośrednio od ww. podmiotów. W ten sam sposób Wykonawca będzie udzielał odpowiedzi – tj. drogą elektroniczną (e-mailowo), bezpośrednio do podmiotu, który wystąpił z zapytaniem, oraz dodatkowo do wiadomości Zamawiającego.
Indywidualne konsultacje mogą mieć postać bezpośrednich spotkań ww. podmiotów z Wykonawcą i ewentualnie podmiotami trzecimi, z udziałem w nich Zamawiającego lub bez jego udziału.
Indywidualne konsultacje dla Zamawiającego mogą mieć postać bezpośrednich spotkań z Zamawiającym, w szczególności w zakresie prowadzenia działań koordynacyjnych na poziomie strategicznym w celu ograniczenia barier w dostępie do Internetu.
Indywidualne konsultacje dla ww. podmiotów oraz Zamawiającego będą udzielane również przy pomocy środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Spotkania i inne konsultacje, które będą mieć miejsce bez udziału Zamawiającego, będą podlegały jego weryfikacji, w szczególności poprzez przeprowadzenie wywiadu z podmiotem, któremu zostało udzielone wsparcie, przekazania do wypełnienia ankiet oceniających świadczone przez Wykonawcę usługi).
W ramach czynności określonych w pkt 1 – 4 Zamawiający przewiduje udzielenie wskazanych poniżej zamówień, których szacowana ilość roboczogodzin przedstawia się następująco:
a) opinie, porady prawne i rekomendacje, wzory dokumentów
Szacowana ilość roboczogodzin: 11 100.
b) rekomendacje dla zamówień publicznych
Szacowana ilość roboczogodzin: 1 050.
c) indywidualne badanie stanu poszczególnych projektów szerokopasmowych JST wraz z indywidualnymi konsultacjami:
Szacowana ilość roboczogodzin 2 200.
d) rekomendacje dla etapu eksploatacji infrastruktury szerokopasmowej JST
Szacowana ilość roboczogodzin 1 800.
e) rekomendacje w zakresie mechanizmu ustalania i kontroli taryf stosowanych przez operatora infrastruktury JST
Szacowana ilość roboczogodzin: 1 800.
f) rekomendacje dotyczące utrzymania trwałości projektów oraz kontynuacji wsparcia projektów szerokopasmowych w kolejnej perspektywie programowej
Szacowana ilość roboczogodzin: 1 200.
g) na wniosek JST indywidualne wsparcie w przygotowaniu dokumentacji lub rozliczeniu dotacji (wniosek o dofinansowanie, pfu, dokumentacja techniczna i finansowa)
Szacowana ilość roboczogodzin: 5 250.
h) na wniosek JST przygotowanie i prowadzenie prenotyfikacji lub notyfikacji projektu. Zamawiający może wymagać przygotowania i prowadzenia prenotyfikacji lub notyfikacji projektu w języku obcym.
Szacowana ilość roboczogodzin: 1 000.
i) przygotowanie założeń dla projektów aktów normatywnych niezbędnych do usunięcia problemów
Szacowana ilość roboczogodzin: 600.
j) opracowanie projektu zmian do dokumentów programowych lub konkursowych
Szacowana ilość roboczogodzin: 325.
5) przygotowania Planu Działań, obejmującego analizę możliwości koordynacji w aspekcie:
— stosowanych technologii, w szczególności pod kątem zapewnienia interoperacyjności i kompatybilności implementowanych rozwiązań technicznych,
— organizacyjnym, tj. przeniesienie części zadań podejmowanych w ramach projektów na zespół projektu systemowego, a także transfer informacji o najbardziej optymalnych strukturach organizacyjnych projektów,
— ekonomiczno–finansowym, w szczególności możliwości zredukowania kosztów przez stosowanie ujednoliconych procedur,
— prawnym, tj. stosowanych rozwiązań prawnych.
Plan Działań, jako „plan kroczący” powinien być aktualizowany na każde żądania Zamawiającego. W ramach przygotowania i aktualizacji Planu Działań mogą być zlecane Wykonawcy przez Zamawiającego działania koordynacyjne na poziomie strategicznym w celu ograniczenia barier w dostępie do Internetu.
Wykonawca będzie zobowiązany do przekazania Planu Działań drogą elektroniczną w formatach PDF i DOC, w terminie określonym w umowie wykonawczej, a także w wersji drukowanej na koniec miesiąca, w którym dokument ten został sporządzony.
Szacowana ilość roboczogodzin: 600.
6) udział, w charakterze eksperta w szkoleniach lub warsztatach, lub prowadzenie szkoleń lub warsztatów, które będą się odbywać w ramach Projektu systemowego, wraz z przygotowaniem materiałów informacyjnych i szkoleniowych przeznaczonych do dystrybucji wśród ich uczestników (w wersji elektronicznej).
Zamawiający będzie wymagał, aby w ww. szkoleniach wzięły udział osoby posiadające odpowiednie - w zależności od tematyki szkolenia - wykształcenie i doświadczenie, które zostanie wskazane w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. W zależności od tematyki szkolenia Zamawiający może wymagać, aby w szkoleniu wzięła różna ilość przedstawicieli Wykonawcy – min. 1 osoba, max 5 osób.
Szkolenia będą przeprowadzane z zakresu aspektów prawnych, technicznych i ekonomicznych projektów związanych ze społeczeństwem informacyjnym, a także prowadzenia inwestycji w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej oraz jej eksploatacji i zarządzania, z uwzględnieniem regulacji związanych z prawem zamówień publicznych, prawem administracyjnym w szczególności prawem telekomunikacyjnym oraz prawem budowlanym, pomocą publiczną oraz finansowaniem inwestycji z wykorzystaniem środków europejskich, a w szczególności będą obejmować następujące zagadnienia:
— wybór właściwej ścieżki procesu inwestycyjnego, w szczególności w zakresie wymaganych decyzji lokalizacyjnych lub innych decyzji z zakresu planowania przestrzennego, a także wskazanie w tym zakresie optymalnych rozwiązań biorąc pod uwagę zakres projektu, a w tym rodzaje obiektów budowlanych i robót budowlanych objętych projektem,
— zagadnienia związane z pomocą publiczną, w tym doradztwo związane z właściwym opracowaniem dokumentacji notyfikacyjnej, w szczególności w zakresie zachowania zasad wynikających z właściwych wytycznych KE,
— optymalne modele organizacyjno-prawnych fazy inwestycyjnej i eksploatacyjnej projektu, przy uwzględnieniu właściwego harmonogramu inwestycji i konieczności dotrzymania terminu ukończenia projektu i jego rozliczenia,
— opracowywanie dokumentacji przetargowych i dokumentacji na wybór partnera prywatnego (w projektach przewidujących pomoc indywidualną), pomoc w określeniu optymalnych kryteriów wyboru ofert,
— opracowywanie wniosku o potwierdzenie wkładu finansowego (w tzw. dużych projektach),
— zagadnienia związane z art. 6 i 7 ustawy z dnia 7.5.2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, w szczególności dla projektów obejmujących swym zakresem udostępnienia tzw. Internetu socjalnego.
Miejsce przeprowadzenia szkoleń: teren całej Polski.
Przewidywana ilość szkoleń: 30.
Szacowana ilość roboczogodzin w ramach jednego szkolenia: 24.
Szacowana ilość roboczogodzin w ramach wszystkich szkoleń: 720.
7) opracowanie publikacji w wersji elektronicznej o charakterze poradników lub broszur, wraz z przygotowaniem ich do druku, z zakresu: aspektów prawnych, technicznych i ekonomicznych procesu budowy infrastruktury telekomunikacyjnej oraz jej eksploatacji i zarządzania, z uwzględnieniem regulacji związanych z prawem zamówień publicznych, prawem administracyjnym w szczególności prawem budowlanym oraz prawem telekomunikacyjnym, pomocą publiczną oraz finansowaniem inwestycji z wykorzystaniem środków europejskich. Ww. publikacje w szczególności będą obejmować następujące zagadnienia:
— wybór właściwej ścieżki procesu inwestycyjnego, w szczególności w zakresie wymaganych decyzji lokalizacyjnych lub innych decyzji z zakresu planowania przestrzennego, a także wskazanie w tym zakresie optymalnych rozwiązań biorąc pod uwagę zakres projektu, a w tym rodzaje obiektów budowlanych i robót budowlanych objętych projektem,
— zagadnienia związane z pomocą publiczną, w tym doradztwo związane z właściwym opracowaniem dokumentacji notyfikacyjnej, w szczególności w zakresie zachowania zasad wynikających z właściwych wytycznych KE,
— optymalne modele organizacyjno-prawne fazy inwestycyjnej i eksploatacyjnej projektu, przy uwzględnieniu właściwego harmonogramu inwestycji i konieczności dotrzymania terminu ukończenia projektu i jego rozliczenia,
— opracowywanie dokumentacji przetargowych i dokumentacji na wybór partnera prywatnego (w projektach przewidujących pomoc indywidualną), pomoc w określeniu optymalnych kryteriów wyboru ofert,
— opracowywanie wniosku o potwierdzenie wkładu finansowego (w tzw. dużych projektach),
— zagadnienia związane z art. 6 i 7 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106 poz. 675), w szczególności dla projektów obejmujących swym zakresem udostępnienia tzw. Internetu socjalnego.
Ww. materiały będą w wersji elektronicznej publikowane na portalu Krajowego Forum Szerokopasmowego – Polska Szerokopasmowa oraz w innych witrynach internetowych, w ramach Projektu Systemowego.
Przygotowane przez Wykonawcę publikacje będą przekazywane Zamawiającemu w formie pliku Word (wersja edytowalna).
Szacunkowa ilość stron jednej publikacji o charakterze poradnika (w zależności od tematyki): 50 – 200.
Szacunkowa ilość stron jednej publikacji o charakterze broszury (w zależności od tematyki): 1 – 20.
W zależności od tematyki danego poradnika lub broszury Zamawiający szacuje, iż może być wymagane zawarcie w nim także elementów graficznych, jednakże nie więcej niż 45 %.
Zamawiający będzie wymagał, aby ww. materiały zostały przygotowane przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, wskazane w planowanej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Szacowana ilość publikacji: 1 – 20; w tym:
— publikacji o charakterze poradnika: 1-10,
— publikacji o charakterze broszury: 1 - 10.
Szacowana ilość roboczogodzin 600.
II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

