TI Tytuł Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)
ND Nr dokumentu 239976-2013
PD Data publikacji 18/07/2013
OJ Dz.U. S 138
TW Miejscowość GDAŃSK
AU Nazwa instytucji Województwo Pomorskie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 3 - Władze lokalne
DS Dokument wysłany 16/07/2013
DT Termin 27/08/2013
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 3 - Ogłoszenie o zamówieniu
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
OC Pierwotny kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
RC Kod NUTS PL6
IA Adres internetowy (URL) www.pomorskie.eu
DI Podstawa prawna Dyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

18/07/2013    S138    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta 

Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)

2013/S 138-239976

Ogłoszenie o zamówieniu

Usługi

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Województwo Pomorskie
ul. Okopowa 21/27
Osoba do kontaktów: Marzena Miklewicz
80-810 Gdańsk
POLSKA
Tel.: +48 583268551
E-mail: zampub@pomorskie.eu
Faks: +48 583268557

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.pomorskie.eu

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Specyfikacje i dokumenty dodatkowe (w tym dokumenty dotyczące dialogu konkurencyjnego oraz dynamicznego systemu zakupów) można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać na adres: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Organ władzy regionalnej lub lokalnej
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Ogólne usługi publiczne
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez instytucję zamawiającą:
Przygotowanie opracowań transportowych dla województwa pomorskiego.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Usługi
Kategoria usług: nr 27: Inne usługi

