Łódź: ZP/81/2016 Roboty budowlane związane z obróbką okien i likwidacją mostków termicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 - projekt i wykonanie


Numer ogłoszenia: 42857 - 2016; data zamieszczenia: 16.04.2016

OGŁOSZENIE O ZAMIARZE ZAWARCIA UMOWY - Roboty budowlane

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY


I. 1) NAZWA I ADRES:
Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki", ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź, woj. łódzkie, tel. 42 271 17 52; 271 17 53, faks 42 271 17 50 , strona internetowa www.iczmp.edu.pl


I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Inny: Instytut Badawczy.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA


II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
ZP/81/2016 Roboty budowlane związane z obróbką okien i likwidacją mostków termicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 - projekt i wykonanie.


II.2) Rodzaj zamówienia:
Roboty budowlane.


II.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia:
Wykonanie robót budowlanych związanych z obróbką okien i likwidacją mostków termicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 - projekt i wykonanie.


II.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV):
45.00.00.00-7, 71.32.00.00-7, 71.32.70.00-6, 45.22.30.00-6, 45.45.30.00-7.


II.5) Szacunkowa wartość zamówienia
(bez VAT): jest równa lub przekraczająca kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy.

SEKCJA III: PROCEDURA


Tryb udzielenia zamówienia:
Zamówienie z wolnej ręki


  • 1. Podstawa prawna

    Postępowanie wszczęte zostało na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.


  • 2. Uzasadnienie wyboru trybu


    Podstawa prawna - art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 a) i 5 b) - (Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli: a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego; (ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami).
    - UZASADNIENIE FAKTYCZNE -
    Dnia 02.10.2015 r. Zamawiający - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, ul. Rzgowska 281/289 - zawarł umowę stanowiącą wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015 - podstawa prawna Art. 39 i następne ustawy - Prawo Zamówień Publicznych z Wykonawcą - Konsorcjum firm w składzie:
    VIK-BUD Sp. z o.o., 98-100 Łask, ul. Piekarnicza 7 - Lider Konsorcjum wpisanym do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000335441, NIP 8311614122, REGON:100731539.
    Stanisław Wiktorowicz, zamieszkały, 98-100 Łask, ul. Piekarnicza 7 - Partner Konsorcjum prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej pod nazwą Stanisław Wiktorowicz VIK - BUD, 98-100 Łask, ul. Piekarnicza 7; NIP 8310008164, REGON: 730082820
    Przedmiotem zamówienia ZP/77/2015 jest wykonanie zadania inwestycyjnego obejmującego roboty budowlane - wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz świetlików - dla ICZMP w Łodzi, Budynku Szpitala Ginekologiczno - Położniczego A, ul. Rzgowska 281/289 Przedmiotem zamówienia ZP/77/2015 jest wykonanie zadania inwestycyjnego polegającego w szczególności na:
    - wykonaniu dokumentacji projektowej obejmującej projekt budowlany (jeśli jest wymagany przepisami prawa), projektu wykonawczego, przedmiaru robót, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy, a także opracowaniem innej dokumentacji wymaganej przez przepisy prawa na etapie projektowania, czy ewentualnego występowania o pozwolenia na budowę;
    - uzyskaniu akceptacji dokumentacji projektowej i rozwiązań technicznych przez Zamawiającego;
    - uzyskaniu w imieniu Zamawiającego wszelkich niezbędnych decyzji/pozwoleń administracyjno-prawnych, o ile takie będą wymagane do realizacji zadania, wraz z wprowadzeniem zmian i uzupełnieniem dokumentacji projektowej, lub też wykonaniu projektu zamiennego, o ile okaże się to niezbędne do uzyskania decyzji/pozwoleń
    - wykonaniu robót budowlanych w oparciu o opracowaną dokumentację projektową, polegających w szczególności na:
    - demontażu okien i drzwi,
    - demontażu świetlików,
    - demontażu filarków międzyokiennych,
    - poprawie istniejących obróbek blacharskich i uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich (obróbki blacharskie parapetów zewnętrznych pozostają),
    - montażu nowych okien, drzwi oraz świetlików spełniających wymagania techniczne opisane w szczegółowych wytycznych technicznych,
    - obróbce tynkarskiej okien i drzwi oraz świetlików oraz malowaniu ościeży od strony wewnętrznej,
    - obróbce dekarskiej świetlików aluminiowych od strony zewnętrznej oraz uszczelnienie termiczne wraz obróbką blacharską okien od strony zewnętrznej,
    - utylizacji i wywiezieniu gruzu i okien, drzwi, świetlików i pozostałych elementów z demontażu,
    - opracowaniu dokumentacji powykonawczej,
    - uzyskaniu w imieniu inwestora wszelkich niezbędnych decyzji/pozwoleń administracyjno-prawnych, o ile takie będą wymagane do użytkowania instalacji i budynku.
    Przedmiot zamówienia realizowany jest w formule zaprojektuj i wybuduj, zgodnie z programem funkcjonalno-użytkowym, stanowiącym załącznik do umowy.
    Wynagrodzenie wykonawcy z tytułu umowy ZP/77/2015 wynosi 2.550.000,00 zł netto tj. 3.136.500,00 zł brutto.
    W trakcie wykonywania demontażu stolarki okiennej stwierdzono występowanie w obrębie okna elementów konstrukcji metalowych, które nie zostały przewidziane na etapie określania prac do wykonania w PFU.
    Na podstawie Opinii Technicznej Roboty dodatkowe - stolarka okienna (grudzień 2015r.) wykonanych przez Pana Andrzeja Nagórnego, w ramach pełnionej funkcji Nadzoru Inwestorskiego przez firmę: ADAPTEQ ENGINEERING Jolanta Piasecka ul. Szczęśliwa 16; 05-092 Łomianki stwierdzono, iż spełnienie podstawowych warunków zawartej umowy i obowiązujących norm i przepisów wymaga wykonania prac dodatkowych, niemożliwych do przewidzenia na etapie PFU - przez Zamawiającego i na etapie Projektu przez Wykonawcę. Związane jest to z faktem iż, podczas wykonywania prac demontażowych zostały odkryte elementy konstrukcyjne, wspierające okna. Ich stan po demontażu okien jest w części nienaprawialny. Wykonano próby napraw, co uniemożliwia prawidłowy montaż nowych okien z zachowaniem wymagań izolacyjności cieplnej, w konsekwencji jest związane z oszczędnością energii. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
    Według normy PN-EN 1991-1-4:2008 wymagania cieplne właściwości okien nie zostaną spełnione, przy warunku UW mniejsze lub równe 0,9 W/(m2 K), które jest uwarunkowane umową.
    Wykonawca ocenił możliwości techniczne wykonania drzwi w wejściach (witryny szklane) do budynku od strony ul. Rzgowskiej. Według oceny Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru nie istnieje możliwość uzyskania wymaganych parametrów dla drzwi parametrów cieplnych UW mniejsze lub równe 1,3 W/(m2 K) dla całej powierzchni szklanej witryny wejściowej (dotyczy dwóch wejść) oraz osadzenie drzwi określonych w przedmiocie zamówienia wymagały by ich przebudowy i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych (zwiększenie szerokości wejść do obecnych standardów stawianych przez wymogi dla osób niepełnosprawnych jak i wynikających z przepisów p.poż)
    Istotnym elementem jest też spełnienie przez okna głównie właściwości: odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelności, przepuszczalność powietrza, i izolacyjność termiczną. W związku z powyższym konieczne jest wykonanie prac dodatkowych na obiekcie polegających na:
    - demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    - uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    - likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U tożsamym z filarkami w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    - wymianę parapetów wewnętrznych;
    - obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    - montaż witryn o współczynniku U mniejsze lub równe 1,3 W/m2K;
    - montaż nawiewników ciśnieniowych;
    - uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    - zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    - utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    Szczegółowy opis i zakres popisany został w PFU.
    Wobec powyższego, zgodnie z opinią inspektora nadzoru, istnieje konieczność wykonania dodatkowych robót budowlanych związanych z powyższym zakresem rzeczowym. Brak realizacji powyższego zakresu prac może skutkować nie osiągnięciem założonych wskaźników efektu ekologicznego wynikających z wniosku aplikacyjnego projektu oraz audytu efektywności energetycznej, nie realizacji robót budowlanych zgodnie z normami jak również zagwarantowaniem spełnienia warunków gwarancji wynikających z umowy z Wykonawcą. Wykonywanie powyższych robót budowlanych bezpośrednio związanych z podstawowym zamówieniem innemu wykonawcy może spowodować niewspółmierne ponoszenie kosztów wykonania robót budowlanych dodatkowych i podstawowych przez różnych wykonawców. Spowodowane to może być koordynacją działań kilku wykonawców w ramach zleconych prac, niejednoznacznego określenie granicy odpowiedzialności poszczególnych przedmiotów realizujących zamówienie a tym samym możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu wad, realizacji naprawa, egzekwowania gwarancji od poszczególnych wykonawców.
    Dlatego też Zamawiający, wykonał dodatkową dokumentację PFU dla robót dodatkowych, obejmujący rozszerzony zakres prac.
    Program funkcjonalno-użytkowy, zawiera szczegółowy zakres prac dodatkowych.
    Wykonanie robót dodatkowych w przedmiotowym zakresie jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania umowy (podstawowej) zgodnie ze sztuką budowlaną, stanowiącej wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015.
    Nie wykonanie prac dodatkowych skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia prac budowlanych stanowiącego zakres zamówienia podstawowego przez Wykonawcę zamówienia w budynku A, z uwagi na fakt, iż prace te są ze sobą bezpośrednio skorelowane i muszą przebiegać równolegle na całej powierzchni budynku A. Wstrzymanie prac może spowodować również utratę dofinansowania dla projektu z powodu zagrożenia przekroczenia terminu wynikającego z umowy o dofinansowanie.
    Zlecenie robót dodatkowych innemu Wykonawcy nie jest możliwe, ponieważ są one ściśle związane z robotami podstawowymi i technologicznie nie mogłyby być wykonane oddzielnie. Wprowadzenie innego Wykonawcy wiązałoby się ze wstrzymaniem robót podstawowych, dodatkowymi kosztami związanymi z organizacją zaplecza i ponadto uniemożliwiłoby określenie odpowiedzialności w przypadku powstania wad oraz utrudniłoby dochodzenie roszczeń z tytułu powstania tych wad, w ramach gwarancji.
    Odniesienie do poszczególnych przesłanek podstawy prawnej - art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 a) i b) ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami), mającej zastosowanie w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych:
    1) nieobjętych zamówieniem podstawowym Wykonanie robót dodatkowych związanych jest ze spełnienie przez okna głównie właściwości: odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelności, przepuszczalność powietrza, i izolacyjność termiczną. W związku z powyższym konieczne jest wykonanie prac polegających na:
    - demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    - uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    - likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U tożsamym z filarkami w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    - wymianę parapetów wewnętrznych;
    - obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    - montaż witryn o współczynniku U mniejsze lub równe 1,3 W/m2K;
    - montaż nawiewników ciśnieniowych;
    - uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    - zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    - utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    Powyższy zakres wykracza poza przedmiot opracowania PFU, w oparciu o którą został określony zakres umowy z dnia 02.10.2015 r. z wykonawcą wyłonionego w ramach postępowania ZP/77/2015.
    2) nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia
    Wartość zamówienia dodatkowego związanego z wykonaniem prac dodatkowych, oszacowano na kwotę 620 000,00 zł netto + 23% VAT tj. 762 600,00 zł brutto. Kwota ta nie przekracza 50% wartości realizowanego zamówienia podstawowego ZP/77/2015, którego wartość całkowita wynosi 2.550.000,00 zł netto + 23 %VAT tj. 3.136.500,00 zł. Wartość przedmiotu zamówienia realizowana w ramach Projektów związanych z termomodernizacją budynków A i B Instytutu CZMP prowadzoną w latach 2015-2016 przekracza kwotę 21.813.852,50 zł, co stanowi równowartość przekraczającą 5.225.000,00 euro.
    3) niezbędnych do prawidłowego wykonania zamówienia (podstawowego)
    Wykonanie robót dodatkowych w zakresie
    - demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    - uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    - likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U tożsamym z filarkami w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    - wymianę parapetów wewnętrznych;
    - obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    - montaż witryn o współczynniku U mniejsze lub równe 1,3 W/m2K;
    - montaż nawiewników ciśnieniowych;
    - uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    - zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    - utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.

    jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania umowy (podstawowej) stanowiącej wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015
    Nie wykonanie prac dodatkowych skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia wszystkich prac budowlanych, stanowiących zakres zamówienia podstawowego. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zakres prace objętych PFU w zamówieniu podstawowym nie mogą być prawidłowo i zgodnie ze sztuką budowlaną zakończone bez wykonania robót dodatkowych.
    4) których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia
    Wykonanie prac objętych zamówieniem dodatkowym było niemożliwe do przewidzenia na etapie przygotowania PFU w 2015 roku, bez wykonania kompleksowych odkrywek na całym budynku A. Nie mogły zostać one wykonane podczas tworzenia dokumentacji z uwagi na ciągły charakter pracy szpitala i specyfikę obsługi pacjentów, dlatego też prowadzenie jakichkolwiek prac odkrywkowych instalacji powodujących czasowe ograniczenie dostępu do pomieszczeń a także hałas i pylenie było niemożliwe do zrealizowania, bez narażania pacjentów na zagrożenie życia i zdrowia. Dlatego też zatrzymanie pracy Instytutu , czy też czasowe przeniesienie pacjentów w inne miejsce na etapie projektowania z uwagi na potrzebę odkrywek nie było możliwe.
    5a) jeżeli z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów.
    Z uwagi na fakt, iż roboty przygotowawcze i demontażowe (demontaż okien) zapewniające dostęp do elementów zdegradowanych instalacji opisanych wyżej zostały już zrealizowane, oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego i wykonanie prac dodatkowych w przyszłości w przypadku usterki, spowoduje poniesienie przez Instytut dwukrotnie tych samych kosztów a zatem z przyczyn technicznych nie wykonanie tych robót na obecnym etapie remontu wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wyższych kosztów w przyszłości. Rozdzielenie demontażu okien ich osadzaniem oraz wykonaniem obróbki w zakresie w/w wymienionym przez różnych wykonawców może w konsekwencji spowodować zniszczenia, uszkodzenia zakresu podstawowego robót oraz poniesieniem niewspółmiernych kosztów napraw i usunięcia skutków awarii. Zlecenie robót dodatkowych innemu Wykonawcy nie jest możliwe, ponieważ są one ściśle związane z robotami podstawowymi i technologicznie nie mogłyby być wykonane oddzielnie. Wprowadzenie innego Wykonawcy wiązałoby się ze wstrzymaniem robót podstawowych, dodatkowymi kosztami związanymi z organizacją zaplecza i ponadto uniemożliwiłoby określenie odpowiedzialności w przypadku powstania wad oraz utrudniłoby dochodzenie roszczeń z tytułu powstania tych wad, w ramach gwarancji.
    5b) jeżeli wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego
    W trakcie prac budowalnych stwierdzono, iż spełnienie podstawowych warunków zawartej umowy i obowiązujących norm i przepisów wymaga wykonania prac dodatkowych, niemożliwych do przewidzenia na etapie PFU - przez Zamawiającego i na etapie Projektu przez Wykonawcę. Prace dodatkowe związane z: demontażem wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,, uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej, uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność. Odkryte elementy konstrukcyjne, wspierające okna w obecnym stanie są nienaprawialne. Wykonano próby napraw, co uniemożliwia prawidłowy montaż nowych okien z zachowaniem wymagań izolacyjności cieplnej, w konsekwencji jest związane z oszczędnością energii. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Brak jest możliwości wykonania tych prac w odrębnym terminie a ich wykonanie warunkuje realizację zamówienia podstawowego jakim jest montaż okien i filarków międzyokiennych.
    Wykonanie prac dodatkowych pozwoli na likwidację mostka termicznego nad oknami do stropu. Istnieje konieczność wykonania okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U tożsamym z filarkami w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej. W związku z faktem iż w trakcie prac budowlanych stwierdzono iż obecnie osadzone parapety są w stanie technicznym nie pozwalającym na ich dalsze zastosowanie. Wykorzystanie ich jako elementy konstrukcyjne dla nowych okien nie gwarantuje poprawności wykonania zamówienia oraz uzyskania odpowiednich parametrów docieplenia otworów okiennych. W obecnym stanie technicznym są źródłem wykwitów na ścianach i pojawiającej się wilgoci i przemarzania ścian. Z punktu widzenia planowanych do uzyskania przewidzianych wnioskiem aplikacyjnym efektów oraz zgodnie ze sztuką budowlaną istnieje konieczność wymiany parapetów wewnętrznych oraz powiązanych z tym prac dotyczących obróbki ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem. Wykonywanie tych prac w oderwaniu od montażu okien i filarków okiennych wraz z montażem instalacji c.o. (grzejniki, orurowanie) jest niezgodne ze sztuką budowlaną. Pozwoli to na prawidłowe wykonanie prac w ramach zamówienia podstawowego, które są uwarunkowane od montażu parapetów jak i przygotowania ścian pod montaż grzejników. Zaniechanie tych prac w ramach zamówienia dodatkowego spowoduje wstrzymanie prac w zakresie prac z umowy podstawowej celem wcześniejszego wykonania w/w zakresu.
    Wykonanie prac związanych z dociepleniem ścian oraz wymiana okien powoduje konieczność montaż nawiewników ciśnieniowych zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4:2008. Zlecenie to pozwoli na montaż nawiewników bezpośrednio u producenta okien przed ich montażem w otworze okiennym.
    Wykonawca ocenił możliwości techniczne wykonania drzwi w wejściach (witryny szklane) do budynku od strony ul. Rzgowskiej. Według oceny Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru nie istnieje możliwość uzyskania wymaganych parametrów dla drzwi parametrów cieplnych UW mniejsze lub równe 1,3 W/(m2 K) dla całej powierzchni szklanej witryny wejściowej (dotyczy dwóch wejść) oraz osadzenie drzwi określonych w przedmiocie zamówienia wymagały by ich przebudowy i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych (zwiększenie szerokości wejść do obecnych standardów stawianych przez wymogi dla osób niepełnosprawnych jak i wynikających z przepisów p.poż). Wykonanie kompleksowej pracy w zakresie projektowania konstrukcji i montażu odrzwi wraz z całą przeszkloną witryną gwarantuje możliwość osadzenia drzwi o parametrach zgodnych z przedmiotem zamówienia i zapewnienia parametrów.

SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA


NAZWA I ADRES WYKONAWCY KTÓREMU ZAMAWIAJĄCY ZAMIERZA UDZIELIĆ ZAMÓWIENIA

  • Konsorcjum firm: VIK-BUD Sp. z o.o.- Lider Konsorcjum, ul. Piekarnicza 7, 98-100 Łask, kraj/woj. łódzkie.

  • VIK-BUD Stanisław Wiktorowicz- Partner Konsorcjum, ul. Piekarnicza 7, 98-100 Łask, kraj/woj. łódzkie.


Numer ogłoszenia: 112054 - 2016; data zamieszczenia: 05.05.2016


OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA


Ogłoszenie dotyczy:
.