79100000, 79140000, 79111000, 79131000, 79000000

II.1.7)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): tak
II.1.8)Części
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.1.9)Informacje o ofertach wariantowych
Dopuszcza się składanie ofert wariantowych: nie
II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
Szacunkowa wartość bez VAT:
Zakres: między 130 000,00 i 3 000 000,00 EUR
II.2.2)Informacje o opcjach
Opcje: nie
II.2.3)Informacje o wznowieniach
Jest to zamówienie podlegające wznowieniu: tak
II.3)Czas trwania zamówienia lub termin realizacji
Okres w miesiącach: 41 (od udzielenia zamówienia)

Sekcja III: Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

III.1)Warunki dotyczące zamówienia
III.1.1)Wymagane wadia i gwarancje:
1. W przedmiotowym postępowaniu, przed upływem terminu składania ofert, Wykonawca zobowiązany jest wnieść wadium w wysokości 168 000 PLN (słownie: sto sześćdziesiąt osiem tysięcy złotych)
2. Wadium może być wnoszone zgodnie z art. 45 ust. 6 ustawy w:
1. pieniądzu;
2. poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym, że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym;
3. gwarancjach bankowych;
4. gwarancjach ubezpieczeniowych;
5. poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9.11.2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275 z późn. zm.).
3. Wadium wnoszone w pieniądzu należy wpłacić na rachunek bankowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji:
Nr rachunku: 06 1010 1010 0034 7613 9120 0000 z adnotacją:
„Wadium do przetargu na zawarcie umowy ramowej na świadczenie usług doradczych w ramach projektu pn. Projekt systemowy – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, realizowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013”.
4. W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu za moment wniesienia uznaje się moment uznania rachunku Zamawiającego. Potwierdzenie lub kserokopię potwierdzenia wpłaty wadium należy dołączyć do oferty.
5. W przypadku wadium wnoszonego w poręczeniu lub gwarancji, oryginał dokumentu (poręczenia lub gwarancji) należy złożyć w kasie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, ul. Batorego 5. Kopię dokumentu (poręczenia lub gwarancji) zdeponowanego w kasie, poświadczonego za zgodność z oryginałem przez osobę podpisującą ofertę należy dołączyć do oferty wraz z kopią potwierdzenia wniesienia wadium w kasie. Wzór takiego potwierdzenia stanowi załącznik nr 9 do SIWZ.
5.1. W przypadku wnoszenia wadium w postaci poręczenia bankowego lub poręczenia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, Wykonawca winien przedłożyć dokument poręczenia wystawiony przez poręczyciela, zawierający informację o udzieleniu poręczenia stanowiącego wadium na rzecz Zamawiającego do przetargu na zawarcie umowy ramowej na świadczenie usług doradczych w ramach projektu pn. Projekt systemowy – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, realizowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013, nr sprawy: 9/MAC/PN/12, ważnego przez okres związania ofertą określony w SIWZ oraz zobowiązanie poręczyciela do:
— nieodwołalnej,
— bezwarunkowej,
— płatnej na pierwsze żądanie Zamawiającego wypłaty wadium w przypadkach określonych w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy.
5.2. W przypadku wniesienia wadium w gwarancjach bankowych Wykonawca winien przedłożyć pisemną gwarancję udzieloną przez bank, zgodnie z wymaganiami określonymi przez prawo bankowe, obowiązującą przez okres związania ofertą określony w SIWZ, zawierającą informację, że udzielona gwarancja stanowi wadium na rzecz Zamawiającego do przetargu na zawarcie umowy ramowej na świadczenie usług doradczych w ramach projektu pn. Projekt systemowy – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, realizowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013, nr sprawy: 9/MAC/PN/12, ważnego przez okres związania ofertą określony w SIWZ oraz zobowiązanie podmiotu udzielającego gwarancji do:
— nieodwołalnej,
— bezwarunkowej,
— płatnej na pierwsze żądanie Zamawiającego wypłaty wadium w przypadkach określonych w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy.
5.3. W przypadku wniesienia wadium w gwarancjach ubezpieczeniowych Wykonawca winien przedłożyć pisemną gwarancję udzieloną przez firmę ubezpieczeniową, obowiązującą przez okres związania ofertą określony w SIWZ, zawierającą informację, że udzielona gwarancja stanowi wadium na rzecz Zamawiającego do przetargu na zawarcie umowy ramowej na świadczenie usług doradczych w ramach projektu pn. Projekt systemowy – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, realizowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013, nr sprawy: 9/MAC/PN/12, ważnego przez okres związania ofertą określony w SIWZ oraz zobowiązanie podmiotu udzielającego gwarancji do:
— nieodwołalnej,
— bezwarunkowej,
— płatnej na pierwsze żądanie Zamawiającego wypłaty wadium w przypadkach określonych w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy.
5.4. W przypadku wniesienia wadium w poręczeniach udzielonych przez podmioty, o których mowa, w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9.11.2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. Nr 109, poz. 1158 z późn. zm.), Wykonawca winien przedłożyć dokument poręczenia wystawiony przez poręczyciela, zawierający informację o udzieleniu poręczenia stanowiącego wadium na rzecz Zamawiającego do przetargu na zawarcie umowy ramowej na świadczenie usług doradczych w ramach projektu pn. Projekt systemowy – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, realizowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013, nr sprawy: 9/MAC/PN/12, ważnego przez okres związania ofertą określony w SIWZ oraz zobowiązanie poręczyciela do:
— nieodwołalnej,
— bezwarunkowej,
— płatnej na pierwsze żądanie Zamawiającego wypłaty wadium w przypadkach określonych w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy.
6. Zwrot albo zatrzymanie wadium następować będzie zgodnie z treścią art. 46 ustawy.
7. Zamawiający żąda ponownego wniesienia wadium przez Wykonawcę, któremu zwrócono wadium na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy, jeżeli w wyniku rozstrzygnięcia odwołania jego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Wykonawca wnosi wadium w terminie określonym przez Zamawiającego. W przypadku wadium wnoszonego w poręczeniu lub gwarancji, Wykonawca winien przedłożyć zobowiązanie podmiotu udzielającego gwarancji lub poręczyciela do bezwarunkowej wypłaty wadium na pierwsze żądanie Zamawiającego w przypadkach określonych w art. 46 ust. 5 ustawy, tj. zatrzymania wadium przez Zamawiającego wraz z odsetkami, jeżeli Wykonawca, którego oferta została wybrana:
— odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie,
— nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy,
— zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy.
III.1.2)Główne warunki finansowe i uzgodnienia płatnicze i/lub odniesienie do odpowiednich przepisów je regulujących:
III.1.3)Forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której zostanie udzielone zamówienie:
Nie dotyczy.
III.1.4)Inne szczególne warunki
Wykonanie zamówienia podlega szczególnym warunkom: nie
III.2)Warunki udziału
III.2.1)Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: Zamawiający nie zamieszcza opisu sposobu dokonania oceny jego spełniania.
III.2.2)Zdolność ekonomiczna i finansowa
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: Wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia musi wykazać się posiadaniem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę nie mniejszą niż 2 000 000 PLN.
III.2.3)Kwalifikacje techniczne
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:
1) w zakresie warunku - „posiadania wiedzy i doświadczenia” – Wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia musi wykazać się należytym wykonaniem, a przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie:
1. co najmniej 3 (trzy) usług (umów) o wartości co najmniej 75 000,00 PLN brutto każda, obejmujących doradztwo prawne dotyczące realizacji inwestycji telekomunikacyjnych, w ramach, których zostały przygotowane co najmniej:
a) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych dotyczących problematyki rozwoju infrastruktury szerokopasmowego Internetu bądź upowszechniania dostępu do Internetu; oraz
b) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych z zakresu prawa zamówień publicznych;
c) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych z zakresu prawa budowlanego;
d) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych z zakresu prawa telekomunikacyjnego;
e) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje dotyczące ustawy o wspieraniu usług i sieci telekomunikacyjnych.
Do spełnienia wymogu określonego w ust. 1 powyżej, wystarczające jest sporządzenie opinii, analiz, ekspertyz i interpretacji, w ilości wskazanej w lit. a-e w ramach wszystkich przedstawionych przez tego wykonawcę, a nie każdej z nich z osobna, z zastrzeżeniem, że każda z usług (umów) powinna obejmować sporządzenie przynajmniej opinii lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacji aktów prawnych lub zmian legislacyjnych w jednej ze wskazanych w lit. a-e kategorii.
2. co najmniej jednej (1) usługi obejmującej doradztwo w zakresie pomocy publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 30.4.2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.), polegające na:
a) przygotowaniu co najmniej jednej (1) fiszki notyfikacyjnej dla potrzeb notyfikacji pomocy publicznej, która została przekazana Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów; oraz