Kod NUTS PL6

II.1.3)Informacje na temat zamówienia publicznego, umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
Ogłoszenie dotyczy zamówienia publicznego
II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej
II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu
1. Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie opracowań transportowych dla
województwa pomorskiego.
2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 1 do SIWZ
I. Przedmiot zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie opracowań transportowych dla województwa pomorskiego. Zamówienie zostało podzielone na dwie części:
Część 1
Wykonanie opracowania: „Analiza potrzeb transportowych mieszkańców województwa pomorskiego, w celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020”
Część 2
Wykonanie opracowania: „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego”
II. Opis części 1 zamówienia:
Przedmiot zamówienia, którym jest opracowanie w formie tekstowej i graficznej „Analizy potrzeb transportowych mieszkańców województwa pomorskiego, w celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020” (zwaną w dalszej części Analizą) powinien określić zapotrzebowanie na sieć wojewódzkich połączeń komunikacyjnych w drogowych i kolejowych przewozach pasażerskich do roku 2025 z perspektywą do roku 2030, które będą realizowane w ramach świadczenia przewozów o charakterze użyteczności publicznej oraz dofinansowywane przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Ponadto analiza powinna wskazać niezbędne do realizacji inwestycje kolejowe w perspektywie 2014-2020.
Realizacja przedmiotu zamówienia jest podzielona na dwa etapy:
i) etap I - określenie sieci komunikacyjnej, na której są wykonywane i planowane do wykonywania, przewozy pasażerskie o charakterze użyteczności publicznej, w tym określenie ponad gminnych linii komunikacyjnych, na obszarze województwa pomorskiego; w tym etapie przeprowadzone będą także: badania zachowań i preferencji mieszkańców w zakresie ich dojazdów do celów podróży, również nie korzystających obecnie z publicznego transportu zbiorowego, oraz badania na wybranych kierunkach podróży, badania potoków pasażerskich na wybranych połączeniach, szczegółowe kompleksowe badania potoków i więźby we wszelkich przewozach ponad powiatowych.
Na podstawie analizy wyników powyższych badań z uwzględnieniem danych źródłowych sporządzonych i przekazanych przez Zamawiającego, oraz określenia sieci komunikacyjnej - przedstawienie syntetycznej oceny istniejącej sieci połączeń drogowych i kolejowych w przewozach pasażerskich o charakterze użyteczności publicznej, oraz sporządzenie w formie tekstowej i graficznej raportu wstępnego, w którym określone zostanie faktyczne zapotrzebowanie na uruchomienie przewozów o charakterze użyteczności publicznej zarówno w zakresie transportu drogowego jak również kolejowego,
Zamawiający przekaże Wykonawcy posiadane dane źródłowe, niezbędne do wykonania opracowania, w terminie 7 dni od podpisania Umowy.
ii) etap II - na podstawie zapotrzebowania na przewozy wynikającego z analiz i badań sporządzenie proponowanej siatki połączeń przewozów o charakterze użyteczności publicznej o charakterze ponad powiatowym; w tym etapie Wykonawca wskaże także niezbędne do realizacji inwestycje kolejowe w perspektywie lat 2014-2020, dla sprawnego zrealizowania proponowanej siatki połączeń. W ramach tego etapu nastąpi przeniesie autorskich praw majątkowych do opracowań części I zamówienia,
Opracowania w ramach każdego z etapów sporządzone będą w formie tekstowej i graficznej.
Analiza na każdym etapie winna być opracowana zgodnie z aktami prawa krajowego i unijnego oraz z głównymi założeniami poniższych dokumentów strategicznych:
Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030,
Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego,
Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020,
Regionalna Strategia Rozwoju Transportu w Województwie Pomorskim na lata 2007-2020,
Dokumenty strategiczne i planistyczne Gminy Miasta Gdańska, Sopotu i Gdyni,
Zamawiający wskaże Wykonawcy źródła dostępności tych dokumentów, albo przekaże ich kopie, w terminie 7 dni od podpisania Umowy.
Akty prawne w prawodawstwie krajowym, w szczególności:
Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011r. Nr 5 poz. 13 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007r. Nr 16, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000r. Nr 50, poz. 601 z późn. zm.)
Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym opracowany przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Prawodawstwo unijne, w szczególności:
Rozporządzenie (WE) Nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego,
Rozporządzenie (WE) Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym,
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009 roku w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych,
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 roku dotyczące praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym,
Projekt Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego objętych zakresem wspólnych ram strategicznych oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społeczności i Funduszu Spójności, oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) Nr 1083/2006 w ramach celu tematycznego 7. Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych – załącznik IV.
I etap zamówienia - opis szczegółowy
Część analityczna
1) W oparciu o materiały własne oraz na podstawie danych przekazanych przez Zamawiającego, Wykonawca sporządzi syntetyczny opis i ocenę istniejącej siatki połączeń komunikacyjnych w drogowych i kolejowych przewozach pasażerskich o zasięgu ponad gminnym, publicznych i komercyjnych, oraz opis aktualnej oferty przewozowej w zakresie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich. Ponad gminne linie komunikacyjne realizowane w ramach porozumień pomiędzy jednostkami samorządu gminnego, oraz w ramach powołanych związków komunalnych (MZKZG) zostaną w opisie ujęte syntetycznie tylko w zakresie połączeń o charakterze ponad gminnym.
2) Wykonawca sporządzi wykaz wszystkich połączeń w komunikacji pasażerskiej na poszczególnych liniach wg stanu na koniec 2012 roku. Wykaz powinien przedstawiać ogólną charakterystykę aktualnej oferty przewozowej w zakresie pasażerskich przewozów ponad gminnych z podziałem na przewozy w ramach komunikacji miejskiej, przewozy w granicach powiatów, przewozy wojewódzkie i przewozy aglomeracyjne w transporcie drogowym i kolejowym. W wykazie powinna się zawierać ponadto charakterystyka wykorzystywanego taboru (autobusowego i kolejowego), w szczególności o podwyższonej dostępności dla osób o ograniczonej zdolności do poruszania się, standardów świadczonych usług w poszczególnych rodzajach przewozów oraz obowiązującej oferty cenowej.
3) Wykonawca sporządzi dla poszczególnych połączeń - relacji, w skali całego roku 2012, co najmniej wykaz długości połączeń, wykaz zrealizowanych kursów (wg wydanych zezwoleń i zaświadczeń), wykaz ilości zrealizowanych pociągo- i wozokilometrów, wykaz przewiezionych pasażerów, syntetyczny wykaz sprzedanych biletów, w tym z prawami do ulg, i inne zestawia szczegółowe, które zdaniem Wykonawcy są niezbędne dla podjęcia decyzji o wyborze siatki połączeń o charakterze użyteczności publicznej, w tym dla właściwego przeprowadzenia konsultacji społecznych.
W wykazach powyższych muszą być wyodrębnione:
a) połączenia autobusowe w ramach linii obsługiwanych na podstawie zezwoleń wydanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego w przewozach drogowych wykonywanych na terenie Województwa Pomorskiego,
b) połączenia inne niż autobusowe w ramach linii obsługiwanych na podstawie zezwoleń wydanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego,
c) połączenia w ramach linii komunikacyjnych (z podziałem na kursy) wybiegających poza obszar Województwa Pomorskiego realizowane w ramach zezwoleń wydanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego,
d) połączenia w ramach linii komunikacyjnych realizowanych na podstawie zezwoleń wydanych przez inne organy administracji, w tym wyodrębnione połączenia ponad gminne realizowane w ramach funkcjonowania komunikacji miejskiej,
e) na podstawie m.in. danych za 2012 rok w zakresie ilości sprzedanych biletów w transporcie drogowym i kolejowym, przekazanych przez Zamawiającego, Wykonawca wyszczególni linie o największym natężeniu podróżnych ze wskazaniem istotnych korytarzy transportowych,
f) mapę połączeń kolejowych na terenie Województwa Pomorskiego, z wyszczególnieniem przewozów dofinansowywanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego, przedstawiającą połączenia z podziałem na przewoźników na odcinkach pomiędzy głównymi węzłami – ważniejszymi stacjami kolejowymi (stacje uznane za główne węzły dla potrzeb opracowania Wykonawca uzgodni z Zamawiającym),
4) Wykonawca sporządzi charakterystykę taboru autobusowego wykorzystywanego przez wszystkich przewoźników wykonujących regularne przewozy drogowe osób na terenie Województwa Pomorskiego na podstawie zezwoleń wydanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego – obejmującej co najmniej: typ pojazdu, rok produkcji, ilość miejsc siedzących, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej zdolności ruchowej, spełnianie norm dotyczących ochrony środowiska, skrócony opis techniczny taboru. W wykazie tym ujęte będą także połączenia wybiegające poza obszar Województwa Pomorskiego .
5) Wykonawca sporządzi charakterystykę taboru kolejowego wykorzystywanego w wojewódzkich kolejowych przewozach pasażerskich na terenie Województwa Pomorskiego finansowanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego - obejmującej co najmniej: typ taboru, rok produkcji, ilość miejsc siedzących, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej zdolności ruchowej, spełnianie norm dotyczących ochrony środowiska, skrócony opis techniczny W wykazie tym ujęte będą także połączenia wybiegające poza obszar Województwa Pomorskiego .
6) Wykonawca sporządzi zestawienie dofinansowania udzielonego przez Marszałka Województwa Pomorskiego w formie dotacji przekrojowo za ostatnie 5 lat (2008-2012) wraz z podaniem ilości przejechanych kilometrów.
7) Wykonawca dokonując oceny aktualnej oferty przewozowej określi również jej charakterystykę w zestawieniu z danymi demograficznymi województwa pomorskiego, pod kątem trafności, spójności i zasadności jej funkcjonowania w obecnym kształcie. zestawienie ma opierać się o stan i strukturę ludności według podstawowych cech demograficznych i społeczno – ekonomicznych, sieć osadniczą wraz z liczbą mieszkańców, migracje ludności, poziom bezrobocia, strukturę zatrudnienia, liczbę i strukturę gospodarstw domowych i rodzin, poziom przyrostu naturalnego – przedstawiane m.in. przez Główny Urząd Statystyczny i Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.
8) Wykonawca wskaże potencjał poszczególnych relacji i linii w przewozach kolejowych i drogowych, propozycje powiększenia lub ograniczenia oferty, niezbędnej lub przewidywanej modyfikacji siatki połączeń. Wykonawca wykorzysta do analizy dane udostępnione przez Zamawiającego dotyczące aktualnych cenników obowiązujących na poszczególnych liniach, ilości sprzedanych biletów, rozkładów jazdy stanowiących podstawę do uzyskania zezwoleń.
Wykonawca przedstawi Zamawiającemu raport wraz z podsumowaniem i analizą materiału obejmującego informacje zwarte w pkt. 1-8 w terminie 30 dni od daty podpisania umowy.
Część badawcza
Zarys procesu badawczego
Projekt badawczy będzie składał się z 2 modułów badawczych o charakterze eksploracyjno – diagnostycznym:
1. Modułu badania potrzeb przewozowych
2. Modułu badania popytu na usługi przewozowe
1. Moduł badania potrzeb przewozowych
Cele badania
Głównym celem tego bloku badawczego jest zbadanie potrzeb przewozowych mieszkańców powiatów województwa pomorskiego w zakresie realizacji podróży niepieszych w obrębie wskazanego obszaru, oceny i oczekiwań dotyczących drogowego i kolejowego transportu zbiorowego jak również preferencji dotyczących skomunikowania z pozostałym obszarem województwa.
Cele szczegółowe:
- opisanie struktury osób podróżujących/ nie podróżujących poza dany powiat
- poznanie liczby, częstotliwości, kierunków i kosztów przemieszczeń międzypowiatowych w rozbiciu na środki transportu i cele podróży (wnioskowanie na poziomie powiatu)
- wyznaczenie więźby podróży międzypowiatowych dla populacji mieszkańców podróżujących poza dany powiat
- poznanie preferencji i motywacji dotyczących wyboru rodzaju środków transportu ( w tym poznanie przyczyn niekorzystania przez mieszkańców danego powiatu
- określenie pożądanego standardu usług przewozowych w przewozach o charakterze użyteczności publicznej
- ocena postulowanych nowych bezpośrednich i pośrednich połączeń międzypowiatowe
- inne cele szczegółowe wskazane przez Wykonawcę, ważne z punktu widzenia celu głównego badania
Założenia realizacji badania
Moduł badania potrzeb przewozowych będzie składał się z 2 uzupełniających się bloków badawczych:
A. Badanie bezpośrednie w gospodarstw domowych na reprezentatywnej próbie mieszkańców powiatów objętych badaniem
B. Badanie bezpośrednie pasażerów na wybranych losowo przystankach autobusowych i stacjach kolejowych
Badane populacje:
- mieszkańcy województwa pomorskiego (bez powiatów grodzkich)
- osoby korzystające z transportu publicznego
Dobór i charakterystyka próby
Badanie zostanie zrealizowane na próbie 16 000 respondentów, mieszkańców województwa pomorskiego.
Przebadanych zostanie po 1 000 mieszkańców w wieku 15+ w każdym z powiatów oprócz powiatów grodzkich, tj. w powiatach: bytowskim, chojnickim, człuchowskim, kartuskim, kościerskim, kwidzyńskim, lęborskim, malborskim, nowodworskim, gdańskim, puckim, słupskim, starogardzkim, sztumskim, tczewskim, wejherowskim wg następującego podziału próby:
- 500 wywiadów na losowej próbie mieszkańców powiatu - w tym: 120 wywiadów w miastach powiatowych oraz 380-pozostałe miasta + wsie (na etapie analizy dokonane zostanie ważenie do struktury demograficznej populacji powiatu z uwzględnieniem warstw: płeć, wiek, wielkość miejscowości, udział liczby mieszkańców powiatu w liczbie mieszkańców województwa)
- 500 wywiadów wśród pasażerów na wybranych losowo przystankach autobusowych i stacjach kolejowych (w miastach powiatowych posiadających stacje kolejowe) lub w trakcie podróży danym środkiem transportu, w tym: 350 wywiadów wśród pasażerów transportu autobusowego oraz 150 wywiadów wśród pasażerów transportu kolejowego. Próba ta będzie analizowana łącznie z częścią próby losowej mieszkańców powiatu, którzy obecnie korzystają z usług przewozowych środkami transportu publicznego (przeważenie do udziału liczebności powiatu i typu miejscowości).
W celu realizacji badania Wykonawca w uzgodnieniu z Zamawiającym przełoży cele badawcze na pytania badawcze oraz skonstruuje narzędzia badawcze w postaci kwestionariuszy ankiet, zawierających zmienne odpowiadające poszczególnym celom i pytaniom badawczym. Kwestionariusz obejmować będzie wszystkie typy pytań niezbędne dla jakości diagnostycznej narzędzia badawczego.
Ponadto kwestionariusz będzie uzupełniony o pytania metryczkowe zawierającą podstawowe dane demograficzne ankietowanego: płeć, grupę wiekową, wykształcenie, sytuację zawodową i status finansowy respondentów.
Uzgodnienie ostatecznej wersji narzędzia badawczego (narzędzi badawczych) nastąpi w ciągu 10 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy.
Przyjęto założenie, że średni czas trwania efektywnego wywiadu wyniesie do 10 minut.
Sposób realizacji próby:
- w gospodarstwach domowych: random route z wylosowanych punktów startowych, wiązki 5-6 elementowe,
- na przystankach i stacjach (w środkach transportu): w różne dni tygodnia (tzn dni weekendowe i dni powszednie), w różnych porach dnia, wiązki 5-6 elementowe
Zakres zadań Wykonawcy obejmuje :
- przygotowanie ostatecznej wersji kwestionariusza badania we współpracy z Zamawiającym;
- wydruk kwestionariuszy;
- przygotowanie (zakup, o ile wystąpi taka potrzeba) operatu, na podstawie którego dobrana zostanie próba badawcza;
- przeprowadzenie losowania z uwzględnieniem warstw ustalonych z Zamawiającym;
- przeprowadzenie specjalistycznego szkolenia ankieterów w obecności przedstawiciela/-li Zamawiającego;
- przeprowadzenie pilotażu badania – 30 wywiadów odzwierciedlających próbę badawczą
- przedstawienie raportu z badania pilotażowego, uwzględnienie w metodologii i/lub organizacji badania i/lub kwestionariuszu badania zmian wynikających ze zrealizowanego badania pilotażowego;
- przeprowadzenie badania metodą wywiadu bezpośredniego
- informowanie Zamawiającego badanie o stopniu realizacji próby z częstotliwością co 7dni
- wprowadzenie danych;
- przekazanie bazy danych jednostkowych w postaci plików SPSS (.sav) lub Statistica oraz MS Excel (.xls) zawierającej wszystkie wyniki wraz z dokumentem zawierającym szczegółowy opis formatu wprowadzania danych, systemu kodowania wszystkich cech, stosowanych oznaczeń i skrótów;
- skontrolowanie pracy ankieterów zgodnie ze standardami Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów lub zgodnie z metodą uzgodnioną z Zamawiającym oraz przedstawienie raportu z kontroli
- dostarczenie sprawozdania z realizacji badań, zawierającego informacje o liczbie odmów respondentów, poziomie braków oraz przyczynach braków danych w terminie nie późniejszym niż 1 tydzień od przekazania wyników badania
- przygotowanie raportu z badania, zawierającego:
- stronę tytułową i spis treści;
- opis metodologii zastosowanej w badaniu (koncepcja badania i zastosowane metody badawcze);
- podstawowe informacje o przebiegu badania (harmonogram wykonanych prac, informacje o zespole, który przeprowadził badanie, napotkane trudności w realizacji badania i inne ważne informacje dla Zlecającego);
- wyniki badania przedstawione w formie tabel, wykresów oraz ich analizę (struktura, rozkłady procentowe odpowiedzi itp.) i omówienie,
- zaprezentowanie wyników badania w miejscu i czasie wskazanym przez Zamawiającego
Zakładany termin realizacji prac terenowych: pomiędzy 15.9.2013 roku a 10.10.2013 roku.
Zamawiający zastrzega sobie prawo kontroli pracy ankieterów poprzez obserwację przez pracowników Zamawiającego i dokumentowanie kontroli poprzez dokumentacje zdjęciową lub filmową oraz wykorzystanie monitoringu na parkingach i dworcach.
2. Modułu badania popytu na usługi przewozowe
1. Wykonawca przeprowadzi szczegółowe kompleksowe badania wielkości popytu w dniach od 1 do 16.10.2013 roku
Badania wielkości popytu, realizowane będzie metodą obserwacji i rejestracji wewnątrzpojazdowej. Badania mają obejmować co najmniej określenie napełnień w pojazdach na istniejących liniach komunikacyjnych (z identyfikacją informacji na temat pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach).
Wykonawca jest zobowiązany do przeprowadzenia badań wielkości popytu w reprezentatywne dni października 2013 r., z uwzględnieniem wszystkich rodzajów dni tygodnia – jeden dzień powszedni nauki szkolnej od poniedziałku do czwartku, piątek – dzień nauki szkolnej oraz sobota i niedziela. Badaniami mają być objęte wszystkie kursy realizowane w danym rodzaju dnia tygodnia.
W zakres badań wielkości popytu wejdą:
- wszystkie regionalne połączenia kolejowe na całej ich długości, realizowane w województwie pomorskim lub z uwzględnieniem stacji i przystanków w województwie pomorskim, z wyjątkiem pociągów SKM, uruchamianych we wszystkich relacjach zawierających się pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański i Luzino; pociągi SKM do i z kierunku Tczewa należy zbadać od stacji Pruszcz Gdański w kierunku południowym, a pociągi SKM do i z Lęborka lub Słupska, należy zbadać od stacji Wejherowo w kierunku zachodnim;
- wszystkie regionalne połączenia autobusowe, dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał Marszałek Województwa Pomorskiego;
- wszystkie regionalne połączenia autobusowe, nieuwzględnione w porozumieniach komunalnych jako linie komunikacji miejskiej, z miast na prawach powiatów do lub przez inne miasta województwa pomorskiego – z wyjątkiem linii o trasie zawierającej się w całości na obszarze gmin-członków Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej – dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał Prezydent Miasta na prawach powiatu.
Zamawiający zastrzega sobie prawo kontroli pracy osób wykonujących badania poprzez obserwację przez pracowników Zamawiającego i dokumentowanie kontroli dokumentacją zdjęciową lub filmową, monitoring pojazdów oraz pracowników obsługi pojazdów.
Badania wielkości popytu winny być prowadzone zgodnie z instrukcja przeprowadzania badań. Instrukcja zostanie opracowana przez Wykonawcę i uzgodniona z Zamawiającym w terminie 7 dni od daty podpisania umowy.
2. Wykonawca opracuje i przedstawi Zamawiającemu w terminie do dnia 25 października 2013 roku raport z przeprowadzonych badań, o których mowa w pkt. 1 i 2, zawierający wyniki wraz z omówieniem. Na ich podstawie Wykonawca ustali z Zamawiającym w terminie 5 dni od dnia przekazania raportu z przeprowadzonych badań zestawienia wyników, które powinny zostać ujęte w raporcie końcowym oraz przedstawi syntetyczną prezentację z wyników przeprowadzonych badań.
Ocena syntetyczna
1. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz i innych analiz modelowych wykonawca przeprowadzi analizę i prognozę popytu na przewozy w badanym obszarze i w ruchu do / z tego obszaru wraz z określeniem modelu i założeń podziału zadań przewozowych na transport zbiorowy (w tym drogowy i kolejowy) oraz indywidualny w ramach badanej sieci,
2. W celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020, Wykonawca:
- Przy uwzględnieniu dokumentów strategicznych (m. in. Strategia Województwa pomorskiego 2020), na postawie przeprowadzonych badań oraz oceny aktualnej oferty przewozowej określi ogólne kierunki rozwoju transportu kolejowego w województwie pomorskim,
- Na podstawie zebranych materiałów wskaże węzły przesiadkowe (zwłaszcza węzły integracyjne typu Park & Ride oraz Bike & Ride) w województwie pomorskim, istotne dla transportu zbiorowego,
- Po przeprowadzeniu badań własnych, w tym badaniu popytu na przewozy oraz ocenie aktualnej oferty przewozowej oraz wyznaczeniu węzłów przesiadkowych określi linie i odcinki kolejowe, które winny być przedmiotem prowadzonych prac inwestycyjnych w perspektywie finansowej 2014-2020,
Zamawiający zobowiązuje się do udostępnienia uzyskanej od zarządcy infrastruktury kolejowej informacji odnośnie stanu infrastruktury w terminie 14 dni od podpisania Umowy.
Dane winny zawierać:
- aktualne prędkości szlakowe wraz z tzw. Wykazem Ostrzeżeń Stałych,
- syntetyczny opis stanu technicznego linii wraz z oceną wg opisu poniżej:
dobra – linie kolejowe eksploatowane z założonymi parametrami, wymagane tylko roboty konserwacyjne,
dostateczna - linie kolejowe o obniżonych parametrach eksploatacyjnych (obniżona maksymalna prędkość rozkładowa, lokalne ograniczenia prędkości), dla utrzymania parametrów eksploatacyjnych – oprócz robót konserwacyjnych – wymagane jest wykonanie napraw bieżących polegających na wymianie uszkodzonych elementów torów,
niezadowalająca - linie kolejowe o znacznie obniżonych parametrach eksploatacyjnych (małe prędkości rozkładowe, duża ilość lokalnych ograniczeń prędkości, obniżone dopuszczalne naciski), kwalifikujące tory linii do kompleksowej wymiany nawierzchni.
3. Wyniki prac analitycznych mają być opracowane pod kątem dokonania oceny oraz określenia prognoz potrzeb przewozowych mieszkańców województwa pomorskiego, w oparciu o badania ruchu z uwzględnieniem: :
wyników badań napełnień w pojazdach na istniejących liniach komunikacyjnych
danych demograficznych dotyczących stanu istniejącego i prognozy (stan i struktura ludności według podstawowych cech demograficznych, sieć osadnicza, charakterystyki społeczno – ekonomicznej ludności, w tym poziomu bezrobocia, struktury zatrudnienia, liczba i struktura gospodarstw domowych i rodzin, przyszły poziom przyrostu naturalnego)
potencjały ruchotwórcze – rozmieszczenie i intensywność generowania ruchu wg podstawowych jednostek osadniczych (gmin) a w przypadku Trójmiasta – wg rejonów komunikacyjnych określonych w pracach planistycznych poszczególnych miast, ruchliwość mieszkańców
struktura podróży w oparciu o motywacje podróży
wstępny podział zadań przewozowych – udział podróży odbywanych transportem zbiorowym i indywidualnym
wyników badania ankietowych preferencji komunikacyjnych mieszkańców obszaru.
4. Wykonawca wykona symulacje i inne niezbędne analizy ruchu, przy użyciu transportowego modelu cyfrowego na obszarze obejmującym województwo pomorskie. Przeprowadzona symulacja ma określić zapotrzebowanie na przewozy użyteczności publicznej w transporcie drogowym i kolejowym. Prognostyczny model transportowy należy opracować z uwzględnieniem zachodzących zmian w poniższych obszarach:
a) demograficznych, w podziale na strukturę wiekową, poziom wykształcenia oraz liczbę osób w wieku szkolnym, produkcyjnym i poprodukcyjnym
b) społeczno – ekonomicznych, w tym: poziom PKB w analizowanym obszarze, dochody ludności, liczbę samochodów prywatnych (na 1000 mieszkańców), poziom bezrobocia
c) przestrzennych (migracje ludności, potencjalny rozwój źródeł ruchu pasażerskiego),
d) infrastruktury transportowej, w szczególności z uwzględnieniem planowanych inwestycji przez podmioty publiczne i innych komercyjnych.
Model ruchu dla transportu publicznego należy opracować dla okresów szczytów komunikacyjnych w dni robocze z możliwością przeliczenia wskaźników godzinowych na dobowe i roczne.
Analizę ruchu modelu prognostycznego Wykonawca sporządzi w oparciu o strategię rozwoju analizowanego obszaru pod względem planowanych do realizacji w przeciągu kolejnych 10 lat inwestycji w dziedzinie transportu publicznego i drogowego– istotnych z punktu widzenia realizacji zadań wynikających z głównych założeń Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego.
Model prognostyczny Wykonawca opracuje w odpowiednich programach informatycznych w sposób dokładny i przejrzysty z wykorzystaniem czytelnych tabel, wykresów, diagramów, map oraz edytowalnych formatach zapisu. .
Wykonawca pokrywa wszelkie konieczne koszty związane z pozyskaniem materiałów niezbędnych do wykonania przedmiotu zamówienia, w tym związane z przeprowadzeniem ankietyzacji, jeśli takie będą wskazania Zamawiającego lub zajdzie taka potrzeba.
Zamawiający posiada licencję na standardowe programy do edytowania tekstu, tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, tworzenia prezentacji (Microsoft Office).
W przypadku konieczności korzystania z innych specjalistycznych programów dla odczytu, edytowania, wprowadzania zmian do opracowanej analizy, Wykonawca w ramach niniejszego zamówienia dostarczy Zamawiającemu bezterminowe licencje na korzystanie z takich programów na co najmniej 5 stanowisk. Wszelkie zastosowane programy muszą działać prawidłowo na standardowym komputerze PC z programem operacyjnym klasy windows 7 z wykorzystaniem monitora LCD o przekątnej 17". Wykonawca przeszkoli pracowników Zamawiającego (nie mniej niż 5 osób) do podstawowej (3 osoby - po 12 godzin szkoleniowych) i rozszerzonej - pełnej (2 osoby po 30 godzin szkoleniowych) obsługi dostarczonych programów na własny koszt w siedzibie Zamawiającego.
Wstępne opracowanie wraz z prezentacją podsumowujące I etap zamówienia ma być dostarczone Zamawiającemu w terminie do dnia 11 listopada 2013 r. celem uzgodnienia z Zamawiającym przedstawionych w nim wniosków wraz z proponowanymi rozwiązaniami w . Uzgodnienie powyższe powinno nastąpić w terminie 7 dni od odebrania opracowania.
Opracowanie, o którym mowa powyżej ma być komplementarnym zestawieniem prac podsumowujących I etap zamówienia, w postaci zwięzłego opisu aktualnej siatki połączeń drogowych i kolejowych w łącznej analizie z przeprowadzonymi badaniami rynku.
Wraz z opracowaniem, Wykonawca przekaże również Zamawiającemu szczegółowe wyniki badań głównych preferencji mieszkańców oraz wyniki badań wielkości popytu dla każdego z kursów (wydruk kolorowy, w dwóch egzemplarzach).
Uwaga! opracowanie w ramach I etapu Wykonawca jest zobowiązany przekazać także w formie elektronicznej. Wszystkie pliki – tekstowe jak i graficzne winny być przekazane Zamawiającemu w formacie umożliwiającym edytowanie przy użyciu edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programu do tworzenia prezentacji. Dodatkowo wszystkie sporządzone mapy województwa pomorskiego lub jego części winny być edytowalne w programie MapInfo – odwzorowanie dla Polski 1992.
II etap zamówienia - opis szczegółowy:
1) Celem głównym założeń II etapu zamówienia jest wstępne określenie (na podstawie danych i zebranych w ramach I etapu zamówienia oraz wyników analiz) docelowych prognoz zapotrzebowania na drogowe i kolejowe pasażerskie przewozy wojewódzkie o znaczeniu wojewódzkim do 2025 roku z perspektywą do 2030 roku, które będą wykonywane w ramach przewozów o charakterze użyteczności publicznej – umożliwiające wykreowanie komplementarnej oferty przewozowej dla podróżnych i wskazanie na podstawie zebranych materiałów niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020. Wykonawca określi szacunkowo zakres inwestycji i nakładów obejmujących konieczne doinwestowanie infrastruktury transportu kolejowego, mając na uwadze zasadę „szkieletowego” charakteru połączeń kolejowych, do których dostosowany ma być transport drogowy (pełniący rolę dowozową do węzłów przesiadkowych).
Niezależnie od proponowanych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020, opracowanie ma wskazać kierunki dalszej realizacji (lub ograniczania) w okresach prognostycznych do 2025 roku i do 2030 roku, rozwoju i modernizacji infrastruktury drogowej i kolejowej dla potrzeb realizacji przewozów o charakterze użyteczności publicznej.
2) Popyt na przewozy o charakterze użyteczności publicznej w postaci drogowych i kolejowych pasażerskich przewozów wojewódzkich ma być określony dla następujących horyzontów czasowych: 2015, 2020, 2025 i 2030 dla każdego z trzech poniższych scenariuszy rozwoju:
A. optymistycznym – charakteryzujący się najbardziej pozytywnymi warunkami (biorąc pod uwagę m.in. prognozy demograficzne i gospodarcze, plany modernizacji, budowy i rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, standardu świadczonych usług, standardu jakości dostępu do infrastruktury, przepustowości drogowych i kolejowych korytarzy transportowych) dla rozwoju transportu drogowego i kolejowego,
B. pesymistycznym – charakteryzującym się najbardziej niekorzystnymi warunkami (biorąc pod uwagę m.in. prognozy demograficzne i gospodarcze, plany modernizacji, budowy i rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, standardu świadczonych usług, standardu jakości dostępu do infrastruktury, przepustowości drogowych i kolejowych korytarzy transportowych) dla rozwoju transportu drogowego i kolejowego,
C. realistycznym – charakteryzującym się pośrednimi warunkami (biorąc pod uwagę m.in. prognozy demograficzne i gospodarcze, plany modernizacji, budowy i rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, standardu świadczonych usług, standardu jakości dostępu do infrastruktury, przepustowości drogowych i kolejowych korytarzy transportowych) pomiędzy scenariuszami optymistycznym i pesymistycznym.
W opracowaniach należy uwzględnić miejsce przewozów o charakterze użyteczności publicznej w całości przewozów pasażerskich, w tym także komunikacji indywidualnej. W opracowaniu należy określić przewidywany zakres innych rodzajów przewozów oraz wskazać ryzyko związane z pojawianiem się usług konkurencyjnych spoza zakresu użyteczności publicznej.
3) W oparciu o szczegółową analizę porównawczą zebranego i otrzymanego materiału Wykonawca określi kryteria, na podstawie których przewozy pasażerskie na danych kierunkach i liniach zaliczane będą do kategorii połączeń o charakterze użyteczności publicznej w kontekście komplementarności transportu kolejowego i drogowego. Określając użyteczność publiczną danego rodzaju transportu Wykonawca powinien zastosować w odpowiedni sposób zasadę subsydiarności w realizacji zadań przewozowych. Kryteria zaliczania przewozów do kategorii o charakterze użyteczności publicznej powinny być określone tak, by możliwe było na tej podstawie podjęcie uchwały przez urząd odpowiedniego szczebla administracji publicznej.
4) Na podstawie zebranego materiału Wykonawca opracuje i przedstawi Zamawiającemu prognozowane zapotrzebowanie na przewozy o charakterze użyteczności publicznej w poszczególnych horyzontach czasowych (2015, 2020, 2025 i 2030) z omówieniem kosztów i korzyści, z jakimi może się wiązać uruchomienie przewozów o charakterze użyteczności publicznej w ramach proponowanej siatki połączeń.
Siatkę połączeń komunikacyjnych, ze wskazaniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej, Wykonawca sporządzi także w formie graficznej.
Wyznaczając siatkę połączeń komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej, dla zbudowania spójnej sieci transportowej Wykonawca uwzględni poniższe uwarunkowania:
i. komunikacja publiczna powinna obsłużyć jak największe potoki podróżnych,
ii. komunikacja publiczna powinna obsłużyć obszary mające uzasadnienie społeczne, o charakterze ponadregionalnym, np. obiekty oświatowe, o użyteczności publicznej,
iii. należy zapewnić dostępu osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej zdolności ruchowej do publicznego transportu zbiorowego,
iv. oferta powinna być najkorzystniejsza z punktu widzenia trasy i czasu transportu,
v. połączenia drogowe i kolejowe powinny być komplementarne i wzajemnie skomunikowane,
vi. liczba połączeń powinna uwzględniać gęstości zaludnienia
5) Wykonawca uwzględni w opracowaniach udział Województwa Pomorskiego w strukturze właścicielskiej w zakresie podmiotów realizujących transport publiczny i przedstawi wnioski, wraz z propozycjami dotyczącymi zasadności, oraz formy realizacji przewozów o charakterze użyteczności publicznej od strony organizacyjno – prawnej, przy wykorzystaniu „podmiotu wewnętrznego” lub metod kontraktowania zewnętrznego.
Wszystkie dane szczegółowe Wykonawca przedstawi w formie jasnej, czytelnej i w rzetelny sposób, z wykorzystaniem map, rysunków, wykresów, schematów, tabel, diagramów itp.
Opracowując raport wstępny, Wykonawca zobowiązany jest zapewnić ogólną spójność efektów, wyników, spostrzeżeń i ocen w taki sposób, aby nie były one ze sobą sprzeczne, ani wzajemnie się nie wykluczały.
Uwaga! opracowanie w ramach II etapu Wykonawca jest zobowiązany przekazać także w formie elektronicznej. Wszystkie pliki – tekstowe jak i graficzne winny być przekazane Zamawiającemu w formacie umożliwiającym edytowanie przy użyciu edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programu do tworzenia prezentacji. Dodatkowo wszystkie sporządzone mapy województwa pomorskiego lub jego części winny być edytowalne w programie MapInfo – odwzorowanie dla Polski 1992.
Do każdego z rozwiązań i propozycji złożonych w raporcie wstępnym, Wykonawca zawrze uzasadnienie celem umożliwienia Zamawiającemu dokładnej analizy przedstawionego materiału i podjęcia decyzji w sprawie wyboru właściwej z punktu widzenia Zamawiającego siatki połączeń komunikacyjnych planowanych do objęcia użytecznością publiczną.
Wykonawca przedstawi opracowanie w formie raportu wstępnego, składającego się z części tekstowej i graficznej, który zostanie przedstawiony Zamawiającemu celem akceptacji i uzgodnień. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zgłaszania zmian i poprawek, istotnych z punktu widzenia celu, jaki ma spełnić opracowanie, oraz dla osiągnięcia spójności opracowania z innymi dokumentami planistycznymi w terminie do 10 dni od podpisania protokołu odbioru.
Wszelkie zmiany i poprawki proponowane przez Zamawiającego co do treści raportu wstępnego, będą wprowadzone przez Wykonawcę w ciągu 7 dni roboczych od dnia ich przekazania. Skorygowany raport wstępny z uwzględnieniem zgłoszonych poprawek, będzie w wymienionym wyżej terminie przekazany przez Wykonawcę Zamawiającemu.
Jako termin przedłożenia – celem zapoznania się przez Zamawiającego – pełnego raportu wstępnego (w formie tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) ustala się na dzień
20 listopada 2013 roku.
Wykonawca zobowiązuje się do zaprezentowania w oparciu o prezentację multimedialną pełnego raportu wstępnego Zarządowi Województwa Pomorskiego z dokonaniem opisu, analizą i szczegółowym uzasadnieniem propozycji rozwiązań w nim zawartych we wszystkich wariantach.
III. Opis części 2 zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest opracowanie w formie tekstowej i graficznej „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego” (zwanego w dalszej części Planem transportowym) Plan Transportowy musi uwzględniać wymogi zawarte w Ustawie z dnia 16.12.2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011r. Nr 5 poz. 13 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 maja 2011 roku w sprawie szczegółowego zakresu planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2011r. Nr 117 poz. 684).
W przypadku pojawienia się nowych aktów prawnych (krajowych i unijnych mających znaczenie dla przedmiotu zamówienia) przed terminem zakończenia umowy, tj. w trakcie przygotowywania opracowania, Wykonawca musi uwzględnić te zmiany i dostosować opracowanie do aktualnie obowiązujących przepisów, bez dodatkowego wynagrodzenia.
Projekt Planu transportowego winien być opracowany i zgodny z głównymi założeniami poniższych dokumentów strategicznych oraz aktów prawa krajowego i unijnego oraz ich aktualizacjach:
W zakresie dokumentów woj. Pomorskiego:
Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego
Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 roku
Regionalna Strategia Rozwoju Transportu dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2020
Zamawiający wskaże Wykonawcy źródła dostępności tych dokumentów, albo przekaże ich kopie, w terminie 7 dni od podpisania Umowy
W zakresie aktów prawa krajowego:
Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011r. Nr 5 poz. 13 z późn. zm.),
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25.5.2011 roku w sprawie szczegółowego zakresu planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2011r. Nr 117 poz. 684),
Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440, z późn. zm.),
Ustawa z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.),
Ustawa z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007r. Nr 16, poz. 94 z późn. zm.),
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000r. Nr 50, poz. 601 z późn. zm.).
Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym opracowany przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
W zakresie prawa unijnego:
Rozporządzenie (WE) Nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego
Rozporządzenie (WE) Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009 roku w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 roku dotyczące praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym.
Projekt Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego objętych zakresem wspólnych ram strategicznych oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społeczności i Funduszu Spójności, oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) Nr 1083/2006 w ramach celu tematycznego 7. Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych – załącznik IV.
Wykonawca zrealizuje przedmiot zamówienia w dwóch etapach:
1. w I etapie:
wykona i przedstawi opracowanie główne w zakresie projektu „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego”
2. w II etapie:
przeprowadzi konsultacje społeczne w zakresie projektu „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego”
I etap zamówienia
1) Zgodnie z zapisami art. 11 ust. 1 pk 1) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym, Wykonawca uwzględni w opracowaniu głównym, o którym mowa powyżej ogłoszony Plan transportowy opracowany przez ministra właściwego do spraw transportu.
Wykonawca sporządzi opracowanie główne pn. „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego” w oparciu o materiały zgromadzone w ramach opracowania pt. „Analiza potrzeb transportowych mieszkańców województwa pomorskiego, w celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020”.
2) Plan transportowy obejmować będzie horyzont czasowy do roku 2025. Plan Transportowy ma określić potrzeby przewozowe pasażerów na obszarze województwa pomorskiego, z wyszczególnieniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej, oraz określić pożądane kierunki rozwoju transportu publicznego, których konsekwencją powinien być wzrost udziału osób korzystających z komunikacji publicznej w stosunku do komunikacji indywidualnej.
3) W zakres opracowania w formie tekstowej Wykonawca ujmie w szczególności omówienie wraz z wyczerpującym uzasadnieniem poniższych zagadnień:
1. określenie sieci komunikacyjnej, na której będzie planowane wykonywanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej – Wykonawca zawrze uzgodnioną z Zamawiającym - w części 1 - siatkę połączeń drogowych i kolejowych w wojewódzkich przewozach pasażerskich, w tym:
charakterystykę istniejącej sieci komunikacyjnej,
charakterystykę planowanej sieci komunikacyjnej
2. ocena i prognoza potrzeb przewozowych, z uwzględnieniem w szczególności:
lokalizacji obiektów użyteczności publicznej
gęstości zaludnienia obszaru objętego planem transportowym
zapewnienia dostępu osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej zdolności ruchowej do publicznego transportu zbiorowego
3. przewidywane przedsięwzięć inwestycyjnych i modernizacyjnych z wyszczególnieniem źródeł i form finansowania:
zewnętrznych, takich jak: programy UE, Banki (EBI, EBOR, obligacje), dopłaty do ulg ustawowych, kontrakty wojewódzkie, dotacje celowe państwa, środki innych jednostek samorządu terytorialnego, środki podmiotów gospodarczych. itp.,
wewnętrznych, takie jak: budżet województwa pomorskiego,
4. przewidywane dofinansowanie usług przewozowych w ramach usług użyteczności publicznej z budżetu województwa z wyszczególnieniem źródeł i form finansowania zewnętrznych i wewnętrznych:
5. preferencje wyboru rodzaju środków transportu, w szczególności propozycje dotyczące wyboru rodzaju tych środków, uwzględniając infrastrukturę transportową znajdującą się na obszarze objętym planem transportowym, przy uwzględnieniu m. in. :
potrzeby zachowania zrównoważonego rozwoju,
korytarzy transportowych istniejących i planowanych,
potoków pasażerskich w odcinkach sieci,
węzłów transportowych,
potrzeb w zakresie bezpośredniości połączeń, dostępności i częstotliwości, czasów przejazdów, ponoszonych kosztów,
6. zasady organizacji rynku przewozów, w tym określenie po uprzednim uzgodnieniu z Zamawiającym przewidywanego modelu zarządzania systemem oraz trybu wyboru operatora publicznego transportu zbiorowego,
7. pożądany standard usług przewozowych w przewozach o charakterze użyteczności publicznej, poprzez określenie standardu przewozów i jakości usług przewozowych, uwzględniając potrzebę zapewnienia w szczególności:
ochrony środowiska naturalnego, w szczególności:
- analiza aktualnego stanu środowiska, na obszarach objętych przewozami o charakterze użyteczności publicznej, na których może wystąpić znaczące oddziaływanie i negatywny wpływ transportu na różne formy przyrody oraz korytarze ekologiczne,
- bliskości korytarzy transportowych wybranych do objęcia przewozami o charakterze użyteczności publicznej i możliwych do zaistnienia ingerencji transportu na obszary podlegające ochronie, tj. parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, użytki ekologiczne itp. – ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000
dostępności pasażerów do sieci transportowej dla transportu kolejowego i drogowego,
dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej zdolności ruchowej do publicznego transportu zbiorowego,
kwantyfikacji połączeń bezpośrednich i przesiadkowych, częstotliwości i regularności kursowania,
proponowane standardy techniczne dla pojazdów (np. rodzaj napędu, ilość miejsc w pojazdach, informacja pasażerska zewnętrzna i wewnętrzna, itd.),
proponowanych systemów pobierania opłat za bilety, ponoszenia kosztów za przejazdy,
infrastrukturę przystankową wraz z określeniem dostępności dla podróżnych (m. in. pożądane odległości między przystankami, lokalizacje węzłów przesiadkowych),
8. sposób organizowania Systemu Informacji Pasażerskiej (SIP), z uwzględnieniem potrzeb pasażerów związanych z dostępem do informacji w zakresie:
godzin przyjazdu lub odjazdu środków transportu,
obowiązujących opłat za przejazd,
obowiązujących uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego,
węzłów przesiadkowych,
koordynacji połączeń różnych rodzajów środków transportu,
regulaminów przewozu osób,
oraz wskazanie zapotrzebowania na zaopatrzenie dworców, przystanków i pojazdów w tablice informacyjne oraz urządzenia informowania dźwiękowego (dla osób niewidomych i niedowidzących) i ich optymalnych lokalizacji,
9. kierunki rozwoju publicznego transportu zbiorowego,
10. wykaz istniejącej infrastruktury przystankowej znajdującą się przy drogach wojewódzkich wraz z określeniem niezbędnych zmiany w tym zakresie,
11. informacje dodatkowe istotne z punktu widzenia organizacji publicznego transportu zbiorowego, w tym przewidywane udostępnianie operatorom i przewoźnikom przystanków komunikacyjnych i dworców położonych na obszarze właściwości danego organizatora.
Proponowane rozwiązania powinny zawierać uzasadnienie.
4) W zakres opracowania w formie graficznej, Wykonawca opracuje w postaci rysunku przedstawiającego sieć komunikacyjną w granicach obszaru, na którym mają się odbywać przewozy o charakterze użyteczności publicznej (uzgodnione z Zamawiającym w ramach opracowania pt. „Analiza potrzeb transportowych mieszkańców województwa pomorskiego, w celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020”).
Rysunek, powinien zawierać w szczególności:
1. określenie skali rysunku w formie liczbowej i liniowej,
2. granice administracyjne Województwa Pomorskiego,
3. objaśnienia użytych na rysunku oznaczeń i symboli,
4. plan sieci,
5. oznaczenia zintegrowanych węzłów przesiadkowych (o ile takie zostały wyznaczone) znajdujących się na obszarze objętym Planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego.
Oznaczenia i nazewnictwo użyte przy sporządzaniu rysunku mają umożliwiać jednoznaczne powiązanie części tekstowej planu transportowego z jego częścią graficzną oraz winny zapewniać jego czytelność.
Wykonawca sporządzi rysunek – stanowiący część graficzną Planu transportowego – w czytelnej grafice technicznej oraz odpowiedniej skali, zapewniających możliwość ogłoszenia projektu Planu transportowego, w sposób, o którym mowa w art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym.
Mapy winny być edytowalne w programie MapInfo – odwzorowanie dla Polski 1992.
Jako termin przedłożenia – celem zapoznania się przez Zamawiającego – pełnego projektu Planu transportowego (w formie tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) ustala się na dzień 16 grudnia 2013 roku.
Zamawiający zastrzega sobie możliwość zgłaszania zmian i poprawek, istotnych z punktu widzenia celu, jaki ma spełnić opracowanie. Wszelkie zmiany i poprawki zgłoszone do opracowania głównego będą wprowadzone przez Wykonawcę w ciągu 7 dni roboczych od dnia ich przekazania.
Poprawione opracowanie główne (uwzględniające zmiany i poprawki naniesione przez Zamawiającego), zostanie w wyżej wymienionym terminie przekazane Zamawiającemu.
II etap zamówienia
1) W ramach II etapu zamówienia Wykonawca podda projekt Planu transportowego konsultacjom społecznym, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym. Przeprowadzenie konsultacji będzie zadaniem Wykonawcy.
W ramach konsultacji społecznych Wykonawca zorganizuje pięć konferencji, przy czym na każdej z nich zaprezentuje założenia planu wraz z jego projektem i poprosi o opinie i postulaty, natomiast ostania będzie konferencją podsumowującą i uwzględniającą w prowadzone w czasie konsultacji postulaty. Terminy konferencji zostaną uzgodnione z Zamawiającym.
2) Wykonawca zobowiązany jest ponadto w szczególności do:
a) uzyskania uzgodnień z marszałkami sąsiednich województw i opinie sąsiednich związków powiatów - w zakresie linii komunikacyjnych przebiegających na obszarze ich właściwości,
b) uzyskania opinii Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego ( dalej „Prezesa UTK”) - w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich,
c) uwzględnienia lub wskazania powodów odmowy uwzględnienia potrzeb transportowych zgłoszonych marszałkowi województwa przez gminy w trybie art. 13 ust. 4 ustawy,
d) przeprowadzenia procedury uzyskania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, chyba że odpowiedni organ odstąpi od obowiązku jej przeprowadzenia.
3) Wykonawca zobowiązuje się do przygotowania zbiorczego zestawienia otrzymanych opinii i uwag zgłoszonych do ww. dokumentu, wraz z rekomendacją, co do sposobu ich uwzględnienia w Planie transportowym oraz uzasadnieniem dla każdej rekomendacji i dostarczy je Zamawiającemu drogą elektroniczną w terminie 14 dni od zakończenia konsultacji społecznych.
W oparciu o przekazane przez Wykonawcę zbiorcze zestawienie odnośnie otrzymanych opinii i uwag zgłoszonych do projektu Planu transportowego zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych, Zamawiający przekaże wszelkie uwagi, co do sposobu ich uwzględnienia w terminie 14 dni od przekazania przez Wykonawcę.
W przypadku pojawienia się konieczności dokonania zmian w projekcie Planu transportowego, będących wynikiem przeprowadzonych konsultacji, Wykonawca dokona stosownych poprawek i przekaże uzupełniony projekt Planu transportowego Zamawiającemu, celem rozpoczęcia procedury przyjęcia dokumentu przez Sejmik Województwa Pomorskiego.
4) Wykonawca zobowiązany jest do zaprezentowania projektu Planu transportowego na posiedzeniu Zarządu Województwa Pomorskiego.
Przekazanie przez Wykonawcę Planu transportowego za protokołem odbioru końcowego nastąpi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5.2.2014.
II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