Informacje o zmienianym ogłoszeniu:
42857 - 2016 data 16.04.2016 r.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki", ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź, woj. łódzkie, tel. 42 271 17 52; 271 17 53, fax. 42 271 17 50.

SEKCJA II: ZMIANY W OGŁOSZENIU


II.1) Tekst, który należy zmienić:


  • Miejsce, w którym znajduje się zmieniany tekst:
    III.

  • W ogłoszeniu jest:

    Tryb udzielenia zamówienia: Zamówienie z wolnej ręki
    1. Podstawa prawna
    Postępowanie wszczęte zostało na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.
    2. Uzasadnienie wyboru trybu
    Podstawa prawna - art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 a) i 5 b) - (Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli: a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego; (ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami).
    - UZASADNIENIE FAKTYCZNE -
    Dnia 02.10.2015 r. Zamawiający - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, ul. Rzgowska 281/289 - zawarł umowę stanowiącą wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015 - podstawa prawna Art. 39 i następne ustawy - Prawo Zamówień Publicznych z Wykonawcą - Konsorcjum firm w składzie:
    VIK-BUD Sp. z o.o., 98-100 Łask, ul. Piekarnicza 7 - Lider Konsorcjum wpisanym do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000335441, NIP 8311614122, REGON:100731539.
    Stanisław Wiktorowicz, zamieszkały, 98-100 Łask, ul. Piekarnicza 7 - Partner Konsorcjum prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej pod nazwą Stanisław Wiktorowicz VIK - BUD, 98-100 Łask, ul. Piekarnicza 7; NIP 8310008164, REGON: 730082820
    Przedmiotem zamówienia ZP/77/2015 jest wykonanie zadania inwestycyjnego obejmującego roboty budowlane - wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz świetlików - dla ICZMP w Łodzi, Budynku Szpitala Ginekologiczno - Położniczego A, ul. Rzgowska 281/289 Przedmiotem zamówienia ZP/77/2015 jest wykonanie zadania inwestycyjnego polegającego w szczególności na:
    - wykonaniu dokumentacji projektowej obejmującej projekt budowlany (jeśli jest wymagany przepisami prawa), projektu wykonawczego, przedmiaru robót, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy, a także opracowaniem innej dokumentacji wymaganej przez przepisy prawa na etapie projektowania, czy ewentualnego występowania o pozwolenia na budowę;
    - uzyskaniu akceptacji dokumentacji projektowej i rozwiązań technicznych przez
    Zamawiającego;
    - uzyskaniu w imieniu Zamawiającego wszelkich niezbędnych decyzji/pozwoleń administracyjno-prawnych, o ile takie będą wymagane do realizacji zadania, wraz z wprowadzeniem zmian i uzupełnieniem dokumentacji projektowej, lub też wykonaniu projektu zamiennego, o ile okaże się to niezbędne do uzyskania decyzji/pozwoleń
    - wykonaniu robót budowlanych w oparciu o opracowaną dokumentację projektową, polegających w szczególności na:
    - demontażu okien i drzwi,
    - demontażu świetlików,
    - demontażu filarków międzyokiennych,
    - poprawie istniejących obróbek blacharskich i uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich (obróbki blacharskie parapetów zewnętrznych pozostają),
    - montażu nowych okien, drzwi oraz świetlików spełniających wymagania techniczne opisane w szczegółowych wytycznych technicznych,
    - obróbce tynkarskiej okien i drzwi oraz świetlików oraz malowaniu ościeży od strony wewnętrznej,
    - obróbce dekarskiej świetlików aluminiowych od strony zewnętrznej oraz uszczelnienie termiczne wraz obróbką blacharską okien od strony zewnętrznej,
    - utylizacji i wywiezieniu gruzu i okien, drzwi, świetlików i pozostałych elementów z demontażu,
    - opracowaniu dokumentacji powykonawczej,
    - uzyskaniu w imieniu inwestora wszelkich niezbędnych decyzji/pozwoleń administracyjno-prawnych, o ile takie będą wymagane do użytkowania instalacji i budynku.
    Przedmiot zamówienia realizowany jest w formule zaprojektuj i wybuduj, zgodnie z programem funkcjonalno-użytkowym, stanowiącym załącznik do umowy.
    Wynagrodzenie wykonawcy z tytułu umowy ZP/77/2015 wynosi 2.550.000,00 zł netto tj. 3.136.500,00 zł brutto.
    W trakcie wykonywania demontażu stolarki okiennej stwierdzono występowanie w obrębie okna elementów konstrukcji metalowych, które nie zostały przewidziane na etapie określania prac do wykonania w PFU.
    Na podstawie Opinii Technicznej Roboty dodatkowe - stolarka okienna (grudzień 2015r.) wykonanych przez Pana Andrzeja Nagórnego, w ramach pełnionej funkcji Nadzoru Inwestorskiego przez firmę: ADAPTEQ ENGINEERING Jolanta Piasecka ul. Szczęśliwa 16; 05-092 Łomianki stwierdzono, iż spełnienie podstawowych warunków zawartej umowy i obowiązujących norm i przepisów wymaga wykonania prac dodatkowych, niemożliwych do przewidzenia na etapie PFU - przez Zamawiającego i na etapie Projektu przez Wykonawcę. Związane jest to z faktem iż, podczas wykonywania prac demontażowych zostały odkryte elementy konstrukcyjne, wspierające okna. Ich stan po demontażu okien jest w części nienaprawialny. Wykonano próby napraw, co uniemożliwia prawidłowy montaż nowych okien z zachowaniem wymagań izolacyjności cieplnej, w konsekwencji jest związane z oszczędnością energii. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
    Według normy PN-EN 1991-1-4:2008 wymagania cieplne właściwości okien nie zostaną spełnione, przy warunku UW mniejsze lub równe 0,9 W/(m2 K), które jest uwarunkowane umową.
    Wykonawca ocenił możliwości techniczne wykonania drzwi w wejściach (witryny szklane) do budynku od strony ul. Rzgowskiej. Według oceny Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru nie istnieje możliwość uzyskania wymaganych parametrów dla drzwi parametrów cieplnych UW mniejsze lub równe 1,3 W/(m2 K) dla całej powierzchni szklanej witryny wejściowej (dotyczy dwóch wejść) oraz osadzenie drzwi określonych w przedmiocie zamówienia wymagały by ich przebudowy i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych (zwiększenie szerokości wejść do obecnych standardów stawianych przez wymogi dla osób niepełnosprawnych jak i wynikających z przepisów p.poż)
    Istotnym elementem jest też spełnienie przez okna głównie właściwości: odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelności, przepuszczalność powietrza, i izolacyjność termiczną. W związku z powyższym konieczne jest wykonanie prac dodatkowych na obiekcie polegających na:
    - demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    - uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    - likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U tożsamym z filarkami w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    - wymianę parapetów wewnętrznych;
    - obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    - montaż witryn o współczynniku U mniejsze lub równe 1,3 W/m2K;
    - montaż nawiewników ciśnieniowych;
    - uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    - zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    - utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    Szczegółowy opis i zakres popisany został w PFU.
    Wobec powyższego, zgodnie z opinią inspektora nadzoru, istnieje konieczność wykonania dodatkowych robót budowlanych związanych z powyższym zakresem rzeczowym. Brak realizacji powyższego zakresu prac może skutkować nie osiągnięciem założonych wskaźników efektu ekologicznego wynikających z wniosku aplikacyjnego projektu oraz audytu efektywności energetycznej, nie realizacji robót budowlanych zgodnie z normami jak również zagwarantowaniem spełnienia warunków gwarancji wynikających z umowy z Wykonawcą. Wykonywanie powyższych robót budowlanych bezpośrednio związanych z podstawowym zamówieniem innemu wykonawcy może spowodować niewspółmierne ponoszenie kosztów wykonania robót budowlanych dodatkowych i podstawowych przez różnych wykonawców. Spowodowane to może być koordynacją działań kilku wykonawców w ramach zleconych prac, niejednoznacznego określenie granicy odpowiedzialności poszczególnych przedmiotów realizujących zamówienie a tym samym możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu wad, realizacji naprawa, egzekwowania gwarancji od poszczególnych wykonawców.
    Dlatego też Zamawiający, wykonał dodatkową dokumentację PFU dla robót dodatkowych, obejmujący rozszerzony zakres prac.
    Program funkcjonalno-użytkowy, zawiera szczegółowy zakres prac dodatkowych.
    Wykonanie robót dodatkowych w przedmiotowym zakresie jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania umowy (podstawowej) zgodnie ze sztuką budowlaną, stanowiącej wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015.
    Nie wykonanie prac dodatkowych skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia prac budowlanych stanowiącego zakres zamówienia podstawowego przez Wykonawcę zamówienia w budynku A, z uwagi na fakt, iż prace te są ze sobą bezpośrednio skorelowane i muszą przebiegać równolegle na całej powierzchni budynku A. Wstrzymanie prac może spowodować również utratę dofinansowania dla projektu z powodu zagrożenia przekroczenia terminu wynikającego z umowy o dofinansowanie. Zlecenie robót dodatkowych innemu Wykonawcy nie jest możliwe, ponieważ są one ściśle związane z robotami podstawowymi i technologicznie nie mogłyby być wykonane oddzielnie. Wprowadzenie innego Wykonawcy wiązałoby się ze wstrzymaniem robót podstawowych, dodatkowymi kosztami związanymi z organizacją zaplecza i ponadto uniemożliwiłoby określenie odpowiedzialności w przypadku powstania wad oraz utrudniłoby dochodzenie roszczeń z tytułu powstania tych wad, w ramach gwarancji.
    Odniesienie do poszczególnych przesłanek podstawy prawnej - art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 a) i b) ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami), mającej zastosowanie w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych:
    1) nieobjętych zamówieniem podstawowym Wykonanie robót dodatkowych związanych jest ze spełnienie przez okna głównie właściwości: odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelności, przepuszczalność powietrza, i izolacyjność termiczną. W związku z powyższym konieczne jest wykonanie prac polegających na:
    - demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    - uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    - likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U tożsamym z filarkami w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    - wymianę parapetów wewnętrznych;
    - obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    - montaż witryn o współczynniku U mniejsze lub równe 1,3 W/m2K;
    - montaż nawiewników ciśnieniowych;
    - uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    - zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    - utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    Powyższy zakres wykracza poza przedmiot opracowania PFU, w oparciu o którą został określony zakres umowy z dnia 02.10.2015 r. z wykonawcą wyłonionego w ramach postępowania ZP/77/2015.
    2) nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia Wartość zamówienia dodatkowego związanego z wykonaniem prac dodatkowych, oszacowano na kwotę 620 000,00 zł netto + 23% VAT tj. 762 600,00 zł brutto. Kwota ta nie przekracza 50% wartości realizowanego zamówienia podstawowego ZP/77/2015, którego wartość całkowita wynosi 2.550.000,00 zł netto + 23 %VAT tj. 3.136.500,00 zł. Wartość przedmiotu zamówienia realizowana w ramach Projektów związanych z termomodernizacją budynków A i B Instytutu CZMP prowadzoną w latach 2015-2016 przekracza kwotę 21.813.852,50 zł, co stanowi równowartość przekraczającą 5.225.000,00 euro.
    3) niezbędnych do prawidłowego wykonania zamówienia (podstawowego) Wykonanie robót dodatkowych w zakresie
    - demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    - uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    - likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U tożsamym z filarkami w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    - wymianę parapetów wewnętrznych;
    - obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    - montaż witryn o współczynniku U mniejsze lub równe 1,3 W/m2K;
    - montaż nawiewników ciśnieniowych;
    - uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    - zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    - utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania umowy (podstawowej) stanowiącej wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015
    Nie wykonanie prac dodatkowych skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia wszystkich prac budowlanych, stanowiących zakres zamówienia podstawowego. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zakres prace objętych PFU w zamówieniu podstawowym nie mogą być prawidłowo i zgodnie ze sztuką budowlaną zakończone bez wykonania robót dodatkowych.
    4) których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia
    Wykonanie prac objętych zamówieniem dodatkowym było niemożliwe do przewidzenia na etapie przygotowania PFU w 2015 roku, bez wykonania kompleksowych odkrywek na całym budynku A. Nie mogły zostać one wykonane podczas tworzenia dokumentacji z uwagi na ciągły charakter pracy szpitala i specyfikę obsługi pacjentów, dlatego też prowadzenie jakichkolwiek prac odkrywkowych instalacji powodujących czasowe ograniczenie dostępu do pomieszczeń a także hałas i pylenie było niemożliwe do zrealizowania, bez narażania pacjentów na zagrożenie życia i zdrowia. Dlatego też zatrzymanie pracy Instytutu , czy też czasowe przeniesienie pacjentów w inne miejsce na etapie projektowania z uwagi na potrzebę odkrywek nie było możliwe.
    5a) jeżeli z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów.
    Z uwagi na fakt, iż roboty przygotowawcze i demontażowe (demontaż okien) zapewniające dostęp do elementów zdegradowanych instalacji opisanych wyżej zostały już zrealizowane, oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego i wykonanie prac dodatkowych w przyszłości w przypadku usterki, spowoduje poniesienie przez Instytut dwukrotnie tych samych kosztów a zatem z przyczyn technicznych nie wykonanie tych robót na obecnym etapie remontu wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wyższych kosztów w przyszłości. Rozdzielenie demontażu okien ich osadzaniem oraz wykonaniem obróbki w zakresie w/w wymienionym przez różnych wykonawców może w konsekwencji spowodować zniszczenia, uszkodzenia zakresu podstawowego robót oraz poniesieniem niewspółmiernych kosztów napraw i usunięcia skutków awarii. Zlecenie robót dodatkowych innemu Wykonawcy nie jest możliwe, ponieważ są one ściśle związane z robotami podstawowymi i technologicznie nie mogłyby być wykonane oddzielnie. Wprowadzenie innego Wykonawcy wiązałoby się ze wstrzymaniem robót podstawowych, dodatkowymi kosztami związanymi z organizacją zaplecza i ponadto uniemożliwiłoby określenie odpowiedzialności w przypadku powstania wad oraz utrudniłoby dochodzenie roszczeń z tytułu powstania tych wad, w ramach gwarancji.
    5b) jeżeli wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego
    W trakcie prac budowalnych stwierdzono, iż spełnienie podstawowych warunków zawartej umowy i obowiązujących norm i przepisów wymaga wykonania prac dodatkowych, niemożliwych do przewidzenia na etapie PFU - przez Zamawiającego i na etapie Projektu przez Wykonawcę. Prace dodatkowe związane z: demontażem wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,, uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej, uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność. Odkryte elementy konstrukcyjne, wspierające okna w obecnym stanie są nienaprawialne. Wykonano próby napraw, co uniemożliwia prawidłowy montaż nowych okien z zachowaniem wymagań izolacyjności cieplnej, w konsekwencji jest związane z oszczędnością energii. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Brak jest możliwości wykonania tych prac w odrębnym terminie a ich wykonanie warunkuje realizację zamówienia podstawowego jakim jest montaż okien i filarków międzyokiennych.
    Wykonanie prac dodatkowych pozwoli na likwidację mostka termicznego nad oknami do stropu. Istnieje konieczność wykonania okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U tożsamym z filarkami w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej. W związku z faktem iż w trakcie prac budowlanych stwierdzono iż obecnie osadzone parapety są w stanie technicznym nie pozwalającym na ich dalsze zastosowanie. Wykorzystanie ich jako elementy konstrukcyjne dla nowych okien nie gwarantuje poprawności wykonania zamówienia oraz uzyskania odpowiednich parametrów docieplenia otworów okiennych. W obecnym stanie technicznym są źródłem wykwitów na ścianach i pojawiającej się wilgoci i przemarzania ścian. Z punktu widzenia planowanych do uzyskania przewidzianych wnioskiem aplikacyjnym efektów oraz zgodnie ze sztuką budowlaną istnieje konieczność wymiany parapetów wewnętrznych oraz powiązanych z tym prac dotyczących obróbki ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem. Wykonywanie tych prac w oderwaniu od montażu okien i filarków okiennych wraz z montażem instalacji c.o. (grzejniki, orurowanie) jest niezgodne ze sztuką budowlaną. Pozwoli to na prawidłowe wykonanie prac w ramach zamówienia podstawowego, które są uwarunkowane od montażu parapetów jak i przygotowania ścian pod montaż grzejników. Zaniechanie tych prac w ramach zamówienia dodatkowego spowoduje wstrzymanie prac w zakresie prac z umowy podstawowej celem wcześniejszego wykonania w/w zakresu.
    Wykonanie prac związanych z dociepleniem ścian oraz wymiana okien powoduje konieczność montaż nawiewników ciśnieniowych zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4:2008. Zlecenie to pozwoli na montaż nawiewników bezpośrednio u producenta okien przed ich montażem w otworze okiennym.
    Wykonawca ocenił możliwości techniczne wykonania drzwi w wejściach (witryny szklane) do budynku od strony ul. Rzgowskiej. Według oceny Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru nie istnieje możliwość uzyskania wymaganych parametrów dla drzwi parametrów cieplnych UW mniejsze lub równe 1,3 W/(m2 K) dla całej powierzchni szklanej witryny wejściowej (dotyczy dwóch wejść) oraz osadzenie drzwi określonych w przedmiocie zamówienia wymagały by ich przebudowy i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych (zwiększenie szerokości wejść do obecnych standardów stawianych przez wymogi dla osób niepełnosprawnych jak i wynikających z przepisów p.poż). Wykonanie kompleksowej pracy w zakresie projektowania konstrukcji i montażu odrzwi wraz z całą przeszkloną witryną gwarantuje możliwość osadzenia drzwi o parametrach zgodnych z przedmiotem zamówienia i zapewnienia parametrów..