b) przygotowaniu co najmniej trzech (3) pisemnych analiz, ekspertyz lub opinii prawnych w zakresie pomocy publicznej dotyczących konieczności notyfikacji;
3. co najmniej dwóch (2) usług (umów) o wartości co najmniej 75 000,00 PLN brutto każda, obejmujących doradztwo prawne dotyczące projektu (przedsięwzięcia) o wartości nie mniejszej niż 5 000 000,00 PLN brutto, polegające na:
a) przygotowaniu co najmniej trzech (3) pisemnych analiz, ekspertyz, opinii prawnych, a także projektów umów w zakresie współpracy jednostek samorządu terytorialnego z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, oraz
b) przygotowaniu co najmniej dwóch (2) pisemnych analiz, ekspertyz, opinii prawnych, a także projektów umów w zakresie powierzenia przez jednostki samorządu terytorialnego realizacji zadań w formule partnerstwa publiczno – prywatnego, w rozumieniu ustawy z dnia 19.12.2008 r. o partnerstwie publiczno – prywatnym (Dz. U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100, z późn. zm.)
4. co najmniej dwóch (2) usług (umów) o wartości co najmniej 50 000,00 PLN brutto każda, obejmujące doradztwo prawne, w zakresie ubiegania się o dofinansowanie ze środków europejskich projektów inwestycyjnych w zakresie telekomunikacji lub społeczeństwa informacyjnego, o łącznej wartości nie mniejszej niż 5 000 000,00 PLN brutto;
5. co najmniej trzech (3) usług (umów) o wartości co najmniej 50 000,00 PLN brutto każda, obejmujących doradztwo prawne w zakresie przygotowania dokumentacji o udzielenie zamówienia publicznego, o wartości szacunkowej zamówień publicznych nie mniejszej niż 20 000 000,00 PLN brutto;
6. co najmniej pięciu (5) usług doradztwa finansowego o wartości co najmniej 50 000,00 PLN brutto każda, polegających na sporządzeniu sprawozdań finansowych lub analiz lub ekspertyz lub rekomendacji finansowo-ekonomicznych związanych z realizacją projektów inwestycyjnych w zakresie telekomunikacji lub społeczeństwa informacyjnego, w tym co najmniej:
a. dwóch (2) analiz lub ekspertyz lub rekomendacji dotyczących inwestycji, o wartości co najmniej 5 000 000,00 PLN brutto każda, w zakresie telekomunikacji, oraz
b. dwóch (2) analiz lub ekspertyz lub rekomendacji związanych z dofinansowaniem ze środków europejskich;
7. co najmniej trzech (3) usług (umów) doradztwa technicznego o wartości co najmniej 50 000 PLN brutto każda w zakresie inwestycji telekomunikacyjnych, w tym co najmniej jednej (1) dotyczącej sieci telekomunikacyjnej wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną o wartości co najmniej 5 000 000,00 PLN każda, polegającej na przygotowaniu dokumentacji budowy lub analiz lub ekspertyz lub rekomendacji technicznych.
2) w zakresie warunku – „dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia” –Wykonawca musi wykazać się dysponowaniem osobami, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, które spełniają następujące wymagania:
1. ekspert ds. prawa telekomunikacyjnego – co najmniej dwie osoby, z których każda:
a) ma uprawnienia radcy prawnego, adwokata lub prawnika zagranicznego;
b) jest autorem lub współautorem co najmniej piętnastu (15) pisemnych analiz, ekspertyz lub opinii prawnych dotyczących zagadnień prawnych z zakresu prawa telekomunikacyjnego oraz co najmniej pięciu (5) projektów umów z tego samego zakresu, dla co najmniej trzech różnych podmiotów, będących przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi lub jst.
Za autora lub współautora analizy, ekspertyzy, opinii prawnej, a także projektu umowy, uznaje się osobę, która złożyła podpis na wersji analizy, ekspertyzy, opinii a także projekcie umowy.
2. ekspert ds. pomocy publicznej – co najmniej jedna osoba, która:
a) posiada wyższe wykształcenie;
b) jest autorem lub współautorem co najmniej trzech (3) pisemnych analiz, ekspertyz lub opinii prawnych dotyczących zagadnień prawnych z zakresu pomocy publicznej.
Za autora lub współautora analizy, ekspertyzy lub opinii prawnej uznaje się osobę, która złożyła podpis na wersji analizy, ekspertyzy lub opinii prawnej.
3. ekspert ds. partnerstwa publiczno – prywatnego – co najmniej jedna osoba, która:
a) posiada wyższe wykształcenie;
b) jest autorem lub współautorem co najmniej trzech (3) pisemnych modeli współpracy lub struktur transakcji z zakresu partnerstwa publiczno – prywatnego lub analiz dostępnych form współpracy partnera publicznego z partnerem prywatnym.
Za autora lub współautora modelu współpracy, struktury transakcji, analizy uznaje się osobę, która złożyła podpis na wersji modelu, struktury, analizy.
4. ekspert ds. zamówień publicznych – co najmniej jedna osoba, która:
a) posiada wykształcenie wyższe;
b) posiada co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku co najmniej specjalisty ds. zamówień publicznych lub równorzędnym;
c) posiada doświadczenie w przygotowaniu dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego dla co najmniej trzech (3) zamówień o wartości każdego zamówienia równej lub przekraczającej kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy.
5. ekspert ds. inwestycji telekomunikacyjnych przewodowych – co najmniej jedna osoba, która posiada:
a) uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności telekomunikacyjnej lub innej uprawniającej do wykonywania funkcji technicznych przy poniżej wskazanych inwestycjach;
b) doświadczenie w realizacji co najmniej 3 inwestycji o długości co najmniej 100 km na każdą inwestycję, polegające na wykonywaniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, to jest projektowaniu obiektu budowlanego lub kierowaniu robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w zakresie telekomunikacji przewodowej wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną.
6. ekspert ds. zarządzania projektami finansowanymi ze środków europejskich – co najmniej jedna osoba, która:
a) posiada wykształcenie wyższe;
b) posiada doświadczenie w zakresie zarządzania co najmniej 3 projektami współfinansowanymi ze środków europejskich, o wartości co najmniej 5 000 000 PLN każdy;
7. ekspert ds. rozliczania projektów europejskich – co najmniej jedna osoba, która:
a) posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne lub prawnicze,
b) posiada doświadczenie w zakresie rozliczania co najmniej 3 projektów współfinansowanych ze środków europejskich, o wartości co najmniej 5 000 000 PLN każdy;
c) posiada doświadczenie w zakresie sporządzania wniosków o dofinansowanie projektów współfinansowanych ze środków europejskich, to jest przygotowywała co najmniej 10 wniosków na projekty o wartości co najmniej 10 000 000 PLN każdy;
8. ekspert ds. inwestycji telekomunikacyjnych radiowych – co najmniej jedna osoba, która posiada:
a) uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności telekomunikacyjnej lub innej uprawniającej do wykonywania funkcji technicznych przy poniżej wskazanych inwestycjach;
b) doświadczenie w realizacji co najmniej 3 inwestycji o wartości inwestycji nie mniej niż 5 000 000 PLN każda, polegające na wykonywaniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie to jest projektowaniu obiektu budowlanego lub kierowaniu robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w zakresie telekomunikacji radiowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
9. ekspert ds. utrzymania telekomunikacyjnej sieci radiowej – co najmniej jedna osoba, która posiada:
a) wykształcenie wyższe techniczne;
b) posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w utrzymaniu sieci telekomunikacyjnej radiowej wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną na stanowisku specjalisty ds. utrzymania sieci lub podobnym w ramach których wykonywała czynności polegające na przeprowadzaniu przeglądów oraz usuwaniu awarii elementów sieci radiowej i infrastruktury towarzyszącej w terenie.
10. ekspert ds. utrzymania telekomunikacyjnej sieci przewodowej - co najmniej jedna osoba, która posiada:
a) wykształcenie wyższe techniczne;
b) posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w utrzymaniu sieci telekomunikacyjnej przewodowej na stanowisku co najmniej specjalisty ds. utrzymania sieci lub podobnym w ramach których wykonywała czynności polegające na przeprowadzaniu przeglądów oraz usuwaniu awarii elementów sieci przewodowej i infrastruktury telekomunikacyjnej.
11. ekspert ds. szkoleń – co najmniej 3 osoby, spośród których:
a) co najmniej jedna posiada doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 3 szkoleń dotyczących aspektów prawnych inwestycji telekomunikacyjnych oraz posiada uprawnienia radcy prawnego lub adwokata lub prawnika zagranicznego;
b) co najmniej jedna posiada doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 3 szkoleń z zakresu prawa zamówień publicznych, posiada wykształcenie wyższe oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku co najmniej specjalisty ds. zamówień publicznych lub równorzędnym;
c) co najmniej jedna posiadająca doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 3 szkoleń dotyczących rozliczania projektów współfinansowanych ze środków europejskich, posiada wykształcenie wyższe oraz doświadczenie w zakresie rozliczania co najmniej 3 projektów współfinansowanych ze środków europejskich, o wartości co najmniej 5 000 000 PLN każdy.
Zamawiający dopuszcza możliwość łączenia dwóch funkcji eksperta przez jedną osobę, pod warunkiem spełnia wymagań stawianych obydwu funkcjom.
Każda z ww. osób musi biegle posługiwać się językiem polskim.
III.2.4)Informacje o zamówieniach zastrzeżonych
III.3)Specyficzne warunki dotyczące zamówień na usługi
III.3.1)Informacje dotyczące określonego zawodu
Świadczenie usługi zastrzeżone jest dla określonego zawodu: nie
III.3.2)Osoby odpowiedzialne za wykonanie usługi
Osoby prawne powinny wskazać nazwiska oraz kwalifikacje zawodowe osób odpowiedzialnych za wykonanie usługi: tak