71243000, 71311200

II.1.7)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): nie
II.1.8)Części
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.1.9)Informacje o ofertach wariantowych
Dopuszcza się składanie ofert wariantowych: nie
II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
I. Przedmiot zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie opracowań transportowych dla województwa pomorskiego. Zamówienie zostało podzielone na dwie części:
Część 1
Wykonanie opracowania: Analiza potrzeb transportowych mieszkańców województwa pomorskiego, w celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Część 2
Wykonanie opracowania: Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego.
Szacunkowa wartość bez VAT: 1 016 260,16 PLN
II.2.2)Informacje o opcjach
Opcje: nie
II.2.3)Informacje o wznowieniach
Jest to zamówienie podlegające wznowieniu: nie
II.3)Czas trwania zamówienia lub termin realizacji
Rozpoczęcie 28.8.2013. Zakończenie 5.2.2014

Sekcja III: Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

III.1)Warunki dotyczące zamówienia
III.1.1)Wymagane wadia i gwarancje:
1. Wykonawca przystępujący do postępowania obowiązany jest do wniesienia wadium w wysokości: 30 000 PLN (słownie: trzydzieści tysięcy 00/100 złotych). Wadium należy wnieść przed upływem terminu składania ofert.
2. Wadium może być wniesione w pieniądzu; poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym, gwarancjach bankowych; gwarancjach ubezpieczeniowych; poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275 z późn. zm.).
Wadium wnoszone w pieniądzu należy przelać na rachunek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku nr konta:
Bank PeKaO SA nr 76 1240 6292 1111 0010 4607 0996. W tytule przelewu należy podać: „Wadium w postępowaniu przetargowym na przygotowanie opracowań transportowych dla województwa pomorskiego”.
W przypadku wnoszenia wadium przelewem na rachunek bankowy, o jego wniesieniu w terminie decydować będzie data i godzina uznania ww. konta kwotą wadium, co winno nastąpić przed upływem terminu składania ofert.
W przypadku wnoszenia wadium w pozostałych formach określonych w ust. 2, dokument wadium należy złożyć w opisanej kopercie wraz z ofertą, natomiast potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię, dołączyć do oferty. Oryginalne dokumenty wadium będą zdeponowane w Departamencie Zamówień Publicznych i Administracji.
3. Dokument poręczenia/gwarancyjny powinien przewidywać utratę wadium na rzecz zamawiającego w przypadkach określonych w ust. 5 i 6.
4. Gwarancje lub poręczenia muszą zawierać, oprócz elementów właściwych dla każdej formy, określonych przepisami prawa, w szczególności:
1) nazwę i adres Zamawiającego,
2) oznaczenie (numer) postępowania: DAZ-ZP.272…….2013,
3) określenie przedmiotu postępowania,
4) termin ważności wadium – odpowiadający terminowi związania ofertą
Z treści gwarancji lub poręczenia winno wynikać bezwarunkowe, na każde pisemne żądanie zgłoszone przez Zamawiającego w terminie związania ofertą – zobowiązanie gwaranta lub poręczyciela do wypłaty Zamawiającemu pełnej kwoty wadium w okolicznościach określonych w przepisie art. 46 ust.4a oraz ust. 5 ustawy – Prawo zamówień publicznych.
5. Wykonawca traci wadium na rzecz Zamawiającego, wraz z odsetkami, w przypadku, gdy wykonawca, którego oferta została wybrana:
a. odmówi podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie,
b. nie wniesie zabezpieczenia należytego wykonania umowy,
c. zawarcie umowy będzie niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy.
6. Ponadto Zamawiający zatrzyma wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia dokumentów, o którym mowa w art. 26 ust. 3 ustawy, nie złoży dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust 1 ustawy, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nie leżących po jego stronie.
7. Wadium musi zabezpieczać ofertę w całym okresie związania ofertą, który wynosi 60 dni od upływu terminu składania ofert.
8. Zamawiający zwróci wadium Wykonawcy na zasadach określonych w art. 46 ustawy prawo zamówień publicznych.
9.Zamawiający żąda od Wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 10% ceny całkowitej (brutto) podanej w ofercie.
10. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
11. Zabezpieczenie może być wnoszone według wyboru wykonawcy w jednej lub kilku następujących formach:
a. w pieniądzu,
b. w poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej, z tym że poręczenie kasy winno być poręczeniem pieniężnym,
c. w gwarancjach bankowych,
d. w gwarancjach ubezpieczeniowych,
e. w poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W przypadku wniesienia zabezpieczenia w formie wymienionej w pkt b, c, d, e Wykonawca obowiązany jest na 5 dni przed terminem podpisania umowy ustalić odpowiednie warunki jego wniesienia z Zamawiającym oraz ewentualną treść.
12. Zamawiający nie wyraża zgody na wnoszenie zabezpieczenia w następujących formach:
a. wekslach z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej,
b. przez ustanowienie zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego,
c. przez ustanowienie zastawu rejestrowego na zasadach określonych w przepisach
o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów.
13. Zabezpieczenie wnoszone w pieniądzu Wykonawca wpłaca przelewem na rachunek bankowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Bank PeKaO S.A. 76 1240 6292 1111 0010 4607 0996. z podaniem tytułu „Zabezpieczenie należytego wykonania umowy nr .................................” najpóźniej w dniu zawarcia umowy. Datą wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest data uznania rachunku Zamawiającego przy czym należy pamiętać, że zabezpieczenie jest wniesione należycie w dniu i o godzinie obciążenia rachunku Zamawiającego, a nie w dniu i o godzinie dokonania przelewu przez Wykonawcę.
14. W przypadku wnoszenia zabezpieczenia w formach innych niż pieniężna dokument zabezpieczenia należy zdeponować z Departamencie Zamówień Publicznych i Administracji Urzędu Marszałkowskiego.
15. Zabezpieczenie wniesione w formie poręczeń lub gwarancji musi zawierać zobowiązanie gwaranta lub poręczyciela do bezwarunkowej zapłaty Zamawiającemu pełnej kwoty zabezpieczenia, na każde jego żądanie.
16. W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu Wykonawca może wyrazić zgodę na zaliczenie kwoty wadium na poczet zabezpieczenia.
17. Zamawiający zwróci zabezpieczenia w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez Zamawiającego za należycie wykonane.
III.1.2)Główne warunki finansowe i uzgodnienia płatnicze i/lub odniesienie do odpowiednich przepisów je regulujących:
1. Wykonawca uwzględniając wszystkie wymogi zawarte w niniejszym SIWZ, powinien w cenie brutto ująć wszelkie koszty niezbędne dla prawidłowego i pełnego wykonania przedmiotu zamówienia, a także uwzględnić inne podatki i opłaty. W cenie oferty zawiera się również wynagrodzenie Wykonawcy z tytułu przeniesienia na Zamawiającego majątkowych praw autorskich, na zasadach określonych w załączonym wzorze umowy.
2. Cena musi być podana w złotych polskich z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
3. Wykonawca zobowiązany jest do wypełnienia formularza ofertowego i określenia w nim stawki VAT oraz ceny brutto.
4. Cena nie będzie podlegała waloryzacji.
5. Nie przewiduje się żadnych przedpłat ani zaliczek na poczet realizacji przedmiotu umowy,
a płatność nastąpi zgodnie z zapisem umowy i ofertą Wykonawcy.
6. Jeżeli okaże się, że złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania obowiązku podatkowego Zamawiającego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług w zakresie dotyczącym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Zamawiający w celu oceny takiej oferty doliczy do przedstawionej w niej ceny podatek od towarów i usług, który miałby obowiązek wpłacić zgodnie z obowiązującymi przepisami.
III.1.3)Forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której zostanie udzielone zamówienie:
1. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia.
2. Wykonawcy występujący wspólnie ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
3. Wykonawcy, o których mowa w ust. 1, ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy oraz wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
4. Jeżeli w postępowaniu zostanie wybrana oferta wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, Zamawiający może żądać przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego, umowy regulującej współpracę tych wykonawców, określającej co najmniej strony umowy, cel ich wspólnego działania, okres ważności umowy, zakres prac przewidzianych do wykonania przez każdego z członków konsorcjum oraz solidarną odpowiedzialność wykonawców za wykonanie umowy.
III.1.4)Inne szczególne warunki
Wykonanie zamówienia podlega szczególnym warunkom: nie
III.2)Warunki udziału
III.2.1)Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: 1. W postępowaniu mogą wziąć udział wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, tj. dotyczące:
1.1 posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania;
Zamawiający nie wyznacza szczegółowych warunków. Ocena spełnienia wyżej wskazanego warunku nastąpi na podstawie przedstawionego przez Wykonawcę oświadczenia, o którym mowa w § 5 ust.1a, SIWZ tj. oświadczenia Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust.1 ustawy Prawo zamówień publicznych (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 do SIWZ)
2. W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp, zamawiający żąda następujących dokumentów:
a. oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia z postępowania z powodu niespełnienia warunków, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy – wg wzoru jak w załączniku nr 4 do SIWZ
b. aktualnego odpisu z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert
c. aktualnego zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu – wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert
d. aktualnego zaświadczenia właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu – wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert
e. aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt.
4 – 8 ustawy, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert
f. aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 9 ustawy Pzp, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert
g. aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy Pzp, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.
3. W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 2 pkt. 5 ustawy pzp do oferty należy dołączyć listę podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej albo informacje o tym, że nie należy do grupy kapitałowej – wg wzoru jak w załączniku nr 5 do SIWZ.
4. Dokumenty sporządzone w języku obcym będą składane wraz z tłumaczeniem na język polski i poświadczone przez wykonawcę.
5. Dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu będą składane w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. Zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii dokumentu wyłącznie wtedy, gdy złożona przez wykonawcę kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości.
6. Jeżeli, w przypadku Wykonawcy mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osoby, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 5-8, 10 i 11 ustawy Pzp mają miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Wykonawca składa w odniesieniu do nich zaświadczenie właściwego organu sadowego albo administracyjnego miejsca zamieszkania, dotyczące niekaralności tych osób w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 5-8, 10 i 11 ustawy Pzp, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, z tym że w przypadku, gdy
w miejscu zamieszkania tych osób nie wydaje się takich zaświadczeń – zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego miejsca zamieszkania tych osób lub przed notariuszem.
7. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zamiast dokumentów, o których mowa w pkt 2:
1) lit. b, c, d i f – składa dokument lub dokumenty wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
- nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
- nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
- nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie
2) lit. e, g – składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8, 10 i 11.
8. Dokumenty, o których mowa w pkt 7.1 ) tiret 1 i 3 oraz pkt.7.2), powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. Dokument, o którym mowa w ust.7.1) tiret 2 powinien być wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
9. Jeżeli w kraju miejsca zamieszkania osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt 7, zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie, w którym określa się także osoby uprawnione do reprezentacji wykonawcy, złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, lub przed notariuszem. Do aktualności tego dokumentu mają odpowiednie zastosowanie zapisy ust. pkt 8;
10. W przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku innych podmiotów, na zasobach których wykonawca polega na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy Pzp, kopie dokumentów dotyczących odpowiednio wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za zgodność z oryginałem odpowiednio przez wykonawcę lub te podmioty
11. Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
12. W przypadku wątpliwości co do treści dokumentu złożonego przez wykonawcę mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamawiający może zwrócić się do właściwych organów odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, z wnioskiem o udzielenie niezbędnych informacji dotyczących przedłożonego dokumentu.
III.2.2)Zdolność ekonomiczna i finansowa
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: 1. W postępowaniu mogą wziąć udział wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, tj. dotyczące:
sytuacji ekonomicznej i finansowej;
Zamawiający nie wyznacza szczegółowych warunków. Ocena spełnienia wyżej wskazanego warunku nastąpi na podstawie przedstawionego przez Wykonawcę oświadczenia, o którym mowa w § 5 ust.1a SIWZ, tj. oświadczenia Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust.1 ustawy Prawo zamówień publicznych (wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 do SIWZ).
III.2.3)Kwalifikacje techniczne
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:
1. W postępowaniu mogą wziąć udział wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, tj. dotyczące:
1.1 posiadania wiedzy i doświadczenia;
Zamawiający uzna warunek za spełniony jeżeli Wykonawcy wykażą, że w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonali należycie co najmniej:
a) jedną usługę polegającą na wykonaniu opracowania planu transportowego dla obszaru zamieszkałego przez co najmniej 150 tys. mieszkańców, który został następnie przez właściwy organ uchwalony,
b) jedną usługę modelowania sieci transportowej na obszarze zamieszkałym przez co najmniej 300 tys. osób, zawierającą m.in. realizację:
i. analizy komunikacji indywidualnej metodą modelowania ruchu,
ii. analizy komunikacji zbiorowej
Zamawiający uzna również ww. warunek za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że elementy usługi wymienione w punktach i., ii., zostały zrealizowane w ramach odrębnych zamówień dla obszaru liczącego co najmniej 300 tys. mieszkańców.
c) jedną usługę polegającą na badaniu preferencji transportowych mieszkańców miast, na próbie nie mniejszej niż n=1500 gospodarstw domowych, z wykorzystaniem tzw. dzienniczków podróży, w których członkowie gospodarstw przedstawiali szczegółowe informacje dotyczące wszystkich wykonanych przez nich podróży w czasie minionej doby,
d) jedną usługę wdrożonego w życie projektu, lub projektów, optymalizacji podaży w drogowej komunikacji regionalnej, obejmującego minimum 100 pojazdów,
e) trzech projektów kompleksowych badań wielkości popytu na obszarach zamieszkałych przez co najmniej 100 tys. mieszkańców.
Zamawiający uzna również spełnienie warunku, jeżeli Wykonawca wykaże, że powyższe usługi, wymienione w lit. a - e, zostały zrealizowane łącznie w ramach jednego zamówienia lub każda z nich została zrealizowana w ramach większego zamówienia.
Ocena wykazania spełnienia warunku nastąpi na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę dokumentów, o których mowa § 5. ust. 1b SIWZtj. wykazu wykonanych usług w zakresie wskazanym w pkt. 1.1 do wykazania w okresie ostatnich (3) trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie wraz z podaniem, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których usługi zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane należycie - według wzoru jak w załączniku nr 6 do SIWZ,
- Dowodami zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r.
w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, o których mowa w § 5 ust. 1b niniejszej SIWZ są:
- poświadczenie z tym, iż w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego wszczynanych w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie przywołanego rozporządzenia zwanego dalej rozporządzeniem, wykonawca, w miejsce poświadczeń, może przedkładać dokumenty potwierdzające należyte wykonanie usług, określone w § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817).
- oświadczenie Wykonawcy – jeżeli z uzasadnionych przyczyn o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać poświadczenia, o którym mowa powyżej.
- W przypadku, gdy Zamawiający jest podmiotem, na rzecz którego usługi wskazane w wykazie, o którym mowa w §4 ust. 1.2 SIWZ, zostały wcześniej wykonane, Wykonawca nie ma obowiązku przedkładania dowodów, o których mowa powyżej.
oraz oświadczenia, o którym mowa w § 5 ust. 1a SIWZ tj. oświadczenia Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (wzór stanowi załącznik nr 3 do SIWZ).
1.2
dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym do wykonywania zamówienia
Zamawiający uzna spełnienie ww. warunku, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponował następującymi narzędziami, urządzeniami technicznymi i wyposażeniem zakładu niezbędnymi do wykonania zamówienia tj.:
co najmniej jednym stanowiskiem komputerowym wyposażonym w niezbędne oprogramowania umożliwiającym łącznie:
i. planowanie systemu transportu metodą modelowania co najmniej o wielkości odpowiadającej stopniowi skomplikowania sieci transportowej województwa pomorskiego,
ii. realizację analiz przestrzennych – system informacji o terenie (SIT), system informacji geograficznej (GIS),
iii. prowadzenie analiz statystycznych (SPSS lub St) umożliwiających ważenie bazy danych, pracę i analizę wyników na ważonych zbiorach wagą analityczną oraz prowadzenie analizy czynnikowej,
Zamawiający uzna również spełnienie warunku, jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje więcej niż jednym stanowiskiem komputerowym umożliwiającymi wspólnie realizację powyższych zadań.
Ocena wykazania spełnienia warunku nastąpi na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę dokumentów, o których mowa § 5. ust. 1d SIWZ tj.d. wykazu niezbędnego potencjału technicznego w zakresie o ktorym mowa w pkt 1.2) dostępnego Wykonawcy usług w celu wykonania zamówienia wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami, według wzoru załącznika nr 8 do SIWZ;
oraz oświadczenia, o którym mowa w § 5 ust. 1a SIWZ tj. oświadczenia Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (wzór stanowi załącznik nr 3 do SIWZ).
1.3 dysponowania odpowiednimi osobami zdolnymi do wykonywania zamówienia
Zamawiający uzna spełnienie ww. warunku, , jeżeli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponował co najmniej 4 osobami, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadającymi kwalifikacje niezbędne do realizacji zamówienia w tym co najmniej
i. 1 osoba posiadająca wykształcenie wyższe, która była w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, kierownikiem w co najmniej jednym zespole realizującym plan transportowy lub modelowanie sieci transportowej dla co najmniej gminy miejskiej w ramach opracowywania studium transportowego, komunikacyjnego,
ii. 1 osoba posiadająca wykształcenie wyższe, która brała udział w opracowywaniu multimodalnych modeli ruchu w ramach realizacji studium transportowego (komunikacyjnego) co najmniej gminy miejskiej w ramach opracowywania studium transportowego, komunikacyjnego,
iii. 2 osoby, które brały udział w realizacji co najmniej jednego projektu dotyczącego badań preferencji transportowych mieszkańców co najmniej gminy miejskiej.
Ocena wykazania spełnienia warunku nastąpi na podstawie przedstawionych przez Wykonawcę dokumentów, o których mowa § 5. ust. 1c tj. wykazu osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia w zakresie wskazanym w pkt. 1.3 wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami; według wzoru załącznika nr 7 do SIWZ;
oraz oświadczenia, o którym mowa w § 5 ust. 1a SIWZ tj. oświadczenia Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (wzór stanowi załącznik nr 3 do SIWZ).
III.2.4)Informacje o zamówieniach zastrzeżonych
III.3)Specyficzne warunki dotyczące zamówień na usługi
III.3.1)Informacje dotyczące określonego zawodu
Świadczenie usługi zastrzeżone jest dla określonego zawodu: nie
III.3.2)Osoby odpowiedzialne za wykonanie usługi
Osoby prawne powinny wskazać nazwiska oraz kwalifikacje zawodowe osób odpowiedzialnych za wykonanie usługi: nie

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Otwarta
IV.1.2)Ograniczenie liczby wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert lub do udziału
IV.1.3)Zmniejszenie liczby wykonawców podczas negocjacji lub dialogu
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą:
DAZ-ZP.272.61.2013
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia
nie
IV.3.3)Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego
IV.3.4)Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
27.8.2013 - 10:00
IV.3.5)Data wysłania zaproszeń do składania ofert lub do udziału zakwalifikowanym kandydatom
IV.3.6)Języki, w których można sporządzać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
polski.
IV.3.7)Minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą
w dniach: 60 (od ustalonej daty składania ofert)
IV.3.8)Warunki otwarcia ofert
Data: 27.8.2013 - 10:30

Miejscowość:

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku ul. Okopowa 21/27, pok. nr 133G.