  • W ogłoszeniu powinno być:

    Tryb udzielenia zamówienia: Zamówienie z wolnej ręki
    1. Podstawa prawna
    Postępowanie wszczęte zostało na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.
    2. Uzasadnienie wyboru trybu
    Podstawa prawna - art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 a) i 5 b) - (Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli: a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego; (ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami).
    - UZASADNIENIE FAKTYCZNE -
    Dnia 02.10.2015 r. Zamawiający - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, ul. Rzgowska 281/289 - zawarł umowę stanowiącą wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015 - podstawa prawna Art. 39 i następne ustawy - Prawo Zamówień Publicznych z Wykonawcą - Konsorcjum firm w składzie:
    VIK-BUD Sp. z o.o., 98-100 Łask, ul. Piekarnicza 7 - Lider Konsorcjum wpisanym do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000335441, NIP 8311614122, REGON:100731539.
    Stanisław Wiktorowicz, zamieszkały, 98-100 Łask, ul. Piekarnicza 7 - Partner Konsorcjum prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej pod nazwą Stanisław Wiktorowicz VIK - BUD, 98-100 Łask, ul. Piekarnicza 7; NIP 8310008164, REGON: 730082820
    Przedmiotem zamówienia ZP/77/2015 jest wykonanie zadania inwestycyjnego obejmującego roboty budowlane - wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz świetlików - dla ICZMP w Łodzi, Budynku Szpitala Ginekologiczno - Położniczego A, ul. Rzgowska 281/289 Przedmiotem zamówienia ZP/77/2015 jest wykonanie zadania inwestycyjnego polegającego w szczególności na:
    - wykonaniu dokumentacji projektowej obejmującej projekt budowlany (jeśli jest wymagany przepisami prawa), projektu wykonawczego, przedmiaru robót, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy, a także opracowaniem innej dokumentacji wymaganej przez przepisy prawa na etapie projektowania, czy ewentualnego występowania o pozwolenia na budowę;
    - uzyskaniu akceptacji dokumentacji projektowej i rozwiązań technicznych przez Zamawiającego;
    - uzyskaniu w imieniu Zamawiającego wszelkich niezbędnych decyzji/pozwoleń administracyjno-prawnych, o ile takie będą wymagane do realizacji zadania, wraz z wprowadzeniem zmian i uzupełnieniem dokumentacji projektowej, lub też wykonaniu projektu zamiennego, o ile okaże się to niezbędne do uzyskania decyzji/pozwoleń
    - wykonaniu robót budowlanych w oparciu o opracowaną dokumentację projektową, polegających w szczególności na:
    - demontażu okien i drzwi,
    - demontażu świetlików,
    - demontażu filarków międzyokiennych,
    - poprawie istniejących obróbek blacharskich i uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich (obróbki blacharskie parapetów zewnętrznych pozostają),
    - montażu nowych okien, drzwi oraz świetlików spełniających wymagania techniczne opisane w szczegółowych wytycznych technicznych,
    - obróbce tynkarskiej okien i drzwi oraz świetlików oraz malowaniu ościeży od strony wewnętrznej,
    - obróbce dekarskiej świetlików aluminiowych od strony zewnętrznej oraz uszczelnienie termiczne wraz obróbką blacharską okien od strony zewnętrznej,
    - utylizacji i wywiezieniu gruzu i okien, drzwi, świetlików i pozostałych elementów z demontażu,
    - opracowaniu dokumentacji powykonawczej,
    - uzyskaniu w imieniu inwestora wszelkich niezbędnych decyzji/pozwoleń administracyjno-prawnych, o ile takie będą wymagane do użytkowania instalacji i budynku.
    Przedmiot zamówienia realizowany jest w formule zaprojektuj i wybuduj, zgodnie z programem funkcjonalno-użytkowym, stanowiącym załącznik do umowy.
    Wynagrodzenie wykonawcy z tytułu umowy ZP/77/2015 wynosi 2.550.000,00 zł netto tj. 3.136.500,00 zł brutto.
    W trakcie wykonywania demontażu stolarki okiennej stwierdzono występowanie w obrębie okna elementów konstrukcji metalowych, które nie zostały przewidziane na etapie określania prac do wykonania w PFU.
    Na podstawie Opinii Technicznej Roboty dodatkowe - stolarka okienna (grudzień 2015r.) wykonanych przez Pana Andrzeja Nagórnego, w ramach pełnionej funkcji Nadzoru Inwestorskiego przez firmę: ADAPTEQ ENGINEERING Jolanta Piasecka ul. Szczęśliwa 16; 05-092 Łomianki stwierdzono, iż spełnienie podstawowych warunków zawartej umowy i obowiązujących norm i przepisów wymaga wykonania prac dodatkowych, niemożliwych do przewidzenia na etapie PFU - przez Zamawiającego i na etapie Projektu przez Wykonawcę. Związane jest to z faktem iż, podczas wykonywania prac demontażowych zostały odkryte elementy konstrukcyjne, wspierające okna. Ich stan po demontażu okien jest w części nienaprawialny. Wykonano próby napraw, co uniemożliwia prawidłowy montaż nowych okien z zachowaniem wymagań izolacyjności cieplnej, w konsekwencji jest związane z oszczędnością energii. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
    Według normy PN-EN 1991-1-4:2008 wymagania cieplne właściwości okien nie zostaną spełnione, przy warunku UW mniejsze lub równe 0,9 W/(m2 K), które jest uwarunkowane umową.
    Wykonawca ocenił możliwości techniczne wykonania drzwi w wejściach (witryny szklane) do budynku od strony ul. Rzgowskiej. Według oceny Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru nie istnieje możliwość uzyskania wymaganych parametrów dla drzwi parametrów cieplnych UW mniejsze lub równe 1,3 W/(m2 K) dla całej powierzchni szklanej witryny wejściowej (dotyczy dwóch wejść) oraz osadzenie drzwi określonych w przedmiocie zamówienia wymagały by ich przebudowy i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych (zwiększenie szerokości wejść do obecnych standardów stawianych przez wymogi dla osób niepełnosprawnych jak i wynikających z przepisów p.poż)
    Istotnym elementem jest też spełnienie przez okna głównie właściwości: odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelności, przepuszczalność powietrza, i izolacyjność termiczną. W związku z powyższym konieczne jest wykonanie prac dodatkowych na obiekcie polegających na:
    - demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    - uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    - likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U równym 0,27 w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    - wymianę parapetów wewnętrznych;
    - obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    - montaż witryn o współczynniku U mniejsze lub równe 1,3 W/m2K;
    - montaż nawiewników ciśnieniowych;
    - uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    - zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    - utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    Szczegółowy opis i zakres popisany został w PFU.
    Wobec powyższego, zgodnie z opinią inspektora nadzoru, istnieje konieczność wykonania dodatkowych robót budowlanych związanych z powyższym zakresem rzeczowym. Brak realizacji powyższego zakresu prac może skutkować nie osiągnięciem założonych wskaźników efektu ekologicznego wynikających z wniosku aplikacyjnego projektu oraz audytu efektywności energetycznej, nie realizacji robót budowlanych zgodnie z normami jak również zagwarantowaniem spełnienia warunków gwarancji wynikających z umowy z Wykonawcą. Wykonywanie powyższych robót budowlanych bezpośrednio związanych z podstawowym zamówieniem innemu wykonawcy może spowodować niewspółmierne ponoszenie kosztów wykonania robót budowlanych dodatkowych i podstawowych przez różnych wykonawców. Spowodowane to może być koordynacją działań kilku wykonawców w ramach zleconych prac, niejednoznacznego określenie granicy odpowiedzialności poszczególnych przedmiotów realizujących zamówienie a tym samym możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu wad, realizacji naprawa, egzekwowania gwarancji od poszczególnych wykonawców.
    Dlatego też Zamawiający, wykonał dodatkową dokumentację PFU dla robót dodatkowych, obejmujący rozszerzony zakres prac.
    Program funkcjonalno-użytkowy, zawiera szczegółowy zakres prac dodatkowych.
    Wykonanie robót dodatkowych w przedmiotowym zakresie jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania umowy (podstawowej) zgodnie ze sztuką budowlaną, stanowiącej wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015.
    Nie wykonanie prac dodatkowych skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia prac budowlanych stanowiącego zakres zamówienia podstawowego przez Wykonawcę zamówienia w budynku A, z uwagi na fakt, iż prace te są ze sobą bezpośrednio skorelowane i muszą przebiegać równolegle na całej powierzchni budynku A. Wstrzymanie prac może spowodować również utratę dofinansowania dla projektu z powodu zagrożenia przekroczenia terminu wynikającego z umowy o dofinansowanie.
    Zlecenie robót dodatkowych innemu Wykonawcy nie jest możliwe, ponieważ są one ściśle związane z robotami podstawowymi i technologicznie nie mogłyby być wykonane oddzielnie. Wprowadzenie innego Wykonawcy wiązałoby się ze wstrzymaniem robót podstawowych, dodatkowymi kosztami związanymi z organizacją zaplecza i ponadto uniemożliwiłoby określenie odpowiedzialności w przypadku powstania wad oraz utrudniłoby dochodzenie roszczeń z tytułu powstania tych wad, w ramach gwarancji.
    Odniesienie do poszczególnych przesłanek podstawy prawnej - art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 a) i b) ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami), mającej zastosowanie w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych:
    1) nieobjętych zamówieniem podstawowym Wykonanie robót dodatkowych związanych jest ze spełnienie przez okna głównie właściwości: odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelności, przepuszczalność powietrza, i izolacyjność termiczną. W związku z powyższym konieczne jest wykonanie prac polegających na:
    - demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    - uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    - likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U tożsamym z filarkami w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    - wymianę parapetów wewnętrznych;
    - obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    - montaż witryn o współczynniku U mniejsze lub równe 1,3 W/m2K;
    - montaż nawiewników ciśnieniowych;
    - uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    - zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    - utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    Powyższy zakres wykracza poza przedmiot opracowania PFU, w oparciu o którą został określony zakres umowy z dnia 02.10.2015 r. z wykonawcą wyłonionego w ramach postępowania ZP/77/2015.
    2) nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia
    Wartość zamówienia dodatkowego związanego z wykonaniem prac dodatkowych, oszacowano na kwotę 620 000,00 zł netto + 23% VAT tj. 762 600,00 zł brutto. Kwota ta nie przekracza 50% wartości realizowanego zamówienia podstawowego ZP/77/2015, którego wartość całkowita wynosi 2.550.000,00 zł netto + 23 %VAT tj. 3.136.500,00 zł. Wartość przedmiotu zamówienia realizowana w ramach Projektów związanych z termomodernizacją budynków A i B Instytutu CZMP prowadzoną w latach 2015-2016 przekracza kwotę 21.813.852,50 zł, co stanowi równowartość przekraczającą 5.225.000,00 euro.
    3) niezbędnych do prawidłowego wykonania zamówienia (podstawowego)
    Wykonanie robót dodatkowych w zakresie
    - demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    - uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    - likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U równym 0,27 w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    - wymianę parapetów wewnętrznych;
    - obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    - montaż witryn o współczynniku U mniejsze lub równe 1,3 W/m2K;
    - montaż nawiewników ciśnieniowych;
    - uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    - zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    - utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania umowy (podstawowej) stanowiącej wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015
    Nie wykonanie prac dodatkowych skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia wszystkich prac budowlanych, stanowiących zakres zamówienia podstawowego. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zakres prace objętych PFU w zamówieniu podstawowym nie mogą być prawidłowo i zgodnie ze sztuką budowlaną zakończone bez wykonania robót dodatkowych.
    4) których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia
    Wykonanie prac objętych zamówieniem dodatkowym było niemożliwe do przewidzenia na etapie przygotowania PFU w 2015 roku, bez wykonania kompleksowych odkrywek na całym budynku A. Nie mogły zostać one wykonane podczas tworzenia dokumentacji z uwagi na ciągły charakter pracy szpitala i specyfikę obsługi pacjentów, dlatego też prowadzenie jakichkolwiek prac odkrywkowych instalacji powodujących czasowe ograniczenie dostępu do pomieszczeń a także hałas i pylenie było niemożliwe do zrealizowania, bez narażania pacjentów na zagrożenie życia i zdrowia. Dlatego też zatrzymanie pracy Instytutu , czy też czasowe przeniesienie pacjentów w inne miejsce na etapie projektowania z uwagi na potrzebę odkrywek nie było możliwe.
    5a) jeżeli z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów.
    Z uwagi na fakt, iż roboty przygotowawcze i demontażowe (demontaż okien) zapewniające dostęp do elementów zdegradowanych instalacji opisanych wyżej zostały już zrealizowane, oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego i wykonanie prac dodatkowych w przyszłości w przypadku usterki, spowoduje poniesienie przez Instytut dwukrotnie tych samych kosztów a zatem z przyczyn technicznych nie wykonanie tych robót na obecnym etapie remontu wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wyższych kosztów w przyszłości. Rozdzielenie demontażu okien ich osadzaniem oraz wykonaniem obróbki w zakresie w/w wymienionym przez różnych wykonawców może w konsekwencji spowodować zniszczenia, uszkodzenia zakresu podstawowego robót oraz poniesieniem niewspółmiernych kosztów napraw i usunięcia skutków awarii. Zlecenie robót dodatkowych innemu Wykonawcy nie jest możliwe, ponieważ są one ściśle związane z robotami podstawowymi i technologicznie nie mogłyby być wykonane oddzielnie. Wprowadzenie innego Wykonawcy wiązałoby się ze wstrzymaniem robót podstawowych, dodatkowymi kosztami związanymi z organizacją zaplecza i ponadto uniemożliwiłoby określenie odpowiedzialności w przypadku powstania wad oraz utrudniłoby dochodzenie roszczeń z tytułu powstania tych wad, w ramach gwarancji.
    5b) jeżeli wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego
    W trakcie prac budowalnych stwierdzono, iż spełnienie podstawowych warunków zawartej umowy i obowiązujących norm i przepisów wymaga wykonania prac dodatkowych, niemożliwych do przewidzenia na etapie PFU - przez Zamawiającego i na etapie Projektu przez Wykonawcę. Prace dodatkowe związane z: demontażem wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,, uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej, uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność. Odkryte elementy konstrukcyjne, wspierające okna w obecnym stanie są nienaprawialne. Wykonano próby napraw, co uniemożliwia prawidłowy montaż nowych okien z zachowaniem wymagań izolacyjności cieplnej, w konsekwencji jest związane z oszczędnością energii. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Brak jest możliwości wykonania tych prac w odrębnym terminie a ich wykonanie warunkuje realizację zamówienia podstawowego jakim jest montaż okien i filarków międzyokiennych.
    Wykonanie prac dodatkowych pozwoli na likwidację mostka termicznego nad oknami do stropu. Istnieje konieczność wykonania okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U równym 0,27 w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej. W związku z faktem iż w trakcie prac budowlanych stwierdzono iż obecnie osadzone parapety są w stanie technicznym nie pozwalającym na ich dalsze zastosowanie. Wykorzystanie ich jako elementy konstrukcyjne dla nowych okien nie gwarantuje poprawności wykonania zamówienia oraz uzyskania odpowiednich parametrów docieplenia otworów okiennych. W obecnym stanie technicznym są źródłem wykwitów na ścianach i pojawiającej się wilgoci i przemarzania ścian. Z punktu widzenia planowanych do uzyskania przewidzianych wnioskiem aplikacyjnym efektów oraz zgodnie ze sztuką budowlaną istnieje konieczność wymiany parapetów wewnętrznych oraz powiązanych z tym prac dotyczących obróbki ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem. Wykonywanie tych prac w oderwaniu od montażu okien i filarków okiennych wraz z montażem instalacji c.o. (grzejniki, orurowanie) jest niezgodne ze sztuką budowlaną. Pozwoli to na prawidłowe wykonanie prac w ramach zamówienia podstawowego, które są uwarunkowane od montażu parapetów jak i przygotowania ścian pod montaż grzejników. Zaniechanie tych prac w ramach zamówienia dodatkowego spowoduje wstrzymanie prac w zakresie prac z umowy podstawowej celem wcześniejszego wykonania w/w zakresu.
    Wykonanie prac związanych z dociepleniem ścian oraz wymiana okien powoduje konieczność montaż nawiewników ciśnieniowych zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4:2008. Zlecenie to pozwoli na montaż nawiewników bezpośrednio u producenta okien przed ich montażem w otworze okiennym.
    Wykonawca ocenił możliwości techniczne wykonania drzwi w wejściach (witryny szklane) do budynku od strony ul. Rzgowskiej. Według oceny Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru nie istnieje możliwość uzyskania wymaganych parametrów dla drzwi parametrów cieplnych UW mniejsze lub równe 1,3 W/(m2 K) dla całej powierzchni szklanej witryny wejściowej (dotyczy dwóch wejść) oraz osadzenie drzwi określonych w przedmiocie zamówienia wymagały by ich przebudowy i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych (zwiększenie szerokości wejść do obecnych standardów stawianych przez wymogi dla osób niepełnosprawnych jak i wynikających z przepisów p.poż). Wykonanie kompleksowej pracy w zakresie projektowania konstrukcji i montażu odrzwi wraz z całą przeszkloną witryną gwarantuje możliwość osadzenia drzwi o parametrach zgodnych z przedmiotem zamówienia i zapewnienia parametrów..