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Otwarta
IV.1.2)Ograniczenie liczby wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert lub do udziału
IV.1.3)Zmniejszenie liczby wykonawców podczas negocjacji lub dialogu
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą:
9/MAC/PN/12
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia
nie
IV.3.3)Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego
Dokumenty odpłatne: nie
IV.3.4)Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
11.5.2012 - 14:30
IV.3.5)Data wysłania zaproszeń do składania ofert lub do udziału zakwalifikowanym kandydatom
IV.3.6)Języki, w których można sporządzać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
polski.
IV.3.7)Minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą
w dniach: 60 (od ustalonej daty składania ofert)
IV.3.8)Warunki otwarcia ofert
Data: 11.5.2012 - 15:00

Miejscowość:

Warszawa.

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o powtarzającym się charakterze zamówienia
Jest to zamówienie o charakterze powtarzającym się: nie
VI.2)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: tak
Podać odniesienie do projektu (projektów) i/lub programu (programów): Zamówienie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z „Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu” realizowanego w ramach 8. Osi Priorytetowej: Społeczeństwo informacyjnie – zwiększanie innowacyjności gospodarki Działanie 8.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013.
VI.3)Informacje dodatkowe
VI.4)Procedury odwoławcze
VI.4.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Krajowa Izba Odwoławcza
Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA
E-mail: odwolania@uzp.gov.pl
Tel.: +48 224587801
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;901
Faks: +48 224587800

VI.4.2)Składanie odwołań
Dokładne informacje na temat terminów składania odwołań: Wykonawcy oraz innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy, przysługują środki ochrony prawnej określone w dziale VI ustawy, odnoszące się do postępowań o wartości powyżej 130 000 EUR.
Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, przesyłając kopię odwołania Zamawiającemu, w terminach określonych w art. 182 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
VI.4.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Prezes Krajowej Izby Odwoławczej
Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA
E-mail: odwolania@uzp.gov.pl
Tel.: +48 224587801
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;901
Faks: +48 224587800

VI.5)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
28.3.2012
TI Tytuł PL-Warszawa: Usługi prawnicze
ND Nr dokumentu 145393-2012
PD Data publikacji 10/05/2012
OJ Dz.U. S 89
TW Miejscowość WARSZAWA
AU Nazwa instytucji Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 1 - Ministerstwo lub inny organ państwowy lub federalny
DS Dokument wysłany 04/05/2012
DT Termin 28/05/2012
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 5 - Unia Europejska, z udziałem krajów GPA
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 79000000 - Usługi biznesowe: prawnicze, marketingowe, konsultingowe, rekrutacji, drukowania i zabezpieczania
79100000 - Usługi prawnicze
79111000 - Usługi w zakresie doradztwa prawnego
79131000 - Usługi w zakresie dokumentów
79140000 - Doradztwo prawne i usługi informacyjne
OC Pierwotny kod CPV 79000000 - Usługi biznesowe: prawnicze, marketingowe, konsultingowe, rekrutacji, drukowania i zabezpieczania
79100000 - Usługi prawnicze
79111000 - Usługi w zakresie doradztwa prawnego
79131000 - Usługi w zakresie dokumentów
79140000 - Doradztwo prawne i usługi informacyjne

10/05/2012    S89    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

PL-Warszawa: Usługi prawnicze

2012/S 89-145393

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ul. Stefana Batorego 5, www.mac.bip.gov.pl, POLSKA-02-591Warszawa. Tel. +48 226014463. E-mail: marcin.milczarek@mac.gov.pl. Fax +48 228456044.