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o powtarzającym się charakterze zamówienia
VI.2)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: tak
Podać odniesienie do projektu (projektów) i/lub programu (programów): Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego ( Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).
VI.3)Informacje dodatkowe
VI.4)Procedury odwoławcze
VI.4.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Prezes Krajowej Izby Odwoławczej
ul. Postepu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA

VI.4.2)Składanie odwołań
Dokładne informacje na temat terminów składania odwołań: 1. Wykonawcom, a także innym podmiotom, jeżeli mają lub mieli interes w uzyskaniu zamówienia oraz ponieśli lub mogą ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, przysługują środki ochrony prawnej.
2. Środki ochrony prawnej wobec ogłoszenia o zamówieniu oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia przysługują również organizacjom wpisanym na listę, o której mowa w art. 154 pkt 5 ustawy Pzp.
3. Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.
4. Odwołanie wnosi się do Prezesa Izby w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności Zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – jeżeli zostało przesłane za pośrednictwem faxu lub drogą elektroniczną, albo w terminie 15 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – jeżeli zostały przesłane w inny sposób.
5. Pozostałe postanowienia dotyczące środków ochrony prawnej regulują przepisy Działu VI ustawy.
VI.4.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Krajowa Izba Odwoławcza
ul. Postepu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA

VI.5)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
16.7.2013
TI Tytuł Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)
ND Nr dokumentu 260964-2013
PD Data publikacji 03/08/2013
OJ Dz.U. S 150
TW Miejscowość GDAŃSK
AU Nazwa instytucji Województwo Pomorskie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 3 - Władze lokalne
DS Dokument wysłany 31/07/2013
DT Termin 27/08/2013
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
OC Pierwotny kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
RC Kod NUTS PL6

03/08/2013    S150    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)

2013/S 150-260964

Województwo Pomorskie, ul. Okopowa 21/27, Osoba do kontaktów: Marzena Miklewicz, Gdańsk80-810, POLSKA. Tel.: +48 583268551. Faks: +48 583268557. E-mail: zampub@pomorskie.eu

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 18.7.2013, 2013/S 138-239976)

Przedmiot zamówienia:
CPV:71243000, 71311200

Projekty planów (systemy i integracja)

Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych

Zamiast: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu: strona 7 ogłoszenia o zamówieniu (Część badawcza, rozdział 2 „Moduł badania popytu na usługi przewozowe”, ust. 1 tiret pierwszy):

— wszystkie regionalne połączenia kolejowe na całej ich długości, realizowane w województwie pomorskim lub z uwzględnieniem stacji i przystanków w województwie pomorskim, z wyjątkiem pociągów SKM, uruchamianychwe wszystkich relacjach zawierających się pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański i Luzino; pociągi SKM do iz kierunku Tczewa należy zbadać od stacji Pruszcz Gdański w kierunku południowym, a pociągi SKM do i z Lęborka lub Słupska, należy zbadać od stacji Wejherowo w kierunku zachodnim.

Powinno być: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu: strona 7 ogłoszenia o zamówieniu (Część badawcza, rozdział 2 „Moduł badania popytu na usługi przewozowe”, ust. 1 tiret pierwszy):

— wszystkie regionalne połączenia kolejowe na całej ich długości, realizowane w województwie pomorskim lub z uwzględnieniem stacji i przystanków w województwie pomorskim, z wyjątkiem pociągów SKM, uruchamianych we wszystkich relacjach zawierających się pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański i Luzino; pociągi SKM do i z Lęborka lub Słupska, należy zbadać od stacji Wejherowo w kierunku zachodnim.

Inne dodatkowe informacje

Informacje do poprawienia lub dodania w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.

Więcej informacji w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.


TI Tytuł Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)
ND Nr dokumentu 274084-2013
PD Data publikacji 14/08/2013
OJ Dz.U. S 157
TW Miejscowość GDAŃSK
AU Nazwa instytucji Województwo Pomorskie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 3 - Władze lokalne
DS Dokument wysłany 09/08/2013
DT Termin 02/09/2013
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
OC Pierwotny kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
RC Kod NUTS PL6

14/08/2013    S157    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)

2013/S 157-274084

Województwo Pomorskie, ul. Okopowa 21/27, Osoba do kontaktów: Marzena Miklewicz, Gdańsk80-810, POLSKA. Tel.: +48 583268551. Faks: +48 583268557. E-mail: zampub@pomorskie.eu

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 18.7.2013, 2013/S 138-239976)

Przedmiot zamówienia:
CPV:71243000, 71311200

Projekty planów (systemy i integracja)

Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych

Zamiast: 

III.2.3 Kwalifikacje techniczne pkt 1.1 posiadania wiedzy i doświadczenia, litera a

litera a) jedną usługę polegającą na wykonaniu opracowania planu transportowego dla obszaru zamieszkałego przez co najmniej 150 tys. mieszkańców, który został następnie przez właściwy organ uchwalony,

II.1.5 Krótki opis zamówienia lub zakupu: 1. Moduł Badania potrzeb przewozowych

Uzgodnienie ostatecznej wersji narzędzia badawczego (narzędzi badawczych) nastąpi w ciągu 10 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy.

II.1.5 Krótki opis zamówienia lub zakupu: 1. Moduł Badania potrzeb przewozowych Zakres zadań Wykonawcy obejmuje: punktor 6 i 7

- przeprowadzenie pilotażu badania – 30 wywiadów odzwierciedlających próbę badawczą

- przedstawienie raportu z badania pilotażowego, uwzględnienie w metodologii i/lub organizacji badania i/lub kwestionariuszu badania zmian wynikających ze zrealizowanego badania pilotażowego

III.2.3 Kwalifikacje techniczne pkt 1.1 posiadania wiedzy i doświadczenia litera c)

c) jedną usługę polegającą na badaniu preferencji transportowych mieszkańców miast, na próbie nie mniejszej niż n=1500 gospodarstw domowych, z wykorzystaniem tzw. dzienniczków podróży, w których członkowie gospodarstw przedstawiali szczegółowe informacje dotyczące wszystkich wykonanych przez nich podróży w czasie minionej doby,

oraz

zdanie po literze e)

Zamawiający uzna również spełnienie warunku, jeżeli Wykonawca wykaże, że powyższe usługi, wymienione w lit. a - e, zostały zrealizowane łącznie w ramach jednego zamówienia lub każda z nich została zrealizowana w ramach większego zamówienia.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

27.08.2013 (10:00)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert:

27.08.2013 (10:30)

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu: II. opis części 1 zamówienia część analityczna podpunkt 2)

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu :II. opis części 1 zamówienia część analityczna podpunkt 3)

—.

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu :II. opis części 1 zamówienia część badawcza cele szczegółowe

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia założenia realizacji badania

—.

—.

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 3.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu :II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 3. tiret trzeci

—.

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 3. tiret piąty

—.

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 4 litera d

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 4

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna

—.

—.

—.

—.

—.

—.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

DOTYCZY II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II etap zamówienia - opis szczegółowy

—.

—.

—.

—.

—.

DOTYCZY II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II etap zamówienia - opis szczegółowy

—.

—.

—.

—.

—.

DOTYCZY II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II etap zamówienia - opis szczegółowy

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

Powinno być: 

III.2.3 Kwalifikacje techniczne pkt 1.1 posiadania wiedzy i doświadczenia, litera a

litera a) jedną usługę polegającą na wykonaniu opracowania planu transportowego dla obszaru zamieszkałego przez co najmniej 100 tys. mieszkańców, który został następnie zaakceptowany bez uwag przez Zamawiającego”.

Oznacza to, że Wykonawca nie musi wykazać się opracowaniem planu transportowego, który już został uchwalony przez odpowiedni organ.

Dodatkowo zamawiajacy wyjasnia:

Przez wykonanie opracowania planu transportowego Zamawiający rozumie przygotowanie planu transportowego zgodnie z wymogami ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

II.1.5 Krótki opis zamówienia lub zakupu: 1. Moduł Badania potrzeb przewozowych

„Uzgodnienie ostatecznej wersji narzędzia badawczego (narzędzi badawczych) nastąpi w ciągu 3 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy”.

II.1.5 Krótki opis zamówienia lub zakupu: 1. Moduł Badania potrzeb przewozowych Zakres zadań Wykonawcy obejmuje: punktor 6 i 7

Zamawiajacy wykreśla punktory :

- przeprowadzenie pilotażu badania – 30 wywiadów odzwierciedlających próbę badawczą

- przedstawienie raportu z badania pilotażowego, uwzględnienie w metodologii i/lub organizacji badania i/lub kwestionariuszu badania zmian wynikających ze zrealizowanego badania pilotażowego.

Oznacza to, iż Wykonawca nie będzie musiał przeprowadzać pilotażowego badania.

III.2.3 Kwalifikacje techniczne pkt 1.1 posiadania wiedzy i doświadczenia litera c)

Zamawiajacy wykresla powyższy warunek.

Zdanie po literze e) otrzymuje brzmienie: „Zamawiający uzna również spełnienie warunku, jeżeli Wykonawca wykaże, że powyższe usługi, wymienione w lit. a – d, zostały zrealizowane łącznie w ramach jednego zamówienia lub każda z nich została zrealizowana w ramach większego zamówienia

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

02.09.2013 (10:00)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert:

02.09.2013 (10:30)

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu: II. opis części 1 zamówienia część analityczna podpunkt 2)

W wyniku pytań Wykonawców Zamawiajacy publikuje pytania i odpowiedzi do przedmiotu zamówienia.

Pytanie

(str.16, pkt 2 siwz) Wykonawca sporządzi wykaz wszystkich połączeń w komunikacji pasażerskiej na poszczególnych liniach wg stanu na koniec 2012 roku (...)

Czy zamawiający przekaże te dane? Jeśli nie, to czy z uwagi na trudność w pozyskaniu danych historycznych dopuszcza się sporządzenie wykazu połączeń wg stanu obecnego?

Odpowiedź:

Zamawiający i inne organy wydające zezwolenia na wykonywanie przewozów w transporcie drogowym dysponują takimi danymi – zarówno wg stanu na koniec 2012 r., jak i w każdej innej dacie. Zamawiający dopuszcza zamianę wskazanego terminu na aktualniejszy, ale na obejmujący okres pozawakacyjny i identyczny dla wszystkich opracowywanych przez Wykonawcę zestawień.

Wykonawca zobowiązany jest do pozyskania we własnym zakresie danych, będących w dyspozycji innych organów udzielających zezwoleń niż Zamawiający. Zamawiający przekaże dane dotyczące wydanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego zezwoleń na wykonywanie przewozów w transporcie drogowym.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu :II. opis części 1 zamówienia część analityczna podpunkt 3)

Pytanie

(str. 16, pkt 3 SIWZ) Wykonawca sporządzi dla poszczególnych połączeń - relacji, w skali całego roku 2012, co najmniej wykaz długości połączeń, wykaz zrealizowanych kursów (wg wydanych zezwoleń i zaświadczeń), wykaz ilości zrealizowanych pociągo- i wozokilometrów, wykaz przewiezionych pasażerów, syntetyczny wykaz sprzedanych biletów, w tym z prawami do ulg, i inne zestawia szczegółowe (...);

Czy zamawiający przekaże te dane? Jeśli nie, to na jakiej podstawie Wykonawca ma sporządzić powyższe zestawienie? Przewiduje się trudności w pozyskaniu powyższych danych w szczególności od podmiotów prywatnych, którzy z uwagi na swój interes mogą nie udostępnić powyższych danych.

Odpowiedź:

Zamawiający przekaże dane, otrzymane od samorządów. Do przekazywania wyszczególnionych danych marszałkowi województwa, obligują przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu :II. opis części 1 zamówienia część badawcza cele szczegółowe

(str 18 siwz), Cele szczegółowe: poznanie preferencji i motywacji dotyczących wyboru rodzaju środków transportu (w tym poznanie przyczyn niekorzystania przez mieszkańców danego powiatu.

Prosimy o doprecyzowanie z czego niekorzystania.

Odpowiedź:

Zamawiający miał na myśli niekorzystanie z transportu publicznego.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia założenia realizacji badania

(str. 18 SIWZ ): Przebadanych zostanie po 1 000 mieszkańców w wieku 15+ w każdym z powiatów oprócz powiatów grodzkich, tj. w powiatach: bytowskim, chojnickim, człuchowskim, kartuskim, kościerskim, kwidzyńskim, lęborskim, malborskim, nowodworskim, gdańskim, puckim, słupskim, starogardzkim, sztumskim, tczewskim, wejherowskim wg następującego podziału próby:

- 500 wywiadów na losowej próbie mieszkańców powiatu - w tym: 120 wywiadów w miastach powiatowych oraz 380-pozostałe miasta + wsie (na etapie analizy dokonane zostanie ważenie do struktury demograficznej populacji powiatu z uwzględnieniem warstw: płeć, wiek, wielkość miejscowości, udział liczby mieszkańców powiatu w liczbie mieszkańców województwa)

- 500 wywiadów wśród pasażerów na wybranych losowo przystankach autobusowych i stacjach kolejowych (w miastach powiatowych posiadających stacje kolejowe) lub w trakcie podróży danym środkiem transportu, w tym: 350 wywiadów wśród pasażerów transportu autobusowego oraz 150 wywiadów wśród pasażerów transportu kolejowego. Próba ta będzie analizowana łącznie z częścią próby losowej mieszkańców powiatu, którzy obecnie korzystają z usług przewozowych środkami transportu publicznego (przeważenie do udziału liczebności powiatu i typu miejscowości).

Prosimy o sprecyzowanie jak należy dobrać próbę w przypadku, gdy przewozy kolejowe w obszarze danego powiatu w okresie wykonywania pomiarów nie będą realizowane, lub będą realizowane w wybranych dniach (np. tylko dni powszednie poniedziałek-czwartek).

Odpowiedź:

W sytuacji, gdy w danym powiecie nie funkcjonują kolejowe przewozy pasażerskie, Zamawiający dopuszcza realizację 500 wywiadów wśród pasażerów transportu drogowego.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 3.

Pytanie

(str. 21SIWZ): Wyniki prac analitycznych mają być opracowane pod kątem dokonania oceny oraz określenia prognoz potrzeb przewozowych mieszkańców województwa pomorskiego, w oparciu o badania ruchu z uwzględnieniem:

- danych demograficznych dotyczących stanu istniejącego i prognozy (stan i struktura ludności według podstawowych cech demograficznych, sieć osadnicza, charakterystyki społeczno-ekonomicznej ludności, w tym poziomu bezrobocia, struktury zatrudnienia, liczba i struktura gospodarstw domowych i rodzin, przyszły poziom przyrostu naturalnego)

Czy zamawiający udostępni prognozowane wskaźniki zmian powyższych danych poszczególnych gmin na potrzeby prognoz?

Odpowiedź:

Zamawiający nie udostępni prognozowanych wskaźników zmian powyższych danych dla potrzeb gmin na potrzeby prognozy.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu :II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 3. tiret trzeci

Pytanie:

potencjały ruchotwórcze – rozmieszczenie i intensywność generowania ruchu wg podstawowych jednostek osadniczych (gmin) a w przypadku Trójmiasta – wg rejonów komunikacyjnych określonych w pracach planistycznych poszczególnych miast, ruchliwość mieszkańców

Między innymi Sopot i Gdynia nie posiadają wyodrębnionych rejonów transportowych. Co należy zrobić w takim przypadku?

Odpowiedź:

Wykonawca może zastosować inny podział analizowanego obszaru na rejony transportowe, w Gdyni mogą to być np. wyodrębnione administracyjnie dzielnice (podział taki stosowany jest w badaniach preferencji i zachowań komunikacyjnych mieszkańców Gdyni, prowadzonych cyklicznie przez ZKM w Gdyni, analogicznie dzielony na osiedla jest w ten sposób Sopot).

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 3. tiret piąty

Pytanie

wstępny podział zadań przewozowych – udział podróży odbywanych transportem zbiorowym i indywidualnym

Co zamawiający rozumie przez określenie "wstępny" podział zadań przewozowych?

Odpowiedź:

Zamawiający wykreśla z powyższego zapisu określenie „wstępny”.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 4 litera d

Pytanie

(str. 21 SIWZ): Prognostyczny model transportowy należy opracować z uwzględnieniem zachodzących zmian w poniższych obszarach:

(...)

d) infrastruktury transportowej, w szczególności z uwzględnieniem planowanych inwestycji przez podmioty publiczne i innych komercyjnych.

Modelowanie podróży/ruchu polega na matematycznym odwzorowaniu rzeczywistych podróży. Celem niniejszego zamówienia jest analiza i prognoza podróży odbywanych transportem zbiorowym, których liczba jest zależna między innymi od potencjałów ruchotwórczych poszczególnych rejonów transportowych oraz atrakcyjności transportu zbiorowego w stosunku do indywidualnego. Niezbędne zatem jest określenie atrakcyjności transportu indywidualnego (na który znaczący wpływ ma wspomniany rozwój infrastruktury transportowej), który powinien być również uwzględniony w modelu podróży. Do prawidłowego odwzorowania atrakcyjności i liczby podróży odbywanych transportem indywidualnym niezbędna jest kalibracja modelu w oparciu o pomiary ruchu drogowego. Tymczasem w niniejszej SIWZ nie wspomina się o konieczności wykonania takich pomiarów. Ze względu na bardzo duży obszar poddany analizie koszt wykonania takich pomiarów jest istotny do końcowej wyceny oferty. W związku z powyższym prosimy o wyjaśnienie w jaki sposób Wykonawca powinien dokonać kalibracji modelu podróży.

Dodatkowo wykonawca ma określić preferencje w wyborze środka transportu (punkt 5 strona 26). W jaki sposób ma zostać wykonany taki podział bez analizy wszystkich rodzajów transportu (indywidualnego i zbiorowego).

Odpowiedź:

Wykonawca we własnym zakresie powinien zdobyć dane (w tym dane publikowane przez zarządców dróg), dotyczące natężenia ruchu drogowego. Zamawiający nie wyklucza możliwości przeprowadzenia dodatkowych badań przez Wykonawcę – na jego koszt – o ile dojdzie on do wniosku, że są one niezbędne do właściwej kalibracji modelu.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna pkt 4

Pytanie:

(str. 22SIWZ): W przypadku konieczności korzystania z innych specjalistycznych programów dla odczytu, edytowania, wprowadzania zmian do opracowanej analizy, Wykonawca w ramach niniejszego zamówienia dostarczy Zamawiającemu bezterminowe licencje na korzystanie z takich programów na co najmniej 5 stanowisk.

1. Czy poprzez specjalistyczne programy zamawiający rozumie oprogramowanie niezbędne do budowy i edycji modelu ruchu?

Odpowiedź:

Zamawiający poprzez specjalistyczne programy rozumie oprogramowanie niezbędne do budowy i edycji modelu ruchu.

Pytanie:

2. Czy Zamawiający poprzez edytowanie i wprowadzanie zmian do opracowanej analizy rozumie także wykonywanie samodzielnej analizy ruchowej uwzględniającej rozkład ruchu na sieć?

Odpowiedź:

Zamawiający poprzez edytowanie i wprowadzanie zmian do opracowanej analizy rozumie także wykonywanie samodzielnej analizy ruchowej uwzględniającej rozkład ruchu na sieć.

Pytanie:

3. Czy Zamawiający wymaga aby specjalistyczne oprogramowanie było dostarczone w wersji zapewniającej aktualizację jego wersji przez okres np. 5 lat?

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga, aby specjalistyczne oprogramowanie było dostarczone w wersji zapewniającej aktualizację jego wersji przez okres minimum 3 lat .

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna

Pytanie

(str. 22 SIWZ): Wykonawca przeszkoli pracowników Zamawiającego (nie mniej niż 5 osób) do podstawowej (3 osoby - po 12 godzin szkoleniowych) i rozszerzonej - pełnej (2 osoby po 30 godzin szkoleniowych) obsługi dostarczonych programów na własny koszt w siedzibie Zamawiającego.

W zakresie 12 godzin szkolenia w wersji podstawowej możliwe jest zapoznanie uczestników szkolenia z obsługą programu w zakresie odczytu i wydruku danych z oprogramowania. Czy taki zakres w wersji podstawowej jest akceptowalny przez zamawiającego?

Ponadto zaznacza się, iż osoby wytypowane przez Zamawiającego do uczestnictwa w szkoleniu winny posiadać wiedzę i wykształcenie z zakresu transportu

Odpowiedź:

Zakres szkoleń w wersji podstawowej jest akceptowalny przez Zamawiającego.

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II. opis części 1 zamówienia Ocena syntetyczna

Pytanie

(str. 22 SIWZ): Wstępne opracowanie wraz z prezentacją podsumowujące I etap zamówienia ma być dostarczone Zamawiającemu w terminie do dnia 11 listopada 2013 r. celem uzgodnienia z Zamawiającym przedstawionych …

W związku z wyznaczonym terminem realizacji Modułu badania potrzeb przewozowych oraz Modułu badania popytu na usługi transportowe, do dnia 25 października 2013 roku, który jest niezbędnym elementem do wykonania transportowego modelu cyfrowego, prosimy o wydłużeni terminu dostarczenia wstępnego opracowania wraz z prezentacją I etapu zamówienia. Z naszych doświadczeń wynika, że minimalny okres realizacji transportowego modelu cyfrowego w zakresie przedstawionym w etapie I to 5 tygodni od dostarczenia wyników Modułu badania popytu na usługi transportowe.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż w związku z przedstawionym pytaniem modyfikacji ulegają następujące terminy:

1. badania potrzeb przewozowych 22 września 2013 do 20 października 2013

2. badania popytu na usługi przewozowe 01 października 2013 – 22 października 2013

3. raport z przeprowadzonych badań do dnia 15 listopada 2013 roku

4. wstępne opracowanie wraz z prezentacją podsumowującą I etap zamówienia do dnia 02 grudnia 2013 roku

5. pełen raport wstępny (w formie tekstowej i graficznej w raz z uzasadnieniem) do dnia 16 grudnia 2013 roku

6. pełen projekt Planu Transportowego (w formie tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) do dnia 03 stycznia 2014 roku

7. przekazanie przez Wykonawcę Planu Transportowego za protokołem odbioru końcowego nastąpi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 05 lutego 2014 roku.