Łódź: ZP/81/2016 Roboty budowlane związane z obróbką okien i likwidacją mostków termicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 - projekt i wykonanie


Numer ogłoszenia: 67277 - 2016; data zamieszczenia: 02.06.2016

OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA - Roboty budowlane


Zamieszczanie ogłoszenia:
nieobowiązkowe.


Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego.


Czy zamówienie było przedmiotem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych:
tak, numer ogłoszenia w BZP: 42857 - 2016r.


Czy w Biuletynie Zamówień Publicznych zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie ogłoszenia:
tak.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY


I. 1) NAZWA I ADRES:
Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki", ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź, woj. łódzkie, tel. 42 271 17 52; 271 17 53, faks 42 271 17 50.


I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Inny: Instytut Badawczy.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA


II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
ZP/81/2016 Roboty budowlane związane z obróbką okien i likwidacją mostków termicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 - projekt i wykonanie.


II.2) Rodzaj zamówienia:
Roboty budowlane.


II.3) Określenie przedmiotu zamówienia:
Wykonanie robót budowlanych związanych z obróbką okien i likwidacją mostków termicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 - projekt i wykonanie..


II.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV):
45.00.00.00-7, 71.32.00.00-7, 71.32.70.00-6, 45.22.30.00-6, 45.45.30.00-7.

SEKCJA III: PROCEDURA


III.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
Zamówienie z wolnej ręki


III.2) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE


  • Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej:
    tak, projekt/program: Dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014.

SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA


IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
17.05.2016.


IV.2) LICZBA OTRZYMANYCH OFERT:
1.


IV.3) LICZBA ODRZUCONYCH OFERT:
.


IV.4) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA:

  • VIK-BUD Sp. z o.o.- Lider Konsorcjum, {Dane ukryte}, 98-100 Łask, kraj/woj. łódzkie.
  • VIK-BUD Stanisław Wiktorowicz- Partner Konsorcjum, {Dane ukryte}, 98-100 Łask, kraj/woj. łódzkie.


IV.5) Szacunkowa wartość zamówienia
(bez VAT): 620000,00 PLN.


IV.6) INFORMACJA O CENIE WYBRANEJ OFERTY ORAZ O OFERTACH Z NAJNIŻSZĄ I NAJWYŻSZĄ CENĄ


  • Cena wybranej oferty:
    620000,00


  • Oferta z najniższą ceną:
    620000,00
    / Oferta z najwyższą ceną:
    620000,00


  • Waluta:
    PLN .


ZAŁĄCZNIK I


Uzasadnienie udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki albo zapytania o cenę


  • 1. Podstawa prawna

    Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienie z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych.


  • 2. Uzasadnienia wyboru trybu

    Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.