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 31.3.2012, 2012/S 64-104417)

Przedmiot zamówienia:
CPV:79100000, 79140000, 79111000, 79131000, 79000000

Usługi prawnicze.

Doradztwo prawne i usługi informacyjne.

Usługi w zakresie doradztwa prawnego.

Zamiast: 

III.2.3) Kwalifikacje techniczne.

1. co najmniej 3 (trzy) usług (umów) o wartości co najmniej 75.000, 00 złotych brutto każda, obejmujących doradztwo prawne dotyczące realizacji inwestycji telekomunikacyjnych, w ramach, których zostały przygotowane co najmniej:

a) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych dotyczących problematyki rozwoju infrastruktury szerokopasmowego Internetu bądź upowszechniania dostępu do Internetu; oraz

b) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych z zakresu prawa zamówień publicznych;

c) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych z zakresu prawa budowlanego;

d) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych z zakresu prawa telekomunikacyjnego;

e) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje dotyczące ustawy o wspieraniu usług i sieci telekomunikacyjnych.

Do spełnienia wymogu określonego w ust 1 powyżej, wystarczające jest sporządzenie opinii, analiz, ekspertyz i interpretacji, w ilości wskazanej w lit. a-e w ramach wszystkich przedstawionych przez tego wykonawcę, a nie każdej z nich z osobna, z zastrzeżeniem, że każda z usług (umów) powinna obejmować sporządzenie przynajmniej opinii lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacji aktów prawnych lub zmian legislacyjnych w jednej ze wskazanych w lit. a-e kategorii.

6. co najmniej pięciu (5) usług doradztwa finansowego o wartości co najmniej 50.000, 00 złotych brutto każda, polegających na sporządzeniu sprawozdań finansowych lub analiz lub ekspertyz lub rekomendacji finansowo-ekonomicznych związanych z realizacją projektów inwestycyjnych w zakresie telekomunikacji lub społeczeństwa informacyjnego, w tym co najmniej:

a. dwóch (2) analiz lub ekspertyz lub rekomendacji dotyczących inwestycji, o wartości co najmniej 5.000.000,00 złotych brutto każda, w zakresie telekomunikacji, oraz

b. dwóch (2) analiz lub ekspertyz lub rekomendacji związanych z dofinansowaniem ze środków europejskich

7. co najmniej trzech (3) usług (umów) doradztwa technicznego o wartości co najmniej 50.000 złotych brutto każda w zakresie inwestycji telekomunikacyjnych, w tym co najmniej jednej (1) dotyczącej sieci telekomunikacyjnej wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną o wartości co najmniej 5.000.000, 00 złotych każda, polegającej na przygotowaniu dokumentacji budowy lub analiz lub ekspertyz lub rekomendacji technicznych

2.7. ekspert ds. rozliczania projektów europejskich – co najmniej jedna osoba, która:

a) posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne lub prawnicze,

b) posiada doświadczenie w zakresie rozliczania co najmniej 3 projektów współfinansowanych ze środków europejskich, o wartości co najmniej 5 000 000 PLN każdy,

c) posiada doświadczenie w zakresie sporządzania wniosków o dofinansowanie projektów współfinansowanych ze środków europejskich, to jest przygotowywała co najmniej 10 wniosków na projekty o wartości co najmniej 10 000 000 zł każdy

2.11. ekspert ds. szkoleń – co najmniej 3 osoby, spośród których:

a) co najmniej jedna posiada doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 3 szkoleń dotyczących aspektów prawnych inwestycji telekomunikacyjnych oraz posiada uprawnienia radcy prawnego lub adwokata lub prawnika zagranicznego,

b) co najmniej jedna posiada doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 3 szkoleń z zakresu prawa zamówień publicznych, posiada wykształcenie wyższe oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku co najmniej specjalisty ds. zamówień publicznych lub równorzędnym,

c) co najmniej jedna posiadająca doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 3 szkoleń dotyczących rozliczania projektów współfinansowanych ze środków europejskich, posiada wykształcenie wyższe oraz doświadczenie w zakresie rozliczania co najmniej 3 projektów współfinansowanych ze środków europejskich, o wartości co najmniej 5 000 000 PLN każdy

IV.3.4) Termin składania ofert 11.5.2012 (14:30).

Powinno być: 

III.2.3) Kwalifikacje techniczne.

1. co najmniej 3 (trzy) usług (umów) o wartości co najmniej 75 000,00 PLN brutto każda, obejmujących doradztwo prawne dotyczące realizacji inwestycji telekomunikacyjnych, w ramach, których zostały przygotowane co najmniej:

a) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych dotyczących problematyki rozwoju infrastruktury szerokopasmowego Internetu bądź upowszechniania dostępu do Internetu; oraz

b) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych z zakresu prawa zamówień publicznych;

c) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych z zakresu prawa budowlanego;

d) dwie (2) pisemne opinie lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacje aktów prawnych lub zmian legislacyjnych z zakresu prawa telekomunikacyjnego;

e) dwie (2) pisemne opinie lub alizy lub ekspertyzy lub interpretacje dotyczące ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Do spełnienia wymogu określonego w ust. 1 powyżej, wystarczające jest sporządzenie opinii, analiz, ekspertyz i interpretacji, w ilości wskazanej w lit. a-e w ramach wszystkich przedstawionych przez tego wykonawcę, a nie każdej z nich z osobna, z zastrzeżeniem, że każda z usług (umów) analogicznie jak w pozostałych punktach, powinna obejmować sporządzenie przynajmniej opinii lub analizy lub ekspertyzy lub interpretacji aktów prawnych lub zmian legislacyjnych w jednej ze wskazanych w lit. a-e kategorii.

6. co najmniej pięciu (5) usług (umów) doradztwa finansowego o wartości co najmniej 50 000,00 PLN brutto każda, polegających na sporządzeniu sprawozdań finansowych lub analiz lub ekspertyz lub rekomendacji finansowo-ekonomicznych związanych z realizacją projektów inwestycyjnych w zakresie telekomunikacji lub społeczeństwa informacyjnego, w tym co najmniej:

a) dwóch (2) analiz lub ekspertyz lub rekomendacji dotyczących inwestycji, o wartości co najmniej 5 000 000,00 PLN brutto każda, w zakresie telekomunikacji, oraz

b) dwóch (2) analiz lub ekspertyz lub rekomendacji związanych z dofinansowaniem ze środków europejskich

7. co najmniej trzech (3) usług (umów) doradztwa technicznego o wartości co najmniej 50 000 PLN brutto każda w zakresie inwestycji telekomunikacyjnych, w tym co najmniej jednej (1) dotyczącej sieci telekomunikacyjnej wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną o wartości co najmniej 5 000 000,00 PLN brutto każda, polegającej na przygotowaniu dokumentacji budowy lub analiz lub ekspertyz lub rekomendacji technicznych

2.7 ekspert ds. rozliczania projektów europejskich – co najmniej jedna osoba, która:

a) posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne lub prawnicze,

b) posiada doświadczenie w zakresie rozliczania co najmniej 3 projektów współfinansowanych ze środków europejskich, o wartości co najmniej 5 000 000 PLN brutto każdy,

c) posiada doświadczenie w zakresie sporządzania wniosków o dofinansowanie projektów współfinansowanych ze środków europejskich, to jest przygotowywała co najmniej 10 wniosków na projekty o wartości co najmniej 10 000 000 PLN brutto każdy

2.11 ekspert ds. szkoleń – co najmniej 3 osoby, spośród których:

a) co najmniej jedna posiada doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 3 szkoleń dotyczących aspektów prawnych inwestycji telekomunikacyjnych oraz posiada uprawnienia radcy prawnego lub adwokata lub prawnika zagranicznego,

b) co najmniej jedna posiada doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 3 szkoleń z zakresu prawa zamówień publicznych, posiada wykształcenie wyższe oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku co najmniej specjalisty ds. zamówień publicznych lub równorzędnym,

c) co najmniej jedna posiadająca doświadczenie w przeprowadzeniu co najmniej 3 szkoleń dotyczących rozliczania projektów współfinansowanych ze środków europejskich, posiada wykształcenie wyższe oraz doświadczenie w zakresie rozliczania co najmniej 3 projektów współfinansowanych ze środków europejskich, o wartości co najmniej 5 000 000 PLN brutto każdy.