DOTYCZY II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II etap zamówienia - opis szczegółowy

Pytanie

(str. 23siwz) W opracowaniach należy uwzględnić miejsce przewozów o charakterze użyteczności publicznej w całości przewozów pasażerskich, w tym także komunikacji indywidualnej. W opracowaniu należy określić przewidywany zakres innych rodzajów przewozów oraz wskazać ryzyko związane z pojawianiem się usług konkurencyjnych spoza zakresu użyteczności publicznej.

Co zamawiający rozumie przez "miejsce przewozów o charakterze użyteczności publicznej"?

Odpowiedź:

Zamawiający miał na myśli skalę wielkości przewozów o charakterze użyteczności publicznej – ich udział w całości przewozów pasażerskich.

DOTYCZY II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II etap zamówienia - opis szczegółowy

Pytanie

(str. 24 SIWZ): Dodatkowo wszystkie sporządzone mapy województwa pomorskiego lub jego części winny być edytowalne w programie MapInfo – odwzorowanie dla Polski 1992.

Czy w związku z koniecznością edycji sporządzonych map w programie MapInfo Zamawiający wymaga dostarczenia ww. oprogramowania?

Odpowiedź:

Zamawiający nie wymaga dostarczenia ww. oprogramowania.

DOTYCZY II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu : II etap zamówienia - opis szczegółowy

Pytanie

(str. 24 SIWZ): Jako termin przedłożenia – celem zapoznania się przez Zamawiającego – pełnego raportu wstępnego (w formie tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) ustala się na dzień 20 listopada 2013 roku.

W związku z koniecznością wykorzystania transportowego modelu cyfrowego do realizacji etapu II, zakresu zawartych w nim prac, a także naszych doświadczeń, prosimy o wydłużeni terminu realizacji do 4 tygodni od czasu akceptacji przez Zamawiającego ostatecznej wersji raportu z etapu I.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż w związku z przedstawionym pytaniem modyfikacji ulegają następujące terminy:

1. badania potrzeb przewozowych 22 września 2013 do 20 października 2013

2. badania popytu na usługi przewozowe 01 października 2013 – 22 października 2013

3. raport z przeprowadzonych badań do dnia 15 listopada 2013 roku

4. wstępne opracowanie wraz z prezentacją podsumowującą I etap zamówienia do dnia 02 grudnia 2013 roku

5. pełen raport wstępny (w formie tekstowej i graficznej w raz z uzasadnieniem) do dnia 16 grudnia 2013 roku

6. pełen projekt Planu Transportowego (w formie tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) do dnia 03 stycznia 2014 roku

7. przekazanie przez Wykonawcę Planu Transportowego za protokołem odbioru końcowego nastąpi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 05 lutego 2014 roku.

Inne dodatkowe informacje

Informacje do poprawienia lub dodania w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.

Więcej informacji w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.

Zamawiajacy wskutek pytań wykonawców doprecyzowuje w warunkach udziału w postepowaniu:

dotyczy: ogłoszenie pierwotne III.2.3 pkt 1.1 litera e

Pytanie

e) trzech projektów kompleksowych badań wielkości popytu na obszarach zamieszkałych przez co najmniej 100 tys. mieszkańców.

Prosimy o doprecyzowanie jakiego przedmiotu popytu miały dotyczyć te badania?

Jakiego rodzaju popytu mają dotyczyć wspomniane badania?

Odpowiedź:

Zamawiający doprecyzowuje, że badania miały dotyczyć popytu na usługi transportu publicznego. Zamawiający nie przesądza, czy ma być to popyt efektywny, czy potencjalny.

Dotyczy; ogłoszenie pierwotne III.2.3) pkt 1.1 litera b) ii

Pytanie 4

§4 pkt 1.3 ii) prowadzenie analiz statystycznych (SPSS lub St) umożliwiających ważenie bazy

danych, pracę i analizę wyników na ważonych zbiorach wagą analityczną oraz

prowadzenie analizy czynnikowej,

Co zamawiający rozumie przez użycie skrótu "St"?

Odpowiedź:

Zamawiający rozumie przez to program Statistica.

Dotyczy; ogłoszenie pierwotne III.2.3)

pkt. 1.3 i

Pytanie

1 osoba posiadająca wykształcenie wyższe, która była w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, kierownikiem w co najmniej jednym zespole realizującym plan transportowy lub modelowanie sieci transportowej dla co najmniej gminy miejskiej w ramach opracowywania studium transportowego, komunikacyjnego,

Prosimy o sprecyzowanie jakiego studium transportowego.

Odpowiedź:

Zamawiający nie precyzuje tej kwestii – dowolnego studium, dotyczącego transportu lub komunikacji.


TI Tytuł Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)
ND Nr dokumentu 276119-2013
PD Data publikacji 16/08/2013
OJ Dz.U. S 158
TW Miejscowość GDAŃSK
AU Nazwa instytucji Województwo Pomorskie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 3 - Władze lokalne
DS Dokument wysłany 12/08/2013
DD Termin składania wniosków o dokumentację 04/09/2013
DT Termin 04/09/2013
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
OC Pierwotny kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
RC Kod NUTS PL6

16/08/2013    S158    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)

2013/S 158-276119

Województwo Pomorskie, ul. Okopowa 21/27, Osoba do kontaktów: Marzena Miklewicz, Gdańsk80-810, POLSKA. Tel.: +48 583268551. Faks: +48 583268557. E-mail: zampub@pomorskie.eu

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 18.7.2013, 2013/S 138-239976)

Przedmiot zamówienia:
CPV:71243000, 71311200

Projekty planów (systemy i integracja)

Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych

Zamiast: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

—.

IV.3.3) Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego:

—.

—.

—.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postepowaniu:

02.09.2013 (10:00)

IV.3.8) Waruki otwarcia ofert:

02.09.2013 (10:30)

Powinno być: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

W wyniku udzielonych odpowiedzi na pytania potencjalnych wykonawców Zamawiający publikuje: pytania i odpowiedzi

Pytanie 1

Dotyczy OPZ 1. Moduł badania potrzeb przewozowych, punkt 2: „poznanie liczby, częstotliwości, kierunków i kosztów przemieszczeń międzypowiatowych w rozbiciu na środki transportu i cele podróży”

Prosimy o zrezygnowanie z wymagania zbierania informacji na temat kosztów odbywanych podróży przez mieszkańców. W praktyce badawczej informacje nt. ponoszonych kosztów przejazdów nie są możliwe do określenia przez respondenta, chyba że odnoszą się do podróży wykonanych na podstawie biletu jednorazowego. Z uwagi na ten fakt, dane o kosztach przejazdów będą niepełne i wysoce nieprecyzyjne. To powoduje, że takie informacje uzyskuje się z analiz cenników, badań struktury taryfowej, które są przedmiotem zamówienia oraz dla podróży indywidualnym środkiem transportu – w oparciu o odległość, przeciętne koszty paliwa oraz eksploatacji pojazdów.

Odpowiedź:

Zamawiający rezygnuje z wymagania zbierania informacji na temat kosztów odbywanych podróży.

Pytanie 2

Dotyczy OPZ – 1. Moduł badania potrzeb przewozowych, punkt 4: „poznanie preferencji i motywacji dotyczących wyboru rodzajów środków transportu (…)”

Prosimy o wyjaśnienie zapisu. W obecnym brzmieniu zapis jest niezrozumiały.

Odpowiedź:

W dalszej części przywołanego punktu miała miejsce omyłka pisarska. Zamawiający miał na myśli niekorzystanie z transportu publicznego.

Pytanie 3

Dotyczy OPZ – 1. Moduł badania potrzeb przewozowych, punkt 6: „ocena postulowanych nowych bezpośrednich i pośrednich połączeń międzypowiatowe”

Prosimy o wyjaśnienie zapisu. W obecnym brzmieniu zapis jest niezrozumiały. Prosimy wyjaśnić o jakich postulowanych połączeniach jest mowa, w szczególności kto ma zgłaszać postulaty połączeń i kto ma dokonywać ich oceny oraz wg jakich kryteriów?

Odpowiedź:

Postulaty mają zgłaszać respondenci. Opracowanie kryteriów oceny postulatów i sama ich ocena, pozostaje zadaniem Wykonawcy.

Pytanie 4

Dotyczy OPZ – Założenia realizacji badania – „B. Badanie bezpośrednie pasażerów na wybranych losowo przystankach autobusowych i stacjach kolejowych”.

Prosimy o usunięcie z powyższego opisu słów „wybranych losowo” i proponujemy zastąpienie ich słowami „wybranych przez wykonawcę zgodnie z przyjętym i zaakceptowanym przez Zamawiającego kryterium”, jak również dokonanie odpowiedniej korekty w dalszej treści OPZ „- 500 wywiadów wśród pasażerów na wybranych losowo przystankach (…)”.

Wybór celowy przystanków, jest wg naszego doświadczenia metodą gwarantującą uzyskanie daleko lepszych rezultatów w badaniach transportowych niż losowy wybór przystanków. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że losowy wybór powoduje konieczność prowadzenia badania na przystankach, na których wymiana pasażerów jest sporadyczna i pominięcie ważnych, często kluczowych przystanków dla danej linii. Problemem również jest uwzględnienie przystanków na żądanie – czego Zamawiający nie precyzuje.

Wykonawca powinien mieć możliwość zaproponowania własnej metody selekcji przystanków do badania.

Odpowiedź:

Zamawiający zastąpi słowa „wybranych losowo” słowami „wybranych przez wykonawcę zgodnie z przyjętym i zaakceptowanym przez Zamawiającego kryterium”, jak również dokona odpowiedniej korekty w dalszej treści OPZ „500 wywiadów wśród pasażerów na wybranych przez wykonawcę zgodnie z przyjętym i zaakceptowanym przez Zamawiającego kryterium przystankach (…)”.

Pytanie 5

Dotyczy OPZ - Założenia realizacji badania:

„Przyjęto założenie, że średni czas trwania efektywnego wywiadu wyniesie do 10 minut. Sposób realizacji próby:

— w gospodarstwach domowych: random route z wylosowanych punktów startowych, wiązki 5-6 elementowe,

— na przystankach i stacjach (w środkach transportu): w różne dni tygodnia (tzn dni weekendowe i dni powszednie), w różnych porach dnia, wiązki 5-6 elementowe”.

Prosimy o podanie oddzielnie przewidywanego czasu wywiadu wykonanego z jedną osobą dla badania w gospodarstwach domowych oraz dla badań prowadzonych na przystankach i stacjach, chyba że zamawiający oczekuje, że kwestionariusze wywiadu w obu przypadkach będą identyczne lub w dużym stopniu zbliżone do siebie.

Metoda prowadzenia obu typów badań różni się zasadniczo, zarówno pod względem kosztu jednostkowego badania jak i organizacji oraz sposobu i miejsca prowadzenia wywiadu z respondentem (co ma wpływ na maksymalny możliwy do zaakceptowania przez respondenta czas wywiadu). Stąd podawanie średniego czasu wywiadu dla tak różnych metod badawczych jest niezrozumiałe.

Odpowiedź:

Zamawiający zakłada, że kwestionariusz wywiadu w obydwu przypadkach będzie identyczny lub mocno zbliżony, przede wszystkim pod względem liczby pytań, determinujących czas prowadzenia wywiadu.

Pytanie 6

Dotyczy OPZ - Założenia realizacji badania:

„Przyjęto założenie, że średni czas trwania efektywnego wywiadu wyniesie do 10 minut. Sposób realizacji próby:

— w gospodarstwach domowych: random route z wylosowanych punktów startowych, wiązki 5-6 elementowe,

— na przystankach i stacjach (w środkach transportu): w różne dni tygodnia (tzn dni weekendowe i dni powszednie), w różnych porach dnia, wiązki 5-6 elementowe”.

Czy Zamawiający daje wykonawcy dowolność w wyborze okresu dnia, w którym będzie wykonywane badanie w gospodarstwach domowych? Prowadzenie badań przed godziną 16.00 ma istotny wpływ na niereprezentatywny charakter doboru próby z uwagi na nieobecność w domach osób pracujących i pobierających naukę.

Odpowiedź:

Zamawiający precyzuje, iż wykonywanie badań w gospodarstwach domowych winno odbywać się w dni powszednie po godzinie 16.

Pytanie 7

Dotyczy OPZ - Założenia realizacji badania. Zakres zadań Wykonawcy obejmuje: pkt 13 „dostarczenie sprawozdania z realizacji badań, zawierającego informacje o liczbie odmów respondentów, poziomie braków oraz przyczynach braków danych w terminie nie późniejszym niż 1 tydzień od przekazania wyników badania”.

A. Prosimy wyjaśnić którego modułu badawczego dotyczy powyższy wymóg (badań gospodarstw czy badań na przystankach)?

B. Prosimy wyjaśnić celowość niniejszego żądania, gdyż w naszej opinii powyższe informacje nie mogą być wykorzystane do analizy zgromadzonego materiału podczas prowadzonych badań w żadnym stopniu nie są przydatne do ich interpretacji wyników.

C. Zwracamy jednocześnie uwagę na fakt, że metody prowadzenia obu modułów badawczych nie pozwalają Wykonawcy na skuteczną kontrolę ankieterów w zakresie ilości odwiedzanych lub odpytywanych respondentów, gdyż nawet metoda doboru adresów (random-route) nie zapewnia takiej możliwości. Tym samym poleganie na zdobytych informacjach od ankieterów na temat ilości odmów nie należy do praktyki stosowanej przez profesjonalistów w dziedzinie badań społecznych. Notacja ilości i przyczyn odmów udziału w badaniu jest możliwa i stosowana jedynie w przypadku prób adresowych. Sugerujemy odstąpienie od tego wymogu.

Odpowiedź:

Zamawiający odstępuje od tego wymogu.

Pytanie 8

Dotyczy OPZ - Założenia realizacji badania: „Zakładany termin realizacji prac terenowych: pomiędzy 15 września 2013 roku a 10 października 2013 roku”.

A. Prosimy wskazać jaką łączną liczbę dni pomiarowych i badawczych udostępni wykonawcom Zamawiający w tym terminie?

Odpowiedź:

Zamawiający nie udostępnia Wykonawcy liczby dni pomiarowych i badawczych – wynika ona z kalendarza. Pomiary nie mogą być jedynie prowadzone 14 października – w wolny od nauki szkolnej Dzień Nauczyciela.

Pytanie 9

B. W kontekście jednoczesnego prowadzenia badań w gospodarstwach domowych jak i na przystankach i dworcach, oraz częściowego nakładania się terminów ww. badań z pomiarami napełnień w pojazdach, liczba zaangażowanych pomiarowców i ankieterów przekracza dostępną w sieciach ankieterskich liczbę pracowników. Tak krótki okres przewidziany na wykonane badań rodzi poważne ryzyko niepowodzenia mimo dołożenia wszelkich starań wykonawcy. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie rekrutacji nowych ankieterów i pomiarowców, która może rozpocząć się dopiero po podpisaniu umowy, co może dodatkowo opóźnić rozpoczęcie badań w terenie. Sygnalizujemy, iż przewidziany przez Zamawiającego czas na realizację prac terenowych jest rażąco krótki i może mieć negatywny wpływ na jakość pracy podwykonawców. Prosimy o wydłużenie czasu realizacji badań i pomiarów do 6 tygodni.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż w związku z przedstawionym pytaniem modyfikacji ulegają następujące terminy:

1. badania potrzeb przewozowych 22.9.2013 do 20.10.2013

2. badania popytu na usługi przewozowe 1.10.2013 – 22.10.2013

3. raport z przeprowadzonych badań do dnia 15.11.2013 roku

4. wstępne opracowanie wraz z prezentacją podsumowującą I etap zamówienia do dnia 2.12.2013 roku

5. pełen raport wstępny (w formie tekstowej i graficznej w raz z uzasadnieniem) do dnia 16.12.2013 roku

6. pełen projekt Planu Transportowego (w formie tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) do dnia 3.1.2014 roku

7. przekazanie przez Wykonawcę Planu Transportowego za protokołem odbioru końcowego nastąpi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5.2.2014 roku.

Okres badań obejmuje wakacje akademickie, czyli czas większej dostępności studentów, możliwych do zatrudnienia w roli uczestników badań marketingowych. Doświadczenia miast, które zdecydowały się na kompleksowe badania wielkości (lub także struktury) popytu w transporcie miejskim, dowodzą, że możliwe jest na danym obszarze pozyskanie grupy powyżej 200 uczestników badań marketingowych.

Pytanie 10

C. Prowadzenie badań ankietowych w gospodarstwach domowych we wrześniu powoduje uzyskanie informacji o podróżach wakacyjnych, wykonywanych przez wszystkich studentów, których zachowania transportowe w ciągu roku akademickiego będą się drastycznie różnić, a które powinny być obiektem badań i analiz. Rozpoczęcie badań w połowie września jest w naszym przekonaniu błędem metodologicznym i będzie wiązało się z nieuwzględnieniem w modelowaniu potrzeb przewozowych bardzo ważnej i znaczącej grupy użytkowników transportu zbiorowego, jakimi są studenci. Prosimy o umożliwienie wykonawcom prowadzenia badań w terminie 1 października – 11 listopada.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż przedłużenie okresu prowadzenia badań musi skutkować przesunięciem harmonogramu wykonania kolejnych zadań.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż w związku z przedstawionym pytaniem modyfikacji ulegają następujące terminy:

1. badania potrzeb przewozowych 22.9.2013 do 20.10.2013

2. badania popytu na usługi przewozowe 1.10.2013 – 22.10.2013

3. raport z przeprowadzonych badań do dnia 15.11.2013 roku

4. wstępne opracowanie wraz z prezentacją podsumowującą I etap zamówienia do dnia 2.12.2013 roku

5. pełen raport wstępny (w formie tekstowej i graficznej w raz z uzasadnieniem) do dnia 16.12.2013 roku

6. pełen projekt Planu Transportowego (w formie tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) do dnia 3.1.2014 roku

7. przekazanie przez Wykonawcę Planu Transportowego za protokołem odbioru końcowego nastąpi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5.2.2014 roku.

Pytanie 11

11. Dotyczy OPZ – Założenia realizacji badania.

Do zadań wykonawcy poprzedzających prace terenowe – zgodnie z zapisami OPZ – należą m.in.: opracowanie kwestionariusza badawczego we współpracy z Zamawiającym oraz przeprowadzenie szkolenia ankieterów w obecności przedstawicieli Zamawiającego.

A. Prosimy wyjaśnić ile czasu od dnia podpisania umowy do dnia rozpoczęcia prac terenowych (tj. 15 września) będzie miał wykonawca na wykonanie powyższych zadań?

Odpowiedź:

Ze względu na procedury PZP, Zamawiający nie jest w stanie tego określić.

Pytanie 12

B. Prosimy również wyjaśnić w jakich terminach Zamawiający dokona akceptacji propozycji kwestionariuszy badawczych?

Odpowiedź:

W terminie do 2 dni roboczych.

Pytanie 13

C. Czy Zamawiający będzie uczestniczył w szkoleniach ankieterów na terenie całego województwa, jeśli będą one organizowane w innych, odległych miejscowościach, w godzinach wieczornych? Jeśli tak, to w jakim terminie należy Zamawiającego powiadomić o takich szkoleniach?

Odpowiedź:

Zamawiający zastrzega sobie prawo uczestnictwa w szkoleniach, odbywających się w dowolnej lokalizacji i czasie. O organizacji szkolenia należy powiadomić Zamawiającego w terminie najpóźniej 2 dni roboczych przed planowanym dniem jego przeprowadzenia.

Pytanie 14

Dotyczy OPZ – Założenia realizacji badania. 2. Moduł badania popytu na usługi przewozowe, pkt 1: „Badaniami mają być objęte wszystkie kursy realizowane w danym rodzaju dnia tygodnia.”

Przeprowadzenie pomiarów napełnień metodą obserwacji wewnątrz, wiąże się z koniecznością odbycia płatnego przejazdu przynajmniej jednego ankietera wszystkimi połączeniami komunikacji zbiorowej opisanymi przez Zamawiającego. W związku z wysokimi kosztami badań, domniemywa się iż Zamawiający przeprowadził roboczą kalkulację kosztów takiego badania w oparciu o listę potencjalnych połączeń kolejowych i autobusowych, celem ustalenia czy takie badania są możliwe do wykonania w założonym budżecie.

Z uwagi na fakt, że wykonawcy muszą opracować dokładny budżet projektu, prosimy o udostepnienie szczegółowej listy połączeń podlegających badaniom wg przedstawionych w OPZ wymagań i rozkładów jazdy – jako niezbędny element Opisu Przedmiotu Zamówienia.

Odpowiedź:

W części dotyczącej pomiarów napełnieni w transporcie kolejowym, Zamawiający umożliwi uczestnikom badań bezpłatne przejazdy na terenie województwa pomorskiego. Przeprowadzenie inwentaryzacji połączeń jest zadaniem Wykonawcy – Zamawiający nie przewiduje opracowania ich szczegółowej listy.

Pytanie 15

Dotyczy OPZ – Założenia realizacji badania. 2. Moduł badania popytu na usługi przewozowe, pkt 2: „Wykonawca opracuje i przedstawi Zamawiającemu w terminie do dnia 25.10.2013 roku raport z przeprowadzonych badań, o których mowa w pkt. 1 i 2, zawierający wyniki wraz z omówieniem.”

Biorąc pod uwagę wyznaczony termin zakończenia prac w trenie na 16 października, bardzo rozległy terytorialnie obszar badań oraz dużą ilość pomiarów do wykonania, prosimy o wydłużenie terminu przedstawienia raportu z przeprowadzonych badań w taki sposób, aby wykonawca miał nie mniej niż 3 tygodnie na przedstawienie raportu od ostatniego dnia przewidzianego na wykonanie prac terenowych.

Przygotowanie raporty wiąże się z wykonaniem następujących czynności:

— sprawdzenie i ew. poprawienie ewidentnych pomyłek w arkuszach pomiarowych oraz kwestionariuszach przez ankieterów,

— przesłaniem arkuszy i kwestionariuszy do centrali wykonawcy,

— sprawdzenie kompletności materiału i wprowadzenie danych do bazy elektronicznej,

— ponowne sprawdzenie kompletności danych oraz poprawności, dokonanie poprawek oczywistych omyłek,

— wykonanie analizy statystycznej i opracowanie zestawień,

— interpretacja, opis uzyskanych wyników i przygotowanie raportu,

— wydruk raportu i dostarczenie materiałów do Zamawiającego.