    Podstawa prawna - art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 a) i 5 b) - (Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli:
    a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub
    b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego;
    (ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami).
    UZASADNIENIE FAKTYCZNE
    Dnia 02.10.2015 r. Zamawiający - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, ul. Rzgowska 281/289 - zawarł umowę stanowiącą wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015 - podstawa prawna Art. 39 i następne ustawy - Prawo Zamówień Publicznych z Wykonawcą - Konsorcjum firm w składzie:
    VIK-BUD Sp. z o.o., 98-100 Łask, {Dane ukryte} - Lider Konsorcjum
    wpisanym do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000335441, NIP 8311614122, REGON:100731539.
    Stanisław Wiktorowicz, zamieszkały, 98-100 Łask, {Dane ukryte} - Partner Konsorcjum
    prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej pod nazwą Stanisław Wiktorowicz VIK - BUD, 98-100 Łask, {Dane ukryte}; NIP 8310008164, REGON: 730082820
    Przedmiotem zamówienia ZP/77/2015 jest wykonanie zadania inwestycyjnego obejmującego roboty budowlane - wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz świetlików - dla ICZMP w Łodzi, Budynku Szpitala Ginekologiczno - Położniczego A, ul. Rzgowska 281/289
    Przedmiotem zamówienia ZP/77/2015 jest wykonanie zadania inwestycyjnego polegającego w szczególności na:
    wykonaniu dokumentacji projektowej obejmującej projekt budowlany (jeśli jest wymagany przepisami prawa), projektu wykonawczego, przedmiaru robót, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy, a także opracowaniem innej dokumentacji wymaganej przez przepisy prawa na etapie projektowania, czy ewentualnego występowania o pozwolenia na budowę;
    uzyskaniu akceptacji dokumentacji projektowej i rozwiązań technicznych przez Zamawiającego;
    uzyskaniu w imieniu Zamawiającego wszelkich niezbędnych decyzji/pozwoleń administracyjno-prawnych, o ile takie będą wymagane do realizacji zadania, wraz z wprowadzeniem zmian i uzupełnieniem dokumentacji projektowej, lub też wykonaniu projektu zamiennego, o ile okaże się to niezbędne do uzyskania decyzji/pozwoleń
    wykonaniu robót budowlanych w oparciu o opracowaną dokumentację projektową, polegających w szczególności na:
    demontażu okien i drzwi,
    demontażu świetlików,
    demontażu filarków międzyokiennych,
    poprawie istniejących obróbek blacharskich i uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich (obróbki blacharskie parapetów zewnętrznych pozostają),
    montażu nowych okien, drzwi oraz świetlików spełniających wymagania techniczne opisane w szczegółowych wytycznych technicznych,
    obróbce tynkarskiej okien i drzwi oraz świetlików oraz malowaniu ościeży od strony wewnętrznej,
    obróbce dekarskiej świetlików aluminiowych od strony zewnętrznej oraz uszczelnienie termiczne wraz obróbką blacharską okien od strony zewnętrznej,
    utylizacji i wywiezieniu gruzu i okien, drzwi, świetlików i pozostałych elementów z demontażu,
    opracowaniu dokumentacji powykonawczej,
    uzyskaniu w imieniu inwestora wszelkich niezbędnych decyzji/pozwoleń administracyjno-prawnych, o ile takie będą wymagane do użytkowania instalacji i budynku.
    Przedmiot zamówienia realizowany jest w formule zaprojektuj i wybuduj, zgodnie z programem funkcjonalno-użytkowym, stanowiącym załącznik do umowy.
    Wynagrodzenie wykonawcy z tytułu umowy ZP/77/2015 wynosi 2.550.000,00 zł netto tj. 3.136.500,00 zł brutto.
    W trakcie wykonywania demontażu stolarki okiennej stwierdzono występowanie w obrębie okna elementów konstrukcji metalowych, które nie zostały przewidziane na etapie określania prac do wykonania w PFU.
    Na podstawie Opinii Technicznej Roboty dodatkowe - stolarka okienna (grudzień 2015r.) wykonanych przez Pana Andrzeja Nagórnego, w ramach pełnionej funkcji Nadzoru Inwestorskiego przez firmę: ADAPTEQ ENGINEERING Jolanta Piasecka ul. Szczęśliwa 16; 05-092 Łomianki stwierdzono, iż spełnienie podstawowych warunków zawartej umowy i obowiązujących norm i przepisów wymaga wykonania prac dodatkowych, niemożliwych do przewidzenia na etapie PFU - przez Zamawiającego i na etapie Projektu przez Wykonawcę. Związane jest to z faktem iż, podczas wykonywania prac demontażowych zostały odkryte elementy konstrukcyjne, wspierające okna. Ich stan po demontażu okien jest w części nienaprawialny. Wykonano próby napraw, co uniemożliwia prawidłowy montaż nowych okien z zachowaniem wymagań izolacyjności cieplnej, w konsekwencji jest związane z oszczędnością energii. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
    Według normy PN-EN 1991-1-4:2008 wymagania cieplne właściwości okien nie zostaną spełnione, przy warunku UW mniejsze bądź równe 0,9 W/(m2 K), które jest uwarunkowane umową.
    Wykonawca ocenił możliwości techniczne wykonania drzwi w wejściach (witryny szklane) do budynku od strony ul. Rzgowskiej. Według oceny Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru nie istnieje możliwość uzyskania wymaganych parametrów dla drzwi parametrów cieplnych UW mniejsze bądź równe 1,3 W/(m2 K) dla całej powierzchni szklanej witryny wejściowej (dotyczy dwóch wejść) oraz osadzenie drzwi określonych w przedmiocie zamówienia wymagały by ich przebudowy i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych (zwiększenie szerokości wejść do obecnych standardów stawianych przez wymogi dla osób niepełnosprawnych jak i wynikających z przepisów p.poż)
    Istotnym elementem jest też spełnienie przez okna głównie właściwości: odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelności, przepuszczalność powietrza, i izolacyjność termiczną. W związku z powyższym konieczne jest wykonanie prac dodatkowych na obiekcie polegających na:
    demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U równe 0,27 w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej
    wymianę parapetów wewnętrznych
    obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem
    montaż witryn o współczynniku U mniejsze bądź równe 1,3 W/m2K
    montaż nawiewników ciśnieniowych
    uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność
    zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia
    utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    Szczegółowy opis i zakres popisany został w PFU.
    Wobec powyższego, zgodnie z opinią inspektora nadzoru, istnieje konieczność wykonania dodatkowych robót budowlanych związanych z powyższym zakresem rzeczowym. Brak realizacji powyższego zakresu prac może skutkować nie osiągnięciem założonych wskaźników efektu ekologicznego wynikających z wniosku aplikacyjnego projektu oraz audytu efektywności energetycznej, nie realizacji robót budowlanych zgodnie z normami jak również zagwarantowaniem spełnienia warunków gwarancji wynikających z umowy z Wykonawcą. Wykonywanie powyższych robót budowlanych bezpośrednio związanych z podstawowym zamówieniem innemu wykonawcy może spowodować niewspółmierne ponoszenie kosztów wykonania robót budowlanych dodatkowych i podstawowych przez różnych wykonawców. Spowodowane to może być koordynacją działań kilku wykonawców w ramach zleconych prac, niejednoznacznego określenie granicy odpowiedzialności poszczególnych przedmiotów realizujących zamówienie a tym samym możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu wad, realizacji naprawa, egzekwowania gwarancji od poszczególnych wykonawców.
    Dlatego też Zamawiający, wykonał dodatkową dokumentację PFU dla robót dodatkowych, obejmujący rozszerzony zakres prac.
    Program funkcjonalno-użytkowy, zawiera szczegółowy zakres prac dodatkowych.
    Wykonanie robót dodatkowych w przedmiotowym zakresie jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania umowy (podstawowej) zgodnie ze sztuką budowlaną, stanowiącej wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015.
    Nie wykonanie prac dodatkowych skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia prac budowlanych stanowiącego zakres zamówienia podstawowego przez Wykonawcę zamówienia w budynku A, z uwagi na fakt, iż prace te są ze sobą bezpośrednio skorelowane i muszą przebiegać równolegle na całej powierzchni budynku A. Wstrzymanie prac może spowodować również utratę dofinansowania dla projektu z powodu zagrożenia przekroczenia terminu wynikającego z umowy o dofinansowanie.
    Zlecenie robót dodatkowych innemu Wykonawcy nie jest możliwe, ponieważ są one ściśle związane z robotami podstawowymi i technologicznie nie mogłyby być wykonane oddzielnie. Wprowadzenie innego Wykonawcy wiązałoby się ze wstrzymaniem robót podstawowych, dodatkowymi kosztami związanymi z organizacją zaplecza i ponadto uniemożliwiłoby określenie odpowiedzialności w przypadku powstania wad oraz utrudniłoby dochodzenie roszczeń z tytułu powstania tych wad, w ramach gwarancji.
    Odniesienie do poszczególnych przesłanek podstawy prawnej - art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 a) i b) ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami), mającej zastosowanie w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych:
    1) nieobjętych zamówieniem podstawowym Wykonanie robót dodatkowych związanych jest ze spełnienie przez okna głównie właściwości: odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelności, przepuszczalność powietrza, i izolacyjność termiczną. W związku z powyższym konieczne jest wykonanie prac polegających na:
    demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U równe 0,27 w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    wymianę parapetów wewnętrznych;
    obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    montaż witryn o współczynniku U mniejsze bądź równe 1,3 W/m2K;
    montaż nawiewników ciśnieniowych;
    uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    Powyższy zakres wykracza poza przedmiot opracowania PFU, w oparciu o którą został określony zakres umowy z dnia 02.10.2015 r. z wykonawcą wyłonionego w ramach postępowania ZP/77/2015.
    2) nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia
    Wartość zamówienia dodatkowego związanego z wykonaniem prac dodatkowych, oszacowano na kwotę 620 000,00 zł netto + 23% VAT tj. 762 600,00 zł brutto. Kwota ta nie przekracza 50% wartości realizowanego zamówienia podstawowego ZP/77/2015, którego wartość całkowita wynosi 2.550.000,00 zł netto + 23 %VAT tj. 3.136.500,00 zł. Wartość przedmiotu zamówienia realizowana w ramach Projektów związanych z termomodernizacją budynków A i B Instytutu CZMP prowadzoną w latach 2015-2016 przekracza kwotę 21.813.852,50 zł, co stanowi równowartość przekraczającą 5.225.000,00 euro.
    3) niezbędnych do prawidłowego wykonania zamówienia (podstawowego)
    Wykonanie robót dodatkowych w zakresie
    demontaż wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,
    uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej o szerokości około 20 cm
    likwidacja mostka termicznego nad oknami do stropu - wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz wykonanie okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm,
    mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U równe 0,27 w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej;
    wymianę parapetów wewnętrznych;
    obróbkę ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem;
    montaż witryn o współczynniku U mniejsze bądź równe 1,3 W/m2K;
    montaż nawiewników ciśnieniowych;
    uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność;
    zapewnienie nadzoru autorskiego w zakresie objętym przedmiotem zamówienia podczas realizacji całego przedsięwzięcia;
    utylizacja i wywiezienie materiałów podemontażowych.
    jest niezbędne do prawidłowego zrealizowania umowy (podstawowej) stanowiącej wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/77/2015
    Nie wykonanie prac dodatkowych skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia wszystkich prac budowlanych, stanowiących zakres zamówienia podstawowego. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zakres prace objętych PFU w zamówieniu podstawowym nie mogą być prawidłowo i zgodnie ze sztuką budowlaną zakończone bez wykonania robót dodatkowych.
    4) których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia
    Wykonanie prac objętych zamówieniem dodatkowym było niemożliwe do przewidzenia na etapie przygotowania PFU w 2015 roku, bez wykonania kompleksowych odkrywek na całym budynku A. Nie mogły zostać one wykonane podczas tworzenia dokumentacji z uwagi na ciągły charakter pracy szpitala i specyfikę obsługi pacjentów, dlatego też prowadzenie jakichkolwiek prac odkrywkowych instalacji powodujących czasowe ograniczenie dostępu do pomieszczeń a także hałas
    i pylenie było niemożliwe do zrealizowania, bez narażania pacjentów na zagrożenie życia i zdrowia.
    Dlatego też zatrzymanie pracy Instytutu , czy też czasowe przeniesienie pacjentów w inne miejsce na etapie projektowania z uwagi na potrzebę odkrywek nie było możliwe.
    5a) jeżeli z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów.
    Z uwagi na fakt, iż roboty przygotowawcze i demontażowe (demontaż okien) zapewniające dostęp do elementów zdegradowanych instalacji opisanych wyżej zostały już zrealizowane, oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego i wykonanie prac dodatkowych w przyszłości w przypadku usterki, spowoduje poniesienie przez Instytut dwukrotnie tych samych kosztów a zatem z przyczyn technicznych nie wykonanie tych robót na obecnym etapie remontu wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wyższych kosztów w przyszłości. Rozdzielenie demontażu okien ich osadzaniem oraz wykonaniem obróbki w zakresie w/w wymienionym przez różnych wykonawców może w konsekwencji spowodować zniszczenia, uszkodzenia zakresu podstawowego robót oraz poniesieniem niewspółmiernych kosztów napraw i usunięcia skutków awarii.
    Zlecenie robót dodatkowych innemu Wykonawcy nie jest możliwe, ponieważ są one ściśle związane
    z robotami podstawowymi i technologicznie nie mogłyby być wykonane oddzielnie. Wprowadzenie innego Wykonawcy wiązałoby się ze wstrzymaniem robót podstawowych, dodatkowymi kosztami związanymi z organizacją zaplecza i ponadto uniemożliwiłoby określenie odpowiedzialności
    w przypadku powstania wad oraz utrudniłoby dochodzenie roszczeń z tytułu powstania tych wad,
    w ramach gwarancji.
    5b) jeżeli wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego
    W trakcie prac budowalnych stwierdzono, iż spełnienie podstawowych warunków zawartej umowy i obowiązujących norm i przepisów wymaga wykonania prac dodatkowych, niemożliwych do przewidzenia na etapie PFU - przez Zamawiającego i na etapie Projektu przez Wykonawcę. Prace dodatkowe związane z: demontażem wsporczych konstrukcji stalowych dla okien i filarków przez wycięcie lub wypalanie gazami,, uzupełnienie brakujących obróbek blacharskich dolnych zewnętrznych z blachy powlekanej, uzupełnienie braków obróbek górnych zewnętrznych (wykonanych z blachy oraz drewna) w sposób zapewniający jej szczelność. Odkryte elementy konstrukcyjne, wspierające okna w obecnym stanie są nienaprawialne. Wykonano próby napraw, co uniemożliwia prawidłowy montaż nowych okien z zachowaniem wymagań izolacyjności cieplnej, w konsekwencji jest związane z oszczędnością energii. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Odkryte, uszkodzone elementy oraz brak izolacji po obwodzie ościeży, są przyczyną występowania mostka termicznego, wpływającego negatywnie na uzyskanie efektu energetycznego i ekologicznego budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Brak jest możliwości wykonania tych prac w odrębnym terminie a ich wykonanie warunkuje realizację zamówienia podstawowego jakim jest montaż okien i filarków międzyokiennych.
    Wykonanie prac dodatkowych pozwoli na likwidację mostka termicznego nad oknami do stropu. Istnieje konieczność wykonania okładzin z płyt g-k z PIR typu sandwich max grubości 5 cm, mocowanych na klej płyty zespolone z materiałem izolacyjnym (lub tożsame rozwiązanie konstrukcyjne) o współczynniku U równe 0,27 w oddzielnych pasach szer. do 30 cm oraz przygotowanie (czyszczenie, zmycie, gruntowanie) podłoża ściany, wykonanie gładzi na okładzinie i dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi z atestem PHZ (przeznaczona do szpitali) w kolorze ścian pomieszczeń oraz montaż listew PCV w kolorze stolarki okiennej. W związku z faktem iż w trakcie prac budowlanych stwierdzono iż obecnie osadzone parapety są w stanie technicznym nie pozwalającym na ich dalsze zastosowanie. Wykorzystanie ich jako elementy konstrukcyjne dla nowych okien nie gwarantuje poprawności wykonania zamówienia oraz uzyskania odpowiednich parametrów docieplenia otworów okiennych. W obecnym stanie technicznym są źródłem wykwitów na ścianach i pojawiającej się wilgoci i przemarzania ścian. Z punktu widzenia planowanych do uzyskania przewidzianych wnioskiem aplikacyjnym efektów oraz zgodnie ze sztuką budowlaną istnieje konieczność wymiany parapetów wewnętrznych oraz powiązanych z tym prac dotyczących obróbki ściany pod parapetem wraz z montażem płyty g-k oraz malowaniem. Wykonywanie tych prac w oderwaniu od montażu okien i filarków okiennych wraz z montażem instalacji c.o. (grzejniki, orurowanie) jest niezgodne ze sztuką budowlaną. Pozwoli to na prawidłowe wykonanie prac w ramach zamówienia podstawowego, które są uwarunkowane od montażu parapetów jak i przygotowania ścian pod montaż grzejników. Zaniechanie tych prac w ramach zamówienia dodatkowego spowoduje wstrzymanie prac w zakresie prac z umowy podstawowej celem wcześniejszego wykonania w/w zakresu.
    Wykonanie prac związanych z dociepleniem ścian oraz wymiana okien powoduje konieczność montaż nawiewników ciśnieniowych zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4:2008. Zlecenie to pozwoli na montaż nawiewników bezpośrednio u producenta okien przed ich montażem w otworze okiennym.
    Wykonawca ocenił możliwości techniczne wykonania drzwi w wejściach (witryny szklane) do budynku od strony ul. Rzgowskiej. Według oceny Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru nie istnieje możliwość uzyskania wymaganych parametrów dla drzwi parametrów cieplnych UW mniejsze bądź równe 1,3 W (m2 K) dla całej powierzchni szklanej witryny wejściowej (dotyczy dwóch wejść) oraz osadzenie drzwi określonych w przedmiocie zamówienia wymagały by ich przebudowy i zastosowania innych rozwiązań konstrukcyjnych (zwiększenie szerokości wejść do obecnych standardów stawianych przez wymogi dla osób niepełnosprawnych jak i wynikających z przepisów p.poż). Wykonanie kompleksowej pracy w zakresie projektowania konstrukcji i montażu odrzwi wraz z całą przeszkloną witryną gwarantuje możliwość osadzenia drzwi o parametrach zgodnych z przedmiotem zamówienia i zapewnienia parametrów.