IV.3.4) Termin składania ofert: 28.5.2012 - 14:30.


TI Tytuł PL-Warszawa: Usługi prawnicze
ND Nr dokumentu 323280-2012
PD Data publikacji 12/10/2012
OJ Dz.U. S 197
TW Miejscowość WARSZAWA
AU Nazwa instytucji Minister Administracji i Cyfryzacji
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek - - Usługi - Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 1 - Ministerstwo lub inny organ państwowy lub federalny
HA EU Institution -
DS Dokument wysłany 10/10/2012
NC Zamówienie 4 - Usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 7 - Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia
RP Legislacja 5 - Unia Europejska, z udziałem krajów GPA
TY Rodzaj oferty 9 - Nie dotyczy
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 79000000 - Usługi biznesowe: prawnicze, marketingowe, konsultingowe, rekrutacji, drukowania i zabezpieczania
79100000 - Usługi prawnicze
79111000 - Usługi w zakresie doradztwa prawnego
79131000 - Usługi w zakresie dokumentów
79140000 - Doradztwo prawne i usługi informacyjne
OC Pierwotny kod CPV 79000000 - Usługi biznesowe: prawnicze, marketingowe, konsultingowe, rekrutacji, drukowania i zabezpieczania
79100000 - Usługi prawnicze
79111000 - Usługi w zakresie doradztwa prawnego
79131000 - Usługi w zakresie dokumentów
79140000 - Doradztwo prawne i usługi informacyjne
IA Adres internetowy (URL) www.mac.bip.gov.pl
DI Podstawa prawna Dyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

12/10/2012    S197    - - Usługi - Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - Procedura otwarta 

PL-Warszawa: Usługi prawnicze

2012/S 197-323280

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia

Usługi

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Minister Administracji i Cyfryzacji
ul. Stefana Batorego 5
Osoba do kontaktów: Marcin Milczarek
02-591 Warszawa
Polska
Tel.: +48 226014463
E-mail: marcin.milczarek@mac.gov.pl
Faks: +48 223613993