Wykonanie powyższych czynności w sposób rzetelny, w terminie przewidzianym przez Zamawiającego, jest zgodnie z naszym doświadczeniem jest niemożliwe.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż w związku z przedstawionym pytaniem modyfikacji ulegają następujące terminy:

1. badania potrzeb przewozowych 22.9.2013 do 20.10.2013

2. badania popytu na usługi przewozowe 1.10.2013 – 22.10.2013

3. raport z przeprowadzonych badań do dnia 15.11.2013 roku

4. wstępne opracowanie wraz z prezentacją podsumowującą I etap zamówienia do dnia 2.12.2013 roku

5. pełen raport wstępny (w formie tekstowej i graficznej w raz z uzasadnieniem) do dnia 16.12.2013 roku

6. pełen projekt Planu Transportowego (w formie tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) do dnia 3.1.2014 roku

7. przekazanie przez Wykonawcę Planu Transportowego za protokołem odbioru końcowego nastąpi w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5.2.2014 roku.

IV.3.3) Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego:

Data: 4.9.2013 r.

Godzina: 10:00

Dokumenty nieodpłatne.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postepowaniu:

04.09.2013 (10:00)

IV.3.8) Waruki otwarcia ofert:

04.09.2013 (10:30)

Inne dodatkowe informacje

Informacje do poprawienia lub dodania w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.

Więcej informacji w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.


TI Tytuł Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)
ND Nr dokumentu 293270-2013
PD Data publikacji 31/08/2013
OJ Dz.U. S 169
TW Miejscowość GDAŃSK
AU Nazwa instytucji Województwo Pomorskie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 3 - Władze lokalne
DS Dokument wysłany 29/08/2013
DD Termin składania wniosków o dokumentację 04/09/2013
DT Termin 05/09/2013
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
OC Pierwotny kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
RC Kod NUTS PL6

31/08/2013    S169    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)

2013/S 169-293270

Województwo Pomorskie, ul. Okopowa 21/27, Osoba do kontaktów: Marzena Miklewicz, Gdańsk80-810, POLSKA. Tel.: +48 583268551. Faks: +48 583268557. E-mail: zampub@pomorskie.eu

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 18.7.2013, 2013/S 138-239976)

Przedmiot zamówienia:
CPV:71243000, 71311200

Projekty planów (systemy i integracja)

Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych

Zamiast: 

II.3) Czas trwania zamówienia lub termin realizacji: Rozpoczęcie:

28.08.2013

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

04.09.2013 (10:00)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert:

04.09.2013 (10:30)

Powinno być: 

II.3) Czas trwania zamówienia lub termin realizacji: Rozpoczęcie:

22.09.2013

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

05.09.2013 (10:00)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert:

05.09.2013 (10:30)

Inne dodatkowe informacje

Informacje do poprawienia lub dodania w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.

Więcej informacji w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.

Zamawiajacy publikuje pytania i odpowiedzi do SIWZ.

Pytanie 1

W odniesieniu do punktu 2. Modułu badania popytu na usługi przewozowe

W zakres badań wielkości popytu wejdą:

— wszystkie regionalne połączenia kolejowe na całej ich długości, realizowane w województwie pomorskim lub z uwzględnieniem stacji i przystanków w województwie pomorskim, z wyjątkiem pociągów SKM, uruchamianych we wszystkich relacjach zawierających się pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański i Luzino; pociągi SKM do i z Lęborka lub Słupska, należy zbadać od stacji Wejherowo w kierunku zachodnim

— wszystkie regionalne połączenia autobusowe, dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał Marszałek Województwa Pomorskiego;

— wszystkie regionalne połączenia autobusowe, nieuwzględnione w porozumieniach komunalnych jako linie komunikacji miejskiej, z miast na prawach powiatów do lub przez inne miasta województwa pomorskiego – z wyjątkiem linii o trasie zawierającej sięw całości na obszarze gmin-członków Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej – dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał Prezydent Miasta na prawach powiatu.

Zwracamy się do Zamawiającego jako do instytucji, która udziela zezwoleń na regionalne połączenia autobusowe w ramach wykonywania przewozów regularnych o wykaz tych zezwoleń wraz ze szczegółową listą połączeń.

Do samodzielnego opracowania inwentaryzacji niezbędne są nam dane źródłowe.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż na stronie internetowej zamawiajacego , na której znajdują się dokumenty przetargowe został zamieszczony link pod którym zamieszczono wykaz zezwoleń na regionalne połączenia autobusowe wraz ze szczegółową listą połączeń. Zamawiający informuje, iż rozkłady jazdy pociągów są dostępne na stronach internetowych (np. www.rozklad-pkp.pl). Badaniami tak jak podano w SIWZ będą objęte pociągi regionalne kursujące na terenie województwa pomorskiego, które obsługiwane są przez przewoźników kolejowych: Przewozy Regionalne Sp. z o.o., ARRIVA RP Sp. z o.o. oraz PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o., z tym, że pociągi SKM wyłącznie na odcinku Wejherowo – Słupsk.

Pytanie 2

W SIWZ dot. Planu Transportowego dla Województwa Pomorskiego pojawia się następujący zapis:

„W zakres badań wielkości popytu wejdą:

— wszystkie regionalne połączenia kolejowe na całej ich długości, realizowane w województwie pomorskim lub z uwzględnieniem stacji i przystanków w województwie pomorskim, z wyjątkiem pociągów SKM, uruchamianych we wszystkich relacjach zawierających się pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański i Luzino; pociągi SKM do i z kierunku Tczewa należy zbadać od stacji Pruszcz Gdański w kierunku południowym, a pociągi SKM do i z Lęborka lub Słupska, należy zbadać od stacji Wejherowo w kierunku zachodnim;

— wszystkie regionalne połączenia autobusowe, dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał Marszałek Województwa Pomorskiego;

— wszystkie regionalne połączenia autobusowe, nieuwzględnione w porozumieniach komunalnych jako linie komunikacji miejskiej, z miast na prawach powiatów do lub przez inne miasta województwa pomorskiego – z wyjątkiem linii o trasie zawierającej się w całości na obszarze gmin-członków Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej – dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał Prezydent Miasta na prawach powiatu.”

Ponieważ badania wielkości popytu są bardzo istotnym składnikiem obliczania całkowitej ceny oferty, uprzejmie prosimy o informację (choćby przybliżoną) o dobowej liczbie wyżej wymienionych regionalnych połączeń kolejowych i autobusowych, na których mają zostać przeprowadzone badania.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż na stronie internetowej zamawiajacego, na której znajdują się dokumenty przetargowe został zamieszczony link pod którym zamieszczono wykaz zezwoleń na regionalne połączenia autobusowe wraz ze szczegółową listą połączeń. Zamawiający informuje, iż rozkłady jazdy pociągów są dostępne na stronach internetowych (np. www.rozklad-pkp.pl). Badaniami tak jak podano w SIWZ będą objęte pociągi regionalne kursujące na terenie województwa pomorskiego, które obsługiwane są przez przewoźników kolejowych: Przewozy Regionalne sp. z o.o., ARRIVA RP Sp. z o.o. oraz PKP SKM w Trójmieście sp. z o.o., z tym, że pociągi SKM wyłącznie na odcinku Wejherowo-Słupsk.

Pytanie 3

W odniesieniu do zapisu:

Przyjęto założenie, że średni czas trwania efektywnego wywiadu wyniesie do 10 minut.

Sposób realizacji próby:

— w gospodarstwach domowych: random route z wylosowanych punktów startowych, wiązki 5-6 elementowe,

— na przystankach i stacjach (w środkach transportu): w różne dni tygodnia (tzn dni weekendowe i dni powszednie), w różnych porach dnia, wiązki 5-6 elementowe

Chcemy wskazać, że realizacja badania „na przystankach i stacjach (w środkach transportu)” nie powinna odbywać się w 5-6 elementowych wiązkach. W przypadku podziału próby badawczej n=500 na 350 wywiadów wśród pasażerów transportu autobusowego oraz 150 wywiadów wśród pasażerów transportu kolejowego nie możliwym okazuje się realizacja badania z pasażerami transportu kolejowego ze względu na niewielką liczbę przystanków i połączeń nie będzie możliwa. W podobnych badaniach zwyczajowo punkty badania są dobierane lub losowane w porozumieniu z Zamawiającym. W przypadku n=500 wywiadów na powiat punktów pomiarowych powinno być nie więcej niż 20. Większa liczba punktów podnosi znacząco cenę badania a nie zmienia jakości zebranego materiału badawczego.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż w związku z powyższym pytaniem nie zamierza wprowadzać modyfikacji SIWZ. Jednocześnie Zamawiający informuje, iż w dniu 9.8.2013 w odpowiedziach na pytaniach dopuszczono realizację nawet 500 wywiadów wśród pasażerów transportu drogowego, w przypadku gdy w danym powiecie nie funkcjonują kolejowe przewozy pasażerskie.

Pytanie 4

W SIWZ dot. Planu Transportowego dla Województwa Pomorskiego pojawia się następujący zapis:

„W zakres badań wielkości popytu wejdą:

— wszystkie regionalne połączenia kolejowe na całej ich długości, realizowane w województwie pomorskim lub z uwzględnieniem stacji i przystanków w województwie pomorskim, z wyjątkiem pociągów SKM, uruchamianych we wszystkich relacjach zawierających się pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański i Luzino; pociągi SKM do i z kierunku Tczewa należy zbadać od stacji Pruszcz Gdański w kierunku południowym, a pociągi SKM do i z Lęborka lub Słupska, należy zbadać od stacji Wejherowo w kierunku zachodnim;

— wszystkie regionalne połączenia autobusowe, dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał Marszałek Województwa Pomorskiego;

— wszystkie regionalne połączenia autobusowe, nieuwzględnione w porozumieniach komunalnych jako linie komunikacji miejskiej, z miast na prawach powiatów do lub przez inne miasta województwa pomorskiego – z wyjątkiem linii o trasie zawierającej się w całości na obszarze gmin-członków Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej – dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał Prezydent Miasta na prawach powiatu.”

Ponieważ przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję, byłby niekompletny oraz nie uwzględniał wszystkich wymagań i okoliczności mogących mieć wpływ na sporządzenie oferty, zaś badania wielkości popytu są bardzo istotnym składnikiem obliczania całkowitej ceny oferty, uprzejmie prosimy o informację (choćby przybliżoną) o dobowej liczbie wyżej wymienionych połączeń kolejowych, na których maja zostać przeprowadzone badania.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż na stronie internetowej zamawiajacego, na której znajdują się dokumenty przetargowe został zamieszczony link pod którym zamieszczono wykaz zezwoleń na regionalne połączenia autobusowe wraz ze szczegółową listą połączeń. Zamawiający informuje, iż rozkłady jazdy pociągów są dostępne na stronach internetowych (np. www.rozklad-pkp.pl). Badaniami tak jak podano w SIWZ będą objęte

pociągi regionalne kursujące na terenie województwa pomorskiego, które obsługiwane są przez przewoźników kolejowych: Przewozy Regionalne Sp. z o.o., ARRIVA RP Sp. z o.o. oraz PKP SKM w Trójmieście sp. z o.o., z tym, że pociągi SKM wyłącznie na odcinku Wejherowo-Słupsk.


TI Tytuł Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)
ND Nr dokumentu 344054-2013
PD Data publikacji 12/10/2013
OJ Dz.U. S 199
TW Miejscowość GDAŃSK
AU Nazwa instytucji Województwo Pomorskie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 3 - Władze lokalne
DS Dokument wysłany 10/10/2013
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 9 - Nie dotyczy
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
OC Pierwotny kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
RC Kod NUTS PL63

12/10/2013    S199    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)

2013/S 199-344054

Województwo Pomorskie, ul. Okopowa 21/27, Osoba do kontaktów: Marzena Bielińska, Gdańsk80-810, POLSKA. Tel.: +48 583268551. Faks: +48 583268557. E-mail: zampub@pomorskie.eu

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 11.10.2013, 2013/S 198-342769)

Przedmiot zamówienia:
CPV:71243000, 71311200

Projekty planów (systemy i integracja)

Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych

Zamiast: 

I.3) Główny przedmiot lub przedmioty działalności:

Inny: (opracowania transportowe)

Powinno być: 

I.3) Główny przedmiot lub przedmioty działalności:

Ogólne usługi publiczne


TI Tytuł Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)
ND Nr dokumentu 342769-2013
PD Data publikacji 11/10/2013
OJ Dz.U. S 198
TW Miejscowość GDAŃSK
AU Nazwa instytucji Województwo Pomorskie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Udzielenie zamówienia - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 3 - Władze lokalne
DS Dokument wysłany 09/10/2013
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 7 - Udzielenie zamówienia
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 9 - Nie dotyczy
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
OC Pierwotny kod CPV 71243000 - Projekty planów (systemy i integracja)
71311200 - Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych
RC Kod NUTS PL63
IA Adres internetowy (URL) www.pomorskie.eu
DI Podstawa prawna Dyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

11/10/2013    S198    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Udzielenie zamówienia - Procedura otwarta 

Polska-Gdańsk: Projekty planów (systemy i integracja)

2013/S 198-342769

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia

Usługi

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Województwo Pomorskie
ul. Okopowa 21/27
Osoba do kontaktów: Marzena Bielińska
80-810 Gdańsk
POLSKA
Tel.: +48 583268551
E-mail: zampub@pomorskie.eu
Faks: +48 583268557

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.pomorskie.eu

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Organ władzy regionalnej lub lokalnej
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Inny: opracowania transportowe
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu
Przygotowanie opracowań transportowych dla województwa pomorskiego.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Usługi
Kategoria usług: nr 27: Inne usługi