Adres: ul. Rzgowska 281, 93-338 Łódź
woj. łódzkie
Dane kontaktowe: email: zamowienia@iczmp.edu.pl
tel: 42 271 17 52; 271 17 53
fax: 42 271 17 50
Termin składania wniosków lub ofert:
- brak -
Dane postępowania
ID postępowania BZP/TED: 4285720160
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2016-04-15
Rodzaj zamówienia: roboty budowlane
Tryb& postępowania [WR]: Zamówienia z wolnej ręki
Czas na realizację: -
Wadium: -
Oferty uzupełniające: NIE
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 1
Kryterium ceny: 100%
WWW ogłoszenia: www.iczmp.edu.pl
Informacja dostępna pod:
Okres związania ofertą: 0 dni
Kody CPV
45000000-7 Roboty budowlane
45223000-6 Roboty budowlane w zakresie konstrukcji
45453000-7 Roboty remontowe i renowacyjne
71320000-7 Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
71327000-6 Usługi projektowania konstrukcji nośnych
Wyniki
Nazwa części Wykonawca Data udzielenia Wartość
ZP/81/2016 Roboty budowlane związane z obróbką okien i likwidacją mostków termicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 - projekt i wykonanie VIK-BUD Sp. z o.o.- Lider Konsorcjum
Łask
2016-06-02 310 000,00
ZP/81/2016 Roboty budowlane związane z obróbką okien i likwidacją mostków termicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 - projekt i wykonanie VIK-BUD Stanisław Wiktorowicz- Partner Konsorcjum
Łask
2016-06-02 310 000,00