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.mac.bip.gov.pl

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Ministerstwo lub inny organ krajowy lub federalny, w tym jednostki regionalne i lokalne
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Ogólne usługi publiczne
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu
Zawarcie umowy ramowej na świadczenie usług doradczych w ramach projektu pn. Projekt systemowy – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, realizowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Usługi
Kod NUTS
II.1.3)Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
Ogłoszenie dotyczy zawarcia umowy ramowej
II.1.4)Krótki opis zamówienia lub zakupu
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dla przetargu nieograniczonego prowadzonego w celu zawarcia umowy ramowej na usługi doradcze w ramach projektu pn. Projekt systemowy – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, realizowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013, w zakresie:
1) przygotowywania opinii, analiz, ekspertyz i rekomendacji:
— prawnych,
— ekonomicznych,
— technicznych,
— finansowych dla podmiotów realizujących lub zamierzających realizować projekty z zakresu działania 8.3 lub 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (dalej jako „projekty”), a także rekomendacji, itp., w zakresie zagadnień związanych ze społeczeństwem informacyjnym, a także budową, eksploatacją i zarządzaniem infrastrukturą szerokopasmową przez podmioty, o których mowa powyżej. Ww. opinie, analizy, ekspertyzy i rekomendacje dotyczyć mogą także działań koordynacyjnych na poziomie strategicznym w celu ograniczenia barier w dostępie do Internetu.
Ww. opracowania będą przekazywane Zamawiającemu drogą elektroniczną w formatach PDF i DOC, w terminach określanych w umowach wykonawczych, a także na koniec każdego miesiąca, zbiorczo w wersji drukowanej.
Przez opinię Zamawiający rozumie opis, analizę, interpretację wraz z oceną przedstawionej przez Zamawiającego kwestii.
Przez analizę Zamawiający rozumie szczegółowe rozważenie przedstawionego przez Zamawiającego problemu, odpowiednie zestawienie i opracowanie danych poprzez porównanie i wyciągnięcie wniosków odnośnie przedstawionej kwestii.
Przez ekspertyzę Zamawiający rozumie opis, analizę, interpretację oraz wszechstronną ocenę przedstawionej przez Zamawiającego kwestii wraz z elementami lub okolicznościami ubocznymi.
Przez rekomendację Zamawiający rozumie opracowanie zawierające wskazanie najkorzystniejszych rozwiązań w zakresie realizowanych projektów.
2) przygotowywania opinii i interpretacji aktów prawnych oraz propozycji zmian legislacyjnych, dotyczących budowy, eksploatacji i zarządzania infrastrukturą szerokopasmową w Polsce oraz rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Ww. opracowania będą dotyczyć aspektów prawnych, technicznych i ekonomicznych projektów związanych ze społeczeństwem informacyjnym oraz prowadzenia inwestycji w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej oraz jej eksploatacji i zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego, prawa administracyjnego, prawa telekomunikacyjnego, a także zagadnień związanych z pomocą publiczną oraz finansowaniem inwestycji z wykorzystaniem środków europejskich. Ponadto dotyczyć mogą one działań koordynacyjnych na poziomie strategicznym w celu ograniczenia barier w dostępie do Internetu.
Opracowania te będą przekazywane Zamawiającemu drogą elektroniczną w formatach PDF i DOC, w terminach określanych w umowach wykonawczych, a także na koniec każdego miesiąca, zbiorczo w wersji drukowanej.
3) przygotowywania wzorów dokumentów, związanych ze społeczeństwem informacyjnym w tym prowadzeniem procesu inwestycyjnego w zakresie budowy infrastruktury szerokopasmowej, jej eksploatacji i zarządzania, w szczególności umów związanych z partnerstwem publiczno-prywatnym pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego a przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, modeli współpracy pomiędzy podmiotami publicznymi i prywatnymi, umów o generalne wykonawstwo inwestycji, umów na dostawę urządzeń, umów na eksploatację infrastruktury, umów związanych z finansowaniem inwestycji, umów o roboty budowlane lub zastępstwo inwestycyjne, umów przedwstępnych, umów związanych z dostępem do nieruchomości oraz dostępem telekomunikacyjnym, umów dzierżawy, dokumentacji związanych z udzielaniem zamówień publicznych, dokumentacji związanej z udzielaniem pomocy publicznej, oceną oddziaływania na środowisko, zatwierdzaniem wkładu finansowego.
Ww. wzory dokumentów będą zatwierdzane i podpisywane przez ekspertów wskazanych przez Wykonawcę w umowie ramowej.
Wykonawca będzie zobowiązany do przekazywania Zamawiającemu ww. wzorów dokumentów drogą elektroniczną w formatach PDF i DOC, w terminach określanych w umowach wykonawczych, a także na koniec każdego miesiąca, zbiorczo w wersji drukowanej.
4) udzielania indywidualnego wsparcia podmiotom realizującym lub zamierzającym realizować projekty z zakresu działania 8.3 lub 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, w zakresie zagadnień związanych z budową infrastruktury szerokopasmowej i społeczeństwa informacyjnego poprzez indywidualne konsultacje, udzielanie odpowiedzi na pytania, indywidualne wsparcie w przygotowaniu dokumentacji (m.in. wniosek o dofinansowanie, PFU, dokumentacja techniczna i finansowa) lub rozliczeniu dotacji, przygotowanie i prowadzenie prenotyfikacji lub notyfikacji projektu, opracowanie projektu zmian do dokumentów programowych lub konkursowych albo Zamawiającemu poprzez indywidualne konsultacje.
W zakresie udzielania odpowiedzi na pytania Zamawiający wskazuje, iż pytanie te będą kierowane do Wykonawcy drogą elektroniczną (e-mailowo) przez Zamawiającego, który otrzyma je bezpośrednio od ww. podmiotów. W ten sam sposób Wykonawca będzie udzielał odpowiedzi – tj. drogą elektroniczną (e-mailowo), bezpośrednio do podmiotu, który wystąpił z zapytaniem, oraz dodatkowo do wiadomości Zamawiającego.
Indywidualne konsultacje mogą mieć postać bezpośrednich spotkań ww. podmiotów z Wykonawcą i ewentualnie podmiotami trzecimi, z udziałem w nich Zamawiającego lub bez jego udziału.
Indywidualne konsultacje dla Zamawiającego mogą mieć postać bezpośrednich spotkań z Zamawiającym, w szczególności w zakresie prowadzenia działań koordynacyjnych na poziomie strategicznym w celu ograniczenia barier w dostępie do Internetu.
Indywidualne konsultacje dla ww. podmiotów oraz Zamawiającego będą udzielane również przy pomocy środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Spotkania i inne konsultacje, które będą mieć miejsce bez udziału Zamawiającego, będą podlegały jego weryfikacji, w szczególności poprzez przeprowadzenie wywiadu z podmiotem, któremu zostało udzielone wsparcie, przekazania do wypełnienia ankiet oceniających świadczone przez Wykonawcę usługi).
W ramach czynności określonych w pkt 1 – 4 Zamawiający przewiduje udzielenie wskazanych poniżej zamówień, których szacowana ilość roboczogodzin przedstawia się następująco:
a) opinie, porady prawne i rekomendacje, wzory dokumentów
Szacowana ilość roboczogodzin: 11 100.
b) rekomendacje dla zamówień publicznych
Szacowana ilość roboczogodzin: 1 050.
c) indywidualne badanie stanu poszczególnych projektów szerokopasmowych JST wraz z indywidualnymi konsultacjami:
Szacowana ilość roboczogodzin 2 200.
d) rekomendacje dla etapu eksploatacji infrastruktury szerokopasmowej JST
Szacowana ilość roboczogodzin 1 800.
e) rekomendacje w zakresie mechanizmu ustalania i kontroli taryf stosowanych przez operatora infrastruktury JST
Szacowana ilość roboczogodzin: 1 800.
f) rekomendacje dotyczące utrzymania trwałości projektów oraz kontynuacji wsparcia projektów szerokopasmowych w kolejnej perspektywie programowej
Szacowana ilość roboczogodzin: 1 200.
g) na wniosek JST indywidualne wsparcie w przygotowaniu dokumentacji lub rozliczeniu dotacji (wniosek o dofinansowanie, pfu, dokumentacja techniczna i finansowa)
Szacowana ilość roboczogodzin: 5 250.
h) na wniosek JST przygotowanie i prowadzenie prenotyfikacji lub notyfikacji projektu. Zamawiający może wymagać przygotowania i prowadzenia prenotyfikacji lub notyfikacji projektu w języku obcym.
Szacowana ilość roboczogodzin: 1 000.
i) przygotowanie założeń dla projektów aktów normatywnych niezbędnych do usunięcia problemów:
Szacowana ilość roboczogodzin 600.
j) opracowanie projektu zmian do dokumentów programowych lub konkursowych
Szacowana ilość roboczogodzin: 325.
5) przygotowania Planu Działań, obejmującego analizę możliwości koordynacji w aspekcie:
— stosowanych technologii, w szczególności pod kątem zapewnienia interoperacyjności i kompatybilności implementowanych rozwiązań technicznych,
— organizacyjnym, tj. przeniesienie części zadań podejmowanych w ramach projektów na zespół projektu systemowego, a także transfer informacji o najbardziej optymalnych strukturach organizacyjnych projektów,
— ekonomiczno – finansowym, w szczególności możliwości zredukowania kosztów przez stosowanie ujednoliconych procedur,
— prawnym, tj. stosowanych rozwiązań prawnych.
Plan Działań, jako „plan kroczący” powinien być aktualizowany na każde żądania Zamawiającego. W ramach przygotowania i aktualizacji Planu Działań mogą być zlecane Wykonawcy przez Zamawiającego działania koordynacyjne na poziomie strategicznym w celu ograniczenia barier w dostępie do Internetu.
Wykonawca będzie zobowiązany do przekazania Planu Działań drogą elektroniczną w formatach PDF i DOC, w terminie określonym w umowie wykonawczej, a także w wersji drukowanej na koniec miesiąca, w którym dokument ten został sporządzony.
Szacowana ilość roboczogodzin: 600.
6) udział, w charakterze eksperta w szkoleniach lub warsztatach, lub prowadzenie szkoleń lub warsztatów, które będą się odbywać w ramach Projektu systemowego, wraz z przygotowaniem materiałów informacyjnych i szkoleniowych przeznaczonych do dystrybucji wśród ich uczestników (w wersji elektronicznej).
Zamawiający będzie wymagał, aby w ww. szkoleniach wzięły udział osoby posiadające odpowiednie - w zależności od tematyki szkolenia - wykształcenie i doświadczenie, które zostanie wskazane w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. W zależności od tematyki szkolenia Zamawiający może wymagać, aby w szkoleniu wzięła różna ilość przedstawicieli Wykonawcy – min. 1 osoba, max 5 osób.
Szkolenia będą przeprowadzane z zakresu aspektów prawnych, technicznych i ekonomicznych projektów związanych ze społeczeństwem informacyjnym, a także prowadzenia inwestycji w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej oraz jej eksploatacji i zarządzania, z uwzględnieniem regulacji związanych z prawem zamówień publicznych, prawem administracyjnym w szczególności prawem telekomunikacyjnym oraz prawem budowlanym, pomocą publiczną oraz finansowaniem inwestycji z wykorzystaniem środków europejskich, a w szczególności będą obejmować następujące zagadnienia:
— wybór właściwej ścieżki procesu inwestycyjnego, w szczególności w zakresie wymaganych decyzji lokalizacyjnych lub innych decyzji z zakresu planowania przestrzennego, a także wskazanie w tym zakresie optymalnych rozwiązań biorąc pod uwagę zakres projektu, a w tym rodzaje obiektów budowlanych i robót budowlanych objętych projektem,
— zagadnienia związane z pomocą publiczną, w tym doradztwo związane z właściwym opracowaniem dokumentacji notyfikacyjnej, w szczególności w zakresie zachowania zasad wynikających z właściwych wytycznych KE,
— optymalne modele organizacyjno-prawnych fazy inwestycyjnej i eksploatacyjnej projektu, przy uwzględnieniu właściwego harmonogramu inwestycji i konieczności dotrzymania terminu ukończenia projektu i jego rozliczenia,
— opracowywanie dokumentacji przetargowych i dokumentacji na wybór partnera prywatnego (w projektach przewidujących pomoc indywidualną), pomoc w określeniu optymalnych kryteriów wyboru ofert,
— opracowywanie wniosku o potwierdzenie wkładu finansowego (w tzw. dużych projektach),
— zagadnienia związane z art. 6 i 7 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, w szczególności dla projektów obejmujących swym zakresem udostępnienia tzw. Internetu socjalnego.
Miejsce przeprowadzenia szkoleń: teren całej Polski.
Przewidywana ilość szkoleń: 30.
Szacowana ilość roboczogodzin w ramach jednego szkolenia: 24.
Szacowana ilość roboczogodzin w ramach wszystkich szkoleń: 720.
7) opracowanie publikacji w wersji elektronicznej o charakterze poradników lub broszur, wraz z przygotowaniem ich do druku, z zakresu: aspektów prawnych, technicznych i ekonomicznych procesu budowy infrastruktury telekomunikacyjnej oraz jej eksploatacji i zarządzania, z uwzględnieniem regulacji związanych z prawem zamówień publicznych, prawem administracyjnym w szczególności prawem budowlanym oraz prawem telekomunikacyjnym, pomocą publiczną oraz finansowaniem inwestycji z wykorzystaniem środków europejskich. Ww. publikacje w szczególności będą obejmować następujące zagadnienia:
— wybór właściwej ścieżki procesu inwestycyjnego, w szczególności w zakresie wymaganych decyzji lokalizacyjnych lub innych decyzji z zakresu planowania przestrzennego, a także wskazanie w tym zakresie optymalnych rozwiązań biorąc pod uwagę zakres projektu, a w tym rodzaje obiektów budowlanych i robót budowlanych objętych projektem,
— zagadnienia związane z pomocą publiczną, w tym doradztwo związane z właściwym opracowaniem dokumentacji notyfikacyjnej, w szczególności w zakresie zachowania zasad wynikających z właściwych wytycznych KE,
— optymalne modele organizacyjno-prawne fazy inwestycyjnej i eksploatacyjnej projektu, przy uwzględnieniu właściwego harmonogramu inwestycji i konieczności dotrzymania terminu ukończenia projektu i jego rozliczenia,
— opracowywanie dokumentacji przetargowych i dokumentacji na wybór partnera prywatnego (w projektach przewidujących pomoc indywidualną), pomoc w określeniu optymalnych kryteriów wyboru ofert,
— opracowywanie wniosku o potwierdzenie wkładu finansowego (w tzw. dużych projektach),
— zagadnienia związane z art. 6 i 7 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106 poz. 675), w szczególności dla projektów obejmujących swym zakresem udostępnienia tzw. Internetu socjalnego.
Ww. materiały będą w wersji elektronicznej publikowane na portalu Krajowego Forum Szerokopasmowego – Polska Szerokopasmowa oraz w innych witrynach internetowych, w ramach Projektu Systemowego.
Przygotowane przez Wykonawcę publikacje będą przekazywane Zamawiającemu w formie pliku Word (wersja edytowalna).
Szacunkowa ilość stron jednej publikacji o charakterze poradnika (w zależności od tematyki): 50 – 200.
Szacunkowa ilość stron jednej publikacji o charakterze broszury (w zależności od tematyki): 1 – 20.
W zależności od tematyki danego poradnika lub broszury Zamawiający szacuje, iż może być wymagane zawarcie w nim także elementów graficznych, jednakże nie więcej niż 45 %.
Zamawiający będzie wymagał, aby ww. materiały zostały przygotowane przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, wskazane w planowanej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Szacowana ilość publikacji: 1 – 20; w tym:
— publikacji o charakterze poradnika: 1-10,
— publikacji o charakterze broszury: 1 - 10.
Szacowana ilość roboczogodzin 600.
II.1.5)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