Kod NUTS PL63

II.1.3)Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
II.1.4)Krótki opis zamówienia lub zakupu
1. Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie opracowań transportowych dla województwa pomorskiego.
2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 1 do SIWZ
I. Przedmiot zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie opracowań transportowych dla województwa pomorskiego.
Zamówienie zostało podzielone na dwie części:
Część 1
Wykonanie opracowania: „Analiza potrzeb transportowych mieszkańców województwa pomorskiego, w celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020”
Część 2
Wykonanie opracowania: „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego”
II. Opis części 1 zamówienia:
Przedmiot zamówienia, którym jest opracowanie w formie tekstowej i graficznej „Analizy potrzeb transportowych mieszkańców województwa pomorskiego, w celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych
w perspektywie finansowej 2014-2020” (zwaną w dalszej części Analizą) powinien określić zapotrzebowanie na sieć wojewódzkich połączeń komunikacyjnych w drogowych i kolejowych przewozach pasażerskich do roku
2025 z perspektywą do roku 2030, które będą realizowane w ramach świadczenia przewozów o charakterze użyteczności publicznej oraz dofinansowywane przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Ponadto analiza
powinna wskazać niezbędne do realizacji inwestycje kolejowe w perspektywie 2014-2020.
Realizacja przedmiotu zamówienia jest podzielona na dwa etapy:
i) etap I - określenie sieci komunikacyjnej, na której są wykonywane i planowane do wykonywania, przewozy pasażerskie o charakterze użyteczności publicznej, w tym określenie ponad gminnych linii komunikacyjnych,
na obszarze województwa pomorskiego; w tym etapie przeprowadzone będą także: badania zachowań i preferencji mieszkańców w zakresie ich dojazdów do celów podróży, również nie korzystających obecnie
z publicznego transportu zbiorowego, oraz badania na wybranych kierunkach podróży, badania potoków pasażerskich na wybranych połączeniach, szczegółowe kompleksowe badania potoków i więźby we wszelkich
przewozach ponad powiatowych.
Na podstawie analizy wyników powyższych badań z uwzględnieniem danych źródłowych sporządzonych i przekazanych przez Zamawiającego, oraz określenia sieci komunikacyjnej - przedstawienie syntetycznej oceny
istniejącej sieci połączeń drogowych i kolejowych w przewozach pasażerskich o charakterze użyteczności publicznej, oraz sporządzenie w formie tekstowej i graficznej raportu wstępnego, w którym określone zostanie
faktyczne zapotrzebowanie na uruchomienie przewozów o charakterze użyteczności publicznej zarówno w zakresie transportu drogowego jak również kolejowego,
Zamawiający przekaże Wykonawcy posiadane dane źródłowe, niezbędne do wykonania opracowania, w terminie 7 dni od podpisania Umowy.
ii) etap II - na podstawie zapotrzebowania na przewozy wynikającego z analiz i badań sporządzenie proponowanej siatki połączeń przewozów o charakterze użyteczności publicznej o charakterze ponad
powiatowym; w tym etapie Wykonawca wskaże także niezbędne do realizacji inwestycje kolejowe w perspektywie lat 2014-2020, dla sprawnego zrealizowania proponowanej siatki połączeń. W ramach tego etapu
nastąpi przeniesie autorskich praw majątkowych do opracowań części I zamówienia,
Opracowania w ramach każdego z etapów sporządzone będą w formie tekstowej i graficznej.
Analiza na każdym etapie winna być opracowana zgodnie z aktami prawa krajowego i unijnego oraz z głównymi założeniami poniższych dokumentów strategicznych:
Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030,
Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego,
Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020,
Regionalna Strategia Rozwoju Transportu w Województwie Pomorskim na lata 2007-2020,
Dokumenty strategiczne i planistyczne Gminy Miasta Gdańska, Sopotu i Gdyni,
Zamawiający wskaże Wykonawcy źródła dostępności tych dokumentów, albo przekaże ich kopie, w terminie 7 dni od podpisania Umowy.
Akty prawne w prawodawstwie krajowym, w szczególności:
Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011r. Nr 5 poz. 13 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego
transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007r. Nr 16, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000r. Nr 50, poz. 601 z późn. zm.)
Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym opracowany przez Ministra Transportu,
Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Prawodawstwo unijne, w szczególności:
Rozporządzenie (WE) Nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego,
Rozporządzenie (WE) Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym,
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009 roku w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych,
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 roku dotyczące praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym,
Projekt Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego
Funduszu Morskiego i Rybackiego objętych zakresem wspólnych ram strategicznych oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu
Społeczności i Funduszu Spójności, oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) Nr 1083/2006 w ramach celu tematycznego 7. Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w
działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych – załącznik IV.
I etap zamówienia - opis szczegółowy
Część analityczna
1) W oparciu o materiały własne oraz na podstawie danych przekazanych przez Zamawiającego, Wykonawca sporządzi syntetyczny opis i ocenę istniejącej siatki połączeń komunikacyjnych w drogowych i kolejowych
przewozach pasażerskich o zasięgu ponad gminnym, publicznych i komercyjnych, oraz opis aktualnej oferty przewozowej w zakresie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich. Ponad gminne linie
komunikacyjne realizowane w ramach porozumień pomiędzy jednostkami samorządu gminnego, oraz w ramach
powołanych związków komunalnych (MZKZG) zostaną w opisie ujęte syntetycznie tylko w zakresie połączeń o charakterze ponad gminnym.
2) Wykonawca sporządzi wykaz wszystkich połączeń w komunikacji pasażerskiej na poszczególnych liniach wg stanu na koniec 2012 roku. Wykaz powinien przedstawiać ogólną charakterystykę aktualnej oferty przewozowej
w zakresie pasażerskich przewozów ponad gminnych z podziałem na przewozy w ramach komunikacji miejskiej, przewozy w granicach powiatów, przewozy wojewódzkie i przewozy aglomeracyjne w transporcie
drogowym i kolejowym. W wykazie powinna się zawierać ponadto charakterystyka wykorzystywanego taboru (autobusowego i kolejowego), w szczególności o podwyższonej dostępności dla osób o ograniczonej
zdolności do poruszania się, standardów świadczonych usług w poszczególnych rodzajach przewozów oraz obowiązującej oferty cenowej.
3) Wykonawca sporządzi dla poszczególnych połączeń - relacji, w skali całego roku 2012, co najmniej wykaz długości połączeń, wykaz zrealizowanych kursów (wg wydanych zezwoleń i zaświadczeń), wykaz ilości
zrealizowanych pociągo- i wozokilometrów, wykaz przewiezionych pasażerów, syntetyczny wykaz sprzedanych biletów, w tym z prawami do ulg, i inne zestawia szczegółowe, które zdaniem Wykonawcy są niezbędne dla
podjęcia decyzji o wyborze siatki połączeń o charakterze użyteczności publicznej, w tym dla właściwego przeprowadzenia konsultacji społecznych.
W wykazach powyższych muszą być wyodrębnione:
a) połączenia autobusowe w ramach linii obsługiwanych na podstawie zezwoleń wydanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego w przewozach drogowych wykonywanych na terenie Województwa Pomorskiego,
b) połączenia inne niż autobusowe w ramach linii obsługiwanych na podstawie zezwoleń wydanych przez
Marszałka Województwa Pomorskiego,
c) połączenia w ramach linii komunikacyjnych (z podziałem na kursy) wybiegających poza obszar Województwa Pomorskiego realizowane w ramach zezwoleń wydanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego,
d) połączenia w ramach linii komunikacyjnych realizowanych na podstawie zezwoleń wydanych przez inne organy administracji, w tym wyodrębnione połączenia ponad gminne realizowane w ramach funkcjonowania
komunikacji miejskiej,
e) na podstawie m.in. danych za 2012 rok w zakresie ilości sprzedanych biletów w transporcie drogowym i kolejowym, przekazanych przez Zamawiającego, Wykonawca wyszczególni linie o największym natężeniu
podróżnych ze wskazaniem istotnych korytarzy transportowych,
f) mapę połączeń kolejowych na terenie Województwa Pomorskiego, z wyszczególnieniem przewozów dofinansowywanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego, przedstawiającą połączenia z podziałem na
przewoźników na odcinkach pomiędzy głównymi węzłami – ważniejszymi stacjami kolejowymi (stacje uznane za główne węzły dla potrzeb opracowania Wykonawca uzgodni z Zamawiającym),
4) Wykonawca sporządzi charakterystykę taboru autobusowego wykorzystywanego przez wszystkich przewoźników wykonujących regularne przewozy drogowe osób na terenie Województwa Pomorskiego na
podstawie zezwoleń wydanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego – obejmującej co najmniej: typ
pojazdu, rok produkcji, ilość miejsc siedzących, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej zdolności ruchowej, spełnianie norm dotyczących ochrony środowiska, skrócony opis techniczny
taboru. W wykazie tym ujęte będą także połączenia wybiegające poza obszar Województwa Pomorskiego .
5) Wykonawca sporządzi charakterystykę taboru kolejowego wykorzystywanego w wojewódzkich kolejowych
przewozach pasażerskich na terenie Województwa Pomorskiego finansowanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego - obejmującej co najmniej: typ taboru, rok produkcji, ilość miejsc siedzących, dostosowanie do
potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej zdolności ruchowej, spełnianie norm dotyczących ochrony
środowiska, skrócony opis techniczny W wykazie tym ujęte będą także połączenia wybiegające poza obszar Województwa Pomorskiego.
6) Wykonawca sporządzi zestawienie dofinansowania udzielonego przez Marszałka Województwa Pomorskiego
w formie dotacji przekrojowo za ostatnie 5 lat (2008-2012) wraz z podaniem ilości przejechanych kilometrów.
7) Wykonawca dokonując oceny aktualnej oferty przewozowej określi również jej charakterystykę w zestawieniu z danymi demograficznymi województwa pomorskiego, pod kątem trafności, spójności i
zasadności jej funkcjonowania w obecnym kształcie. zestawienie ma opierać się o stan i strukturę ludności
według podstawowych cech demograficznych i społeczno – ekonomicznych, sieć osadniczą wraz z liczbą mieszkańców, migracje ludności, poziom bezrobocia, strukturę zatrudnienia, liczbę i strukturę gospodarstw
domowych i rodzin, poziom przyrostu naturalnego – przedstawiane m.in. przez Główny Urząd Statystyczny i Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.
8) Wykonawca wskaże potencjał poszczególnych relacji i linii w przewozach kolejowych i drogowych,
propozycje powiększenia lub ograniczenia oferty, niezbędnej lub przewidywanej modyfikacji siatki połączeń. Wykonawca wykorzysta do analizy dane udostępnione przez Zamawiającego dotyczące aktualnych cenników
obowiązujących na poszczególnych liniach, ilości sprzedanych biletów, rozkładów jazdy stanowiących podstawę do uzyskania zezwoleń.
Wykonawca przedstawi Zamawiającemu raport wraz z podsumowaniem i analizą materiału obejmującego
informacje zwarte w pkt. 1-8 w terminie 30 dni od daty podpisania umowy.
Część badawcza
Zarys procesu badawczego
Projekt badawczy będzie składał się z 2 modułów badawczych o charakterze eksploracyjno – diagnostycznym:
1. Modułu badania potrzeb przewozowych
2. Modułu badania popytu na usługi przewozowe
1. Moduł badania potrzeb przewozowych
Cele badania
Głównym celem tego bloku badawczego jest zbadanie potrzeb przewozowych mieszkańców powiatów województwa pomorskiego w zakresie realizacji podróży niepieszych w obrębie wskazanego obszaru, oceny
i oczekiwań dotyczących drogowego i kolejowego transportu zbiorowego jak również preferencji dotyczących skomunikowania z pozostałym obszarem województwa.
Cele szczegółowe:
- opisanie struktury osób podróżujących/ nie podróżujących poza dany powiat
- poznanie liczby, częstotliwości, kierunków i kosztów przemieszczeń międzypowiatowych w rozbiciu na środki
transportu i cele podróży (wnioskowanie na poziomie powiatu)
- wyznaczenie więźby podróży międzypowiatowych dla populacji mieszkańców podróżujących poza dany powiat
- poznanie preferencji i motywacji dotyczących wyboru rodzaju środków transportu ( w tym poznanie przyczyn
niekorzystania przez mieszkańców danego powiatu
- określenie pożądanego standardu usług przewozowych w przewozach o charakterze użyteczności publicznej
- ocena postulowanych nowych bezpośrednich i pośrednich połączeń międzypowiatowe
- inne cele szczegółowe wskazane przez Wykonawcę, ważne z punktu widzenia celu głównego badania
Założenia realizacji badania
Moduł badania potrzeb przewozowych będzie składał się z 2 uzupełniających się bloków
badawczych:
A. Badanie bezpośrednie w gospodarstw domowych na reprezentatywnej próbie mieszkańców powiatów
objętych badaniem
B. Badanie bezpośrednie pasażerów na wybranych losowo przystankach autobusowych i stacjach kolejowych
Badane populacje:
- mieszkańcy województwa pomorskiego (bez powiatów grodzkich)
- osoby korzystające z transportu publicznego
Dobór i charakterystyka próby
Badanie zostanie zrealizowane na próbie 16 000 respondentów, mieszkańców województwa pomorskiego.
Przebadanych zostanie po 1 000 mieszkańców w wieku 15+ w każdym z powiatów oprócz powiatów grodzkich, tj. w powiatach: bytowskim, chojnickim, człuchowskim, kartuskim, kościerskim, kwidzyńskim, lęborskim,
malborskim, nowodworskim, gdańskim, puckim, słupskim, starogardzkim, sztumskim, tczewskim, wejherowskim wg następującego podziału próby:
- 500 wywiadów na losowej próbie mieszkańców powiatu - w tym: 120 wywiadów w miastach powiatowych oraz 380-pozostałe miasta + wsie (na etapie analizy dokonane zostanie ważenie do struktury demograficznej
populacji powiatu z uwzględnieniem warstw: płeć, wiek, wielkość miejscowości, udział liczby mieszkańców powiatu w liczbie mieszkańców województwa)
- 500 wywiadów wśród pasażerów na wybranych losowo przystankach autobusowych i stacjach kolejowych (w miastach powiatowych posiadających stacje kolejowe) lub w trakcie podróży danym środkiem transportu, w tym:
350 wywiadów wśród pasażerów transportu autobusowego oraz 150 wywiadów wśród pasażerów transportu kolejowego. Próba ta będzie analizowana łącznie z częścią próby losowej mieszkańców powiatu, którzy obecnie
korzystają z usług przewozowych środkami transportu publicznego (przeważenie do udziału liczebności powiatu i typu miejscowości).
W celu realizacji badania Wykonawca w uzgodnieniu z Zamawiającym przełoży cele badawcze na pytania badawcze oraz skonstruuje narzędzia badawcze w postaci kwestionariuszy ankiet, zawierających zmienne
odpowiadające poszczególnym celom i pytaniom badawczym. Kwestionariusz obejmować będzie wszystkie typy pytań niezbędne dla jakości diagnostycznej narzędzia badawczego.
Ponadto kwestionariusz będzie uzupełniony o pytania metryczkowe zawierającą podstawowe dane demograficzne ankietowanego: płeć, grupę wiekową, wykształcenie, sytuację zawodową i status finansowy
respondentów.
Uzgodnienie ostatecznej wersji narzędzia badawczego (narzędzi badawczych) nastąpi w ciągu 10 dni
kalendarzowych od daty podpisania umowy.
Przyjęto założenie, że średni czas trwania efektywnego wywiadu wyniesie do 10 minut.
Sposób realizacji próby:
- w gospodarstwach domowych: random route z wylosowanych punktów startowych, wiązki 5-6 elementowe,
- na przystankach i stacjach (w środkach transportu): w różne dni tygodnia (tzn dni weekendowe i dni
powszednie), w różnych porach dnia, wiązki 5-6 elementowe
Zakres zadań Wykonawcy obejmuje :
- przygotowanie ostatecznej wersji kwestionariusza badania we współpracy z Zamawiającym;
- wydruk kwestionariuszy;
- przygotowanie (zakup, o ile wystąpi taka potrzeba) operatu, na podstawie którego dobrana zostanie próba
badawcza;
- przeprowadzenie losowania z uwzględnieniem warstw ustalonych z Zamawiającym;
- przeprowadzenie specjalistycznego szkolenia ankieterów w obecności przedstawiciela/-li Zamawiającego;
- przeprowadzenie pilotażu badania – 30 wywiadów odzwierciedlających próbę badawczą
- przedstawienie raportu z badania pilotażowego, uwzględnienie w metodologii i/lub organizacji badania i/lub
kwestionariuszu badania zmian wynikających ze zrealizowanego badania pilotażowego;
- przeprowadzenie badania metodą wywiadu bezpośredniego
- informowanie Zamawiającego badanie o stopniu realizacji próby z częstotliwością co 7dni
- wprowadzenie danych;
- przekazanie bazy danych jednostkowych w postaci plików SPSS (.sav) lub Statistica oraz MS Excel (.xls)
zawierającej wszystkie wyniki wraz z dokumentem zawierającym szczegółowy opis formatu wprowadzania
danych, systemu kodowania wszystkich cech, stosowanych oznaczeń i skrótów;
- skontrolowanie pracy ankieterów zgodnie ze standardami Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów lub
zgodnie z metodą uzgodnioną z Zamawiającym oraz przedstawienie raportu z kontroli
- dostarczenie sprawozdania z realizacji badań, zawierającego informacje o liczbie odmów respondentów,
poziomie braków oraz przyczynach braków danych w terminie nie późniejszym niż 1 tydzień od przekazania
wyników badania
- przygotowanie raportu z badania, zawierającego:
- stronę tytułową i spis treści;
- opis metodologii zastosowanej w badaniu (koncepcja badania i zastosowane metody badawcze);
- podstawowe informacje o przebiegu badania (harmonogram wykonanych prac, informacje o zespole, który
przeprowadził badanie, napotkane trudności w realizacji badania i inne ważne informacje dla Zlecającego);
- wyniki badania przedstawione w formie tabel, wykresów oraz ich analizę (struktura, rozkłady procentowe
odpowiedzi itp.) i omówienie,
- zaprezentowanie wyników badania w miejscu i czasie wskazanym przez Zamawiającego
Zakładany termin realizacji prac terenowych: pomiędzy 15 września 2013 roku a 10 października 2013 roku.
Zamawiający zastrzega sobie prawo kontroli pracy ankieterów poprzez obserwację przez pracowników
Zamawiającego i dokumentowanie kontroli poprzez dokumentacje zdjęciową lub filmową oraz wykorzystanie
monitoringu na parkingach i dworcach.
2. Modułu badania popytu na usługi przewozowe
1. Wykonawca przeprowadzi szczegółowe kompleksowe badania wielkości popytu w dniach od 01 do 16
października 2013 roku
Badania wielkości popytu, realizowane będzie metodą obserwacji i rejestracji wewnątrzpojazdowej. Badania mają obejmować co najmniej określenie napełnień w pojazdach na istniejących liniach komunikacyjnych (z
identyfikacją informacji na temat pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach).
Wykonawca jest zobowiązany do przeprowadzenia badań wielkości popytu w reprezentatywne dni października 2013 r., z uwzględnieniem wszystkich rodzajów dni tygodnia – jeden dzień powszedni nauki szkolnej od
poniedziałku do czwartku, piątek – dzień nauki szkolnej oraz sobota i niedziela. Badaniami mają być objęte wszystkie kursy realizowane w danym rodzaju dnia tygodnia.
W zakres badań wielkości popytu wejdą:
- wszystkie regionalne połączenia kolejowe na całej ich długości, realizowane w województwie pomorskim lub z
uwzględnieniem stacji i przystanków w województwie pomorskim, z wyjątkiem pociągów SKM, uruchamianych we wszystkich relacjach zawierających się pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański i Luzino; pociągi SKM do i
z kierunku Tczewa należy zbadać od stacji Pruszcz Gdański w kierunku południowym, a pociągi SKM do i z Lęborka lub Słupska, należy zbadać od stacji Wejherowo w kierunku zachodnim;
- wszystkie regionalne połączenia autobusowe, dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał Marszałek Województwa Pomorskiego;
- wszystkie regionalne połączenia autobusowe, nieuwzględnione w porozumieniach komunalnych jako linie komunikacji miejskiej, z miast na prawach powiatów do lub przez inne miasta województwa pomorskiego –
z wyjątkiem linii o trasie zawierającej się w całości na obszarze gmin-członków Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej – dla których zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydał
Prezydent Miasta na prawach powiatu.
Zamawiający zastrzega sobie prawo kontroli pracy osób wykonujących badania poprzez obserwację przez pracowników Zamawiającego i dokumentowanie kontroli dokumentacją zdjęciową lub filmową, monitoring
pojazdów oraz pracowników obsługi pojazdów.
Badania wielkości popytu winny być prowadzone zgodnie z instrukcja przeprowadzania badań. Instrukcja zostanie opracowana przez Wykonawcę i uzgodniona z Zamawiającym w terminie 7 dni od daty podpisania
umowy.
2. Wykonawca opracuje i przedstawi Zamawiającemu w terminie do dnia 25 października 2013 roku raport z przeprowadzonych badań, o których mowa w pkt. 1 i 2, zawierający wyniki wraz z omówieniem.
Na ich podstawie Wykonawca ustali z Zamawiającym w terminie 5 dni od dnia przekazania raportu z przeprowadzonych badań zestawienia wyników, które powinny zostać ujęte w raporcie końcowym oraz
przedstawi syntetyczną prezentację z wyników przeprowadzonych badań.
Ocena syntetyczna
1. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz i innych analiz modelowych wykonawca przeprowadzi analizę
i prognozę popytu na przewozy w badanym obszarze i w ruchu do / z tego obszaru wraz z określeniem modelu i założeń podziału zadań przewozowych na transport zbiorowy (w tym drogowy i kolejowy) oraz indywidualny w
ramach badanej sieci,
2. W celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020,
Wykonawca:
- Przy uwzględnieniu dokumentów strategicznych (m. in. Strategia Województwa pomorskiego 2020), na
postawie przeprowadzonych badań oraz oceny aktualnej oferty przewozowej określi ogólne kierunki rozwoju
transportu kolejowego w województwie pomorskim,
- Na podstawie zebranych materiałów wskaże węzły przesiadkowe (zwłaszcza węzły integracyjne typu Park &
Ride oraz Bike & Ride) w województwie pomorskim, istotne dla transportu zbiorowego,
- Po przeprowadzeniu badań własnych, w tym badaniu popytu na przewozy oraz ocenie aktualnej oferty
przewozowej oraz wyznaczeniu węzłów przesiadkowych określi linie i odcinki kolejowe, które winny być
przedmiotem prowadzonych prac inwestycyjnych w perspektywie finansowej 2014-2020,
Zamawiający zobowiązuje się do udostępnienia uzyskanej od zarządcy infrastruktury kolejowej informacji
odnośnie stanu infrastruktury w terminie 14 dni od podpisania Umowy.
Dane winny zawierać:
- aktualne prędkości szlakowe wraz z tzw. Wykazem Ostrzeżeń Stałych,
- syntetyczny opis stanu technicznego linii wraz z oceną wg opisu poniżej:
dobra – linie kolejowe eksploatowane z założonymi parametrami, wymagane tylko roboty konserwacyjne,
dostateczna - linie kolejowe o obniżonych parametrach eksploatacyjnych (obniżona maksymalna prędkość
rozkładowa, lokalne ograniczenia prędkości), dla utrzymania parametrów eksploatacyjnych – oprócz robót
konserwacyjnych – wymagane jest wykonanie napraw bieżących polegających na wymianie uszkodzonych
elementów torów,
niezadowalająca - linie kolejowe o znacznie obniżonych parametrach eksploatacyjnych (małe prędkości
rozkładowe, duża ilość lokalnych ograniczeń prędkości, obniżone dopuszczalne naciski), kwalifikujące tory linii
do kompleksowej wymiany nawierzchni.
3. Wyniki prac analitycznych mają być opracowane pod kątem dokonania oceny oraz określenia prognoz potrzeb przewozowych mieszkańców województwa pomorskiego, w oparciu o badania ruchu z
uwzględnieniem: :
wyników badań napełnień w pojazdach na istniejących liniach komunikacyjnych danych demograficznych dotyczących stanu istniejącego i prognozy (stan i struktura ludności według
podstawowych cech demograficznych, sieć osadnicza, charakterystyki społeczno – ekonomicznej ludności, w
tym poziomu bezrobocia, struktury zatrudnienia, liczba i struktura gospodarstw domowych i rodzin, przyszły
poziom przyrostu naturalnego)
potencjały ruchotwórcze – rozmieszczenie i intensywność generowania ruchu wg podstawowych jednostek osadniczych (gmin) a w przypadku Trójmiasta – wg rejonów komunikacyjnych określonych w pracach
planistycznych poszczególnych miast, ruchliwość mieszkańców struktura podróży w oparciu o motywacje podróży
wstępny podział zadań przewozowych – udział podróży odbywanych transportem zbiorowym i indywidualnym
wyników badania ankietowych preferencji komunikacyjnych mieszkańców obszaru.
4. Wykonawca wykona symulacje i inne niezbędne analizy ruchu, przy użyciu transportowego modelu cyfrowego na obszarze obejmującym województwo pomorskie. Przeprowadzona symulacja ma określić
zapotrzebowanie na przewozy użyteczności publicznej w transporcie drogowym i kolejowym. Prognostyczny model transportowy należy opracować z uwzględnieniem zachodzących zmian w poniższych obszarach:
a) demograficznych, w podziale na strukturę wiekową, poziom wykształcenia oraz liczbę osób w wieku
szkolnym, produkcyjnym i poprodukcyjnym
b) społeczno – ekonomicznych, w tym: poziom PKB w analizowanym obszarze, dochody ludności, liczbę
samochodów prywatnych (na 1000 mieszkańców), poziom bezrobocia
c) przestrzennych (migracje ludności, potencjalny rozwój źródeł ruchu pasażerskiego),
d) infrastruktury transportowej, w szczególności z uwzględnieniem planowanych inwestycji przez podmioty
publiczne i innych komercyjnych.
Model ruchu dla transportu publicznego należy opracować dla okresów szczytów komunikacyjnych w dni robocze z możliwością przeliczenia wskaźników godzinowych na dobowe i roczne.
Analizę ruchu modelu prognostycznego Wykonawca sporządzi w oparciu o strategię rozwoju analizowanego obszaru pod względem planowanych do realizacji w przeciągu kolejnych 10 lat inwestycji w dziedzinie
transportu publicznego i drogowego– istotnych z punktu widzenia realizacji zadań wynikających z głównych założeń Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego.
Model prognostyczny Wykonawca opracuje w odpowiednich programach informatycznych w sposób dokładny i przejrzysty z wykorzystaniem czytelnych tabel, wykresów, diagramów, map oraz edytowalnych formatach
zapisu.
Wykonawca pokrywa wszelkie konieczne koszty związane z pozyskaniem materiałów niezbędnych do
wykonania przedmiotu zamówienia, w tym związane z przeprowadzeniem ankietyzacji, jeśli takie będą
wskazania Zamawiającego lub zajdzie taka potrzeba.
Zamawiający posiada licencję na standardowe programy do edytowania tekstu, tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, tworzenia prezentacji (Microsoft Office).
W przypadku konieczności korzystania z innych specjalistycznych programów dla odczytu, edytowania, wprowadzania zmian do opracowanej analizy, Wykonawca w ramach niniejszego zamówienia dostarczy
Zamawiającemu bezterminowe licencje na korzystanie z takich programów na co najmniej 5 stanowisk.
Wszelkie zastosowane programy muszą działać prawidłowo na standardowym komputerze PC z programem operacyjnym klasy windows 7 z wykorzystaniem monitora LCD o przekątnej 17". Wykonawca przeszkoli
pracowników Zamawiającego (nie mniej niż 5 osób) do podstawowej (3 osoby - po 12 godzin szkoleniowych) i rozszerzonej - pełnej (2 osoby po 30 godzin szkoleniowych) obsługi dostarczonych programów na własny koszt
w siedzibie Zamawiającego.
Wstępne opracowanie wraz z prezentacją podsumowujące I etap zamówienia ma być dostarczone Zamawiającemu w terminie do dnia 11 listopada 2013 r. celem uzgodnienia z Zamawiającym przedstawionych
w nim wniosków wraz z proponowanymi rozwiązaniami w . Uzgodnienie powyższe powinno nastąpić w terminie 7 dni od odebrania opracowania.
Opracowanie, o którym mowa powyżej ma być komplementarnym zestawieniem prac podsumowujących I etap zamówienia, w postaci zwięzłego opisu aktualnej siatki połączeń drogowych i kolejowych w łącznej analizie z
przeprowadzonymi badaniami rynku.
Wraz z opracowaniem, Wykonawca przekaże również Zamawiającemu szczegółowe wyniki badań głównych preferencji mieszkańców oraz wyniki badań wielkości popytu dla każdego z kursów (wydruk kolorowy, w dwóch
egzemplarzach).
UWAGA! opracowanie w ramach I etapu Wykonawca jest zobowiązany przekazać także w formie elektronicznej. Wszystkie pliki – tekstowe jak i graficzne winny być przekazane Zamawiającemu w formacie
umożliwiającym edytowanie przy użyciu edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programu do tworzenia
prezentacji. Dodatkowo wszystkie sporządzone mapy województwa pomorskiego lub jego części winny być edytowalne w programie MapInfo – odwzorowanie dla Polski 1992.
II etap zamówienia - opis szczegółowy:
1) Celem głównym założeń II etapu zamówienia jest wstępne określenie (na podstawie danych i zebranych w ramach I etapu zamówienia oraz wyników analiz) docelowych prognoz zapotrzebowania na drogowe i
kolejowe pasażerskie przewozy wojewódzkie o znaczeniu wojewódzkim do 2025 roku z perspektywą do 2030 roku, które będą wykonywane w ramach przewozów o charakterze użyteczności publicznej – umożliwiające
wykreowanie komplementarnej oferty przewozowej dla podróżnych i wskazanie na podstawie zebranych materiałów niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020. Wykonawca
określi szacunkowo zakres inwestycji i nakładów obejmujących konieczne doinwestowanie infrastruktury transportu kolejowego, mając na uwadze zasadę „szkieletowego” charakteru połączeń kolejowych, do których
dostosowany ma być transport drogowy (pełniący rolę dowozową do węzłów przesiadkowych).
Niezależnie od proponowanych do realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020, opracowanie ma wskazać kierunki dalszej realizacji (lub ograniczania) w okresach prognostycznych do 2025
roku i do 2030 roku, rozwoju i modernizacji infrastruktury drogowej i kolejowej dla potrzeb realizacji przewozów o charakterze użyteczności publicznej.
2) Popyt na przewozy o charakterze użyteczności publicznej w postaci drogowych i kolejowych pasażerskich przewozów wojewódzkich ma być określony dla następujących horyzontów czasowych: 2015, 2020, 2025 i
2030 dla każdego z trzech poniższych scenariuszy rozwoju:
A. optymistycznym – charakteryzujący się najbardziej pozytywnymi warunkami (biorąc pod uwagę m.in. prognozy demograficzne i gospodarcze, plany modernizacji, budowy i rozwoju infrastruktury drogowej i
kolejowej, standardu świadczonych usług, standardu jakości dostępu do infrastruktury, przepustowości drogowych i kolejowych korytarzy transportowych) dla rozwoju transportu drogowego i kolejowego,
B. pesymistycznym – charakteryzującym się najbardziej niekorzystnymi warunkami (biorąc pod uwagę
m.in. prognozy demograficzne i gospodarcze, plany modernizacji, budowy i rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej, standardu świadczonych usług, standardu jakości dostępu do infrastruktury, przepustowości
drogowych i kolejowych korytarzy transportowych) dla rozwoju transportu drogowego i kolejowego,
C. realistycznym – charakteryzującym się pośrednimi warunkami (biorąc pod uwagę m.in. prognozy demograficzne i gospodarcze, plany modernizacji, budowy i rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej,
standardu świadczonych usług, standardu jakości dostępu do infrastruktury, przepustowości drogowych i kolejowych korytarzy transportowych) pomiędzy scenariuszami optymistycznym i pesymistycznym.
W opracowaniach należy uwzględnić miejsce przewozów o charakterze użyteczności publicznej w całości
przewozów pasażerskich, w tym także komunikacji indywidualnej. W opracowaniu należy określić przewidywany zakres innych rodzajów przewozów oraz wskazać ryzyko związane z pojawianiem się usług konkurencyjnych
spoza zakresu użyteczności publicznej.
3) W oparciu o szczegółową analizę porównawczą zebranego i otrzymanego materiału Wykonawca określi kryteria, na podstawie których przewozy pasażerskie na danych kierunkach i liniach zaliczane będą do kategorii
połączeń o charakterze użyteczności publicznej w kontekście komplementarności transportu kolejowego i
drogowego. Określając użyteczność publiczną danego rodzaju transportu Wykonawca powinien zastosować w odpowiedni sposób zasadę subsydiarności w realizacji zadań przewozowych. Kryteria zaliczania przewozów do
kategorii o charakterze użyteczności publicznej powinny być określone tak, by możliwe było na tej podstawie podjęcie uchwały przez urząd odpowiedniego szczebla administracji publicznej.
4) Na podstawie zebranego materiału Wykonawca opracuje i przedstawi Zamawiającemu prognozowane
zapotrzebowanie na przewozy o charakterze użyteczności publicznej w poszczególnych horyzontach czasowych (2015, 2020, 2025 i 2030) z omówieniem kosztów i korzyści, z jakimi może się wiązać uruchomienie
przewozów o charakterze użyteczności publicznej w ramach proponowanej siatki połączeń.
Siatkę połączeń komunikacyjnych, ze wskazaniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej,
Wykonawca sporządzi także w formie graficznej.
Wyznaczając siatkę połączeń komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej, dla zbudowania spójnej sieci transportowej Wykonawca uwzględni poniższe uwarunkowania:
i. komunikacja publiczna powinna obsłużyć jak największe potoki podróżnych,
ii. komunikacja publiczna powinna obsłużyć obszary mające uzasadnienie społeczne, o charakterze
ponadregionalnym, np. obiekty oświatowe, o użyteczności publicznej,
iii. należy zapewnić dostępu osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej zdolności ruchowej do
publicznego transportu zbiorowego,
iv. oferta powinna być najkorzystniejsza z punktu widzenia trasy i czasu transportu,
v. połączenia drogowe i kolejowe powinny być komplementarne i wzajemnie skomunikowane,
vi. liczba połączeń powinna uwzględniać gęstości zaludnienia
5) Wykonawca uwzględni w opracowaniach udział Województwa Pomorskiego w strukturze właścicielskiej w
zakresie podmiotów realizujących transport publiczny i przedstawi wnioski, wraz z propozycjami dotyczącymi
zasadności, oraz formy realizacji przewozów o charakterze użyteczności publicznej od strony organizacyjno – prawnej, przy wykorzystaniu „podmiotu wewnętrznego” lub metod kontraktowania zewnętrznego.
Wszystkie dane szczegółowe Wykonawca przedstawi w formie jasnej, czytelnej i w rzetelny sposób, z wykorzystaniem map, rysunków, wykresów, schematów, tabel, diagramów itp.
Opracowując raport wstępny, Wykonawca zobowiązany jest zapewnić ogólną spójność efektów, wyników, spostrzeżeń i ocen w taki sposób, aby nie były one ze sobą sprzeczne, ani wzajemnie się nie wykluczały.
UWAGA! opracowanie w ramach II etapu Wykonawca jest zobowiązany przekazać także w formie
elektronicznej. Wszystkie pliki – tekstowe jak i graficzne winny być przekazane Zamawiającemu w formacie umożliwiającym edytowanie przy użyciu edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programu do tworzenia
prezentacji. Dodatkowo wszystkie sporządzone mapy województwa pomorskiego lub jego części winny być
edytowalne w programie MapInfo – odwzorowanie dla Polski 1992.
Do każdego z rozwiązań i propozycji złożonych w raporcie wstępnym, Wykonawca zawrze uzasadnienie celem umożliwienia Zamawiającemu dokładnej analizy przedstawionego materiału i podjęcia decyzji w sprawie
wyboru właściwej z punktu widzenia Zamawiającego siatki połączeń komunikacyjnych planowanych do objęcia
użytecznością publiczną.
Wykonawca przedstawi opracowanie w formie raportu wstępnego, składającego się z części tekstowej i graficznej, który zostanie przedstawiony Zamawiającemu celem akceptacji i uzgodnień. Zamawiający zastrzega
sobie możliwość zgłaszania zmian i poprawek, istotnych z punktu widzenia celu, jaki ma spełnić opracowanie, oraz dla osiągnięcia spójności opracowania z innymi dokumentami planistycznymi w terminie do 10 dni od
podpisania protokołu odbioru.
Wszelkie zmiany i poprawki proponowane przez Zamawiającego co do treści raportu wstępnego, będą wprowadzone przez Wykonawcę w ciągu 7 dni roboczych od dnia ich przekazania. Skorygowany raport
wstępny z uwzględnieniem zgłoszonych poprawek, będzie w wymienionym wyżej terminie przekazany przez Wykonawcę Zamawiającemu.
Jako termin przedłożenia – celem zapoznania się przez Zamawiającego – pełnego raportu wstępnego (w formie
tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) ustala się na dzień
20 listopada 2013 roku.
Wykonawca zobowiązuje się do zaprezentowania w oparciu o prezentację multimedialną pełnego raportu wstępnego Zarządowi Województwa Pomorskiego z dokonaniem opisu, analizą i szczegółowym uzasadnieniem
propozycji rozwiązań w nim zawartych we wszystkich wariantach.
III. Opis części 2 zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest opracowanie w formie tekstowej i graficznej „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego” (zwanego w dalszej części Planem
transportowym) Plan Transportowy musi uwzględniać wymogi zawarte w Ustawie z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011r. Nr 5 poz. 13 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniu Ministra
Infrastruktury z dnia 25 maja 2011 roku w sprawie szczegółowego zakresu planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2011r. Nr 117 poz. 684).
W przypadku pojawienia się nowych aktów prawnych (krajowych i unijnych mających znaczenie dla
przedmiotu zamówienia) przed terminem zakończenia umowy, tj. w trakcie przygotowywania opracowania,
Wykonawca musi uwzględnić te zmiany i dostosować opracowanie do aktualnie obowiązujących przepisów, bez dodatkowego wynagrodzenia.
Projekt Planu transportowego winien być opracowany i zgodny z głównymi założeniami poniższych dokumentów strategicznych oraz aktów prawa krajowego i unijnego oraz ich aktualizacjach:
W zakresie dokumentów woj. Pomorskiego:
Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego
Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 roku
Regionalna Strategia Rozwoju Transportu dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2020
Zamawiający wskaże Wykonawcy źródła dostępności tych dokumentów, albo przekaże ich kopie, w terminie 7 dni od podpisania Umowy
W zakresie aktów prawa krajowego:
Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011r. Nr 5 poz. 13 z późn.
zm.)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 maja 2011 roku w sprawie szczegółowego zakresu planu
zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2011r. Nr 117 poz. 684)
Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego
transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007r. Nr 16, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000r. Nr 50, poz. 601 z późn. zm.)
Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla międzywojewódzkich i
międzynarodowych przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym opracowany przez Ministra Transportu,
Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
W zakresie prawa unijnego:
Rozporządzenie (WE) Nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego
Rozporządzenie (WE) Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009 roku w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 roku dotyczące praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym.
Projekt Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego
Funduszu Morskiego i Rybackiego objętych zakresem wspólnych ram strategicznych oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu
Społeczności i Funduszu Spójności, oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) Nr 1083/2006 w ramach celu tematycznego 7. Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w
działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych – załącznik IV.
Wykonawca zrealizuje przedmiot zamówienia w dwóch etapach:
1. w I etapie:
wykona i przedstawi opracowanie główne w zakresie projektu „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego
transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego”
2. w II etapie:
przeprowadzi konsultacje społeczne w zakresie projektu „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego
transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego”
I etap zamówienia
1) Zgodnie z zapisami art. 11 ust. 1 pk 1) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie
zbiorowym, Wykonawca uwzględni w opracowaniu głównym, o którym mowa powyżej ogłoszony Plan transportowy opracowany przez ministra właściwego do spraw transportu.
Wykonawca sporządzi opracowanie główne pn. „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego” w oparciu o materiały zgromadzone w ramach opracowania pt.
„Analiza potrzeb transportowych mieszkańców województwa pomorskiego, w celu wskazania niezbędnych do
realizacji inwestycji kolejowych w perspektywie finansowej 2014-2020”.
2) Plan transportowy obejmować będzie horyzont czasowy do roku 2025. Plan Transportowy ma określić potrzeby przewozowe pasażerów na obszarze województwa pomorskiego, z wyszczególnieniem przewozów o
charakterze użyteczności publicznej, oraz określić pożądane kierunki rozwoju transportu publicznego, których konsekwencją powinien być wzrost udziału osób korzystających z komunikacji publicznej w stosunku do
komunikacji indywidualnej.
3) W zakres opracowania w formie tekstowej Wykonawca ujmie w szczególności omówienie wraz z wyczerpującym uzasadnieniem poniższych zagadnień:
1. określenie sieci komunikacyjnej, na której będzie planowane wykonywanie przewozów o charakterze
użyteczności publicznej – Wykonawca zawrze uzgodnioną z Zamawiającym - w części 1 - siatkę połączeń
drogowych i kolejowych w wojewódzkich przewozach pasażerskich, w tym:
charakterystykę istniejącej sieci komunikacyjnej,
charakterystykę planowanej sieci komunikacyjnej
2. ocena i prognoza potrzeb przewozowych, z uwzględnieniem w szczególności:
lokalizacji obiektów użyteczności publicznej
gęstości zaludnienia obszaru objętego planem transportowym
zapewnienia dostępu osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej zdolności ruchowej do
publicznego transportu zbiorowego
3. przewidywane przedsięwzięć inwestycyjnych i modernizacyjnych z wyszczególnieniem źródeł i form
finansowania:
zewnętrznych, takich jak: programy UE, Banki (EBI, EBOR, obligacje), dopłaty do ulg ustawowych, kontrakty
wojewódzkie, dotacje celowe państwa, środki innych jednostek samorządu terytorialnego, środki podmiotów
gospodarczych. itp.,
wewnętrznych, takie jak: budżet województwa pomorskiego,
4. przewidywane dofinansowanie usług przewozowych w ramach usług użyteczności publicznej z budżetu
województwa z wyszczególnieniem źródeł i form finansowania zewnętrznych i wewnętrznych:
5. preferencje wyboru rodzaju środków transportu, w szczególności propozycje dotyczące wyboru rodzaju tych
środków, uwzględniając infrastrukturę transportową znajdującą się na obszarze objętym planem transportowym,
przy uwzględnieniu m. in. :
potrzeby zachowania zrównoważonego rozwoju,
korytarzy transportowych istniejących i planowanych,
potoków pasażerskich w odcinkach sieci,
węzłów transportowych,
potrzeb w zakresie bezpośredniości połączeń, dostępności i częstotliwości, czasów przejazdów, ponoszonych
kosztów,
6. zasady organizacji rynku przewozów, w tym określenie po uprzednim uzgodnieniu z Zamawiającym przewidywanego modelu zarządzania systemem oraz trybu wyboru operatora publicznego transportu
zbiorowego,
7. pożądany standard usług przewozowych w przewozach o charakterze użyteczności publicznej, poprzez określenie standardu przewozów i jakości usług przewozowych, uwzględniając potrzebę zapewnienia w
szczególności:
ochrony środowiska naturalnego, w szczególności:
- analiza aktualnego stanu środowiska, na obszarach objętych przewozami o charakterze użyteczności publicznej, na których może wystąpić znaczące oddziaływanie i negatywny wpływ transportu na różne formy
przyrody oraz korytarze ekologiczne,
- bliskości korytarzy transportowych wybranych do objęcia przewozami o charakterze użyteczności publicznej
i możliwych do zaistnienia ingerencji transportu na obszary podlegające ochronie, tj. parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, użytki ekologiczne itp. – ze szczególnym uwzględnieniem
obszarów Natura 2000
dostępności pasażerów do sieci transportowej dla transportu kolejowego i drogowego,
dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej zdolności ruchowej do publicznego
transportu zbiorowego,
kwantyfikacji połączeń bezpośrednich i przesiadkowych, częstotliwości i regularności kursowania,
proponowane standardy techniczne dla pojazdów (np. rodzaj napędu, ilość miejsc w pojazdach, informacja
pasażerska zewnętrzna i wewnętrzna, itd.),
proponowanych systemów pobierania opłat za bilety, ponoszenia kosztów za przejazdy,
infrastrukturę przystankową wraz z określeniem dostępności dla podróżnych (m. in. pożądane odległości
między przystankami, lokalizacje węzłów przesiadkowych),
8. sposób organizowania Systemu Informacji Pasażerskiej (SIP), z uwzględnieniem potrzeb pasażerów związanych z dostępem do informacji w zakresie:
godzin przyjazdu lub odjazdu środków transportu,
obowiązujących opłat za przejazd,
obowiązujących uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego,
węzłów przesiadkowych,
koordynacji połączeń różnych rodzajów środków transportu,
regulaminów przewozu osób,
oraz wskazanie zapotrzebowania na zaopatrzenie dworców, przystanków i pojazdów w tablice informacyjne
oraz urządzenia informowania dźwiękowego (dla osób niewidomych i niedowidzących) i ich optymalnych
lokalizacji,
9. kierunki rozwoju publicznego transportu zbiorowego,
10. wykaz istniejącej infrastruktury przystankowej znajdującą się przy drogach wojewódzkich wraz z
określeniem niezbędnych zmiany w tym zakresie,
11. informacje dodatkowe istotne z punktu widzenia organizacji publicznego transportu zbiorowego, w tym
przewidywane udostępnianie operatorom i przewoźnikom przystanków komunikacyjnych i dworców położonych na obszarze właściwości danego organizatora.
Proponowane rozwiązania powinny zawierać uzasadnienie.
4) W zakres opracowania w formie graficznej, Wykonawca opracuje w postaci rysunku przedstawiającego sieć komunikacyjną w granicach obszaru, na którym mają się odbywać przewozy o charakterze użyteczności
publicznej (uzgodnione z Zamawiającym w ramach opracowania pt. „Analiza potrzeb transportowych mieszkańców województwa pomorskiego, w celu wskazania niezbędnych do realizacji inwestycji kolejowych w
perspektywie finansowej 2014-2020”).
Rysunek, powinien zawierać w szczególności:
1. określenie skali rysunku w formie liczbowej i liniowej,
2. granice administracyjne Województwa Pomorskiego,
3. objaśnienia użytych na rysunku oznaczeń i symboli,
4. plan sieci,
5. oznaczenia zintegrowanych węzłów przesiadkowych (o ile takie zostały wyznaczone) znajdujących się na obszarze objętym Planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego.
Oznaczenia i nazewnictwo użyte przy sporządzaniu rysunku mają umożliwiać jednoznaczne powiązanie części tekstowej planu transportowego z jego częścią graficzną oraz winny zapewniać jego czytelność.
Wykonawca sporządzi rysunek – stanowiący część graficzną Planu transportowego – w czytelnej grafice technicznej oraz odpowiedniej skali, zapewniających możliwość ogłoszenia projektu Planu transportowego,
w sposób, o którym mowa w art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie
zbiorowym.
Mapy winny być edytowalne w programie MapInfo – odwzorowanie dla Polski 1992.
Jako termin przedłożenia – celem zapoznania się przez Zamawiającego – pełnego projektu Planu transportowego (w formie tekstowej i graficznej wraz z uzasadnieniem) ustala się na dzień 16 grudnia 2013
roku.
Zamawiający zastrzega sobie możliwość zgłaszania zmian i poprawek, istotnych z punktu widzenia celu, jaki ma spełnić opracowanie. Wszelkie zmiany i poprawki zgłoszone do opracowania głównego będą wprowadzone
przez Wykonawcę w ciągu 7 dni roboczych od dnia ich przekazania.
Poprawione opracowanie główne (uwzględniające zmiany i poprawki naniesione przez Zamawiającego), zostanie w wyżej wymienionym terminie przekazane Zamawiającemu.
II etap zamówienia
1) W ramach II etapu zamówienia Wykonawca podda projekt Planu transportowego konsultacjom
społecznym, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym.
Przeprowadzenie konsultacji będzie zadaniem Wykonawcy.
W ramach konsultacji społecznych Wykonawca zorganizuje pięć konferencji, przy czym na każdej z nich zaprezentuje założenia planu wraz z jego projektem i poprosi o opinie i postulaty, natomiast ostania będzie
konferencją podsumowującą i uwzględniającą w prowadzone w czasie konsultacji postulaty. Terminy konferencji zostaną uzgodnione z Zamawiającym.
2) Wykonawca zobowiązany jest ponadto w szczególności do:
a) uzyskania uzgodnień z marszałkami sąsiednich województw i opinie sąsiednich związków powiatów - w zakresie linii komunikacyjnych przebiegających na obszarze ich właściwości,
b) uzyskania opinii Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego ( dalej „Prezesa UTK”) - w zakresie kolejowych
przewozów pasażerskich,
c) uwzględnienia lub wskazania powodów odmowy uwzględnienia potrzeb transportowych zgłoszonych marszałkowi województwa przez gminy w trybie art. 13 ust. 4 ustawy,
d) przeprowadzenia procedury uzyskania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, chyba że odpowiedni organ odstąpi od obowiązku jej przeprowadzenia.
3) Wykonawca zobowiązuje się do przygotowania zbiorczego zestawienia otrzymanych opinii i uwag zgłoszonych do ww. dokumentu, wraz z rekomendacją, co do sposobu ich uwzględnienia w Planie
transportowym oraz uzasadnieniem dla każdej rekomendacji i dostarczy je Zamawiającemu drogą elektroniczną w terminie 14 dni od zakończenia konsultacji społecznych.
W oparciu o przekazane przez Wykonawcę zbiorcze zestawienie odnośnie otrzymanych opinii i uwag zgłoszonych do projektu Planu transportowego zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych, Zamawiający
przekaże wszelkie uwagi, co do sposobu ich uwzględnienia w terminie 14 dni od przekazania przez
Wykonawcę.
W przypadku pojawienia się konieczności dokonania zmian w projekcie Planu transportowego, będących wynikiem przeprowadzonych konsultacji, Wykonawca dokona stosownych poprawek i przekaże uzupełniony
projekt Planu transportowego Zamawiającemu, celem rozpoczęcia procedury przyjęcia dokumentu przez Sejmik
Województwa Pomorskiego.
4) Wykonawca zobowiązany jest do zaprezentowania projektu Planu transportowego na posiedzeniu Zarządu
Województwa Pomorskiego.
Przekazanie przez Wykonawcę Planu transportowego za protokołem odbioru końcowego nastąpi w
nieprzekraczalnym terminie do dnia 05 lutego 2014.
Zmiany przedmiotu zamówienia zostały wskazane w zmianach do ogłoszenia.
II.1.5)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

71243000, 71311200

II.1.6)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): nie
II.2)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
II.2.1)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
Najniższa oferta 977 850 i najwyższa oferta 1 104 540 PLN
Łącznie z VAT. Stawka VAT (%) 23

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Otwarta
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystano aukcję elektroniczną: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą
DAZ.ZP.272.61.2013
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia

Ogłoszenie o zamówieniu

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2013/S 138-239976 z dnia 18.7.2013

Inne wcześniejsze publikacje

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2013/S 169-293270 z dnia 31.8.2013

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2013/S 158-276119 z dnia 18.8.2013

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2013/S 157-274084 z dnia 14.8.2013

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2013/S 150-260964 z dnia 3.8.2013

Sekcja V: Udzielenie zamówienia

V.1)Data decyzji o udzieleniu zamówienia:
30.9.2013
V.2)Informacje o ofertach
Liczba otrzymanych ofert: 4
V.3)Nazwa i adres wykonawcy, na rzecz którego została wydana decyzja o udzieleniu zamówienia

Konsorcjum w składzie: (lider) Fundacja Rozwoju Inżynierii Lądowej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk ; (członek konsorcjum)Politechnika Gdańska Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiskaul. Gabriela Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk
Narutowicza 11/12
80-233 Gdańsk
POLSKA

V.4)Informacje na temat wartości zamówienia
Początkowa szacunkowa całkowita wartość zamówienia:
Wartość: 1 016 260,16 PLN
Bez VAT
Całkowita końcowa wartość zamówienia:
Wartość: 977 850 PLN
Łącznie z VAT. Stawka VAT (%) 23
V.5)Informacje na temat podwykonawstwa
Przewidywane jest zlecenie podwykonawstwa w ramach zamówienia: tak
Wartość lub część zamówienia, które prawdopodobnie będzie zlecone stronom trzecim:
Nieznana
Krótki opis wartości/części zamówienia, które będzie zlecone podwykonawcom: 1. Opracowanie w formie tekstowej planu zrównowazonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Pomorskiego. 2. Badania preferencji zachowań transportowych mieszkańców województwa pomorskiego.

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: tak
Podać odniesienie do projektu (projektów) i/lub programu (programów): Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP 2007 – 2013.
VI.2)Informacje dodatkowe:
VI.3)Procedury odwoławcze
VI.3.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Krajowa Izba Odwoławcza
ul. Postępu 17a
02-672 Warszawa
POLSKA

VI.3.2)Składanie odwołań
Dokładne informacje na temat terminów składania odwołań: 1. Wykonawcom, a także innym podmiotom, jeżeli mają lub mieli interes w uzyskaniu zamówienia oraz ponieśli lub mogą ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, przysługują środki ochrony prawnej.
2. Środki ochrony prawnej wobec ogłoszenia o zamówieniu oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia przysługują również organizacjom wpisanym na listę, o której mowa w art. 154 pkt 5 ustawy Pzp.
3. Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy Pzp.
4. Odwołanie wnosi się do Prezesa Izby w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności Zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – jeżeli zostało przesłane za pośrednictwem faxu lub drogą elektroniczną, albo w terminie 15 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – jeżeli zostały przesłane w inny sposób.
5. Pozostałe postanowienia dotyczące środków ochrony prawnej regulują przepisy Działu VI ustawy Prawo zamówień publicznych.
VI.3.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Krajowa Izba Odwoławcza
ul. Postępu 17a
02-672 Warszawa
POLSKA

VI.4)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
9.10.2013

Adres: Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk
woj. pomorskie
Dane kontaktowe: email: zamowienia@pomorskie.eu
tel: 583 261 555
fax: (58)3268557
Termin składania wniosków lub ofert:
2013-08-27
Dane postępowania

ID postępowania BZP/TED: 23997620131
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2013-07-18
Rodzaj zamówienia: usługi
Tryb& postępowania [PN]: Przetarg nieograniczony
Czas na realizację: 161 dni
Wadium: 30000 ZŁ
Szacowana wartość* 1 000 000 PLN  -  1 500 000 PLN
Oferty uzupełniające: NIE
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 0
Kryterium ceny: 100%
WWW ogłoszenia: www.pomorskie.eu
Informacja dostępna pod: Województwo Pomorskie
ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk, woj. pomorskie
Okres związania ofertą: 60 dni
Kody CPV
71243000-3 Projekty planów (systemy i integracja)
71311200-3 Usługi doradcze w zakresie systemów transportowych