79100000, 79140000, 79111000, 79131000, 79000000

II.1.6)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): tak
II.2)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
II.2.1)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
Wartość: 2 797 044,48 EUR
Bez VAT

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Otwarta
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystano aukcję elektroniczną: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą
9/MAC/PN/12
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia

Ogłoszenie o zamówieniu

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2012/S 064-104417 z dnia 31.3.2012

Sekcja V: Udzielenie zamówienia

V.1)Data decyzji o udzieleniu zamówienia:
27.9.2012
V.2)Informacje o ofertach
Liczba otrzymanych ofert: 3
V.3)Nazwa i adres wykonawcy, na rzecz którego została wydana decyzja o udzieleniu zamówienia

Konsorcjum Ernst&Young Business Advisory Sp. z o.o. i Wspólnicy S. k. (lider)
{Dane ukryte}
00-124 Warszawa
Polska
E-mail: krzysztof.piglowski@pl.ey.com
Tel.: +48 225577532
Faks: +48 225577001

V.4)Informacje na temat wartości zamówienia
Początkowa szacunkowa całkowita wartość zamówienia:
Wartość: 11 243 000,00 PLN
Bez VAT
Całkowita końcowa wartość zamówienia:
Wartość: 9 957 465,00 PLN
Łącznie z VAT. Stawka VAT (%) 23,00
V.5)Informacje na temat podwykonawstwa
V.1)Data decyzji o udzieleniu zamówienia:
27.9.2012
V.2)Informacje o ofertach
Liczba otrzymanych ofert: 3
V.3)Nazwa i adres wykonawcy, na rzecz którego została wydana decyzja o udzieleniu zamówienia

Konsorcjum: VAULT Sp. z o. o., {Dane ukryte}, 32-050 Skawina (lider)
{Dane ukryte}
32-050 Skawina
Polska
E-mail: wsparcie_maic@vault.pl
Tel.: +48 126528605
Faks: +48 126528605

V.4)Informacje na temat wartości zamówienia
Początkowa szacunkowa całkowita wartość zamówienia:
Wartość: 11 243 000,00 PLN
Bez VAT
Całkowita końcowa wartość zamówienia:
Wartość: 7 638 669,00 PLN
Łącznie z VAT. Stawka VAT (%) 23,00
V.5)Informacje na temat podwykonawstwa
V.1)Data decyzji o udzieleniu zamówienia:
27.9.2012
V.2)Informacje o ofertach
Liczba otrzymanych ofert: 3
V.3)Nazwa i adres wykonawcy, na rzecz którego została wydana decyzja o udzieleniu zamówienia

konsorcjum: InfoStrategia Krzysztof Heller i Andrzej Szczerba Sp. j., {Dane ukryte}, 31-503 Kraków (lider)
{Dane ukryte}
31-503 Kraków
Polska
E-mail: przetargi@infostrategia.pl
Tel.: +48 122947033
Faks: +48 4111587

V.4)Informacje na temat wartości zamówienia
Początkowa szacunkowa całkowita wartość zamówienia:
Wartość: 11 243 000,00 PLN
Całkowita końcowa wartość zamówienia:
Wartość: 8 482 387,50 PLN
Łącznie z VAT. Stawka VAT (%) 23,00
V.5)Informacje na temat podwykonawstwa

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: tak
Podać odniesienie do projektu (projektów) i/lub programu (programów): Zamówienie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z „Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu” realizowanego w ramach 8. Osi Priorytetowej: Społeczeństwo informacyjnie – zwiększanie innowacyjności gospodarki Działanie 8.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.
VI.2)Informacje dodatkowe:
W ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia w przedmiotowym postępowaniu zamawijaający przekazał informację o wyborze trzech ofert wykonawców (liderów konsorcjum) z którymi zostały zawarte umowy ramowe.
VI.3)Procedury odwoławcze
VI.3.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Prezes Krajowej Izby Odwoławczej
ul. Postępu 17A
02-676 Warszawa
Polska
E-mail: odwolania@uzp.gov.pl
Tel.: +48 224587700
Faks: +48 224587701

VI.3.2)Składanie odwołań
VI.3.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań
VI.4)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
10.10.2012

Adres: Królewska 27, 00-060 Warszawa
woj. mazowieckie
Dane kontaktowe: email: wzp@mc.gov.pl,
tel: + 48 22 245 57 31,
fax: + 48 22 892 04 76
Termin składania wniosków lub ofert:
2012-05-11
Dane postępowania

ID postępowania BZP/TED: 10441720121
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2012-03-31
Rodzaj zamówienia: usługi
Tryb& postępowania [PN]: Przetarg nieograniczony
Czas na realizację: 41 miesięcy
Wadium: 168000 ZŁ
Szacowana wartość* 5 600 000 PLN  -  8 400 000 PLN
Oferty uzupełniające: NIE
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 0
Kryterium ceny: 100%
WWW ogłoszenia: www.mac.bip.gov.pl
Informacja dostępna pod: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa, woj. mazowieckie
Okres związania ofertą: 60 dni
Kody CPV
79100000-5 Usługi prawnicze
79140000-7 Doradztwo prawne i usługi informacyjne
Wyniki
Nazwa części Wykonawca Data udzielenia Wartość
1. Konsorcjum Ernst&Young Business Advisory Sp. z o.o. i Wspólnicy S. k. (lider)
Warszawa
2012-09-27 9 957 465,00
1. Konsorcjum: VAULT Sp. z o. o., ul. Krakowska 43, 32-050 Skawina (lider)
Skawina
2012-09-27 7 638 669,00
1. konsorcjum: InfoStrategia Krzysztof Heller i Andrzej Szczerba Sp. j., ul. Lubicz 25, 31-503 Kraków (lider)
Kraków
2012-09-27 8 482 387,00